Южна Африка изпрати и армията по улиците на Йоханесбург и Дърбан, за да предотврати по-нататъшни сблъсъци. |
Нападенията започнаха, след като зулуският крал Гудуил Звелитини заяви, че чужденците "трябва да си вземат багажа и да си ходят", защото отнемат работата на местните граждани, твърдят медии в страната. Скоро след коментара му започнаха атаки срещу имигрантите в пристанищния град Дърбан. Администрацията на краля отрече думите му, твърдейки, че това е
грешна интерпретация на журналистите
Макар че монарсите са предимно церемониални фигури, те са влиятелни в общностите си. ООН пък твърди, че нападенията са започнали през март след трудов спор между граждани и чужди работници.
Някои местни обвиняват африканските имигранти, че отнемат и без това оскъдната им работа, вредят на местния бизнес и увеличават престъпността. Нивото на безработица е около 25% според държавната статистика. Но недоволството от недобре охраняваните граници, нарастващия брой престъпления, бедността и корупцията също са много тревожни, казват анализаторите. Президентът Джейкъб Зума твърди, че правителството му работи по социалните и икономическите проблеми. Но той твърди още, че имигрантите допринасят за икономиката на нацията и че внасят в страната търсени умения, така че не би трябвало да бъдат стереотипизирани като престъпници. "Макар че някои чужденци са били арестувани за различни провинения, заблуждаващо и грешно е да смятаме всички хора от други държави за свързани с престъпността", каза Зума.
В страната има
около 2 млн. законни и незаконни имигранти,
които съставят около 4% от общия брой на населението, показва изследване от Университета на Витватерсранд. Зимбабвийците са най-многобройната група чужденци. Освен това РЮА е любимата дестинация за пътуване на богатите африканци, заради това, че е близо и че има развита инфраструктура.
Това е последната от серия атаки, които започнаха преди години. През януари мародери изгориха сгради, в които се помещаваха бизнеси, развити от чужденци. Миналата година е имало и други инциденти, твърдят от "Хюман райтс уоч". Преди седем години Йоханесбург бе епицентърът на антиимигрантско напрежение, което остави десетки мъртви, а атаките се разпространиха и стигнаха и до Кейптаун. Повечето от жертвите бяха зимбабвийци, които бяха избягали от репресиите и лошите икономически обстоятелства в собствената си страна. По време на тези сблъсъци полицията арестува над 200 души по обвинения, сред които изнасилване, убийство, грабеж и кражба.
Жертвите са
от различни държави,
включително Нигерия, Сомалия и Етиопия. Всички те осъждат атаките. Кения, Малави и Зимбабве са едни от малкото страни, които евакуират гражданите си. Радио QFM в Замбия обяви, че няма да пуска южноафриканска музика в знак на солидарност с жертвите. В Мозамбик пък южноафриканската енергийна и химическа компания "Сасол" изпрати около 340 граждани на ЮАР обратно в страната им. От фирмата обясниха, че мозамбикските им служители са били разтревожени за насилието срещу сънародниците им и са протестирали срещу присъствието на южноафриканци в тяхната страна.
Повечето атаки избухват в бедни и маргинализирани квартали. Въпреки прогреса на страната от апартейда насам, неравенството все още е голям проблем, смятат от фондация "Нелсън Мандела". "Зависи от сегашните и бъдещите поколения да продължат това, което ти (Мандела) остави за довършване. От тях зависи да засилят демокрацията чрез службата си, да укрепят и защитават конституцията ни; да изкоренят бедността; да елиминират неравенството; да се борят с корупцията и да служат със състрадание, уважение, достойнство и толерантност", каза фондацията в свое изявление. "Ксенофобията, расизмът и сексизмът трябва да бъдат преборени с твърдост, мъдрост и просвещение."