С чукове джихадистите унищожават безценни експонати в музея на Мосул. В библиотеката в града бяха изгорени хиляди книги и уникални ръкописи. |
"Ислямска държава" подобно на много иконоборски екстремистки организации от историята се опитва да разруши летописите. Видео, разпространено преди няколко дни, показва как добре облечени хора размахват чукове и разрушават археологически предмети в музея в град Мосул. Гледката щеше да бъде смешна и да предизвика различни емоции, ако не беше толкова трагична. Появиха се предложения, че унищожените предмети са само копия, но за много от тях се смята, че са уникални и безценни, оцелели хиляди години.
"Ислямска държава" се зае да разруши и известната Порта на Нергал, която води към древния град Ниневия - населено място с история, датираща отпреди хиляди години. Наскоро бе съобщено и за унищожаването на Нимруд - столицата на асирийския цар Ашурнасирпал II от IX в. пр.Хр. Мястото е известно и с древните си гравюри от слонова кост. Сред първите хора, които ги виждат, е Агата Кристи, която придружавала по време на разкопките съпруга си, археолога Макс Малоун.
Всичките нападения над археологически паметници и артефакти са грубо
нападение върху колективната ни човешка памет
По този начин сме лишени от доказателства за човешките усилия и постижения. Разрушенията красноречиво показват безумието и безсмисленото насилие, които вдъхновяват "Ислямска държава". Терористичната организация сега руши доказателства за великата история на Ирак - поредното потвърждение за варварския нихилизъм на джихадистите. "Ислямска държава" граби археологически паметници, за да подкрепи финансово процъфтяващата нелегална търговия с антики, което допълнително нанася много големи вреди. Разграбването и продажбата на антики е вторият най-голям източник на финансиране на "Ислямска държава" след приходите от продажбата на петрол, твърдят експерти от западните разузнавателни служби, цитирани от в. "Уолстрийт джърнъл". Малки предмети като статуетки и гравирани печати се продават на черния пазар на цени, вариращи от няколко долара до няколко хиляди. Купувачите варират от местни жители до инвеститори и колекционери на Запад, Китай и Персийския залив. Местните жители твърдят, че "Ислямска държава" начислява данък и регулира посредниците, които купуват тези артефакти.
Изпочупените артефакти от музея в Мосул, както и разрушените Ниневия и Нивруд показват голямо пренебрежение към археологията, а значението на античните предмети е да свидетелстват за миналото. Те са материалната памет на обществото и не са само за учените, а за всички, които имат интерес. Артефактите са "това нещо в миналото, което ще ни помогне да гледаме към бъдещето".
Древна Месопотамия, където днес е съвременен Ирак, се намира в центъра на историята на човечеството: там са направени първите градове, държави и империи; изкован е и първият добър закон - Законът на Хамураби, цар на Вавилон през 3700 г. Наследството на Ирак е наследство на целия свят, затова и трябва да намерим начин да го опазим...
------
ЗА КАРЕ - Какво унищожиха досега джихадистите
Хорсабад
Древната асирийска столица Хорсабад е последната засега археологическа жертва на "Ислямска държава", обяви иракското Министерство на туризма и античните предмети.
* Хорсабад се намира на около 19 км североизточно от Мосул в североизточната част на Ирак;
* Асирийският цар Саргон II издига дворец в Хорсабад в периода между 717 и 706 г. пр.Хр., според данни на Ориенталския институт към Чикагския университет, чиито учени са помагали за разкопките в района, направени през ХХ век.
* Хорсабад е един от трите града, които са били столици по време на управлението на Асирийската империя, но е изоставен след смъртта на Саргон през 705 г. пр.Хр.
* Хорсабад е уникален с асирийските дворци, които се славят със стилистични нововъведения за времето си. Запазена е и богата писмена документация за изграждането на проекта.
Нимруд
Друга древна асирийска столица - Нимруд - бе унищожена миналата седмица. "Ислямска държава" продължава да предизвиква света", казват от иракското туристическо министерство. Нимруд наскоро бе номиниран да влезе в Списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство.
* Нимруд се намира на 30 км южно от Мосул;
* Нимруд, първо наричан Халка, е град в пределите на Асирийското кралство, което процъфтява в периода между 900 г. пр. Хр и се връщаме на 612 г. пр. Хр.
* Според ЮНЕСКО "на фреските и творбите от Нимруд се възхищава целият свят, те са уважавани в литературата и свещените текстове".
Музеят на Мосул
От видеозапис стана ясно, че джихадистите от "Ислямска държава" използват чукове, за да ликвидират каменните скулптури и други вековни артефакти в музея на Мосул.
* Мосул е вторият по големина град в Ирак, намиращ се на 400 км северно от Багдад;
* В музея на Мосул се съхраняват 173 оригинални антични предмета. Той бе готов да отвори врати за посетители, когато през юни м.г. "Ислямска държава" нахлу в Мосул.
* Музеят на Мосул е вторият по големина в Ирак. Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова заяви, че в него се пазят големи статуи от обявения за паметник на ЮНЕСКО град Хатра, както и артефакти от Ниневия. От видеото става ясно, че статуите са разрушени или обезобразени.
Библиотеката в Мосул
В края на февруари "Ислямска държава" атакува бибилотеката, като изгори хиляди книги заедно с редки и ценни ръкописи.
* ЮНЕСКО обяви, че изгарянето "може би и един от най-разрушителните актове на ликвидиране на библиотека в цялата история".
Гробницата на пророка Йона
През юли 2014 г. бе разпространен видеоматериал, показващ как джихадистите разрушават Гробницата на пророка Йона
* Гробницата се намира в сунитска джамия, наречена Джамията на пророка Йона в Мосул.