:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,287
Активни 369
Страници 26,697
За един ден 1,302,066
Идея

Райски кътчета привличат пенсионери

Много държави предлагат специални данъчни облекчения и бонуси за хора от третата възраст, които се заселят там
Снимка: www.theactuary.com
Много са райските кътчета, където пенсионерите могат да отидат в залеза на живота си.
Слънчевите лъчи и мечтата за по-пълноценен живот, където мислите за ежедневното оцеляване остават на по-заден план, карат все повече и повече пенсионери да избират далечни дестинации, за да изкарат залеза на живота си. В търсене на по-спокоен живот, по-слънчево време, по-малко разходи за ежедневните нужди и изгодни данъчни ставки - без да се допускат компромиси по отношeние на удобствата или качеството на здравните грижи, хората от третата възраст започват да търсят най-доброто място за живеене. Ето и 7-те кътчета по света, които според проучванията са идеалното място за пенсионерите.



Спокойна Панама

Ако искате да изкарате старините си някъде, където по-дълго време ще можете да живеете с определена сума пари, то вашият избор е Панама - най-южната държава в Централна Америка. Столицата й Панама Сити се нарежда на 124-то място по цена на живота в проучване, направено в 131 глобални градове според Economist Intelligence Unit.

Меню от три ястия за двама души в средностатистически ресторант в Панама излиза около 32.50 долара. Това е наполовина от стойността за такъв обяд в Ню Йорк сити според сайта numbeo.com, който проследява цените на ежедневните стоки. Ако панамската валута е вързана за американския долар, то пенсионерите от САЩ не трябва да се притесняват от рязък скок на цените заради нестабилен валутен курс.

Получаването на виза е лесно, ако имате стабилен и сигурен доход. Ако пенсията ви е над 1000 долара на месец ( в тази сума влизат пенсионни плащания от държавата и от частни фондове), няма да имате проблем с получаването на "туристическа пенсионерска виза", която е безсрочна. Панама има добра здравна система, тъй като много от лекарите са преминали обучение в САЩ и в Европа. Въпреки това от пенсионерите се изисква да харчат поне по 200 долара месечно за частно здравно осигуряване.

Няма да ви трябва много време, за да си намерите жилище. Тристаен апартамент в популярното планинско градче Бокeт струва около 179 000 долара според сайта globalpropertyguide.com. При сделките с недвижими имоти чужденците имат същите права като панамците.

Основен проблем е лошата пътна инфраструктура извън Панама сити. Списанието "Интернешънъл ливинг" нарежда Панама на второ място в класацията си за държавите - рай за пенсионерите в глобален мащаб за 2015 г., след Еквадор. Изданието посочва ниските цени в Панама, голямото разнообразие от възможности за почивка и близостта й до САЩ - полетът от Маями до Панама сити е само 2 часа и половина.



Съблазнителна Франция

Като туристическа дестинация номер 1 в света Франция се гордее с много природни забележителности: красивите градове, добрата кухня, хубаво вино на достъпни цени и топъл климат на юг. С тях страната е с най-много посетители от останалите страни-членки на ЕС.

Достъпността обаче не винаги е на първо място в съзнанието на човек, който обмисля да изкара старините си във Франция. Страната има сравнително високи данъци и социални осигуровки, както и налог "богатство", с който се облагат французите, чиято собственост надхвърля 800 000 евро. Разходите обаче си заслужават. Франция има много добра система за обществен транспорт като високоскоростна национална железница. Разстоянието от 600 км между Париж и южния град Монпелие се изминава за малко повече от 3 часа със скоростния влак TGV, който предлага отстъпки за хора над 60 години. Според СЗО Франция има и най-добрата здравна система, която в голяма степен е субсидирана от държавата. Така че, ако се заселите в страната, то здравното обслужване вероятно ще бъде доста по-евтино, отколкото в много от другите западни държави.

Не е задължително животът във Франция да е много скъп. В страната има ресторанти, които не са скъпи, а цените на имотите извън Париж също не са много високи. Те варират между 73 000 евро за традиционна къща в департамента Крьоз в района Лимузен до 415 000 евро за средно голямо жилище в района Прованс-Алпи-Лазурен бряг, където се намират курорти като Кан.



Слънчева Малайзия

Искате целогодишно да е слънчево? Със сигурност трябва да се спрете на Малайзия. Бившата британска колония има всичко - от лъскавата, оживена столица с небостъргачи Куала Лумпур до тропическите плажове и отдалечените тропически гори.

Страната не е скъпо място за пребиваване, а сп. "Интернешънъл ливинг" я поставя на трето място сред най-евтините държави в индекса си за глобална стойност на живота. Според изданието семейна двойка може да живее много добре в луксозен апартамент с гледка към океана за 1700 долара на месец. Сайтът xpatulator.com поставя здравните грижи и разходите за живот в Малайзия като "много ниски" в сравнение със скъпите дестинации като Хонконг и Австралия. Малайзия се нарежда на едно от първите места сред държавите, предпочитани за "медицински туризъм". Тя е привлякла над 700 000 "медицински" туристи, цел през 2013 г.

Чужденците са привлечени и от данъчните привилегии. Програмата за двойно жителство дава възможност на пенсионери сравнително лесно да се сдобият с жителство, а това им позволява да не плащат данъци. Освен това те имат право на пенсия или социални помощи, които не се облагат с налог.

Ресторантите в страната са евтини, чужденците имат право да притежават недвижима собственост - като цяло Малайзия е прекрасно място.



Изгодна Малта

Малта, една от най-малките и най-гъсто населени държави в света, се простира на площ от 300 кв.км и има население от 400 000 души. Пенсионерите се радват на изобилие от слънце, а средната годишна температура е 18 градуса по Целзий. Бонус е "Малтийският пенсионен план", който позволява на жители на страните от ЕС, взели гражданство, да плащат 15% данък върху данъците, а в САЩ и някои европейски страни налогът е 30-40%.

Малта е притегателна дестинация за пенсионерите. Здравната помощ в страната е на високо ниво (СЗО я нарежда на пето място в света) и е безплатна за всички жители на острова. Според уебсайта numbeo.com месечният наем за тристаен апартамент в столицата Валета е 700 евро, а меню с три ястия за двама в ресторант от средно ниво струва само 50 евро.



Плажовете в Португалия

Много рибарски селища, средновековни градове, плажове и игрища за голф - ясно е защо Португалия е толкова желана дестинация. Столицата Лисабон е един от най-старите градове в света и има хубав средиземноморски климат. Най-доброто място за пенсионерите е крайбрежният град Алгарве, който е разположен на Атлантическия океан. Тук можете да намерите лазурно чиста вода, много слънчеви дни и температури, които варират между 12 градуса през януари до 24 градуса през юли.

Ако пенсионерите решат да се установят в Португалия, могат да се радват на облекчен данъчен режим. Специална програма за хора, които нямат местно гражданство, пенсията, получавана от чужбина, не се облага с налози за период от 10 г. С изключение на цените на имотите в луксозните курорти като Кинта ду Лагу или Виламора, цените на имотите са достъпни. Началната цена на едностаен апартамент в популярния крайбрежен курорт Албуфейра е около 60 000 евро според сайта за недвижими имоти rightmove.com. СЗО нарежда на 12-о място в глобален мащаб здравната система на Португалия.



Тропически Тайланд

Евтиният живот, липсата на данъци върху доходите на пенсионерите, получавани от чужбина, тропически климат и култура на уважение към по-възрастните хора - може ли да не харесате в държава, която е известна като "Страната на усмивките"? Тайланд е държава, в която животът не е скъп според сп. "Интернешънъл ливинг". В индекса си за стойност на живота то нарежда азиатската държава на второ място сред най-евтините страни, като отбелязва, че луксозен двустаен апартамент с прекрасен изглед може да бъде нает срещу по-малко от 1200 долара на месец. Традиционен обяд пък струва 1 долар. Освен това визите за пенсионери (ежегодно трябва да се подновяват) се издават на хора, чиито пенсии месечно са поне 2000 долара, или пък на тези, които депозират 24 000 долара в сметка в тайландска банка.

В бюджета си е необходимо да предвидите и разходи за местна здравна осигуровка. Много местни частни клиники работят по западните стандарти, но "Интернешънъл ливинг" предупреждава, че болничното обслужване доста се различава в зависимост от лечебното заведение.



Културен Белиз

Белиз става все по-привлекателна за пенсионери, които харесват палми и плажове с бял пясък. С население от едва 350 000 души държавата е атрактивна дестинация и за екотуристите заради тропическите гори, останките от цивилизацията на маите и най-големия бариерен риф в Западното полукълбо.

За пенсионери е създадена специална програма, която предлага различни данъчни бонуси, сред които необлагане с вносни мита на автомобили или лодки. Добре образован представител на третата възраст може да не плаща никакъв данък върху доходи или инвестиции, които са получени от чужбина. Главните изисквания са човекът да е на възраст над 45 години и целият му месечен доход да надхвърля 2000 долара. В Белиз има болници, които предлагат висококачествени грижи срещу ниско заплащане.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Панама е на първо място сред държавите, предлагащи най-много удобства на ниски цени за хората от третата възраст. Пътната инфраструктура в столицата Панама сити е на ниво, но извън нея пътищата са в окаяно състояние, което е един от минусите на страната.
Снимка: http://noriukeliauti.lt
Освен на данъчни облекчения пенсионерите, заселили се в Малта, се радват на изобилие от слънчеви дни и средна годишна температура от 18 градуса по Целзий.
30
5253
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
08 Март 2015 18:45
А може и на родното село, в гледане на кокошки и цветя.
08 Март 2015 18:51
Може... Ако си толкова... неразбиращ, че хората отиват да си почиват там, а не да работят, за да оцеляват...
Отде се пръквате, бе...
----------------------------------
Сайтът на Генек
08 Март 2015 19:53
Гавра някаква с нашенските пенсионери, що ли ...
08 Март 2015 22:37
Много евтино,бе . Обяд за двама само 50 $ . У нас трябва да се изръсиш 10-15 лв. Затова ни няма в класациите . Защо първо не гледате какво публикувате ?
08 Март 2015 23:34
. У нас трябва да се изръсиш 10-15 лв. Затова ни няма в класациите


Не е проблема в евтинията ни,а в простотиятя ни.Добре е ,че няма такава класация,иначе пърото място ни е в кърпа вързано, за години напред.
09 Март 2015 01:43
#1 - Antigua and Barbuda , my friends
09 Март 2015 03:10
Гавра някаква с нашенските пенсионери, що ли
Що да е гавра. И нашите пенсионери могат да го направят. Заселват се сред най-мизерното гето в България и ще се почувстват като в Белиз. Бил съм там.
09 Март 2015 04:22
nikolay_rs
09 Мар 2015 03:10
Мнения: 4,991
От: Bulgaria
Гавра някаква с нашенските пенсионери, що ли
Що да е гавра. И нашите пенсионери могат да го направят. Заселват се сред най-мизерното гето в България и ще се почувстват като в Белиз. Бил съм там.

Ако имат и палма в саксийка...
Райски кътчета, ама само до оградата.
09 Март 2015 05:55
VOCI, напълно съгласен с теб, особено ако си вземеш къщичка близо до вилата на Mr Slowhand. Може от време на време да го чуваш през оградата как си дрънка на китарата и пее Wonderful Tonight . За Long Island не може да се уреди човек - там е само за пълни отличници . Това лято мисля пак да отида в Антигуа.
09 Март 2015 08:34
Райски кътчета привличат пенсионери
Меню от три ястия за двама души в средностатистически ресторант в Панама излиза около 32.50 долара.
Получаването на виза е лесно, ако имате стабилен и сигурен доход. Ако пенсията ви е над 1000 долара на месец
Въпреки това от пенсионерите се изисква да харчат поне по 200 долара месечно за частно здравно осигуряване.
Тристаен апартамент в популярното планинско градче Бокeт струва около 179 000 долара според сайта globalpropertyguide.com.

Защо тая статия е намерила място в българска медия? Може би да докара българския пенсионер до самоубийство.
09 Март 2015 09:17
Гърция и пак Гърция - №1 южен Крит, №2 Пелопонес.....
09 Март 2015 09:49
с. Орехово, вила на върха при бат Сребрьо - 12 лв. на вечер, барбекю, хол с камина, кухня, механа, двор със страхотен изглед и пр.
09 Март 2015 10:01
Пенсионер ако яде всяка вечер барбекю - колко месеца ще е жив? Нали след 1990 година надойдоха разни самотници от САЩ и си намериха по една приятелка, дето им слагаше пържолки и кюфтенца всеки ден по два пъти - изкараха по 6 месеца и ... гът.
09 Март 2015 10:08
Малта ми звучи отлично. Да се готви след 10-ина години.
09 Март 2015 10:13

Nickolas
09 Мар 2015 10:01
Мнения: 5,689
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Пенсионер ако яде всяка вечер барбекю - колко месеца ще е жив? Нали след 1990 година надойдоха разни самотници от САЩ и си намериха по една приятелка, дето им слагаше пържолки и кюфтенца всеки ден по два пъти - изкараха по 6 месеца и ... гът.

За първи път не разбирам какво си искал да кажеш. Може ли малко по-подробно?
Мерси
09 Март 2015 10:18
Защо тая статия е намерила място в българска медия? Може би да докара българския пенсионер до самоубийство.

И защо трябва да се самоубива българският пенсионер? От завист?
09 Март 2015 10:26
Е, че организаторите и извършителите на прехода какви още неща могат да си позволят!
Бедна ви е фантазията.
09 Март 2015 10:40
В Малта няма вода!!! Добиват я от морската с реверсивна осмоза и тази от крана е лигава на пипане и леко солена като си миеш зъбите. В Крит има планини със снегове до края на юли!! Вода - пивка, качествена и колкото искаш. По другите гръцки острови - водата е проблем. На някои я карат всеки два дена с кораби-цистерни от Турция.
--
А за пържолките и кюфтенцата - какво има за разбиране. Възрастен човек не може да се храни с месо всеки ден. Трябва хигиена на храненето. Дъртият хич да няма подагра или захар - храни го един-два месеца така - и ще ги хване. Или ще надебелее и ще вдигне кръвно. Къде е по-добре една гръцка салата, но с гръцки продукти (защото в България гръцката салата изобщо няма гръцки вкус!), фети, гравиери - от съботните пазари - направо от овчарите, риба и понякога малко агнешко - един път в седмицата да речем 200 грама. Другата седмица малко свинско! В Крит зеленчуците са пресни цяла зима. За лятото не говоря. Там е пещ - температурата. А! Да не забравя узакито вечер за кръвното!
09 Март 2015 10:48
Таргус, нещо за самотниците май не си разбрал. Самотни бяха хората, с пенсийки, с каквито в САЩ трябваше да работят поне още до 97 години. Те (си) дойдоха в България и изведнъж бяха едва ли не милионери - на ония пари, дето 5 марки бяха 5.000 лева. (А 5.000 лева бяха все още някакви пари! Едно погребение струваше тогава 100 марки!)
Та дойдоха хората, намериха си за симбиоза, чрез познати, по една приятелка с пенсия от 2,50 DM/месец и започна "животът". Докато гибердясаха от месо и преяждане след половин година само! Имам пред очите си конкретни случаи! Два таман.
09 Март 2015 11:00

Nickolas
09 Мар 2015 10:48

Благодаря ти, Nickolas.
Не го бях погледнал от твоята гледна точка.
От друга страна, вода от чешмата (в Сидни) не съм пил от 1996-та. Има как да се заобиколи този проблем.
Но Гърция е нестабилна, а Малта е в ЮК.
Щвейцария е близо, Родината, а и Гърция също.

Поздрави!
09 Март 2015 11:01
Ако някъде няма изобщо кухня - това е Малта. Направо жалко за арабското и въобще средиземноморското им полупотекло! Англичаните са ги довършили кулинарно! На рибата са специалисти, но рибата е скъпа и даже много, защоот е от бутик нагоре. Националните им ястия са с някакво доматено пюре и каприси на него. То там ни свиня, ни говедо вирее из камъните. Виждал съм крави, ама там и крава да не си - на затворено целия кравешки живот! Не е като другаде в Европа по 12 месеца навън! Виж овчици има тук таме. Те навсякъде намират по нещо.
В Малта другото национално ястие е .... пицата! Хората са добри и разбрани. Само дето никой не им разбира езика, а не всеки говори английски по Гозо, защото то другаде не си и струва да се живее. Да не говорим, че кола не може да се кара. Само който е карал там кола, знае какво имам пред вид. А ако някой е карал, може да каже колко коли е счупил - да се посмеем.
09 Март 2015 11:05
Никой не те кара да пиеш вода от крана в Сидни, ама ако примерно си в Швейцария, ще е жалко да не пиеш, а да пиеш Walser (единствената им минерална вода, която не е и вкусна, освен това!).
В Швейцария има няколко неща, заради които си струва да се живее. Първо данъците са много малка част от това, което плащаме дугаде, второ - водата от крана е по-хубава от всеки Евиан, Зелтерс или Контрекс . Трето въздухът е по-хубав от всеки един въздух в който и да е град в Европа. В Цюрих е малко влажно, но и там въздухът е много хубав за дишане!
Но веднага има и огромни недостатъци. Няма качествен, разнообразен хляб и сладкарски произведения като в трите страни - Германия, Австрия и Холандия. Месото, макар и много качествено, е на цена 3х и 4х по-висока от в същите тия три страни. И последното - няма място. Няма място никъде. Нито на паркингите на магазините, нито в ресторантите - да седнеш човешки. Няма място е точният израз. А какво удоволствие е да спреш в заведение, след границата - колко място има! А и като изпонапоръчваш какво разнообразие, и накрая като платиш 35,65 евро за неща, за които в Швейцария лесно плащаш 119,20 франка, усещането е друго! Това малко пресилено, ама истина все пак. За удоволствието като минеш границата (D) със знамето на ЕС и видиш знака - край на всички ограничения и 130 на син фон вече няма да говоря. Това всичко трябва да се усети на място. Hier bin ich Mensch, hier darf ich sein. (Гьоте)
09 Март 2015 11:10

Nickolas
09 Мар 2015 11:01

Ами аз я разглеждах Малта като базов лагер за Европа.
Знам, че са само камъняци, ама има ред и дисциплина.
По ресторанти ям само по повод, ако има, иначе дома навсякъде по света можеш да си приготвиш каквото искаш.

Вчера по радиото тук един местен разправяще как лани бил в Чехия и попаднал в столицата им Братислава Но там му се сторило, че си е дома, т.е. Австралия, толкова се бил изравнил света.
Аз го потвърждавам за България. В София като влезеш в голям магазин, все едно си където и да било на запад.
09 Март 2015 11:17

Nickolas
09 Мар 2015 11:05
Мнения: 5,693
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Гърция изобщо не е нестабилна. Кой ви ги разправя тия неща? В Гърция каквото и да стане, ще е винаги по-стабилно от в България просто защото народът не е покварен.

Това спорно. По-стабилно от България не звучи окуражително. До сега беше, както казваш, но занапред се съмнявам.
Верно, че в нашия лайф-тайм може и така да остане, но по-добре под короната като основно жителство.
09 Март 2015 11:35
Явно не познаваш Гърция и слушаш новините. Така правеха някои германци и не ходеха в Хърватия 10 години след като беше свършила войната, защото имало .... война!
Нищо ѝ няма на Гърция. В Атина като излезеш от триъгълника Синтагма, Омония, Монастираки - има само и единствено нормални хора, които не търсят скандал. То и там не е, ама има по-голямо струпване на хора, може да има демонстрация и (може) you could even catch a bullet from the peace-keeping force, в преносния смисъл.
А за извън Атина какво да ти разправям. Там няма изобщо нищо от това, което се пише по пресата. Има цели острови с по двама полицаи, които даже нямат и нощно дежурство - едни гащи няма кой да открадне. Това да не ти е Слънчев бряг, където крадяха прането от балкона.
В целия Крит има някаква полиция, ама аз за толкова години така и не съм имал нужда. Виж през последните 10 години ме предупреждават като вземам кола под наем да не оставям ценни неща вътре и за малко време, защото се навъртали разни... видях ги. Нашите синеоки хора.
09 Март 2015 11:39
как лани бил в Чехия и попаднал в столицата им Братислава

В пампасы, в пампасы...
09 Март 2015 12:12
Най-добре е там, където се чувстваш щастлив.
Има обаче хора, които се чувстват нещастни, където и да отидат...
09 Март 2015 12:31
Абе то и в България е хубаво ако имаш добра пенсия и някой и друг страничен доход от наем да си я допълниш. Аз местенца за живот след пенсиониране съм си осигурил, остава само да се пенсионирам успешно...
09 Март 2015 14:51
остава само да се пенсионирам успешно...

А с наема как си ?
10 Март 2015 07:58
Труден избор. И за бабата -романтично .
Чудя се накъде "да хвана".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД