Предлагат ми работа, като твърдят, че били достатъчни уговорките и договорките, които сме направили. Поисках и всичко да ми е писмено, за да е ясно, но ми обясниха, че можело и така, нямало проблем, защото работата, която ще върша била ясна, а и парите също.. Искам да питам дали е така и дали няма да имам някакви проблеми?
К. М., София
Действащият Кодекс на труда (КТ) предвижда специални текстове в нарочен раздел "Трудов договор", свързани точно с формата. И според чл.62 от кодекса "трудовият договор се сключва в писмена форма". Това е задължителна норма и съответно задължителна форма.
Истина е, че в един сравнително дълъг период се даде възможност за съществуване и на практика на "устни" трудови договори. Става дума за една поправка от 1995 г. в КТ, която допускаше възникване на валидно трудово правоотношение само с факта на постъпването на служителя или работника. При това преди и без да е сключен писмен трудов договор. Изтъкваната тогава цел е била да се признаят и устните трудови правоотношения, за да могат да бъдат защитени работниците и служителите, както и в опит да се събират повече осигурителни вноски. Няколко години тази възможност съществуваше, но посочените цели не бяха осъществени. През 2002 г. бе отчетено, че дори ситуацията е по-лоша, че работодателите, както устно сключват договори, така и устно уволняват, както и че няма никакво нарастване на събирането на осигуровки. Затова и през въпросната година бе отменена цялата втора алинея 2 на чл.62 от КТ. И оттогава писмената форма е напълно задължителна и тя е форма за действителността на договора.
Нещо повече. КТ задължава в тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор и в седемдневен срок от неговото прекратяване работодателят или упълномощено от него лице да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. От своя страна НАП пък трябва да предоставя в реално време на оправомощени лица от дирекции "Инспекция по труда" електронен достъп до регистъра на трудовите договори и при поискване в срок три работни дни изпраща копие от съответното заверено уведомление.
КТ разписва и задължение, според което при сключването на трудовия договор работодателят трябва да запознава работника или служителя с трудовите задължения, които произтичат от заеманата длъжност или изпълняваната работа.
Важно е да се знае, че връчването на трудовия договор обвързва и началото на изпълнение. Според чл.63 от КТ работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомлението, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите. Изрично е записано, че работодателят няма право да допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави горепосочените документи.
В същото време КТ разписва, че работникът или служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на същите документи. Единственото изключение е - "освен ако страните са уговорили друг срок". Ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, за които той е уведомил работодателя до изтичането на срока.
Предвидено е не само че трудовият договор е в писмена форма. Дори писмено се удостоверява началото на изпълнението на задълженията по трудовия договор, което започва с постъпването на работника или служителя на работа.
Иначе в КТ е разписано, че трудовият договор трябва да съдържа данни за страните и задължително определя няколко неща. Сред тях са мястото на работа, наименованието на длъжността и характера на работата, датата на сключването му и началото на неговото изпълнение. В трудовия договор трябва да има времетраенето му, както и размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски. Задължително е да е определен и еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор. В договора трябва да са посочени основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане и не на последно място продължителността на работния ден или седмица.
Дадена е възможност с трудовия договор да могат да се уговарят "и други условия, свързани с предоставянето на работната сила, които не са уредени с повелителни разпоредби на закона, както и условия, които са по-благоприятни за работника или служителя от установените с колективния трудов договор".
|
|