:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,401
Активни 486
Страници 22,304
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Военна мелодия

Героите от войната. Отляво надясно - Михаил Егоров, Константин Самсонов, Мелитон Кантария. Москва, 9 мая 1965 г.
Краят на една война е събитие, което винаги има място в паметта. А на една световна война - и в световната памет. Независимо от разнородното шикалкавене около деня на победата над нацизма, независимо от двойното ? датиране (според едни седемдесетгодишнината е днес, а според други - утре), от почти сладострастното ? политизиране и вулгаризиране - тази годишнина доминира над цялата най-нова история на Европа и предопределя най-съдбовни страници в живота на този неврастеничен континент. Къде с трепет, къде през зъби, тя се отбелязва, гърмят музики и се свеждат знамена, пламтят вечни огньове и цветя обсипват братските могили. В живота си на журналист съм "отразявал" не една такава годишнина, кога от някое заглъхнало бойно поле, кога от консервиран концлагер или тържествен площад. Никога не съм изпитвал колебание, че краят на войната има значение за човечеството, като и за мен лично. Краят на войната е началото на мира -за победителя, но и за победения. А без спомена за войната, мисля си аз, мирът не е в безопасност. И заради това, почти суеверно, а може би и по навик, посягам днес да почета тази годишнина. Пък каквото ще да става...

Беше време, когато героите на тази война се разхождаха между нас. Виждал съм генерал Владимир Стойчев да изпуска фуражката си и да я гони след вятъра. Виждал съм грузинецът Кантария, онзи, дето окачил знамето над Райхстага, да дотяга на келнера с въпроса дали този български коняк, който му сервират, не е всъщност грузински? Виждал съм маршали наяве, но и страдалци, инвалиди, вдовици. Сираци! Те всичките бяха победители, а мъртъвците сред победителите бяха легион. И между тях мъже на четката и на перото, на музиката, на камерата, на духа. Те също извоюваха тази победа-мир. Прекъснатият им полет в изкуството, ненаписаното, неизпятото е една от горчивите жертви на човечеството в онази война. В такива дни неизменно се сещам за някои от тях...

Филмът "Снежен рай" е дошъл в България веднага след войната. Всъщност, в краткия прозорец между двете войни - Втората световна и Студената. Тогава тук е имало съюзническа контролна комисия, американски помощи, списания, плочи. Аз си спомням млякото на прах и списание "Америка" с печат на цензурата: забранено за разпространение в България. "Снежен рай" не си спомням, а той бе любимият филм на баща ми. Споменаваше го до дълбока старост. Но плочи с музиката от филма имаше у съседите Серкеджиеви. Въртяха се по цял ден и ги подсвирквахме дружно и наизуст. Плочите също са били забранени, но махалата в Горни Плевен не знаеше това. И нямаше кой да сигнализира в милицията. Лете под купола на цирка свиреха "Оптимистите" и парчетата от плочата заживяваха друг живот. "В настроение", "Чатануга-чу-чу" - баща ми разцъфтяваше в душните плевенски вечери.

Всъщност любимият му "Снежен рай" в оригинал се казва "Серенада от слънчевата долина". В него великият музикант Глен Милър и неговият оркестър се снимат вече по време на войната. Скоро след това постъпват в армията. Самият Глен Милър вече не подлежи на мобилизация, но облича униформата. Капитан Глен Милър е назначен за директор на военния оркестър №418. Преди десанта в Нормандия той вече е диригент на обединения оркестър на ВВС. Повишават го в майор. Така го знае и Гестапо. Из ефира на Европа блуждае предизвикателно парче "Американски патрул", написано от "някакъв американски майор". Има версии, че тайната полиция на Райха го е третирала едва ли не като диверсия и че тя има пръст в неразгаданата и до днес смърт на артиста.

Но по това време музикантът е в Англия и оркестърът изнася ентусиазирани концерти. Войските, които ще се бият по плажовете на Нормандия, биват изпратени с най-бляскавата музика на времето. Майсторството на Милър е достигнало върха си, кариерата му на новатор и неподражаем магьосник на оркестрацията е вдъхнало живот на творби, които иначе биха отлетели в небитието. Той е обезсмъртил не само тях, но и собственото си дело. То ще бъде разпространявано, следвано, а и копирано по целия свят, когато него няма да го има. Може би като комплимент към твореца американското военно командване дава на въздушната операция по нахлуването кодовото име"Чатануга"!

Известни са датата и часът, в който Глен Милър излита през Ламанша за Париж, където да подготви първия концерт на оркестъра си в свободна Франция. Този самолет не е видян повече от никого. Има безброй догадки, измислици и вероятности, които едва ли някога ще се потвърдят. Така, пак край френските брегове, изчезва писателят Антоан дьо Сент Екзюпери. И той през войната написва своя шедьовър "Малкият принц", и той неподлежащ на мобилизация, но се качва в бойния самолет и се сражава за Франция. След изчезването и на Глен Милър парижки вестници обобщават, че Бог ги е взел направо от небето. При себе си.

В едно интервю преди години генерал А. Зл. ми разказа, че в самия град Чатануга, където той е бил на посещение в артилерийска военна база, е видял нотите на песента, изписани върху настилката на главната улица. И минувачът върви по тях, сякаш крачи в самата вечност.

Повече от петдесет години по-късно самолетът на Екзюпери все пак беше намерен във водите край Марсилия. Един рибар извади гривна с гравирани на нея имена: Антоан и Консуело. Консуело бе съпругата и голямата любов на писателя. Това насърчава и почитателите на Глен Милър да претърсват Ламанша. Но дори да бъде открит на дъното знак от него, никой не може да намери и да върне несътворената му музика. За щастие, човечеството още не е израснало да жали за несбъднато изкуство. Иначе щеше да съществува неутешимо...

 Паметник на генерал Владимир Стойчев в София
 Глен Милър излита с едномоторен самолет "Норсман С-64" от английска база на 15 декември 1944 г. Посоката е Париж. Самолетът обаче не стига до Франция - изчезва над Ла Манш. Тялото на Милър и останки от самолета не са намерени.
 "Серенада от слънчевата долина"
43
13163
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
07 Май 2015 20:43
https://www.youtube.com/watch?v=V2aj0zhXlLA

07 Май 2015 20:50
В четверг, 7 мая, на генеральной репетиции парада Победы «Армата» заглохла прямо напротив Мавзолея. Диктор попытался списать все на плановую остановку — якобы целью заминки было продемонстрировать возможности эвакуации новой машины.
07 Май 2015 20:51
И какви "победители" сме ние, българите? Нас ни третират като победени..и ние сме си просто победени. Плащаме си репарациите, натикват ни в руската зона, и никой не се интересува от нас, от загиналите ни войници, от нищо.
........
Фанфарите свирят еднакво за победителите, и за победените.
Трагедията е за наследниците на едните.... на победените.
07 Май 2015 21:09
Антоан дьо Сент-Екзюпери:
Хората имат различни звезди. За тези, които пътуват, звездите са водачи. За други са само малки светлинки.
07 Май 2015 21:14
Мир и светлина на душите на загиналите войници...
Баща ми и вуйчовците ми са воювали срещу националсоциалистическата напаст.
Върнали са се живи.
Бог да ги прости и светла им памет!

07 Май 2015 21:36
Дядо ми е бил в нашия корпус в Сърбия. Разказваше - биеха се сръбските партизани и немците, нас никой не ни закачаше. Всъщност даже и не са воювали особено, основно са охранявали ЖП линии. Според него, сърбите не са ни възприемали като истински врагове.
Жалко само, че после платихме с половин век комунизъм за една грешка.
07 Май 2015 21:44
Я един стар виц по случая:
Ганю пътува във влака срещу него някакъв явно чужденец
- Аз булгар. ти какъв си бе?
- Дойч, дойч.
- А шваба значи. Ама вас руснаците е-ха ли ви м-та 45 година а?
- Вас, вас?
- Абе и на нас. Ама след 9-ти 44-та.
07 Май 2015 21:45
кадее колежката roza88 да дигне палче?
07 Май 2015 21:58
Тимур и неговите командоси
07 Май 2015 21:36


Това не е вярно и е недостойно да ползваш дядо ти за такива внушения, които петнят паметта на бойните му другари. При Стражин и Страцин, например, едно от елитните ни подразделения тогава, Парашутната бригада, губи към 100 човека убити и ранени - заради тази битка Денят на парашутиста е на 18 октомври. Не ги знам твойте командоси, ама онези си ги е бивало, вечна им памет и слава.

07 Май 2015 22:12
Гледам някой се хвана на кукичката на ститята. Тя си е за определен род риби, фирмине, що щеш тука?
07 Май 2015 22:26
Дядо ми се е сражавал на Драва през 45-а. А неговият баща е убит през 15-а на фронта около Тутракан! Такива ми ти работи.
07 Май 2015 23:33
Firmin иТимур обесняват разновременни събития.
07 Май 2015 23:41





Firmin
07 Май 2015 21:58


Фирмин , бъркаш двата щата . Той ти говори за корпуса покрил се с печална слава и военни престъпления а ти говориш за Първата фаза.
08 Май 2015 01:37
Това не е вярно и е недостойно да ползваш дядо ти за такива внушения, които петнят паметта на бойните му другари.

Ами така разказваше човекът. Може пък нарочно да ни е лъгал, че не са воювали, за да ни прави (и аз не знам каква) пропаганда. Обаче повечето лъжат в обратна посока, така че не вярвам. Пък и дядо беше първо учител, а после директор на селско (тогава, сега градско) училище и не беше герой, като онези, които се появиха след 9-ти. А, между другото - той е създал и първата кооперация в селото и (тук вече ме е срам да го кажа) първото въздържателно дружество, пак там.
Не беше лош човек, живя до 101 години и умря от самолечение. Лека му пръст!
08 Май 2015 01:56
Той ти говори за корпуса покрил се с печална слава и военни престъпления

Не знам за какви престъпления говорите, но според комунистическата пропаганда може и да е имало. Когато питах дядо с какво е запомнил войната, той отговаряше с една дума - страх. Особено нощем, когато партизаните са провеждали акции - той викаше - всеки се молеше да не е по време на неговото дежурство.
Казваше, че са избягвали контакти с местното население именно по тази причина - да не дразнят хората и да не подтикват партизаните към отмъшение. Но може и да е имало репресии, кое стадо няма мърша?
Но съм запомнил и две други неща, които ми е разказвала баба ми и които никак не се връзват с официалната комунистическа пропаганда (споменал съм ги в една статия от поредицата ми "Тиймбилдинг", която не е излизала тук):
В училището разквартирували немска част. Баба ми, тогава млада учителка, отишла първия ден и какво да види - войниците налягали в коридора. Било й неудобно да ги прескача. И тогава един офицер я забелязал и изкомандвал "мирно!". Войниците се строили в шпалир и това се повтаряло всеки път, когато й се налагало да мине. Било е в началото на войната.
В края е било страх - пак тя ми е разказвала как са се изтегляли германците - камион, а зад него дълго въже и много хора уловени с една ръка за него, с другата, за кормилото. Изпуснеш ли въжето - изпускаш шанса да оцелееш.
А когато дошли руснаците, било страшно - мръсотия, въшки, няколко местни момичета били изнасилени, другите се криели в къщите. Вече не помня, но май самите руснаци разстреляли изнасилвачите.
Според баба ми и дядо ми изобщо не е имало (поне в тяхното село) омраза между комунисти, прогермански настроени хора и т.н. Всеки гледал да оцелее и да стои настрани от политиката. Яростната съпротива я измислили после.
Но пак казвам - предавам това, което съм чул. Другият ми дядо разказваше, че при изтеглянето си германците сякаш не били същите хора - уморени, озверени, без малко за нищо щели да застрелят баща ми (не искал да им даде диня от бостана. Бил е на седем години, но с правилна политическа ориентация или просто му е свидело).
Той и на партизаните нямаше да даде просто така, без пари, но това между нас.
08 Май 2015 02:07
първата кооперация в селото
Имало си ги е и по "фашистко" време, само дето са били доброволни, за разлика от онези след 9-ти.
08 Май 2015 05:06
Войната не е добро нещо. И нейния край винаги е празник. Защото независимо как бива обработвано съзнанието на народите, за да се включат, те са потърпевшите. Те загиват от бомбардировките, губят си домовете и близките, те воюват на фронта. Намазаните политици и военачалници, които искат война, остават читави и много често забогатяват от нея. Нормалните хора не искат война, независимо от мотивите. След Втората световна повярвахме, че вече светът иска мир и сме поумнели. Последните събития говорят за обратното. Така че какъв празник?! Каква почит?
08 Май 2015 08:36
Днес имаме повод да си припомним за още един изчезнал над Атлантика самолет. И филма за него.
Както вероятно знаете, през 1919-та година била определена награда от 25 хил. долара за летеца, който първи прелети океана без междинно кацане. От Париж до Ню-Иорк или обратно.
На днешният 8-ми май през 1927-ма, пилотите Шарл Нунсежер и Франсуа Коли излетели на запад. На другия ден специално издание на парижки вестник излязло с репортаж как самолетът им "Бялата птица" бил тържествено посрещнат в Ню-Йорк.
Истината е, че са били видени над Ламанша и Шотландия, след което следите им се губят.
Френските власти проведоха преди 20 години разследване за тяхното изчесване и то заключи, че летците са могли да пресекат океана и да достигнат бреговете на Америка.
Което дава идеята за филма "Неспокойни духове", анонсиран във вестника - Натисни тук
Така или иначе, след по-малко от две седмици, Чарз Линдберг прелита Атлантика и получава наградата и цялата слава.
За нещастие, парите изкушават човек, похитил детето му за откуп. Детето е намерено мъртво, арестуваният заподозрян до смъртта си отрича, че е замесен, а Линдберг е обречен на успешен, но тъжен живот.
08 Май 2015 08:46




"Не знам за какви престъпления говорите, но според комунистическата пропаганда може и да е имало"



Зверства ! В Гърция и Югославия за които едно поколение после плаща репарации. Мисля , че Югославия ни опрости една част. Аз пък помня Тимуре един дето се влачеше с два отрязани крака из прахта на селските улици и бабите в махалата казваха , че е божие наказание за дето разпрал бременна жена в Сърбия. Хабер си нямаха бабите от комунизъм. И други неща знам и помня от разказите на очевидци но не ми се задълбава.
08 Май 2015 09:53
Калин Донков
Подпоручик Димчо Дебелянов също не е подлежал на мобилизация, но доброволно заминава на фронта, където е убит през 1916 г.
Той не ни е вече враг -
живите от враговете
бурна ги вълна помете
нейде към отсрещний бряг.


Ето, в хлътналия слог
легнал е спокойно бледен
с примирена скръб загледан
в свода ясен и дълбок.


И по сивата земя,
топлена от ласки южни,
трепкат плахи и ненужни
с кръв напръскани писма.

08 Май 2015 10:09
Понеже става дума за военни мелодии, ще ми се да напомня за една друга - "Лили Марлен". Кой знае защо, у нас тя се смяташе за фашистка.
Това е песен на Марлен Дитрих. Пее я в "Синият ангел". Трудно е да се прецени дали актрисата е направила песента популярна или песента е издигнала певицата.
Марлен Дитрих заминава за Америка. Когато германският външен министър Рибентроп отива в Америка иска да се срещне с нея. Иска да я убеди да се върне и да я направят "лице на нацизма".(По външност Марлен Дитрих е идеал за арийка - руса, стройна, дългокрака.) Актрисата отговаря "Рибентроп? Не го познавам, а с непознати не разговарям".
А "Лили Марлен" става популярна от двете страни на фронтовата линия. Пеят я немските войници. Пеят я американските войници. Пеят я в сателитите на Германия. Пеят я западните съюзници. Една сантиментална песен свързва двата воюващи свята. Мисля че "Лили Марлен" е наистина (анти)военна мелодия.
08 Май 2015 10:41
К.Донков, отличен материал!
08 Май 2015 11:15




"Една сантиментална песен свързва двата воюващи свята. Мисля че "Лили Марлен" е наистина (анти)военна мелодия."


И "ЕРИКА".
08 Май 2015 11:21
Федя
К.Донков, отличен материал!
Щом на наш Федя материалът му е стоплил душата, сигурно има нещо гнило в него. А гнилото е, че преди 1989г. авторът щеше да пише за Съветската арния и за пените "Катюша", "Ставай страна огромная" (един познат я пее сутрин на жена си, като "Ставай жена огромная", а сега наблегнал на амриканската армия. Политкоректно.
Вчера имаше парад на духовите оркестри в зала Армеец, е пък как един оркестър не се сети да изсвири "Прощай славянка", ама одма щяха да го обявят в хибридна война.
08 Май 2015 11:37
Не зная докога филмът „Снежният рай“ е бил забранен у нас, но през 60-те години съм гледал „Серенада солнечной долины“ в Москва.
08 Май 2015 11:44
Ще ми се да допълня един цитат с мечтата за мир:
Когато войната отмине
"Под тоз фенер ще чакам пак
да дойдеш ти щом падне мрак
Както преди, Лили Марлен.
Както преди, Лили Марлен!"
08 Май 2015 11:55
Кино

Отвънка беше шум
и светеха реклами.
В афиша
пишеше:
"Една човешка драма."
Отвънка беше шум
и конника на Крум
се потеше
от стискане
в дланта ми.

И стана тъмно.
В белия квадрат
лъва на "Метро"
сънно се прозина.
И изведнъж – шосе,
след туй гора
и в дъното небе –
просторно, синьо.

И на шосето,
точно на завой,
се срещат две луксозни лимузини.
Това е нашия герой
и нашта героиня.

След удара
излиза джентълмен
и взема във ръцете си чилични
като перце примрялото момиче.

Отваря си очите –
те горят,
премрежват се
и гледат небосвода,
Да видиш ти какво момиче, брат –
като жребица от разплодник!...

В дърветата –
разбира се, славей.
Ръми над тях спокойно синината.
Примамлива и мека зеленей
оттатък шанците
тревата.

Един размазан Джон
целува страстно Грета.
По устните му –
сладострастна лига...
С т и г а !

Къде е тука нашата съдба?
Къде е драмата?
Къде съм аз? Кажете!
В гърдите ни опрян е за стрелба
на времето барутно пистолета.

Та можем ли да любим
и скърбим
с наивната ви лековерност?
Гърдите ни са пълни с дим,
а дробовете ни – с каверни.

Така ли срещаме на път
любимите си
с лимузини? –
Изгрява любовта ни
в труд –
сред дим,
сред сажди
и машини.

И после... Сивия живот,
борба за хлеб,
мечти неясни;
и вечер – тесното легло,
в което неусетно гаснем...

Това е то.
Това е драмата.

Останалото –
е измама.

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=17&WorkID=167&Level=1
08 Май 2015 12:37
лейтенант Олексий Берест, Иля Сянов - само да припомним, че живота не е като на кино.


08 Май 2015 13:11
В краткото време между Втората Световна и Студената война...

Дано не свършва "краткото време" след Студената война!
На падналите - мир над праха им!
https://www.youtube.com/watch?v=OVX5kBjJYMw
https://www.youtube.com/watch?v=eZzs-aXIEYQ
https://www.youtube.com/watch?v=V2aj0zhXlLA
https://www.youtube.com/watch?v=RDQnfF6-j48
https://www.youtube.com/watch?v=4CI3lhyNKfo
https://www.youtube.com/watch?v=ey_7JeK--u8

Джоко Росич, лека му пръст, казваше: от баща ми съм научил - когато минеш до войнишки гроб, спри и свали шапка! Войник лежи тук! Независимо кой е и откъде е дошъл...
08 Май 2015 13:42
Mrx++
08 Май 2015 11:21
Федя
К.Донков, отличен материал!
Щом на наш Федя материалът му е стоплил душата, сигурно има нещо гнило в него. А гнилото е, че преди 1989г. авторът щеше да пише

Нерде Ямбол, нерде Стамбул, професоре! Ама нищо, простено ти е!
А творчеството на Калин Донков не е засекретено в архивите. Можеш спокойно да прочетеш какво е писал.
Пък, като гледам, не само аз съм харесам материалът!
08 Май 2015 13:57
Тимур и неговите командоси 07 Май 2015 21:36

Не е лошо да посетиш поне едно ог гробищата на загиналите български войници в Сърбия, за да разбереш, че дядо ти не е прав.
08 Май 2015 14:01
Неверния Тома 08 Май 2015 10:09
Понеже става дума за военни мелодии, ще ми се да напомня за една друга - "Лили Марлен". Кой знае защо, у нас тя се смяташе за фашистка.
Това е песен на Марлен Дитрих.

Тя я е пяла, но не е нейна.
08 Май 2015 14:07
Аз си спомням млякото на прах и списание "Америка" с печат на цензурата: забранено за разпространение в България. "Снежен рай" не си спомням, а той бе любимият филм на баща ми. Споменаваше го до дълбока старост. Но плочи с музиката от филма имаше у съседите Серкеджиеви. Въртяха се по цял ден и ги подсвирквахме дружно и наизуст. Плочите също са били забранени

Аман от плоски опити за писане според политиката в момента. Как е бил любим филм на баща му, а около този филм било пълно с забрани? Вероятно нито филма, нито плочите са били забранени, но иначе как ще стане интересно около тях, а и дали няма да му дърпат ушите, че не се е изказал достатъчно негативно за когото трябва.
08 Май 2015 14:16
Те се разделиха и когато бяха се вече доста отдалечили, старият сапьор Водичка извика подир Швейк:
— Ама да не забравиш да се погрижиш за някакво развлечение, като дойда?
Швейк пък извика:
— Ела, ама сигурно, щом се свърши войната!
Те продължиха пътя си и едва след известно време иззад ъгъла на дългата редица бараки отново се чу гласът на Водичка:
— Швейк, каква бира точат в „При чашата“?
И като ехо се понесе отговорът на Швейк:
— Големопоповишка.
— Аз мислех, че смиховска! — извика от далечината сапьорът Водичка.
— Има и гаджета! — провикна се Швейк.
— Значи, след войната, в шест часа вечерта — извика отдолу Водичка.
— Ела по-добре в шест и половина, за по-сигурно, ако закъснея някъде — отговори Швейк.
После Водичка вече съвсем отдалеч се обади още веднъж.
— А не можеш ли да дойдеш в шест часа?
— Добре де, ще дойда в шест тогава — дочу Водичка отговора на отдалечаващия се другар.

Щом става дума за война...
08 Май 2015 15:38
Благодаря Ви господин Донков!

Неверния Тома
08 Май 2015 10:09
Мнения: 7,244
От: Bulgaria
Това е песен на Марлен Дитрих. Пее я в "Синият ангел". Трудно е да се прецени дали актрисата е направила песента популярна или песента е издигнала певицата.

Това което сте написали е някаква грешка. Композитор на музиката на "Синият ангел" е Фридрих Холендер. Песента в изпълнение на Марлен Дитрих в този филм се казва "Ich bin von Kopf bis Fuß Auf Liebe eingestellt" Натисни тук. Годината е 1929. Десет години по късно Норберт Шулце написва "Лили Марлен", за първи път е записана на грамофонна плоЧа 1939 в изпълнение на шведката Лале Андерсон, която по днешните критерии става "хит". Натисни тук. През 1941 след капитулациата на Белград по Радио Белград песента песента е била наи излъЧваната при предаваниата за войниците на фронта, когато Геобелс забранява изпълнението на песента от Лале Андерсон /поради близките и отношениа със швейцарски евреи/, 1942 ВВС излъЧва песента на английски в изпълнение на Анне Шелтон, в репертоара на Марлен Дитрих песента е от 1943 когато я прави особено популярна сред американците.
08 Май 2015 17:45

Hanni
08 Май 2015 15:38

Възможно. Тук не говоря за авторски права, а за песента като послание. Послание до скривалищата в Ковънтри и Дрезден, до войниците в окопите минута преди червената ракета....
08 Май 2015 18:28
Послание до скривалищата в Ковънтри и Дрезден, до войниците в окопите минута преди червената ракета....


С това само мога да се съглася. Мисля си и Че това е и целта на написаното от господин Донков, да накара нас неговите Читатели да погледнем през оЧите на милионите страдалци от двете страни на фронтовата линиа, въвлеЧени в кървавата мелница на войната заради идеите на налудниЧави диктатори.
08 Май 2015 19:15
АВАКУМ

Напълно е възможно да е имало престъпления. Но не съм сигурен, че е било само заради войната - имам и далечен роднина, който тогава е бил полицай. Аз го помня като добродушен дядка, който обичаше да си пийва гроздова и да пее неприлични песни, но съм чувал, че на младини много обичал да бие, при това, ей-така, по принцип, без много да придиря кой бил червен и кой син. Но после никой не е имал претенции към него, предполагам че основно са го отнасяли крадците и други подобни хаймани.
Синът му направи забележителна кариера в спорта и впоследствие дълги години работи в чужбина, така че явно не е имало политически мотив. Но ако беше отишъл в Сърбия, сигурно щеше да бие и там, манталитетът му беше такъв - кажат ли му "този е престъпник" или "този е враг" - бие. Никак не обичаше да мисли.

Но щом твърдиш че е така - вярвам. Не виждам защо да лъжеш, пък и е голяма простотия за всичко да се иска линк.
08 Май 2015 19:19
Жалко само, че после платихме с половин век комунизъм за една грешка.
Е какво по-точно си платил, че комунистите ти построиха модерна държава, дето демокрякаците я осраха. Пък в едното писание пишеш, че партизаните не са закачали нашите войски с дядо ти, а в другото, колко са треперели от партзаните. Явно дядо ти т5и е разказвал спомените си на различно количество ракия.
08 Май 2015 20:13
Mrx++, ти ли ни обясняваше, че Солженицин бил написал "Архипелагът ГулаК"? Що не се опиташ да мислиш малко?
Например, ти минаваш покрай джип с мутри. Страхуваш ли се от тях? Да. Те правят ли ти нещо лошо? Не. Обаче ти все пак се страхуваш, понеже ситуацията не е нормална. (Или покрай пияни цигани, говоря по принцип).
А на война ситуацията никога не е нормална.
Чети внимателно и мисли, преди да оспориш.
08 Май 2015 23:50
Значи, след войната, в шест часа вечерта — извика отдолу Водичка.
— Ела по-добре в шест и половина, за по-сигурно, ако закъснея някъде — отговори Швейк.
После Водичка вече съвсем отдалеч се обади още веднъж.
— А не можеш ли да дойдеш в шест часа?
— Добре де, ще дойда в шест тогава — дочу Водичка отговора на отдалечаващия се другар...

Гениалният Хашек ли инспирира филма "В ‌шест часа вечерта след войната"???
Не знам!‌ Бях малка и не помня добре всичко, освен заглавието, което ми се е заглавичкало в съзнанието,
щото заглавията затова са заглавия, да се заглавичкват.
Та, ето нещо, което докопах за филма и дъха на песента, която идва с него:

Марш на защитниците на Москва

В атаку стальными рядами

Мы поступью твёрдой идём.

Родная столица за нами,

За нами родимый наш дом.


Припев:

Мы не дрогнем в бою

За столицу свою,

Нам родная Москва дорога.

Нерушимой стеной,

Обороной стальной

Разгромим, уничтожим врага.

Нерушимой стеной,

Обороной стальной

Разгромим, уничтожим врага.




На марше равняются взводы,

Гудит под ногами земля,

За нами родные заводы

И красные звёзды Кремля.




Для счастья своими руками

Мы строили город родной.

За каждый расколотый камень

Отплатим мы страшной ценой.




Не смять богатырскую силу,

Могуч наш заслон огневой,

Мы вырыли немцу могилу

В туманных полях под Москвой.



Текст - Алексей Сурков, композитор - Борис Мокроусов
08 Май 2015 23:55
Намерих и клипчето
https://www.youtube.com/watch?v=38dazN5tUPc
Започва с Шостакович.... и след половин минута е марша.
10 Май 2015 10:16
А неговият баща е убит през 15-а на фронта около Тутракан!
Ако е Тутракан, значи е 16-та.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД