:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,886
Активни 736
Страници 19,760
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Иво Цанев: На Запад са недоволни от спецслужбите ни

Преди ние бяхме управляващи и имахме проблеми, които имат сегашните управляващи. Ако не се направи нищо, те ще останат, казва синият депутат
Снимка: Борислав Николов
Иво Цанев е роден на 23. 6. 1971 г. в Русе. Беше секретар по националната сигурност към правителството на Иван Костов. Сега е депутат от ОДС. Член на парламентарните комисии по вътрешна сигурност и за децата, младежта и спорта. Областен председател на СДС в Русе.



- Г-н Цанев, защо изтича информация от спецслужбите?

- Големият проблем, който тепърва трябва да решават нашите спецслужби във връзка с реалното членство в НАТО, е именно начинът за съхраняване на секретна информация. Прие се закон за класифицираната информация, но той все още е неработещ. Много трудно се състави комисията, тепърва се обучават хората, които са подбрани в нея, а между другото един от членовете й вече напусна. Т.е. всички тези некоординирани действия на изпълнителната власт около реалното прилагане на закона за защита на класифицираната информация доведоха до това, че през последните месеци изключително много секретна информация напуска местата, където трябва да бъде съхранявана.

----------------

За съжаление в България се създаде пазар за информация от компрометиращ тип. Говоря най-вече за т. нар. досиета. Създаде се, защото досиетата не бяха разкрити навреме. Вина носим и ние като бивши управляващи, защото едва в края на нашия мандат го направихме. Със закона за защита на класифицираната информация пък тази информация отново бе засекретена, вместо да се разсекрети. Фактически определен кръг от хора имат достъп до такава информация и я изнасят срещу заплащане. Това може би е най-голямото изнудване в нашето общество.

-------------------

- Кои хора имате предвид?

- Които имат достъп до тази информация. Не само в специалните служби, но основно там.

- А кой е потребител на тази информация?

- Всеки, който заплаща добре. Всеки, който иска да наклепа другия. Потребители са и бизнесмени, и политици. Всички. Когато трябва да извадим срещу някого компрометиращ материал, винаги го търсим там - в специалните служби. Защото те са призвани да съхраняват такава информация.

Това се получи и при скандала с подслушването. СДС беше принудено да даде гласност. Става дума за нещо незаконосъобразно и ние ще го докажем в работната група на комисията по вътрешна сигурност. Един пример - когато министър Петканов разбра, че имаме такава информация, той така се оплете, че стигна дотам да тълкува, че "материален носител" не е хартиен носител, а само касетата и магнетофонния запис. Така той искаше да ни обясни защо хартиеният носител не е унищожен в 10-дневен срок. Споменавам това, за да докажа тезата си, че няма никакъв контрол от министъра на вътрешните работи върху служителите, които трябва да унищожават тази информация. Големият проблем е, че човекът, който прилага закона, е призван и да контролира прилагането на закона. Има ясен сблъсък на интереси - не може една институция да се контролира.

- Но нали съдът издава разрешенията за подслушване...

- Вярно, но проблемът не е в издаването на разрешение. Проблемите са други. Първо, не е имало достатъчно данни за да се поиска такова разрешение. МВР не е имало данни за "шпионската дейност" на ген. Атанасов. Съдът контролира издаването на разрешение за подслушване, но съдът не контролира унищожаването на информацията. Това е големият проблем. Ген. Борисов разбра, че тази разработка е абсолютно ненужна и че неговите служители не са унищожили в законния срок тази информация.

-----------------

Тя попадна при нас. Но можеше да попадне другаде и с нея да се изнудват политици и журналисти. По много елегантен начин някой можеше да каже на журналист: "Вие сте част от една разработка за шпионаж." Представяте ли си? Някой може да се подаде на изнудването. Затова ние трябваше да дадем гласност.

--------------------

Надявам се с този наш ход да сме дали да се разбере, че трябва да се промени законът за СРС и да се направи един общ закон за националната сигурност, в който ясно да бъде разписан гражданският и парламентарният контрол върху специалните служби.

Бях в САЩ с парламентарна делегация и там ни попитаха: "Какво става с гражданския и парламентарния контрол върху спецслужбите"? Ние вдигахме рамене и говорехме в бъдеще време. Много неща трябва да се направят. За разлика от реформата в армията, която стартира и има своя утъпкан път, реформата в специалните служби още няма път.

- Казахте какво са ви питали в САЩ. Това означава ли, че на Запад са недоволни от службите ни за сигурност?

-----------------

- Определено. Особено при последните скандали... Не могат да не бъдат притеснени, особено Великобритания, САЩ. Щом в една държава, която иска да се присъедини към НАТО, се правят разработки на хора, които поддържат контакти с хора от натовски държави!? Представители на посолството на САЩ и на Великобритания са споделяли, естествено елегантно, своите притеснения.

------------------

- Как върви проверката на работната група по случая "Гном"? Какво очаквате от тази проверка?

- Очакваме хора от всички парламентарни групи да подкрепят нашето предложение за анкетна комисия, която да провери всички случаи при използването на специални разузнавателни средства от 1990 г. насам.

- Това искане вече бе отхвърлено.

- Да, но ние смятаме да го предложим, след като излезе доклада на работната група. Той трябва да е готов на 25 януари. Моите очаквания са, че този доклад ще бъде изключително точен и критичен по отношение на проверените факти и благодарение на него ще се предизвика дебат в НС. Имах разговори с г-н Севлиевски и други колеги от нашата комисия. Всички виждат, че нещата не може да продължават повече така. Политическата класа е избрана да защитава гражданските права и свободи, а законът е такъв, че ние не можем да правим това.

- Защо сте оптимист за доклада на работната група, след като много управляващи виждат в случая "Гном" атака на СДС?

-------------------

- В този случай има безспорни нарушения. Всички колеги от работната група декларираха, че няма да се спрат пред нищо, за да покажат истината пред парламента и обществото. Може би съм оптимист малко повече от необходимото. Но тук става дума не за политически сили, а за нещо, което трябва да се направи в полза на обществото. Преди ние бяхме управляващи и имахме проблеми, които имат сегашните управляващи. Ако не се направи нищо, проблемите ще останат.

--------------------

- За какво говори липсата на годишен доклад за състоянието на националната сигурност?

- Причината е една - практически няма съвет за сигурност при премиера. По моя информация все още няма официално назначен секретар на този съвет. По принцип няма срок за внасяне на годишните доклади в парламента. Но да не бъде внесен доклад за 2 години назад - това вече показва липса на политическа воля от страна на министър-председателя. С г-н Бакалов внасяме актуален въпрос към премиера да ни отговори защо няма доклад за 2001 г. Самият факт означава едно - че управляващото мнозинство не отдава значение на процеса за присъединяване към НАТО и към реалната борба в страната срещу евентуални терористични заплахи, срещу наркотрафика и други специфични рискове и заплахи. Защото в един такъв доклад трябва да се представят не само успехите, но и непосредствените задачи пред спецслужбите. А когато спецслужбите нямат задачи, те работят по нещо друго - например незаконно подслушване.

- Има ли обща позиция за преструктурирането на спецслужбите? - Като че ли се създава. Тя е, че веднага трябва да се създаде работна група на квотен принцип от представители на двете специализирани комисии в Народното събрание - по национална сигурност и по вътрешна сигурност, която да възложи изготвянето на един закон за националната сигурност. Подкрепа за този начин на действие имаме, включително и от председателите на двете комисии. Оттук нататък е важна политическата воля на мнозинството.

Моето мнение е, че този закон трябва да бъде основната рамка, която да посочи всички специални служби, тяхното взаимодействие и координация; органът, който ще ги координира, тяхната подчиненост. И не на последно място силен парламентарен контрол - създаването на специална комисия по разузнаване и сигурност. Тя да разглежда бюджета на спецслужбите, ще й се докладват операциите им и т. н. Това трябва да се направи през 2003 г., за да може този закон да работи през 2004-а.

- Доколко тези промени са свързани с приемането ни в НАТО?

- До голяма степен. Най-вече гражданският и парламентарният контрол, прозрачността при бюджетите на спецслужбите, съдебният контрол и координацията на спецслужбите. Притесненията на страните-членки на НАТО са от изтичането на натовска секретна информация в посока към други страни, които не са членки на пакта. С отмяната на закона за достъп до документите на ДС се получи така, че бивши щатни и най-вече нещатни служители на ДС могат да заемат възлови места в тези специални звена, които работят с натовска информация. С Йордан Бакалов предложихме промени в закона за защита на класифицираната информация и се надяваме управляващото мнозинство за спре с политиканстването и да ги приеме. Това са предложение, които помагат на България по пътя й към НАТО. Предложения, които целят сътрудници на ДС да не бъдат хората, които да преценяват кой да работи със секретна информация и да не получават такава информация. Не искам изцяло да отхвърлям работата на специалните служби в България, но искам да се разграничим от хората, които са се занимавали с всичко останало, но не и със защита на националните интереси.
1190
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД