:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,596
Активни 437
Страници 26,006
За един ден 1,302,066
Битки

Ксенофобското напрежение избухна в Южна Африка

Сегашните атаки са поредните в серия нападения, започнали преди години
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Южна Африка изпрати и армията по улиците на Йоханесбург и Дърбан, за да предотврати по-нататъшни сблъсъци.
Плячкосани и подпалени магазини. Ужасени чужденци, скрити в полицейските управления и стадионите. Нападатели, които убиват с мачете имигранти в големите градове в Република Южна Африка (РЮА). Докато атаките срещу чужденци и бизнеса им продължават, поне седем души загинаха за малко повече от седмица, а другите нации на континента се борят да евакуират гражданите си от страната. Това не е първият път, в който ксенофобското насилие избухва в държава, която се опитва да се представи като разнообразна нация.

Нападенията започнаха, след като зулуският крал Гудуил Звелитини заяви, че чужденците "трябва да си вземат багажа и да си ходят", защото отнемат работата на местните граждани, твърдят медии в страната. Скоро след коментара му започнаха атаки срещу имигрантите в пристанищния град Дърбан. Администрацията на краля отрече думите му, твърдейки, че това е



грешна интерпретация на журналистите



Макар че монарсите са предимно церемониални фигури, те са влиятелни в общностите си. ООН пък твърди, че нападенията са започнали през март след трудов спор между граждани и чужди работници.

Някои местни обвиняват африканските имигранти, че отнемат и без това оскъдната им работа, вредят на местния бизнес и увеличават престъпността. Нивото на безработица е около 25% според държавната статистика. Но недоволството от недобре охраняваните граници, нарастващия брой престъпления, бедността и корупцията също са много тревожни, казват анализаторите. Президентът Джейкъб Зума твърди, че правителството му работи по социалните и икономическите проблеми. Но той твърди още, че имигрантите допринасят за икономиката на нацията и че внасят в страната търсени умения, така че не би трябвало да бъдат стереотипизирани като престъпници. "Макар че някои чужденци са били арестувани за различни провинения, заблуждаващо и грешно е да смятаме всички хора от други държави за свързани с престъпността", каза Зума.

В страната има



около 2 млн. законни и незаконни имигранти,



които съставят около 4% от общия брой на населението, показва изследване от Университета на Витватерсранд. Зимбабвийците са най-многобройната група чужденци. Освен това РЮА е любимата дестинация за пътуване на богатите африканци, заради това, че е близо и че има развита инфраструктура.

Това е последната от серия атаки, които започнаха преди години. През януари мародери изгориха сгради, в които се помещаваха бизнеси, развити от чужденци. Миналата година е имало и други инциденти, твърдят от "Хюман райтс уоч". Преди седем години Йоханесбург бе епицентърът на антиимигрантско напрежение, което остави десетки мъртви, а атаките се разпространиха и стигнаха и до Кейптаун. Повечето от жертвите бяха зимбабвийци, които бяха избягали от репресиите и лошите икономически обстоятелства в собствената си страна. По време на тези сблъсъци полицията арестува над 200 души по обвинения, сред които изнасилване, убийство, грабеж и кражба.

Жертвите са



от различни държави,



включително Нигерия, Сомалия и Етиопия. Всички те осъждат атаките. Кения, Малави и Зимбабве са едни от малкото страни, които евакуират гражданите си. Радио QFM в Замбия обяви, че няма да пуска южноафриканска музика в знак на солидарност с жертвите. В Мозамбик пък южноафриканската енергийна и химическа компания "Сасол" изпрати около 340 граждани на ЮАР обратно в страната им. От фирмата обясниха, че мозамбикските им служители са били разтревожени за насилието срещу сънародниците им и са протестирали срещу присъствието на южноафриканци в тяхната страна.

Повечето атаки избухват в бедни и маргинализирани квартали. Въпреки прогреса на страната от апартейда насам, неравенството все още е голям проблем, смятат от фондация "Нелсън Мандела". "Зависи от сегашните и бъдещите поколения да продължат това, което ти (Мандела) остави за довършване. От тях зависи да засилят демокрацията чрез службата си, да укрепят и защитават конституцията ни; да изкоренят бедността; да елиминират неравенството; да се борят с корупцията и да служат със състрадание, уважение, достойнство и толерантност", каза фондацията в свое изявление. "Ксенофобията, расизмът и сексизмът трябва да бъдат преборени с твърдост, мъдрост и просвещение."



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Стотици чужденци избягаха в мигрантски центрове, след като нападенията започнаха.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Протестиращи против ксенофобското насилие в ЮАР носят плакати на Нелсън Мандела.
11
3967
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
03 Май 2015 19:14
М-да.
Бъдете здрави, дорде не ни е додело до главите!
03 Май 2015 19:33
Що, и тях ли ще включиш в манипулациите по броенето?
--------------
Сайтът на Генек
03 Май 2015 19:33
Защо на нашите глави???
Та ние сме ейвроатлантици, не сме бриксаджии.
Да бъдем здрави, значи...
03 Май 2015 20:33
Абе там имаше ли от " Корпуса на мира" ?
04 Май 2015 06:54
Радио QFM в Замбия обяви, че няма да пуска южноафриканска музика в знак на солидарност с жертвите.


И аз няма да си, в знак на солидарност.
04 Май 2015 06:56
Бъдете здрави, дорде не ни е додело до главите!


Бай МишоК, само аз ли долавям скрита заплаха, а?
04 Май 2015 09:51
Съветофилите не дават дума да се издума за една от тухличките на Брикс. Ама на, фактите са си факти.
04 Май 2015 11:22
На български няма РЮА.
На български тази държава се нарича ЮАР.
*
В статията са употребени и двете съкращения ....
*
Доста повърхностна статия за причините за тези сблъсъци.
04 Май 2015 11:51
Въпреки прогреса на страната от апартейда насам, неравенството все още е голям проблем, смятат от фондация "Нелсън Мандела".


Бре, и какъв е точно прогресът на ЮАР след апартейда? Че от статията не става съвсем ясно.
04 Май 2015 12:29
ЮЯР е една държава в която момичетата най-често започват сексуален живот след изнасилване. Нормално е в рода ти да има няколко болни от СПИН. Нормално е да няма тротоари и по оградата да тече електрически ток и още мноого екстри , които ние нямаме и дано нямаме никога.
04 Май 2015 13:10
Осраха хубавата държава.
Както и Родезия/ Зимбабве.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД