За пета поредна година Харвард е най-престижният университет в света с максималните 100 т. В Топ 3 на най-авторитетните институции на висшето образование са Кеймбридж (84.3) и Оксфорд (80.4). Великобритания увеличава своето представяне в глобалната класация за 2015 г., обявена от Times higher education тези дни. Великобритания вече е с 12 вуза в Топ 100, като двата най-добри университета Кеймбридж и Оксфорд са подобрили позициите си. За сравнение в предишната класация университетите от Острова бяха 10. В класацията влиза този в Бристол - в групата от 91-во до 100-тно място, университетите в Дърам и Уоруик са в групата от 81-во до 90-о място. Със забележителните 17 места - до 29-ата позиция в тазгодишната класация се изкачва Университетът в Единбург, Шотландия. Констатациите показват "усилията на държавата да подкрепя система със световно качество, с която ние се гордеем, но предупреждават, че други държави са "по петите ни", коментира британският министър по бизнеса и иновациите Винс Кейбъл. Според него обяснението е в това, че коалицията е предприела стъпки за "осигуряване на репутацията" на британските университети, включително и чрез по-високи такси за обучение.
За пета поредна година на върха е елитна група от шест американски и британски "супер марки", които имат значителна преднина пред останалите. Въпреки че подредбата им се променя през годините, водещите институции остават без промяна - Харвард, Кеймбридж, Оксфорд, Масачузетския технологичен институт, Станфорд и Калифорнийският университет в Бъркли. Това, което виждаме година след година, е, че групата от тези шест университета се открояват много над другите, поставени на седмо и осмо място в класацията, коментира редакторът на рейтинга Фил Бейти и определя шестицата като "супер лига". Безспорно прави впечатление фактът, че Бъркли - шестият в света по престиж, е с 60 т. (40 пункта разлика с първенеца), а седмият поред Принстън е с много по-нисък резултат - 35 т. Йейл е на осмо място с 33.1 т. Девети по престиж в света е Калтех (Калифорнийският технологичен институт), който е с резултат от 24.1 т. В същото време от няколко години Калтех оглавява класацията на Times higher education за най-добрите университети в света, но двата рейтинга се правят по различна методология.
Щатите продължават да доминират и в тазгодишната класация за престиж с представителство от 43 университета в Топ 100 и с 8 в Топ 10. Делът на американските университети обаче леко намалява в сравнение с м.г., когато броят им в Топ 100 е бил 46. Германия е най-добре представената нация след САЩ и Великобритания. Въпреки че първият университет в класацията е на 35-о място - Университетът Лудвиг Максимилиан в Мюнхен, Германия има общо 6 институции сред първите 100 и това представяне остава без промяна в сравнение с м.г. На 38-а позиция е Хайделберг, а Хумболтовият университет в Берлин е на 41-во място, като дели тази позиция с университетите в Мелбърн и Сан Диего. С по 5 институции са представени Франция, Австралия и Холандия, като най-престижните университети от Франция и Холандия са в групата от 51-во до 60-о място. Най-добре представеният вуз от Азия е Университетът в Токио, който е на 12-о място. На 15-о място е Швейцарският федерален институт по технологии в Цюрих, следван от Университета в Торонто. Най-добрият университет от Китай - Цинхуа, се изкачва нагоре в класацията с 10 места, до 26-а позиция. Пекинският университет също прави забележително подобрение в представянето - от 41-во на 32-ро място. Русия е представена в рейтинга с два университета, като Московският държавен университет "Ломоносов" е на 25-о място по престиж в света.
-------МЕТОДОЛОГИЯ
Участниците, поканени в проучването за академична репутация, трябва да номинират десетте най-добрите институции в сферата им на компетентност. В изследването са участвали около 10 000 учени от над 140 държави, които са представителна извадка в световен мащаб. Изследването е достъпно на 15 езика - за сравнение през миналата година то беше преведено на 10 езика.
--------ИЗКЛЮЧЕНИЕ
Прави впечатление, че в класацията за престиж липсват университети от Централна и Източна Европа. През 2011 г. вузове от Полша, Чехия и Латвия направиха истински пробив като влязоха в Топ 400 на най-добрите университети в света в основната класация на Times higher education. В изданието на рейтинга за 2014 г. със забележимо присъствие на световната образователна карта е дори южната ни съседка Турция. Четири университета от там в момента са в Топ 200 на света. Близкоизточният технически университет се появи изневиделица в Топ 200 директно на 85-о място благодарение на изследователските си проекти, повишаването на репутацията и международната ориентация.
Класация на най-престижните университети за 2015 г.
Университет Държава Резултат
1. Харвард САЩ 100.0
2. Кеймбридж Великобритания 84.3
3. Оксфорд Великобритания 80.4
4. Масачузетски технологичен институт САЩ 77.8
5. Станфорд САЩ 72.1
6. Калифорнийски университет в Бъркли САЩ 60.0
7. Принстън САЩ 35.0
8. Йейл САЩ 33.1
9. Калифорнийски технологичен институт САЩ 24.1
10. Колумбийски университет САЩ 21.0
11. Университет в Чикаго САЩ 19.8
12. Токийски университет Япония 19.3
13. Калифорнийски университет в Лос Анджелис САЩ 18.9
14. Империъл Колидж в Лондон Великобритания 18.2
15. Федерален технологичен институт в Цюрих Швейцария 16.7
16. Университет в Торонто Канада 15.8
17. Юнивърсити Колидж в Лондон Великобритания 15.7
18. Университет Джонс Хопкинс САЩ 14.6
19. Университет в Мичиган САЩ 13.8
20. Университет Корнел САЩ 13.6
20. Нюйоркски университет САЩ
Източник: Times higher education
|
|