Слънчевите лъчи и мечтата за по-пълноценен живот, където мислите за ежедневното оцеляване остават на по-заден план, карат все повече и повече пенсионери да избират далечни дестинации, за да изкарат залеза на живота си. В търсене на по-спокоен живот, по-слънчево време, по-малко разходи за ежедневните нужди и изгодни данъчни ставки - без да се допускат компромиси по отношeние на удобствата или качеството на здравните грижи, хората от третата възраст започват да търсят най-доброто място за живеене. Ето и 7-те кътчета по света, които според проучванията са идеалното място за пенсионерите.
Спокойна Панама
Ако искате да изкарате старините си някъде, където по-дълго време ще можете да живеете с определена сума пари, то вашият избор е Панама - най-южната държава в Централна Америка. Столицата й Панама Сити се нарежда на 124-то място по цена на живота в проучване, направено в 131 глобални градове според Economist Intelligence Unit.
Меню от три ястия за двама души в средностатистически ресторант в Панама излиза около 32.50 долара. Това е наполовина от стойността за такъв обяд в Ню Йорк сити според сайта numbeo.com, който проследява цените на ежедневните стоки. Ако панамската валута е вързана за американския долар, то пенсионерите от САЩ не трябва да се притесняват от рязък скок на цените заради нестабилен валутен курс.
Получаването на виза е лесно, ако имате стабилен и сигурен доход. Ако пенсията ви е над 1000 долара на месец ( в тази сума влизат пенсионни плащания от държавата и от частни фондове), няма да имате проблем с получаването на "туристическа пенсионерска виза", която е безсрочна. Панама има добра здравна система, тъй като много от лекарите са преминали обучение в САЩ и в Европа. Въпреки това от пенсионерите се изисква да харчат поне по 200 долара месечно за частно здравно осигуряване.
Няма да ви трябва много време, за да си намерите жилище. Тристаен апартамент в популярното планинско градче Бокeт струва около 179 000 долара според сайта globalpropertyguide.com. При сделките с недвижими имоти чужденците имат същите права като панамците.
Основен проблем е лошата пътна инфраструктура извън Панама сити. Списанието "Интернешънъл ливинг" нарежда Панама на второ място в класацията си за държавите - рай за пенсионерите в глобален мащаб за 2015 г., след Еквадор. Изданието посочва ниските цени в Панама, голямото разнообразие от възможности за почивка и близостта й до САЩ - полетът от Маями до Панама сити е само 2 часа и половина.
Съблазнителна Франция
Като туристическа дестинация номер 1 в света Франция се гордее с много природни забележителности: красивите градове, добрата кухня, хубаво вино на достъпни цени и топъл климат на юг. С тях страната е с най-много посетители от останалите страни-членки на ЕС.
Достъпността обаче не винаги е на първо място в съзнанието на човек, който обмисля да изкара старините си във Франция. Страната има сравнително високи данъци и социални осигуровки, както и налог "богатство", с който се облагат французите, чиято собственост надхвърля 800 000 евро. Разходите обаче си заслужават. Франция има много добра система за обществен транспорт като високоскоростна национална железница. Разстоянието от 600 км между Париж и южния град Монпелие се изминава за малко повече от 3 часа със скоростния влак TGV, който предлага отстъпки за хора над 60 години. Според СЗО Франция има и най-добрата здравна система, която в голяма степен е субсидирана от държавата. Така че, ако се заселите в страната, то здравното обслужване вероятно ще бъде доста по-евтино, отколкото в много от другите западни държави.
Не е задължително животът във Франция да е много скъп. В страната има ресторанти, които не са скъпи, а цените на имотите извън Париж също не са много високи. Те варират между 73 000 евро за традиционна къща в департамента Крьоз в района Лимузен до 415 000 евро за средно голямо жилище в района Прованс-Алпи-Лазурен бряг, където се намират курорти като Кан.
Слънчева Малайзия
Искате целогодишно да е слънчево? Със сигурност трябва да се спрете на Малайзия. Бившата британска колония има всичко - от лъскавата, оживена столица с небостъргачи Куала Лумпур до тропическите плажове и отдалечените тропически гори.
Страната не е скъпо място за пребиваване, а сп. "Интернешънъл ливинг" я поставя на трето място сред най-евтините държави в индекса си за глобална стойност на живота. Според изданието семейна двойка може да живее много добре в луксозен апартамент с гледка към океана за 1700 долара на месец. Сайтът xpatulator.com поставя здравните грижи и разходите за живот в Малайзия като "много ниски" в сравнение със скъпите дестинации като Хонконг и Австралия. Малайзия се нарежда на едно от първите места сред държавите, предпочитани за "медицински туризъм". Тя е привлякла над 700 000 "медицински" туристи, цел през 2013 г.
Чужденците са привлечени и от данъчните привилегии. Програмата за двойно жителство дава възможност на пенсионери сравнително лесно да се сдобият с жителство, а това им позволява да не плащат данъци. Освен това те имат право на пенсия или социални помощи, които не се облагат с налог.
Ресторантите в страната са евтини, чужденците имат право да притежават недвижима собственост - като цяло Малайзия е прекрасно място.
Изгодна Малта
Малта, една от най-малките и най-гъсто населени държави в света, се простира на площ от 300 кв.км и има население от 400 000 души. Пенсионерите се радват на изобилие от слънце, а средната годишна температура е 18 градуса по Целзий. Бонус е "Малтийският пенсионен план", който позволява на жители на страните от ЕС, взели гражданство, да плащат 15% данък върху данъците, а в САЩ и някои европейски страни налогът е 30-40%.
Малта е притегателна дестинация за пенсионерите. Здравната помощ в страната е на високо ниво (СЗО я нарежда на пето място в света) и е безплатна за всички жители на острова. Според уебсайта numbeo.com месечният наем за тристаен апартамент в столицата Валета е 700 евро, а меню с три ястия за двама в ресторант от средно ниво струва само 50 евро.
Плажовете в Португалия
Много рибарски селища, средновековни градове, плажове и игрища за голф - ясно е защо Португалия е толкова желана дестинация. Столицата Лисабон е един от най-старите градове в света и има хубав средиземноморски климат. Най-доброто място за пенсионерите е крайбрежният град Алгарве, който е разположен на Атлантическия океан. Тук можете да намерите лазурно чиста вода, много слънчеви дни и температури, които варират между 12 градуса през януари до 24 градуса през юли.
Ако пенсионерите решат да се установят в Португалия, могат да се радват на облекчен данъчен режим. Специална програма за хора, които нямат местно гражданство, пенсията, получавана от чужбина, не се облага с налози за период от 10 г. С изключение на цените на имотите в луксозните курорти като Кинта ду Лагу или Виламора, цените на имотите са достъпни. Началната цена на едностаен апартамент в популярния крайбрежен курорт Албуфейра е около 60 000 евро според сайта за недвижими имоти rightmove.com. СЗО нарежда на 12-о място в глобален мащаб здравната система на Португалия.
Тропически Тайланд
Евтиният живот, липсата на данъци върху доходите на пенсионерите, получавани от чужбина, тропически климат и култура на уважение към по-възрастните хора - може ли да не харесате в държава, която е известна като "Страната на усмивките"? Тайланд е държава, в която животът не е скъп според сп. "Интернешънъл ливинг". В индекса си за стойност на живота то нарежда азиатската държава на второ място сред най-евтините страни, като отбелязва, че луксозен двустаен апартамент с прекрасен изглед може да бъде нает срещу по-малко от 1200 долара на месец. Традиционен обяд пък струва 1 долар. Освен това визите за пенсионери (ежегодно трябва да се подновяват) се издават на хора, чиито пенсии месечно са поне 2000 долара, или пък на тези, които депозират 24 000 долара в сметка в тайландска банка.
В бюджета си е необходимо да предвидите и разходи за местна здравна осигуровка. Много местни частни клиники работят по западните стандарти, но "Интернешънъл ливинг" предупреждава, че болничното обслужване доста се различава в зависимост от лечебното заведение.
Културен Белиз
Белиз става все по-привлекателна за пенсионери, които харесват палми и плажове с бял пясък. С население от едва 350 000 души държавата е атрактивна дестинация и за екотуристите заради тропическите гори, останките от цивилизацията на маите и най-големия бариерен риф в Западното полукълбо.
За пенсионери е създадена специална програма, която предлага различни данъчни бонуси, сред които необлагане с вносни мита на автомобили или лодки. Добре образован представител на третата възраст може да не плаща никакъв данък върху доходи или инвестиции, които са получени от чужбина. Главните изисквания са човекът да е на възраст над 45 години и целият му месечен доход да надхвърля 2000 долара. В Белиз има болници, които предлагат висококачествени грижи срещу ниско заплащане.
|
|