Героите от войната. Отляво надясно - Михаил Егоров, Константин Самсонов, Мелитон Кантария. Москва, 9 мая 1965 г. |
Беше време, когато героите на тази война се разхождаха между нас. Виждал съм генерал Владимир Стойчев да изпуска фуражката си и да я гони след вятъра. Виждал съм грузинецът Кантария, онзи, дето окачил знамето над Райхстага, да дотяга на келнера с въпроса дали този български коняк, който му сервират, не е всъщност грузински? Виждал съм маршали наяве, но и страдалци, инвалиди, вдовици. Сираци! Те всичките бяха победители, а мъртъвците сред победителите бяха легион. И между тях мъже на четката и на перото, на музиката, на камерата, на духа. Те също извоюваха тази победа-мир. Прекъснатият им полет в изкуството, ненаписаното, неизпятото е една от горчивите жертви на човечеството в онази война. В такива дни неизменно се сещам за някои от тях...
Филмът "Снежен рай" е дошъл в България веднага след войната. Всъщност, в краткия прозорец между двете войни - Втората световна и Студената. Тогава тук е имало съюзническа контролна комисия, американски помощи, списания, плочи. Аз си спомням млякото на прах и списание "Америка" с печат на цензурата: забранено за разпространение в България. "Снежен рай" не си спомням, а той бе любимият филм на баща ми. Споменаваше го до дълбока старост. Но плочи с музиката от филма имаше у съседите Серкеджиеви. Въртяха се по цял ден и ги подсвирквахме дружно и наизуст. Плочите също са били забранени, но махалата в Горни Плевен не знаеше това. И нямаше кой да сигнализира в милицията. Лете под купола на цирка свиреха "Оптимистите" и парчетата от плочата заживяваха друг живот. "В настроение", "Чатануга-чу-чу" - баща ми разцъфтяваше в душните плевенски вечери.
Всъщност любимият му "Снежен рай" в оригинал се казва "Серенада от слънчевата долина". В него великият музикант Глен Милър и неговият оркестър се снимат вече по време на войната. Скоро след това постъпват в армията. Самият Глен Милър вече не подлежи на мобилизация, но облича униформата. Капитан Глен Милър е назначен за директор на военния оркестър №418. Преди десанта в Нормандия той вече е диригент на обединения оркестър на ВВС. Повишават го в майор. Така го знае и Гестапо. Из ефира на Европа блуждае предизвикателно парче "Американски патрул", написано от "някакъв американски майор". Има версии, че тайната полиция на Райха го е третирала едва ли не като диверсия и че тя има пръст в неразгаданата и до днес смърт на артиста.
Но по това време музикантът е в Англия и оркестърът изнася ентусиазирани концерти. Войските, които ще се бият по плажовете на Нормандия, биват изпратени с най-бляскавата музика на времето. Майсторството на Милър е достигнало върха си, кариерата му на новатор и неподражаем магьосник на оркестрацията е вдъхнало живот на творби, които иначе биха отлетели в небитието. Той е обезсмъртил не само тях, но и собственото си дело. То ще бъде разпространявано, следвано, а и копирано по целия свят, когато него няма да го има. Може би като комплимент към твореца американското военно командване дава на въздушната операция по нахлуването кодовото име"Чатануга"!
Известни са датата и часът, в който Глен Милър излита през Ламанша за Париж, където да подготви първия концерт на оркестъра си в свободна Франция. Този самолет не е видян повече от никого. Има безброй догадки, измислици и вероятности, които едва ли някога ще се потвърдят. Така, пак край френските брегове, изчезва писателят Антоан дьо Сент Екзюпери. И той през войната написва своя шедьовър "Малкият принц", и той неподлежащ на мобилизация, но се качва в бойния самолет и се сражава за Франция. След изчезването и на Глен Милър парижки вестници обобщават, че Бог ги е взел направо от небето. При себе си.
В едно интервю преди години генерал А. Зл. ми разказа, че в самия град Чатануга, където той е бил на посещение в артилерийска военна база, е видял нотите на песента, изписани върху настилката на главната улица. И минувачът върви по тях, сякаш крачи в самата вечност.
Повече от петдесет години по-късно самолетът на Екзюпери все пак беше намерен във водите край Марсилия. Един рибар извади гривна с гравирани на нея имена: Антоан и Консуело. Консуело бе съпругата и голямата любов на писателя. Това насърчава и почитателите на Глен Милър да претърсват Ламанша. Но дори да бъде открит на дъното знак от него, никой не може да намери и да върне несътворената му музика. За щастие, човечеството още не е израснало да жали за несбъднато изкуство. Иначе щеше да съществува неутешимо...