Икономическото възраждане на Етиопия започна по време на управлението на премиера Мелес Зенави, който бе начело на страната от 1991 г. до смъртта си през 2012 г. |
Националистически настроените историци проследяват корените на етиопската държава от второто хилядолетие до наши дни. Историята на страната се основава на мита за цар Соломон и Савската царица. Етиопските ортодоксални християни твърдят, че ковчегът на завета се намира в Аксум; а първата хиджра, или преселението на мюсюлманите от Мека заради религиозни гонения, било в Етиопия. В продължение на векове етиопските владетели ръководят огромната си и разнородна империя, провеждайки политика на жестока вътрешна асимилация и външна експанзия.
Впечатлението за величието на Етиопия е
разбито от бунтовниците,
които достигат Адис Абеба през май 1991 г. и слагат край на диктаторския режим (подкрепян от бившия СССР) на Менгисту Хайле Мариам. Лявото освободително движение обещава да направи конституция, която ще даде право на самоопределение на почти 90-те етноса в Етиопия. Страната може да преодолее политическо-икономическото неравенство, но наблюдателите са скептични, че някогашната най-силна империя в Африканския рог ще се преобрази. След като през 1993 г. североизточната част на Еритрея обяви независимост, Етиопия остана без излаз на море, а и съществуваше риск от драстично нарастване на сепаратизма.
Четвърт век по-късно обстановката в Етиопия значително се е променила. В периода между 2001 г. и 2012-13 г. икономиката на Етиопия расте средногодишно с по над 7%. Това е единствената африканска държава, чийто темп на развитие може да се сравни с този на източноазиатските тигри. Икономическото чудо помага в борба с бедността и милиони хора са изведени от
порочния кръг
на нищета, глад и болести. Населението на страната се увеличава от 40 млн. души през 80-те години на ХХ век до почти 100 млн. души днес.
Икономическото възраждане на Етиопия е в основата на амбициозен проект за мащабно строителство на управляващия Революционно-демократичен фронт на етиопския народ (РДФЕН). Партията иска да създаде устойчив политически ред, на чиято база да се търси автономия от вътрешни и външни заплахи. Освен това се ангажира да изгради функциониращи институции и да установи контрол над политико-икономическия сектор. Развитието на икономиката е в ръцете държавни предприятия и бизнес елит, тясно свързани с РДФЕН. По време на последните парламентарни избори партията и съюзниците й изгубиха само две от 547-те места в парламента. Етиопия е в близко сътрудничество с Китайската комунистическа партия, която в периода 2005-2010 г. съветваше РДФЕН как да привлече 5 млн. нови членове. Няма друга държава в Африка, в която "китайският модел" да е толкова силно застъпен, както в Етиопия при управлението на РДФЕН.
За да укрепи властта си в страната, етиопското правителство възобновява сериозните си регионални амбиции по време на управлението на премиера Мелес Зенави, който бе начело на страната от 1991 г. до смъртта си през 2012 г. В основата е визията за Велика Етиопия, която трябва да осъществи историческата си мисия да се освободи от оковите на бедността, за да може
да поведе
Африка. В съзнанието на покойния премиер вътрешните и регионалните амбиции винаги са били тясно свързани. От една страна, Мелес разбира, че създаването на съюзи и добрата международна репутация ще тласне напред икономиката на Етиопия и ще укрепи властта на РДФЕН. От друга страна обаче, той вижда, че ако успее да реши вътрешните проблеми, Етиопия ще отърве Африка от лепнатото й клеймо "безнадежден континент".
За да реализира амбициите си, премиерът създава отлични връзки с много партньори. Мелес завързва лични приятелства с Тони Блеър и Бил Клинтън, с Бил Гейтс и Джоузеф Стиглиц. Посещава Южна Корея, за да се запознае отблизо с местното икономическо чудо, както и да обсъди големите инфраструктурни проекти с бившия китайски президент Ху Цзинтао. Мелес с ентусиазъм представлява Африка на срещата на страните от Г-20 и на тези за климатичните промени, където осъжда несправедливата глобалната икономика и маргинализацията на неговия континент. Развивайки институционални връзки с Китайската комунистическа партия, Мелес не смята, че има противопоставяне с ролята, която Адис Абеба изпълнява на регионален "зам.-шериф" на Вашингтон в глобалната война с тероризма. Етиопските дипломати, генерали и шпиони са много
важен съюзник
на САЩ в Африканския рог, Червено море и Аденския залив. Сега, когато американците не са доволни от старите си съюзници Египет, Кения и Саудитска Арабия, ролята на Етиопия в борбата с тероризма става съществена.
Мелес, наследникът му Хайлемариам Десален и влиятелното политбюро на партията виждат Велика Етиопия като регионален хегемон и се ръководят от принципа "Това, което е добро за Етиопия, е добро и за Африканския рог". Влиянието на Адис Абеба се увеличава чрез регионалните организации, в които страната има сериозен авторитет. В сферата на регионалната сигурност Етиопия се опитва да предотвратява конфликти (хиляди етиопски войници под егидата на ООН са изпратени в пограничния регион Абией между Судан и Южен Судан), да управлява конфликти (Етиопия е домакин на посредническите преговори за прекратяването на гражданската война в Южен Судан) и да се бори с тероризма (страната осъществява военни операции срещу сомалийската организация "Аш Шабаб"). Дългосрочната й стратегия е насочена към регионална интеграция чрез инфраструктура в енергийния и водния сектор. Планът е да се свърже региона с Етиопия чрез износ на хиляди мегавати електричество, генерирано от централите, изградени край язовирите по реките в Етиопия и по Нил.
Това е финансово изгодно както за Етиопия, така й за съседите й, които се нуждаят от електричество. Освен това така ще промени регионалния баланс на силите от Найроби, Хартум и Кайро към Адис Абеба. Изграждането на Великия язовир на етиопското възраждане е дързък опит с един мегапроект да се променят отношенията между страните по Нил. Язовирът е най-големият инфраструктурен проект в Африка. Огромният му обем ще позволи да се промени хидрополитическото статукво, което в продължение на десетилетия даваше на Египет непропорционално влияние в регионалната политика.
В станалото популярно напоследък Нилско споразумение от март т.г. между Египет, Етиопия и Судан се съдържа недоразвита идея за механизъм, чрез който да се решават местните спорове за вода, както и че държавите, разположени по течението на река Нил като Етиопия, имат право да превърнат в свой приоритет производството на електроенергия. По този начин де факто Кайро признава, че Етиопия, а не Египет, сега е най-влиятелната държава по реката Нил. Визията на Етиопия за регионална интеграция при набиращата сила етиопска хегемония все повече се превръща в
реалност
Превръщането на Етиопия в регионален хегемон, разбира се, не е неизбежно. Икономисти на Световната банка, посланици и неправителствени организации се притесняват за стабилността на финансовата система на страната, за продължаващата бедност в селските райони и за недоволството на милиони жителите на страната, които са изгубили гражданските си свободи. В международен аспект Етиопия се въздържа от конфликти с Южен Судан и Сомалия, но не успява да ги разреши - историческо недоверие към Адис Абеба дълбоко е вкоренено в региона и това ограничава възможностите на страната да действа като неутрален посредник. Отношенията "без война, но и без мир" с Еритрея си остават фикс идея за сигурността на страната, а "ястребите" не могат да предложат нищо освен продължаване на политиката на сдържаност.
Етиопия се възражда както във вътрешен, така и в международен план. Никога досега толкова много етиопци не са имали толкова много причини, за да бъдат оптимисти и да вярват в бъдещето. Широка подкрепа заслужава етиопският план, според който ресурсите в река Нил не трябва да бъдат обект на конкуренция и повод за жестоки войни, а трябва да станат основа за съвместна борба с бедността, безработицата и климатичните промени. Ръководителите на Етиопия знаят, че ще се изправят пред тежка битка, за да убеждават съседите си в добрите си намерения. Стратегията на Етиопия се натъква на сериозна опозиция в регион, където историческите взаимозависимости са смятани за политически проблем, а не за икономическа възможност. Дали страната успешно ще докаже мисията си, ще зависи от това да запази собствения й възход и по-доброто бъдеще на Африканския рог.