Може ли преходът да свърши внезапно като катастрофирал самолет? Въпросът възникна, след като адвокатът на банкера Цветан Василев разясни по Би Ти Ви историческото значение на неговото последно интервю, дадено пред сайта "Гласове". Адвокатът Христо Ботев разтълкува какво означава твърдението на Василев, че пред двама нотариуси от различни държави е депозирал показания, дадени пред съдия, с доказателствена сила, които да бъдат разкрити след неговата смърт. "Ако тези неща излязат на бял свят, това ще е точката на прехода", отсече адвокатът. По думите му в показанията на Василев става дума за политическия и икономическия елит на страната.
Изглежда, че интервюто наистина е
боднало политическите големци
начело с премиера Бойко Борисов, защото един след друг дадоха изявления, че нямат от какво да се притесняват. Ако беше маловажно, както го представят, можеха въобще да не го коментират. Случаят обаче е друг и доста необичаен. Някои представят Цветан Василев като изпята песен, но той специално за тях изпълнява рефрен за личната си застраховка пред съда (чут за първи път в интервю от Виена пред Би Ти Ви преди близо година), че може да извърши нещо, заради което името му да се помни, ако не по цял свят, поне в България. "Добре е, че Цветан Василев не е ходил в пилотското училище", пошегува се на 1 април изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян пред Нова телевизия в коментар за бизнес практиките на бившия шеф на Корпоративна търговска банка (КТБ), сравнявайки ги вероятно със самолетната катастрофа на "Джърмануингс" на 24 март във Френските Алпи, предизвикана от втория пилот на А320 Андреас Лубиц.
Сравнението обаче може да се тълкува и по друг начин. Андреас Лубиц, когото някои медии определят като съвременен Херострат, бил казал на своята приятелка преди една година: "Някой ден ще направя нещо, което ще измени цялата система - всички ще научат моето име и ще го помнят". Когато от записа на черната кутия стана ясно, че той се е заключил сам в пилотската кабина на полет 9525 Барселона - Дюселдорф, за да разбие самолета със 150 души на борда, на всички стана ясно какво са означавали неговите думи. И сигурно ще го помнят.
Цветан Василев не е далеч от подобна мисловна нагласа. Той живее с чувството, че е жертва, защото "се опълчих на практика срещу система, градена с десетилетия". Хампарцумян изрази облекчение, че Василев не е ходил в пилотско училище, но в преносен смисъл шефът на КТБ може да се смята специалист по висшия пилотаж във финансовото обслужване на българския елит и затова много хора би трябвало да се тревожат да не му хрумне да прежали себе си заедно с тях, в резултат на което да измени цялата система и всички да запомнят името му. С предупреждението за затворените в сейфове страшни тайни за политиците той показва самочувствие на пилот, заключил се сам в пилотската кабина, от чиято воля зависи съдбата на пътуващите в самолета му доскорошни негови съучастници в банковите далавери. Той се е застраховал, че ако се стигне до гибелта му, поне няма да е сам, а ще си тръгне в компанията на целия политически елит. С което пък според адвоката му ще се сложи точка на целия преход.
Какво толкова могат да съдържат неговите показания,
че да имат доказателствена сила пред съда? И защо политиците трябва да се плашат от съд, щом нямат криминални деяния? Все пак прокуратурата не показва с нищо, че ги подозира в престъпна дейност. Най-вероятно ще се потвърди онова, което от дълго битува в масовото съзнание - че криминалната революция, известна за благозвучие като "демократичен преход", е родила криминален елит. Разликата е, че обикновените хора чувстват какво се случва, но не могат да го докажат, докато хора като Цветан Василев разполагат с факти и документи, които да очертаят с точни числа картината на грабежа. Парите, особено онези с много нули, не се губят безследно, а се местят от едни джобове в други. "Аз мисля, че няма среден българин, който да не знае истината за този елит. Само че при мен са и конкретни доказателства извън общото познание колко му е умственият багаж на единия, колко е на другия, кой къде и как кадрува", казва той.
Цветан Василев уверява, че разполага с информация от първа ръка, защото е бил в услуга на онези, от които днес се укрива в чужбина: "Мен политиците не са ме "направили". От мен политиците са се възползвали. Никой не ме е "създал". Но всички започнаха да се възползват, и особено арогантно в последните пет години. Истината е, че политиците паразитираха върху мен, а не обратното. За да пазя банката, аз трябваше да правя други услуги през целия този период. Част от тези услуги са описани при нотариуса", допълва банкерът.
За да се сложи точка на прехода,
трябва криминалният елит да загуби способност да краде безнаказано. Това може да стане само чрез вкарването му в затвора, а за целта е необходимо да бъде разобличен поименно пред съда, така че и съдиите да не смеят да му служат поради риск от собствено злепоставяне пред обществото. Ето какво му казва Цветан Василев, резюмирано по смисъл: ако ми се случи нещо, тогава трябва най-много да се плаши. Премиерът Бойко Борисов реагира още на другия ден: "Аз и днеска му казвам: "Върни се в България". С това, което имам като власт, ще осигуря не НСО, ако иска жандармерия, ако иска каквато и да е охрана. На границата ще ида да го чакам лично с вас, ей така, за да е сто процента прозрачно. Ще бъде арестуван, след това съдът ще му даде домашен арест и ще го разпитат".
Иначе казано, българският политически елит чрез овластения си пълномощник е готов да гарантира живота на Цветан Василев, за да не се стигне до развръзката, с която го заплашва. От него се иска само да отключи вратата на пилотската кабина и да излезе жив, пък после ще се търси някакво решение. Друг е въпросът защо министър-председателят си присвоява властта да решава кой да бъде арестуван и как след това да постъпи съдът. Но у нас, както се знае, преходът роди симбиоза, а не разделение на властите, и затова Европейската комисия всяка година пише доклади за нуждата от съдебна реформа, която да гарантира независимост на съдебната система. На въпроса защо при такава ендемична корупция на високо равнище и организирана престъпност няма осъден нито един висш политик отговорът идва от самото изявление на Борисов:
защото политиците решават как да съди съдът
Василев няма как да се довери на обещания от официалните или задкулисните управленски среди, защото им знае маниерите: "За съжаление и аз съм бил част от статуквото. И аз имам определена вина", казва той.
Остава му само един ход: чрез публичност да се опре на обществото, пред което носи голяма вина. Само че главните информационни канали към обществото са запушени точно по схемата, в която е участвал и за която вече не се стеснява да говори дори с имена. Наливал е пари чрез необезпечени кредити на угодни на властта медии, които явно или скришно участват в медийния монопол, сринал свободата на словото в България на 106-то място в света. А само преди година Цветан Василев се оплака пред половината Еврокомисия от в. "Сега", че си е позволил да го назове "кредитор" на медийната империя.
Злощастният банкер, който излезе на светло от тъмнината на задкулисието, навлиза на непознатия за него терен на публичността. Той трябва да си дава сметка как обществото би посрещнало неговите послания, след като вече е получило достатъчно основания да не му се доверява. Проблемът е не толкова в липсата на съчувствие, а в риска да не вземе да провери колко искрен е неговият катарзис. Откакто е започнал преходът, обществото трупа гняв от липсата на справедливост и отчаяние от собственото си безсилие. Затова българите се определят като едни от най-нещастните хора на света в международните анкети. Някои стигнаха до мъченическо самоунищожение, за да поставят точка на прехода поне за себе си. Сега Цветан Василев казва на тези хора, смятайки, че си гарантира недосегаемост: моята смърт ще отвори сейфа с тайните, които ще сложат край на прехода. По-достойно би било да не се държи като национален изнудвач и провокатор на скверни мисли, а да разкаже публично какво знае за криминалния елит. Името му пак би се помнело, но вече поизчистено.
Хампарцумян изрази облекчение, че Василев не е ходил в пилотско училище, но в преносен смисъл шефът на КТБ може да се смята специалист по висшия пилотаж във финансовото обслужване на българския елит и затова много хора би трябвало да се тревожат да не му хрумне да прежали себе си заедно с тях, в резултат на което да измени цялата система и всички да запомнят името му.
Хампи и Цецо Василев станаха Топ банкери по едно и също време.
Бе, случайности некакви...