:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 139
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

450 хил. българи са надомни работници

450 хил. са самонаетите българи по неофициални данни на сдружението на надомните работници. От сдружението искат правителството да ги признае за работници, а не за предприемачи и бизнесмени, но казват, че социалното министерство не откликва на желанието им да ги уреди със специален статут в трудовото законодателство.

"Много хора се обръщат към хобитата си и те стават техни професии. За тях трябва да има специална политика, специални програми за развитие на малък и среден бизнес и специален режим на осигуряване", поиска председателят на сдружението Виолета Златева. Според нея все повече надомните работници са млади хора - в София средната им възраст била не повече от 40 години. Това според асоциацията е притеснително, защото се предполага, че именно в София има най-много възможности за работа. Членове на организацията са и хора под 30 години - художници, артисти, юристи, учители, икономисти, инвалиди, самотни майки с деца.

Самонаетите се осигуряват на 420 лв. Старо искане на надомните работници е прагът да е колкото минималната заплата (сега тя е 360 лв.) поне за първите пет години от дейността им. Искат да получават нисколихвени кредити. По този начин се надяват да излязат на светло и да започнат да плащат осигуровки. Според изследване на БАН от преди няколко години около 75% от тези хора са в сивия сектор. Според данните на националната статистика към края на миналата година самонаетите са 807 хил. души, от които 460 хил. в селското стопанство.
2
1511
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
22 Април 2015 10:29
Как ли са ги преброили? Няма общо между тези самонаети лица, свободни професии, занятчии и прочие и работницита. В осигурителен план те са самоосигряващи се лица, работят за свой риск и своя сметка. Една част от тях имат регистрация като еднолични търговци, други са регистрирани данъбно и осигурително като свободни професии. За какъв наемен труд от типа работник-работодател става дума??
22 Април 2015 12:52
За какъв наемен труд от типа работник-работодател става дума??
при самонаетите!?!

Прав си. Съществува обаче масово объркване на понятията. Хората просто не знаят, че Възложител и Работодател са две коренно различни неща. Не го знаят дори в КНСБ.

В края на м.г., например, сред самонаетите преводачи се разпространяваше едно писмо от член на Асоциацията на преводачите (АП), в което пишеше, че УС на АП е обсъждал с КНСБ идеята за създаване на синдикат на преводачите. На 13.11.2014 г. се била състояла "среща с г-жа Чекова, а впоследствие и с Чавдар Христов - вицепрезидент на КНСБ" и от разговорите с профсъюзните лидери "стана ясно, че няма законови пречки за сдружаване в синдикална организация за нашата професия. Това беше фундаментален въпрос, който трябваше да бъде изяснен. Има чисто технически път, който трябва да се извърви - да се учреди синдикат, след което той да кандидатства и да бъде одобрен да стане част от КНСБ." Писмото завършваше с думите: "Крайно време е всички да осъзнаем, че е изключително важно да се обединим, за да си помогнем като гилдия и да защитим професията си по един по-ефективен начин. Оставам на разположение за мнения, въпроси, коментари и всякакви дискусии." Цялото писмо: http://www.softisbg.com/my_first_blog/ideja-za-sindikat-na-prevodachite.html

Шефът на фирмата, в която работя като преводач, се отзова на поканата за обсъждане на идеята за синдикат на преводачите, като се опита да обясни на колегата, че "в синдикат могат да участват единствено наемни работници. Обаче по-голямата част (да не кажа преобладаващото мнозинство) от преводачите не са наемни работници като преводачи, а имат някаква друга професия (напр., преподаватели, учители и т.н.), собственици са на фирми или агенции за преводи или са преводачи на свободна практика." Целият отговор: http://www.softisbg.com/my_first_blog/2014/11/sindikat-na-prevodachite-vypros.html

Колегата на свой ред отговори на шефа ми, като му обеща да го информира за развитието на идеята: http://www.softisbg.com/my_first_blog/ideja-za-sindikat-na-prevodachite-2.html Оттогава изминаха пет месеца. Повече нищо не се чу. Предполагаме, са разбрали, че е станало недоразумение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД