:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,035
Активни 588
Страници 14,600
За един ден 1,302,066
ПОЗИЦИЯ

Защо няма да има нова Студена война?

Младото поколение в Русия и на Запад не вярва в старите клишета и е готово за истински диалог
Матю Рожански
На фона на продължаващата криза в Украйна отново станаха модерни разговорите за нова Студена война. Даже експерти, които изучават от години бившия Съветски съюз и Русия с тяхната периодична политика на заплахи за унищожение, реформиране и краха на комунизма, отдавна казват, че нормализирането на отношенията между Москва и Запада може да стане не по-рано от десетилетия. Сюжетът за нова Студена война звучи по следния начин: "Нахлуването на Владимир Путин в Украйна се явява непростимо нарушаване на принципите на европейската сигурност и нормите на международното право, а това отравя отношенията със САЩ и Европа до такава степен, че всички надежди за примирение и сближаване ще бъдат унищожени. Самият Путин е напълно решен да постави в центъра на официалната си идеология презрителното отношение към западните ценности и особено антиамериканските настроения. По-нататък с тяхна помощ той доста успешно промива мозъците на младото поколение руснаци. В близко бъдеще по такъв въпрос като контрола над въоръжението ще могат да бъдат постигнати само ограничени договорености, и то след като двете страни неохотно признаят, че без подобни договорености рискуваме да се унищожим един друг и целия свят. За това налице е повтаряне на студената война, а след нея и очакваното разведряване".

Да, отношенията между Русия и Запада са невероятно напрегнати в момента, а източникът за това е



катастрофалната ситуация в Украйна,



която в близко време едва ли ще се промени. Ние обаче смятаме, че в концепцията за нова Студена война има една невярна представа за Русия и Запада, особено когато става дума за поколението, което израсна след разпадането на бившия Съветски съюз и края на първата студена война. Като представители на това поколение в САЩ, което има опита на изучаване на Русия от позицията на "дипломацията от втора писта" и които също така са живели и работили не малко години в тази страна, ние смятаме, че е грешка да се гледа на дадения конфликт само от позицията на предишния подобен конфликт. Заявленията за началото на новата Студена война прозвучаха прекалено рано и този етикет не е много подходящ в тази ситуация.

Според разбиранията на геополитиката между този конфликт и студената война има ясни различия - отсъствието в дадения сблъсък на глобални идеологически измерения, преобладаването на напрежение на постсъветското пространство, а не в другите региони, както и увеличаване на ролите на незападните държави (Китай, Индия, Бразилия и други), които засега отказват да вземат открито чиято и да е страна. Както отбелязаха вече и други наблюдатели, тези различия не изключват възобновяване на отношенията между САЩ и Русия, които съществуваха през периода на студената война. Това от своя страна може да доведе до последствия, които могат да окажат влияние на Европа и други региони. Но от конфликта, който господстваше в света през втората половина на XX век, сегашната ситуация се различава с дълбоката разлика в междуличностните отношения и поради тази причина това не може да се нарече нова Студена война.

Независимо от разговорите за новата Желязна завеса, както и взаимната враждебност и недоверие, които се спуснаха между Изтока и Запада, руснаците и американците могат като цяло да гостуват едни на друг,



свободно да общуват



помежду си и да търсят взаимно разбиране по най-трудните въпроси чрез уважителен диалог. По време на неотдавнашните ни пътувания в Москва ние се срещнахме на всички нива с руски експерти, които са готови на взаимодействие, при това по-младото поколение особено се отличава със своя стремеж за полезен и дълбок анализ на събитията в Русия и Украйна, както и отношенията със Запада. Забележете - "полезен и дълбок", това не е евфемизъм, който има значението на "прозападен". Както и навсякъде възгледите и мненията на новото поколение на руските експерти вече се характеризира с много широк спектър на разнообразие. Но това са професионални, умни, интелигентни хора, които са готови да общуват с американци даже ако подобно общуване не води до общи позиции. Освен това те са готови (засега) да говорят открито и публично, без да ги е страх от реакция от страна на руските власти. В това е огромната разлика от това време, когато един банален разговор с чужденец можеше да предизвика големи усложнения и откровен риск за живущите в бившия Съветски съюз.

Благодарение на интернет и международните системи за връзки ние вече можем с голяма лекота да общуваме един с друг, нещо, за което воините на студената война дори не можеха да мечтаят. С помощта на социалните мрежи ние ежедневно, а понякога и на всеки час обменяме послания и линкове с руските си колеги и приятели. Това не е само плод на баналното твърдение, че глобалната мрежа направи нашия свят по-малък. Наблюдаваме как във "Фейсбук" и "Туитър" нашите руски колеги и познатите им в Русия заедно гледат едни и същи кадри, като си ги препоръчват дори без да се замислят за присъствието на американците в тези сайтове. Това също така значи, че ние виждаме техните рождени дни и децата им, а те - как почиват нашите семейства. Затова отношенията ни с нашите руски колеги вече са много по-сериозни и обширни за сметка на предишните поколения американски и руски експерти.

Всичко това е за добро, тъй като дори самият този диалог сам по себе си не е в състояние да сложи край на конфликта, но той помага за това напрежението да не носи дълбок характер и да не продължи дълго. Но за да се поддържа това взаимодействие и да се влияе на официалните мнения и политиката в Москва и Вашингтон, е нужна



критична маса



на експертни гласове от двете страни. За съжаление, в това отношение САЩ са по-лошо подсигурени, отколкото бихме искали. По ирония на съдбата със завършването на програмата на американското правителство от ерата на студената война за подкрепа на специалистите по отношение на Русия и по финансирането на младите американци да пътуват в тази страна рязко се съкрати броят на хората, които избираха доскоро тази тематика. В резултат на това, както и преди, понякога надделява мнението на гласовете от времето на студената война.

Ако не се стигне до разбирането на това, че е важно постоянно да се подготвят американски специалисти за изследването на Русия и за взаимодействие с нея, ще отслабнат и изчезнат и тези междуличностни връзки, които са изключително важни за нас и за нашите руски колеги. И тогава ние наистина ще се окажем в една "нова студена война".



-----------------------

* Матю Рожански е директор на Кенан институт към центъра "Удроу Уилсън" във Вашингтон. Рейчъл Салцман е аспирант, специалист по руските и евразийските изследвания, работи в Училището за международни изследвания към университета "Джонс Хопкинс" във Вашингтон.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
През 2011 г. премиерът на Австралия тогава Джулия Гилард (вляво), бившият президент на Русия Дмитрий Медведев и неговият американски колега Барак Обама разговарят в края на срещата на върха на организацията Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество в Хонолулу. Отношенията между Москва и Запада рано или късно ще се нормализират, смятат експерти.
СНИМКА: www.kp.ru
Опълченци водят предали се украински военни при разгрома на армията на Киев край Дебалцево тази зима. Войната в Украйна предизвика новото напрежение между Русия и Запада, което някои вече определят като "нова студена война".
21
3602
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
06 Април 2015 19:42
Ако не се стигне до разбирането на това, че е важно постоянно да се подготвят американски специалисти за изследването на Русия и за взаимодействие с нея, ще отслабнат и изчезнат и тези междуличностни връзки, които са изключително важни за нас и за нашите руски колеги. И тогава ние наистина ще се окажем в една "нова студена война".

С други думи, глобални противоречия няма, има недостиг у Запада на подготвени кадри
06 Април 2015 19:59
Много ищах, малко мисъл.
06 Април 2015 20:04
Ей, големи експерти тиа афтори.
Гаче са магистъри на ЮЗУ, така ги владеат ра'утите.
06 Април 2015 20:30
откъде ги изкопахте тия мирикански комсомолци ?
06 Април 2015 20:30
Самият Путин е напълно решен да постави в центъра на официалната си идеология презрителното отношение към западните ценности и особено антиамериканските настроения. По-нататък с тяхна помощ той доста успешно промива мозъците на младото поколение руснаци.

Полирането на мозъците у Рашистан е отколешна традиция. Важното е поданиците на хаганата да си имат Царь-батюшка, външни врагове и водка. Друго им не требе...
06 Април 2015 20:39
Авторите да не с ония двамцата американци, дето ги бяха "изгубили в България"
Тезата им е убийствена - бяхме в Москва, не ни набиха на кол, не ни опекоха, не ни изядоха, дори говориха с нас, сипаха ни да ядем и пием, че и наздраве казаха, ergo - Студената война е невъзможна и пр.
С такъви експерти на американците наистина не им трябват врагове. Чакам някой апологет на американското висше образование да ни обясни как рабфака, дето са завършили тия двамцата, е не на първо, а на минус 101 място във всички класации оттук до Еротикон Шест.
06 Април 2015 22:01
Дрън-дрън! ОКазва се че виновно за 3 светован е старото поколение. А младото, само дето малко го и се манипулира само.
06 Април 2015 23:06
Двамцата идийоти ли са или просто са си глупаци?
06 Април 2015 23:07
Похабили сте мястото - тук можеше да препечатите интервюто на Пол Робъртс ( пред агенция Форум), озаглавено "Вашингтон си купи България" (цитирам по препечатката на интервюто в ТРУД)... Впечатлен съм! Създавам "Общество на българските фенове на Пол Робъртс"! Каня желаещите! Ако станем повечко може да му финансираме едно пътуване до България - да изнесе лекция пред ГЕРБ!
06 Април 2015 23:14
Защо няма да има нова Студена война?
Ми щото войната, даже и Студената, сепак иска сметки, с които се занимават ген.щабовете, а не разни еврогейове (в обобщен смисъл). Тва не е да замениш танкова атака (контраатака), с костюмче от Прада, с такова от Диор. Щото копчетата са с 1мм по-големи (по-малки) от еврокомисарското сфащане за фьешън и щото, на кого му пука? Жиголото блести с гелосаната си тиква в полумрака!
06 Април 2015 23:25
За съжаление, в това отношение САЩ са по-лошо подсигурени, отколкото бихме искали. По ирония на съдбата със завършването на програмата на американското правителство от ерата на студената война за подкрепа на специалистите по отношение на Русия и по финансирането на младите американци да пътуват в тази страна рязко се съкрати броят на хората, които избираха доскоро тази тематика. В резултат на това, както и преди, понякога надделява мнението на гласовете от времето на студената война.
Ако не се стигне до разбирането на това, че е важно постоянно да се подготвят американски специалисти за изследването на Русия и за взаимодействие с нея, ще отслабнат и изчезнат и тези междуличностни връзки, които са изключително важни за нас и за нашите руски колеги. И тогава ние наистина ще се окажем в една "нова студена война".
-----------------------
* Матю Рожански е директор на Кенан институт към центъра "Удроу Уилсън" във Вашингтон. Рейчъл Салцман е аспирант, специалист по руските и евразийските изследвания, работи в Училището за международни изследвания към университета "Джонс Хопкинс" във Вашингтон.


07 Април 2015 00:00
По правило старите кримки, които имат властта вземате решенията за мира и войната, а на младите поколения е отредена ролята на пушечно месо по бойните полета.
07 Април 2015 06:17
07 Април 2015 06:33
Причината да няма война е в глобализацията. Авторите са прави, че информация, хора, пари и технологии се движат с бясна скорост в съвременния свят. Пък и Русия /все ще/ не се самоизолирала, за разлика от СССР. В момента, в който го направи, мандалото на санкциите ще хлопне.
07 Април 2015 06:42
Матю и Рейчъл изглежда са поорязани от държавно финансиране и сега подскачат. Нищо ново под слънцето.
07 Април 2015 10:34
Нещо не дочетох статията, като видях до този суек американското знаме. Той забравя услужливо отровната роля, коятоп играят САЩ по света. Където са се намесили и се възцарява хаос. САЩ винаги имат двоен стандарт. Днес по един ТВ канал казаха, че в Ню Йорк Таймс ни обвиняват, че сме издигали телена ограда на границата. За срванение дадоха масивната двуслойна бетонена ограда на ме Мексиканската граница. Над 2 човешки боя висока. При това нашата ограда пази от евентуални терористи, а американската от икономически емигранти. За България по принцип в западната преса трябва да се говори или нищо или лошо.
07 Април 2015 10:36
Причината да няма война е в глобализацията. Авторите са прави, че информация, хора, пари и технологии се движат с бясна скорост в съвременния свят.
Глобализацията е добро нещо, обаче тя трябва ад стане пяод егидата на международна агенция, избираема от всичли страни - ООН. А не под егидата на САЩ, а по-точно на международния финансов капитал и ФЕД.
07 Април 2015 10:46
Важното е поданиците на хаганата да си имат Царь-батюшка,
Айде сопри се с този хаганат бе.Щом имат Цар-батюшка, значи са били царство. Цар идва от цезар, което значи император. Русия е империяа след Иван Грозни и еднакво се употребява и славянското ЦАР и западното след Петър 1-ви император. Ние сме били хаганат до Борис 1-ви. А по време на турско вилает. Чети момше то сляпото окато прави.
07 Април 2015 15:47
През 2011 г. премиерът на Австралия тогава Джулия Гилард (вляво), бившият президент на Русия Дмитрий Медведев и неговият американски колега Барак Обама разговарят в края на срещата на върха на организацията Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество в Хонолулу. Отношенията между Москва и Запада рано или късно ще се нормализират, смятат експерти.

Теа, т.н. експерти, от хазарско потекло, ако се надяват юдейчето от снимката, тоа снажен "Давид - пиколино", дето загуби вторио мандат, заради сделката с Френските ФРЕГАТИ,отново да се върне на поста Президентин в Рашата, ного са се объркАли
07 Април 2015 20:29
Fantata
08 Април 2015 12:55
Ние сме били хаганат до Борис 1-ви.

Къде ги четеш такива глупости, че ги повтаряш тук?
Впрочем, интересно е да се знае, че руските князе, запазват каганската си титла и след покръстването на Русь.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД