Енергийната система на България е в аварийно състояние заради тежките метеорологични условия, обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Това е ситуация, която не се е случвала от много години. Експертите казват, че 25 - 30 години, аз знам за подобна ситуация през 1982 година. Действително нещата са извън нормалните, така да се каже, проблеми, които създава зимата. Специално дали може да контролираме качеството на стълбовете - не. Регулаторът не се занимава с това да следи всяко едно съоръжение как е изпълнено. Ние следим резултатите от дейността на дружеството. Действително в последните години нямаше достатъчно инвестиции в мрежата, както тази на преносното предприятие, така и на електроразпределителната". Това пък каза шефката на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Светла Тодорова. Бившият член на преименуваната наскоро Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Еленко Божков от своя страна допълни, че подобно бедствие - аварирали над 40 електропровода на 110 киловолта, не е имало в последните 30 години. "Такова нещо не се е случвало, откакто работя в енергийния сектор. Дори голямата авария през 1978 година не може да се сравнява с тази", допълни той.
Няколкостотин селища в Южна България са без ток вече няколко дни. Токът в някои от тях ще дойде след още няколко дни, а може и да се проточи още въпреки усилията, които влагат ремонтните екипи. Но и това ще бъде временно - до следващия мокър тежък сняг, когато и да дойде той, или до следващата мощна буря. Сега бедствието е основно в Родопите. Но само преди месеци беше в Северозападна България заради обледеняванията и вятъра. А по-преди - и в Североизточна България. Ще има и следващ път.
Няма начин да не се случи пак
От дълги години насам чрез енергетиката се провежда по-скоро социална политика. Всички усилия бяха насочени към това цените на тока да се задържат ниски или поне да не се вдигат рязко и отведнъж. Политическият натиск над уж независимия регулатор доведе до това, че непрекъснато бяха орязвани признатите разходи на енергоразпределителите за инвестиции в мрежата. От 100 лева сметка за битов потребител при нас остават едва 68 стотинки, обясняваха ЕРП-тата. При това положение няма как мрежата да се поддържа в добро състояние, може да се стигне и до сривове дори в нормална обстановка, обясняваха от разпределителните дружества. Нямаше кой да ги чуе. Социалните бунтове от зимата на 2013 г. бяха насочени срещу тях. Поводът двойните сметки за ток. ЕРП бе превърнато в мръсна дума за обществото, от една страна, и в постоянен обект за натиск.
Последствията са видими. "В последните две години електроразпределителните дружества нямаха нито един лев инвестиции, признати в цените. Така че не може да се очаква, че ще има сериозни подобрения и сериозна поддръжка", обясни вчера и Светла Тодорова. Точно прозрение, твърде закъсняло, а и Тодорова няма вина за решения от предни години.
В разгара на говоренeто за енергийната драма вчера депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров каза, че една от причините за сегашното бедствие са били грандоманските енергийни проекти като АЕЦ "Белене", в които са хвърлени огромни ресурси. За сметка на това не е инвестирано в подсилване на преносната и разпределителната мрежа. Но допълни, че разходите сега са щели да бъдат по-ниски, ако е била направена превенция на мрежата в летните месеци. Според него електроразпределителните дружества са били оставени без контрол и поиска новият състав на енергийния регулатор да провери дали дружествата са си свършили работата. "ЕРП-тата трябва да понасят глоби при несвършена работа", заяви той.
Косвено му опонира енергийният експерт Ангел Семерджиев. Той подчерта, че в момента проблемът идва главно от скъсаните електропроводи и спрени подстанции на държавния снабдител - ЕСО. "Ще се направят изводи това да не се повтаря. Но не мога да избегна и въпроса с инвестициите. Намаляването им понижава сигурността. Климатичните условия са един тест. Той се издържа, когато са взети всички мерки", обясни Семерджиев.
За хората в районите, в които от дни няма ток, обясненията за климатични условия, издържани или неиздържани тестове, не важат. Защото
едва след като поредното бедствие дойде, отново се задават въпроси
от типа дали са достатъчно широки просеките в горите, през които минават далекопроводите. Дали са били поддържани и проверявани през последните години, да не говорим за месеци. Но не се чува да се задава въпросът как така всички български села, по-малки градове, че дори и периферните квартали на столицата са обрасли със стълбове и висящи от тях жици - готови да се скъсат при първата буря и при първия тежък сняг. Ако поне част от средствата, хвърлени уж за поддръжка на електропреносната мрежа в населените места в последните десетилетия, бяха инвестирани в прокарването на кабели, сега нямаше да се говори за драми с електроснабдяването.
Би могло теоретично и част от европарите и от държавните инвестиционни програми, хвърлени за чешмички, боядисване на огради или спортни площадки в села с население на средна възраст над 60 години, да се дадат примерно за един електрогенератор, който да осигури връзка с външния свят в кризисна обстановка. Или мобилните оператори, чиито връзки също издъхнаха, да инвестират или в генератори, или във фотоволтаични панели, които да им осигурят непрекъснатост на захранването.
Само че в разгара на бедствието всички "или" са по-скоро с пожелателен характер. Проблемът е, че след като сегашната криза отмине, енергийните мрежи в пострадалите райони ще останат, както повелява традицията, с временните аварийни кръпки - в очакване на следващата криза. Връзките между институциите - също. И само ще чакаме следващото бедствие - когато и където и да дойде то.
Впрочем аварийното състояние на енергомрежата у нас е нейното обичайно състояние - от десетилетия. За хората, които не знаят, споменавайки 1978 г., Еленко Божков говори за едно от "върховите" постижения - тогава бе допуснато да се разпадне цялата ни енергийна система. И ако проблясъците около енергетиката идват само при екстремни ситуации, без реални и адекватни решения и действия след тях, сривовете и тегобите за хората ще продължат - независимо от цените на тока.
|
|