:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,255
Активни 408
Страници 25,665
За един ден 1,302,066
Закон и морал

За убийство на пътя: ту пробация, ту затвор

Най-тежки са наказанията по делата, които се следят под лупа от медиите
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Случаите, когато шофьори помитат хора и колчета на спирки, обикновено приключват с ефективни присъди заради медийното внимание.
Депутатите имат лошия навик да действат кампанийно. Когато ножът на общественото недоволство опре до кокал, много често санкциите в Наказателния кодекс се увеличават с лека ръка. Тъй като никакви мерки не намаляват чувствително броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия, погледите пак се насочиха към законодателни ремонти. Без изобщо да се анализира съдебната практика по делата за катастрофи, качествата на вещите лица, които правят експертизи по тях, продължителността на разследванията и процесите, колко са условно осъдените и колко лежат в затворите за престъпления по транспорта, какъв е процентът на рецидивистите.

Санкциите са ефективна превенция, когато са неизбежни и предвидими, а не когато са сурови. А сега само с проследяване на новините може да се направи изводът, че за едно и също престъпление



едни магистрати пращат задълго в затвора, а други "помилват"



с условни присъди. Това е фактор, който развращава повече от ниските санкции, предвидени в НК. Все пак за определени ситуации той предвижда присъди до 15 и 20 години, както и доживотен затвор. Практиката показва, че "шанс" за по-голямо наказание има по делата, които са попаднали в медиите и са разтърсили общественото мнение. Преди дни на първа инстанция бившият граничен полицай, прегазил бебе на тротоара, получи 11 години затвор.

Най-актуалният отчет на Върховния касационен съд (ВКС) - този за 2013 г., сочи, че във висшата инстанция делата за престъпленията по транспорта са на трето място по брой - след процесите за престъпления против собствеността и личността. През 2013 г. във ВКС са стигнали 200 такива дела. Най-много - 56, са тези за шофиране след употреба на алкохол. 45 са за причиняване на смърт в катастрофа след употреба на алкохол. 35 са за причиняване на смърт на пътя. А тези за телесни повреди и имуществени щети при катастрофи са 17. В отчета на ВКС няма данни за какво са останалите 47 транспортни дела.

"Сега" прегледа произволно избрани решения на върховните съдии по тези дела. Ето на какви случаи попадна:

На 21 април т.г. върховните съдии гледат делото на Г.И. На две инстанции той е признат за виновен за това, че на 19 ноември 2013 г. е блъснал пресичащ на зебра пешеходец и причинил смъртта му по непредпазливост. Затова след съкратен процес градският съд му дава



3 години условно и 5 години без книжка



Върховните съдии отчитат, че до катастрофата Г.И. е безупречен като шофьор и това им дава основание да намалят до възможния минимум периода, в който той ще остане без книжка - от 5 на 3 години.

Друг казус за причиняване на смърт на пешеходна пътека, който стига до ВКС, е приключил с ефективна присъда от 4 години и 8 месеца и лишаване от книжка за 5 г. Наказанието е определено от Апелативния съд във Велико Търново, а върховните магистрати се съгласяват с него.

На 25 февруари т.г. върховните съдии потвърждават наказание "пробация" на К.Д. за убийство по непредпазливост. За това мъжът има наложени две мерки за половин година - задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител.

Абсолютно същото наказание е наложено и за шофиране в нетрезво състояние - с 2.2. промила алкохол в кръвта. Казусът стига до ВКС по искане на главния прокурор, който настоява да бъде възобновено дело на Плевенския районен съд. То е приключило само на една инстанция със споразумение. Прокуратурата и подсъдимият са се споразумели той да не остава без книжка. Главният прокурор иска възобновяване на делото с аргумента, че винаги за шофиране след употреба на алкохол се отнема и книжката. ВКС обаче не се съгласява, а обяснява, че със споразумението е постигната сделка за налагане на наказание под минимума и затова



можело да бъде спестено оставането без книжка



Друг състав на ВКС обаче възобновява дело по искане на главния прокурор. Пак става дума за процес, приключил със споразумение. Районният съд в Поморие е одобрил сделка между прокуратурата и подсъдим, карал с 2.43 промила алкохол в кръвта. В резултат на това осъденият, макар и много пъти санкциониран, че кара пиян, не е бил лишен от книжка. Наказан е с 3 месеца ефективен затвор. Върховните съдии решават, че щом наказанието не е определено под законовия минимум, то няма законова възможност той да не остане без свидетелството си за управление.

Сред делата има и такова за катастрофа, причинена от шофьор с 2.3 промила алкохол в кръвта, довела до смъртта на 27-годишен мъж. При това извършителят, който е осъждан и по други дела, е избягал от мястото на инцидента. За всичко това е получил 4-годишна присъда и също толкова време без книжка от градския съд и апелативния съд в София. ВКС веднъж връща делото за ново гледане, но то пак приключва така пред апелативните магистрати. Върховният съд за втори път връща казуса за преразглеждане от апелативния. Дали и как е приключил този път, няма данни.

С. А. е осъден от Окръжния съд в Добрич на 4 години затвор и 6 години без книжка за това, че пиян, с 1.9 промила алкохол в кръвта, в катастрофа е причинил смъртта на човек. Апелативният съд във Варна



намалява престоя му в затвора на 3 години и 2 месеца.



ВКС оставя присъдата в сила.

А.С. пък обжалва пред ВКС ефективната си присъда от 3 години и 4 месеца за това, че с 2 промила алкохол в кръвта и със скорост два пъти над разрешената е причинил катастрофа, при която е загинал човек. Долните инстанции са го оставили и без книжка за 5 години. А.С. има и стари провинения - санкциониран е за превишаване на скоростта и за шофиране след употреба на алкохол. ВКС обаче приема, че тъй като подсъдимият е с влошено здравословно състояние, присъдата му трябва да бъде редуцирана на 2 години, но я оставят ефективна и не намаляват времето, през което извършителят е оставен без книжка.
Без измъкване

Няма разлика между хулиганско убийство и смърт, причинена от пиян шофьор

И при двете има евентуален умисъл и наказанията трябва да са еднакви
След скандал пред дискотека мъж блъска и удря друг човек, рита го, след което последният пада и умира. Съдът намира, че е налице убийство по хулигански подбуди. Според Наказателния кодекс става дума за умишлено убийство при утежняващ признак. В тези случаи законът предвижда много тежко наказание - лишаване от свобода от 15 до 20 г., доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. Приема се, че се е действало в условията на т.нар. евентуален умисъл. Според наказателното право той се третира по един и същ начин с т.нар. пряк умисъл. При евентуалния умисъл не е необходимо извършителят да е целял резултата - смъртта на даден човек, а е



достатъчно да е допускал, че това е възможно



Например, ако някой запали огън, за да се пази от студа, до дървена къща с ясното съзнание, че може да стане пожар и да има жертви, както и ако е бил предупреждаван какво може да се случи, ще се приеме, че има умишлено убийство в хипотеза на евентуален умисъл.

Какво представлява причиняването на смърт на пътя от водач, който е употребил алкохол над допустимите норми или е карал с два пъти над разрешената скорост? Каква е разликата с убийството по хулигански подбуди? При убийство на пътя има много по-ясно допускане на възможния лош резултат - смъртта на дете, на пешеходец, на друг водач или пътници. Очевидно е, че когато един шофьор пие и кара или пък превишава разрешената скорост, на практика допуска, че може да катастрофира и да убие един или няколко души. Това категорично е евентуален умисъл.

Защо тогава се приема, че водачът е действал по непредпазливост, когато е причинил катастрофа пиян, дрогиран, неправоспособен или с превишена скорост? Това е масовият случай на т. нар. пътни престъпления, които се приемат за непредпазливи. Дори разделът се води "Престъпления по транспорта и съобщенията", а наказанията са по-ниски. Нелогично е, че обвиняемите по тези разпоредби биват осъдени условно и само на няколкостотин лева обезщетение, защото смъртта се тълкува като случайност. Такива казуси предизвикват справедливия гняв на близките на загиналите на тротоар, пешеходна пътека, спирка. Категорично при евентуален умисъл бяха убити дете в бургаско село, друго в Стара Загора, трето в Панагюрище... И все от водачи, действали след употреба на алкохол или дрога или карали с превишена скорост. През 2014 г. 33 деца са загинали по пътищата и 1056 са ранените по данни на вътрешния министър Румяна Бъчварова.

На фона на всичко това ставаме свидетели на откровен политически популизъм с постоянни промени и идеи за изменения в Закона за движение по пътищата и в Наказателния кодекс. Управляващите партии внасят почти всекидневно предложения - да има глоба от 200 лв. за паркиране на тротоар, да се взимат книжките на водачи, причинили катастрофа с пострадал. Предложи се увеличаването на санкциите в НК за пияни и дрогирани водачи, както и за шофьори без книжки. В мотивите си депутатите посочиха, че са се увеличили жертвите на пътя. Че са хванати 9000 пияни и 149 дрогирани водачи.

Минаха промени, с които се премахнаха споразуменията при смърт на пътя. Продължават и всевъзможните законодателни упражнения, при които се пипа основно в пътните престъпления. Например беше вкаран допълнителен квалифициращ признак - ако се причини смърт от водач "без необходимата правоспособност, на пешеходна пътека или при забраняващ сигнал на светофар". Това обаче не действа превантивно,



наглите шофьори стават още по-нагли



През последните години в цяла Европа се взимат драстични мерки за ограничаване на хората, които пият и карат или управляват коли с висока скорост. Постепенно навсякъде се предприемат мащабни законодателни операции. Има програми "Нулева толерантност" в Швеция и Холандия, изцяло нова програма във Франция, жестоки мерки във Великобритания, на много места се намаляват разрешените промили, включително до нива от 0.1 или до 0.2, вкарва се наказателна отговорност за превишаване на скоростта с над 50 км/ч и т.н.

Очевидно трябват строги мерки и решения и в България, които да имат наистина смисъл и да създават превенция. Нещата могат да се променят, ако се приеме, че катастрофа, предизвикана от пиян или дрогиран шофьор с жертва на пътя, е умишлено престъпление в хипотезата на евентуален умисъл. Може да не става дума за 0.5 промила, а за над 1.2. Щом не спазват правилата - явно допускат причиняване на смърт.

Така първо съдилищата ще бъдат длъжни да налагат много по-сурови присъди. Няма да има измъкване. Освен това може да се действа и при сегашния НК и да се приема, че тези деяния са убийства по хулигански подбуди. Така въпросните лица ще имат обществено и съдебно признато клеймо убиец. Ще се води и че са извършили престъпление от общ характер с последващите забрани - за работа например. Дори един човешки живот да бъде спасен с такива мерки, пак си заслужава.
СНИМКА: БГНЕС
Въпреки акциите на роднини на загинали на пешеходни пътеки смъртните случаи при пресичане са през няколко дни.

Кения наказва ефективно за неправилно пресичане

Съдът го смята за опит за самоубийство
Кенийските пешеходци, които пресичат неправилно и нарушават правилата за движение, ще бъдат обвинявани в опит за самоубийство, което се наказва с до 2 години затвор, писаха местните медии. Опитът за самоубийство е незаконен в Кения и освен с лишаване от свобода се наказва с глоба или и с двете в зависимост от конкретния случай. Досега пресичащите неправилно бяха обвинявани, че пречат на шофьорите на пътните превозни средства.

"Неправилното пресичане си е опит за самоубийство. Пешеходецът трябва да премине на специално обозначеното място на улицата, но ако избере да пресече на непозволен участък от пътя и е ударен от автомобил... ще му бъде предявено обвинение в опит за самоубийство, в случай че оцелее", обяснява комисарят от пътната полиция в столицата Найроби Чарлтън Мурити, цитиран от местното електронно издание "Стандарт".

Местните власти обмислят тази радикална мярка, след като в последната година е отчетен скок с 10% на пътнотранспортните произшествия. Половината от инцидентите в африканската страна са с участието на пешеходци. Основните причини за катастрофите са превишената скорост и лошата пътна инфраструктура, признават властите. Най-тежките инциденти стават по натоварените пътни артерии край столицата Найроби.
7
5355
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
04 Май 2015 07:12
Кенийците май не са глупави?! Защо правилата да важат само за шофьорите????????? Пешеходец, който пресича неправилно и предизвика катастрофа, също трябва да бъде съден, независимо, че е пострадал. Нали така става с водачите, които са виновни? Родителите, които пускат децата си на пътя с колела или да играят, също трябва да бъдат съдени, глобявани. Значи не можем да ги оставяме в къщи без надзор по закон, а на улицата може?! Какво правеше на натоварената улица в тъмното Петьо? А каква работа имаше циганчето в Бургас на път, забранен за пешеходци, където го убиха? Родителите носят ли въобще някаква отговорност или си прехвърлят вината?! Едно бебе го блъсна дори влак?! Правилата трябва да са за всички. И медиите да престанат да защитават виновните и да изкарват само водачите убийци. Хубаво сте се розровили из казусите на виновните от тях, които не са получили правилно и достатъчно наказание. Но има много катастрофи, в които са виновни пехеходци, велосипедисти. Осъдени има ли? Който е на улицата, е участник в движението с всички последствия.
04 Май 2015 08:16
"...Пешеходов надо любить. Пешеходы составляют большую часть человечества. Мало того — лучшую его часть. Пешеходы создали мир.
Надо заметить, что автомобиль тоже был изобретён пешеходами. Но автомобилисты об этом как-то сразу забыли. Кротких и умных пешеходов стали давить. Улицы, созданные пешеходами, перешли во власть автомобилистов.
В большом городе пешеходы ведут мученическую жизнь. Для них ввели некое транспортное гетто. Им разрешают переходить улицы только на перекрёстках, то есть именно в тех местах, где движение сильнее всего и где волосок, на котором обычно висит жизнь пешехода, легче всего оборвать.
Если пешеходу иной раз удаётся выпорхнуть из-под серебряного носа машины — его штрафует милиция за нарушение правил уличного катехизиса..." (Натисни тук) - Хората са го написали още преди 80-тина години, но - кой да го прочете и осмисли...
04 Май 2015 09:31
04 Май 2015 07:12
Мнения: 1,282

Правилно !
04 Май 2015 09:47
За убийство на пътя: ту пробация, ту затвор

A как иначе?
Както убийствата не са еднакви, така и присъдите.
Едно и също ли е премазана детска количка в пешеходна зона и премазано дете нощем върху ЖП-линия?
Затова законът е дал право на съдията да преценява. Надявам се никога да не достигнем до електронно правосъдие!
04 Май 2015 11:10
Пешеходы составляют большую часть человечества. Мало того — лучшую его часть.


Това е писано 1923 г. СЕГА е точно обратното. Проблемът е, че хиляди години законите се пишат и приемат от най-некадърната част, а се изпълняват от най-негодната.
04 Май 2015 11:34
Няма две еднакви нарушения или престъпления и затова е съвсем нормално присъдите да са различни. Не разбрах какво ни внушава статията, която започва доста добре
Санкциите са ефективна превенция, когато са неизбежни и предвидими, а не когато са сурови.

Точно в това има най-голямо разминаване в България. Специално при нарушенията на Закона за движение по пътищата, санкции св получават може би при 1 случай от 1 милион, ако не и по-рядко, но затова пък санкциите са сурови като за няколко такива нарушения. Примерно, един шофьор, ако тръгне по някой главен път на всеки 100 км той неминуемо прави стотици дребни и не толкова дребни нарушения, които са заложени в маркировката и знаците по пътищата. Рядкост е шофьор правещ много нарушения да бъде санкциониран от КАТ, а най-често от КАТ си патят тези шофьори, които правят най-малко нарушения.
04 Май 2015 14:29
Това е писано 1923 г. СЕГА е точно обратното. Проблемът е, че хиляди години законите се пишат и приемат от най-некадърната част, а се изпълняват от най-негодната.
Тц. Действието в романа се развива през лятото и есента на 1930 г., а това не е фантастика. Книгата е издадена праз 1931 г. О. Бендер.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД