:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,670
Активни 217
Страници 19,080
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Паяжина

Емил Хърсев
Трудно е у нас да кажеш добра дума за някого. Веднага те забождат отровни погледи: този натяга ли се, подмазва ли се, или е същият като онзи. И следва поток злоба. Правилно е или лошо, или нищо. Очакваното е да лаеш. Да отречеш, да отхвърлиш, да окаляш. Да свършиш в смисъл: така е в "тази държава", а никъде в света го няма (да бе!). Катастрофата КТБ (Корпоративна търговска банка) пак събра погледите и пак стана модно да ругаем надзорните органи, като почнем от Българската народна банка (БНБ), минем през Комисията за финансов надзор (КФН), теглим една майна на одиторите, заверили "неверния" баланс на КТБ, зинем връз прокуратурата ("защо никой няма в затвора?") и задължително стигнем съда, който е виновен, защото не назначил временен синдик на банка, чиято несъстоятелност не е установена и производство такова няма открито. Не мога, а и не виждам смисъл да броя нелепите "обвинения", които засипаха тъкмо онези, дето пазят реда във финансите. Повечето са лъжи, други са жълти клюки, но поднесени като улики за тежко престъпление. Ето: шефката на одиторска фирма, пратена да провери КТБ, си изтеглила парите от банката. И шефката на банковия надзор си взела нейните. А това било злоупотреба с "вътрешна информация". Да бе.

Пълни глупости и клевети и нищо друго. Тъпо и чалнато разбра след седмици тотална атака, че банката е обречена. Министерства теглиха пари, но пръст не мръднаха да подкрепят една от най-големите банки, куцо и сакато се нареди на гишетата, баба Гуца от Злокучене си изтегли парите, та двете дами, които по занаят и из основи знаят и следят състоянието на банките, няма да теглят. Никаква "вътрешна информация" не им е била нужна да разберат онова, което всички знаят. Каквато и длъжност да заемаш, не е укоримо да запазиш честно спечелените си пари. Съвсем естествено и правомерно е всичко, което г-н Вежди Рашидов прави, за да спаси парите си. Трябва да му благодарим за честността да заяви пред всички, че ще си търси правата и парите докрай. И за смелостта, защото много добре знае, че милиони дребни, завистливи душици го мразят заради парите му и защото всяко нищо изначално мрази всеки, който постигне нещо. Г-н Рашидов направи за икономическото образование на нацията повече от десетки лектори.



Отровата на недоверието



неусетно разяжда и унищожава нацията. Един от критериите за свобода е самоуважението на една общност, измерено чрез доверието в избраните от самата нея - пряко или чрез представители. Народ, избрал за национален химн "Шуми Марица" и припявал гордо "с генерала наш в бой да летим", е бил свободен народ. Нация, която няма доверие на своите банки, а вярва на анонимни чиновници в Брюксел повече, отколкото на опитните и авторитетни свои собствени специалисти (в БНБ, в КФН, в съда и прокуратурата), страда от робски синдром. Заболяването не е (само) български проблем, не за нашата, а за своята собствена нация е написал Лафонтен баснята за жабите, които не могли да изберат измежду тях си водач, а се молили за цар чуждоземец и получили щъркел за владетел. Всъщност за честта на нацията ще подчертая, че след всички злостни клевети доверието в банките - българска собственост, е над средното за системата. Това се доказва не само в социологическите анкети, а и от влоговете в местни банки, които постоянно растат. Въпреки отровната паяжина, която плетат около нас вече хиляди измамници от стотици т.нар. неправителствени организации чрез платени или просто лековерни медии. Ето ви пример за второто: вчера авторитетното предаване на националното радио "Неделя 150" даде ефира си на два пъти за злобна атака срещу централната банка: първо някоя си Мишел, шефка на поредната "мисия" на МВФ, после на някой си Пенчо Генчев (друго беше името, но не запомних този никому неведом индивид, представен като "финансов експерт"). Негодникът лъга над 20 минути в национален ефир. Ама нагло лъга. Заяви например, че цесиите на вземания срещу КТБ били незаконни, а прихващанията на вземания срещу задължения към КТБ били "отменени". И още дузина пъти невежата подведе слушателя. Ето така "неправителствените" организации присвояват правото те да съдят вместо съда, да властват вместо законната власт, да пробутват мнението на некадърници невежи по проблеми, за които нацията ще търпи вреди за милиарди. А водещата остана безмълвна. И никой не възразява. Как иначе, щом



слушателя подведе и Мишел,



представителката на международна организация, в която България членува и е внесла милиони в капитал. Ето на тази жена трябва да искаме оставката. Тя не излъга, но подлъга, подведе слушателя. Първо повтори "препоръката", огласена преди седмица от Брюксел - да внесем външни (third party) проверители на българските банки. Че такива "проверки" са незаконни не само у нас, а и по правото на всяка европейска държава - ни гък. Че няма как дори най-вещите "външни проверители" да познават българската икономика, фирми, правни институти (пр. "особеният залог" - този инструмент е български патент и отсъства от правната система на всички други европейски страни) - ни гък. Че банковият надзор няма никаква вина за убийството на КТБ, че БНБ не може да взема решения вместо правителството и парламента, дето се скриха като мишоци и отказаха дори минимална ликвидна подкрепа при атаката (bank run) срещу КТБ. Мишел пропусна да признае, че вина за предизвикания фалит на КТБ носи МВФ, който през 1997 г. наложи в новия закон за БНБ такива текстове, които отнеха на централната банка всякаква възможност да подкрепя дори престъпно атакувани банки. Тя пропусна да отбележи, че в цяла Европа само България не е дала лев от бюджета, за да спаси банки от фалит (подкрепена бе само една банка, но с кредит по правилата за помощ на ЕС.) Мишел укори банковия надзор (не бил достатъчно "твърд"; оставаше само бомби да хвърлят по банките), вместо да признае истината и да свали шапка пред българската централна банка - в извънредни обстоятелства, без финансова подкрепа, на своята дума и голо доверие БНБ успя да ограничи вълната от паника и надвисналата банкова криза само до една банка. Дори дъщерната на КТБ банка "Виктория" възстанови работата си и вече стои здраво на краката си въпреки фалита на банката майка КТБ. За това постижение заслужават най-високи държавни награди управителят на БНБ, временно управляващата банковия надзор и квесторите на банка "Виктория". Правото се разпада, ако вместо награда получиш ритник, тогава никой не вярва в закон и ред. Засега единственият обвинен за катастрофата "КТБ" е бившият подуправител и шеф на банковия надзор г-н Цветан Гунев. Това е позор, защото този човек няма вина за това, в което го обвиняват. След 5 до 7 години всички съдебни инстанции ще потвърдят това. И какво от това? Ще унищожим прекрасен човек, истински професионалист, с когото всяка друга нация щеше да се гордее. Ето така се задушаваме един по един в паяжината. Но тази паяжина е толкова жалка и лесно се почиства. С прости и безплатни средства: "Mehr Licht!" ("Повече светлина"). Последното напътствие на Гьоте 1).

---

1) И тук лукавите кривят: в лицето на смъртта безсмъртният продумал друго: "mehr nicht" ("повече нищо"). Ще се върже само който е учил немски в полицейската школа. Нормален германец би рекъл "nicht(s) mehr"; "mehr nicht" (с 1000 пъти по-малка честота) върви за допълнение, самостойната фраза изисква отрицанието пред отричаното, nicht wahr?
24
6849
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
15 Март 2015 19:21
Нация, която няма доверие на своите банки, а вярва на анонимни чиновници в Брюксел повече, отколкото на опитните и авторитетни свои собствени специалисти (в БНБ, в КФН, в съда и прокуратурата), страда от робски синдром.

Хърси, говориш все едно КТБ не е фалирала, някои не са си изтеглили паричките, докато други загубиха милиони, че и държавата и общините.
Нещо...май, а?
Кубрут Пулев ли те научи да се държиш така?
15 Март 2015 19:24
15 Март 2015 19:26
За това постижение заслужават най-високи държавни награди управителят на БНБ


15 Март 2015 20:05
стана модно да ругаем надзорните органи, като почнем от Българската народна банка (БНБ), минем през Комисията за финансов надзор (КФН), теглим една майна на одиторите, заверили "неверния" баланс на КТБ, зинем връз прокуратурата ("защо никой няма в затвора?" и задължително стигнем съда, който е виновен, защото не назначил временен синдик на банка,

Някак си... Бая нечистоплътно ми се вижда да се мяташ неаргументирано върху амбразурата, за да защитиш тия, от които зависиш...
За обективност изобщо не споменавам...
---------------------
Сайтът на Генек

15 Март 2015 20:20
Ще унищожим прекрасен човек, истински професионалист, с когото всяка друга нация щеше да се гордее.

Едно време така говореха за Милен Велчев, ако някой посмееше да се усъмни в правилността на замяната на дълга.
Как точно ще унищожиш един професионалист, ако го махнеш от държавна служба? Щом е такъв талант, частниците ще се избият за него, за световните финансови институции да не говорим. И човекът ще получи по-висока заплата, признание, възможност да се докаже с по-сложна обстановка и т.н.
Ако наистина е професионалист де.
15 Март 2015 20:36
миналата седмица прочетохме, опус за най-добрата банка на света (ктб), сега четем за най-добрата централна банка и нейния гениален управител.
следващата седмица сигур ще прочетем за най-стабилната валута на света - българския лев през 1996 година.
15 Март 2015 20:56

...
Само че докато бай ти Пачо чуе, докато дойде, вълкът взе бая мегдан и мина отсреща. Прегази едно деренце с козата барабар и влезе в един редкаш. Спря се там, а ние с бай Пачо — от обратната страна. Вълкът вече разпрал козата и тя свършила, влачи я като мърша за врата. След него — Катерин. Ама нито бърза, нито лае.
— Бре — вика бай Пачо, — мамка му и кучето занемяло ли е, какво му стана?
— Чакай — викам — и сега ще видиш какво му е станало!
Спряхме и гледаме: Катерин наближава вълка, ама не тича, не — кротичко си ходи и мълчи. Вълкът се обръща и го гледа и той кротко, няма да му щрака със зъбите, нищо. Ни кучето лае, ни вълкът му нещо прави! Разбраха се, мамка им! Намигнаха ли си, нещо с очите ли се разбраха, не мога да ти кажа, но вълкът остави козата и се дръпна настрана, път стори на Катерин, а Катерин наближи до козата и — захвана да се гощава. Ръфа със зъбите като вълк и лапа ли, лапа… Лапа и ръфа. Бай Пачо, както си гледаше раззинат, така си остана. Толкова да не му се вярваше! И нищо друго не рече, само са врътна назад и вика:
— Ти чакай!
Отиде до колибата, имаше там една мартина, ей с такива дебели патрони, като речеше „гя-я-яу-у“ оглушаваше гората с екот и гръм. Аз не знаех, че за нея отива, ама го видях, като се връщаше. Държи мартината — зарезана, а лицето му, бяло-пребеляло, като платно.
— Ще го трепя — вика — мамка му стара и издайника, да се съюзи то с вълците! Само че е много далече, та ще го чакам да се върне и тогава ще го прасна между двете очи да не гъкне.
Седнахме, чакахме Катерин да се нахрани.
Мило му, значи, пак.
— То с козата вече се е свършило, ама нека преди смъртта си да се наяде, все пак колко време честно и верно ни е служило — утешаваше се бай Пачо.
— То служи — казвам му тогава аз, — служи то, бай Пачо, ама като не му даде ти царевично брашно за бъркушка, огладня, разбра, че от службата файда нема, и стана на вълците ортак.
— Не, не е огладняло то, ами е нахитряло и узряло. Там е работата, че е нахитряло… Какво ли си е рекло: „И да чувам, и да не чувам, козите, чеверме няма да ми дадат да ям, ами я чакай да се оправя сам“. Така си е рекло, затуй ще го трепя — вика, — няма да му простя!
Ще го трепе, ще го трепе, ама не вдига пушката, а Катерин се наяде, отстъпи на вълка и тръгна. Мина дерето, запря се там, локна водица и тръгна пак.
— Хайде, бай Пачо, трепи, докато те е яд, инак — не знам!
Дигна той пушката, прицели се, размисли се и я свали.
— Ама е предател — викна, — мамка му стара бе, как да го оставим? Хайде, едната коза махни, ама утре пак ще направи същото.
Дигна пак пушката и — ба-а-а-ау! С гръмването Катерин подрипна, преметна се, претърколи се два-три пъти и напери ногите.
— Погреби го! — нареди ми бай Пачо. — Хитро беше животното, една дупка заслужава!
Погребах го и му дори заплаках, че такова куче с такъв глас нито бех водил, нито ще водя. А едни очи! Като та погледне, само дето не говори. Две главни му кръстосах, турих му, значи, кръст.
Изпрати после бай Пачо друго, ново куче, с него и чувал царевично брашно, и заръча:
— Направи му, вика, една копаня и го храни!
Сетил се, ама късно-о-о! А пък новото куче лапа порциона, ей такива кълки отпра и от дебело мързеше го вълците да гони. И на топа на устата кой? Пак байчо ти Ангел.
Та да ти кажа, сбъркал съм се и на кучетата с храната съм нащрек: даваш ли малко — стават на вълците ортаци, прехраниш ли ги — надебеляват и не гонят.
Затова с храната съм нащрек!


Какво да коментирам ... То в "Катерин" на Хайтов каквото има да се каже, казано е ...
15 Март 2015 21:14
Е, как така през 1996 г. сума банки фалираха, а накрая се разбра, че и виновни няма?!

А най-подлото в закона беше, че при фалита на банките влоговете във валута се изплатиха в левове, изчислено към момента на фалита?! Така притежателите на депозити бяха хем нагло, хем напълно законно ограбени.
15 Март 2015 22:13
Сека една банка си има отдел вътрешен контрол. Ма коги чорбаджията сам крадне, файда нема...
15 Март 2015 23:00
Много ги заболя некои, като лъсна далаверата с осребряването на вътрешна информация във финансовия сектор у нас. Както се разбира от надигналия се вой, упоменатите две дами не ще да са били единствени май.
16 Март 2015 00:24
Dr. Хърсев, защо не ни обясните на нас, простите и вътрешно неинформирани, какво точно стана с КТБ и в КТБ? Ама така, с имена, например, каква атака - КОЙ атакува банката, защо правителството се покри, какво стана с цесиите и прихващанията, разпродадоха ли се активи на банката, кои активи, на кого, за колко, при каква реална стойност? С имена , с цифри, с хронология. Щото гледам, обзела ви е страст към истината и справедливостта...Може и за МВФ да кажете нещо, като сте почнал. Аз съм наистина прост човек, щото само икономист, интересно ми е да разбера какво стана, по каква методика оценяваха кредитния портфейл на банката, защо и кога я въведоха тази новаторска методика? Как изчезват 3 милиарда, ужаваеми докторе, или по -скоро , къде отидоха, в кръговрата на природата? Иначе пито - платено, ето и корифеят на всички науки, нашия минпред каза - ами дадохме едни 3 милиарда, ще си приберем обратно 1,5, може би...и едва ли не. А ние се чешем по репите, пием по механите и попържаме султана.
16 Март 2015 07:36
Никаква "вътрешна информация" не им е била нужна да разберат онова, което всички знаят. Каквато и длъжност да заемаш, не е укоримо да запазиш честно спечелените си пари.

Хърсев, пак се правиш на бита мечка. за използване на вътрешна информация за лични цели зад океана се лежи и то много, няма значение кой си, какъв си, как се казваш, приятел ли си на презединта и т.н. плющат те яко с мнооого годинки в тюрмата и не си поплюват. колкото до "честно спачелените пари", ей туй нещо вече наистина отсъства от тези географски ширини, съществува само в твоето съзнание.
16 Март 2015 09:43
Лелеее....
16 Март 2015 09:43
Лелеее....
16 Март 2015 09:51
НЯКОЙ плетял паяжина...
Че кажи КОЙ, бе, Хърсев!
Ти трябва да осветиш терена, а не да призоваваш някой друг да го прави.
Ако си експерт, това си личи по знанието на неща, които другите не знаят.
Всички чакаме да чуем истината за КТК.
Ти какво знаеш за престъплението КТК?
Май нищо.
16 Март 2015 10:45
"Трудно е у нас да кажеш добра дума за някого."

И сам го доказва с писанията си по-натам...

16 Март 2015 12:11
Някои хора прибраха купчини пари, никой не спори.
Само че в банките се работи с документи, с подписи.
Редно е да разберем кои са положили парафите и как са откраднали парите.
КТБ бе източена, т.е. ОГРАБЕНА
За което трябва да се задвижи процедурата: Следствие, Прокуратура, Съд - Затвор.

Отделно на това по време на кражбата т.н. контролни органи нищо не направиха.
Тук възможните версии са две:
1. Те също са в играта, т.е. са получили дял от плячката.
2. Проспали са ситуацията, което пък говори за пълната им некомпетентност.
В двата случая отново би трябвало да се задвижат горните системи: Следствие, Прокуратура, Съд - Затвор.
Поне ако живеем в правова Държава.
16 Март 2015 12:38
Отлично
16 Март 2015 12:51
Хайде сега, автора умело преплита общо взето верни, общо взето неверни и откровенно неверни твърдения в класически мишмаш. Като са толкова чисти, мити и и води ненапити, защо затвориха банката на основание на одит, проведен при измислени специално за случая правила. Защо поискаха фалит на банката възоснова на одит, в преабюла на който се казва, че същия неможе да послужи пред съда. И как така им е виновно правителството, при условие, че по закон БНБ е независима институция и в дейността си се ограничава само от собствения си закон и конституцията.
16 Март 2015 19:08
Работата е ясна:
Всички лъжат, само Хърсев казва истината....
16 Март 2015 19:33
Едно време старшината на ротата (тиловашката) във Враца казваше - на 6-я месец служба всеки тиловак в Армията може да бъде разстрелян (обесен), без да е нужно да му обясняваш защо!

Така е и с групата на банкерите, в която влизат тези, които аз наричам КРЕДИТЬОРИ, т.е. тези, които са се занимавали поне 6 месеца със същинското "занятие" на банката - да раздават като КРЕДИТИ парите, събрани от други техни колеги, също банкери, които аз наричам ДЕПОЗИТЬОРИ... Всеки кредитьор на 6-я месец служба може спокойно да бъде разстрелян (обесен) без да е нужно да му обясняваш защо! (Ако се помолят на Хърсев той би могъл да им обясни!)

Горното ВАЖИ за ВСИЧКИ банки - и у нас, и по света!

16 Март 2015 19:34
Ето: шефката на одиторска фирма, пратена да провери КТБ, си изтеглила парите от банката. И шефката на банковия надзор си взела нейните. А това било злоупотреба с "вътрешна информация".


И кой ги е назначил като очЕвадно има конфликт на интереси?
17 Март 2015 12:04
Всички тези приказки за компетентните, кадърни и честни БГ чиновници и тъпите, неграмотни и вредни чужденци предполагат, че България е "по-напред" от европейските страни, поне в областта на финансите.
Но.....не е! Нито във финансите, нито в коя да е друга област, в която има и минимална държавна намеса.
Тези приказки за нашата специфичност и уникалност, за това, че "ние знаем най-добре" и "ще вървим по свой собствен път" ни докараха до това да сме най-зле от всички в ЕС.
Чехия, Полша и Унгария още в началото на 90-те приеха съветите на западните експерти и "отскочиха" доста бързо.
Прибалтика ги последва с известно закъснение, но пък приложи мерките ускорено и също се развива успешно.
Румънците, преди 4-5 години и те най-после "влязоха в правия път" и сега и те ни водят по всички показатели.
Обратният пример - Унгария реши да "кривне" от пътя, да следва някакъв свой такъв и определено не върви на добре.
Т.е. има утвърдени и проверени модели на успешно развитие. Всички богати страни в общи линии са ги следвали.
На какво основание ние и г-н Хърсев в частност твърдим, че те биха били вредни за нас?
Какво ни е наред, че да можем да го "развалим"?
19 Март 2015 22:31
Значи, г-н Хърсев признава с половин уста конспиративната теория, че големите еврейски банки стоят в заговора за система от "централни банки", не от национални, система която се манипулира и то неформално, няма законов механизъм за това, според признанията на г-н Хърсев от МВФ и СБ, а те какво са - всеки знае. Доказва го и ситуацията с неуправляемия Искров, излиза че България не може да управлява своята парична политика, не може да уволни шефа на БНБ, тогава на кого се подчинява Искров, на братя по масонска ложа, на водещия офицер от някоя служба, щото на Ротшилд не вярвам да пише че е подчинен.

Всичко ще ви вземат западняците, г-н Хърсев. Живот и здраве, ще видим.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД