:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,073
Активни 400
Страници 24,976
За един ден 1,302,066
РАЗВИТИЕ

Изоставащи градове в Източна Германия се възраждат

Някога затвореният зад желязната завеса град Зонеберг преживя икономическо чудо и доказа, че дългият преход най-сетне дава плодове
СНИМКА: www.piko.de
Кметицата на града Сибиле Абел (втората отдясно) прави първа копка за един от новите проекти.
Броени месеци след падането на Берлинската стена през 1989 г. някогашният център на германската индустрия за играчки бе в криза. Неспособен да се съревновава на глобалния пазар, заводите му затваряха врати, сградите се разпадаха, а опашките пред бюрата на труда растяха постоянно. Обаче точно както Западна Германия постига икономическо чудо в десетилетията след Втората световна война, Зонеберг дава надежда, че Изтокът може да завърши възстановяването си от колапса на комунизма и още повече да намали разликата със Запада. Покрай годишнината от 25-годишнината от падането на Берлинската стена на 9 ноември германците все още изразяват разочарование колко изостава източногерманската икономика. Обаче Зонеберг, сгушен в гористите хълмове на провинция Тюрингия, на около 320 км югозападно от Берлин, опровергава много от общоприетите мнения.

През 60-те и в началото на 70-те години дори източногерманците трудно можеха да посещават Зонеберг, тъй като властите се опасяваха, че може да се опитат да избягат през близката граница със Западна Германия, опасана с огради, наблюдателни кули и минни полета. Обаче след 1990 г. и края на държавно планираната икономика около 100 фирми са се струпали в града с население 24 000 души. Икономическият растеж е нараснал над четири пъти, а безработицата, която достигна почти 13% през 1997 г., е спаднала до 3.5 на сто - най-ниското равнище в Източна Германия, сравнимо с най-благоденстващите райони на Западна Германия. "Това е доказателство, че "процъфтяващите общности", обещани през 1990 г. на източните провинции от първия канцлер на обединена Германия Хелмут Кол, са на една ръка разстояние", казва кметицата на Зонеберг Сибиле Абел, цитирана от "Дойче веле". "През 1990 г. улиците на Зонеберг бяха разнебитени,



къщите в центъра се разпадаха,



а някои фирми не бяха икономически жизнеспособни. Всичко това сега вече е оправено и почти няма разлика с градовете от бившата Западна Германия", допълва гордо тя.

Зонеберг все още не е типичен случай, тъй като се е развил далеч по-бързо от останалата част на Източна Германия. Данъчните приходи на глава от населението в провинциите от бившата Източна Германия бяха само около половината от западногерманското равнище миналата година. Никоя от 30-те водещи германски компании от борсовия индекс "Дакс" няма седалище там. Безработицата в някои бивши градове на ГДР е над 12%, заплатите са по-ниски, а според допитванията източногерманците са по-недоволни от живота в сравнение със западните си сънародници. Като цяло обаче Изтокът постепенно стопява разликата. Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението достигна вече две трети от западното равнище спрямо една трета през 1991 г. по данни на държавната инвестиционна банка KfW. Това е впечатляващо постижение за регион, който бе на ръба на банкрута по време на обединението.

Икономиката му расте по-бързо в сравнение със страни в Източна Европа като Полша, а БВП на глава от населението е на средно европейско ниво, значително повече, отколкото в Гърция и само малко под показателите в големи страни от еврозоната като Италия и Испания. Зонеберг, който преди Първата световна война е произвеждал една пета от играчките в света, бързо прие обединението като ценна възможност. Той си осигури субсидии за подобряване на инфраструктурата и изгради



пет индустриални парка,



четири от които са заети. Освен с малък брой оцеляващи фирми за играчки градът е пълен със заводи за преработка на пластмаса, метали и керамика, както и за машиностроене и производство на автомобилни части. В покрайнините на града се простира комплекс от заводи и складове, управляван от "Ман и Хумел", най-големия индустриален работодател в региона. Първоначално отворен през 1903 г., заводът е произвеждал щипки за дрехи, регистрационни табели и автомобилни части при комунистическото управление. След обединението "Ман и Хумел" го закупи - един от многото случаи на придобиване на източни предприятия от западни фирми. Днес той доставя части на големи имена в автомобилостроенето като BMW, "Даймлер" и "Тойота". Служителите му са се увеличили от 100 през 1991 г. на 450. От източногерманското минало на завода са останали само неколцина работници, които са били в него още отпреди обединението, и традиционно барбекю с наденици за персонала всеки петък сутрин.

Друг пример на успеха на Зонеберг е ПИКО, производител на миниатюрни влакчета, създаден през 1949 г., когато тогавашната съветска военна администрация се опитваше да разведри настроенията в източния блок. Той е закупен от западна фирма през 1992 г. и е увеличил персонала си от 90 на 550 души, разпределен между Китай и Зонеберг. Продажбите на пазари, включващи Русия, САЩ и Западна Европа, почти са се удвоили през последните десет години. Директорът по маркетинга Йенс Байер каза, че преходът от държавна фирма към частна компания е бил тежък, но в крайна сметка успешен. "Беше важно да се преструктурира производството и да бъде направено по-ефикасно, да се подобрят процесите и естествено да се увеличи производството. Особено важно бе да се активизира маркетингът и продукцията да се представя подходящо", каза той.

Западните германци отдавна негодуват, че трябва да субсидират източните си сънародници, особено чрез добавка за "солидарност" към данъците им. В неделното си издание вестник "Франкфуртер алгемайне" обаче се насочи срещу течението със заглавие "Данке, Осис!" (Благодаря, осита - източногерманци). В статията се излага аргументът, че тежестта по възстановяването на Изтока е накарала Германия да реформира икономиката си много преди други страни от еврозоната. Това на свой ред



е помогнало на Германия да избегне



най-тежките последици от кризата в еврозоната през последните седем години. Източните провинции сега са достигнали 76% от производителността на западните при 35 процента през 1991 г. Безработицата е по-висока, но разликата със Запада е спаднала до 4.2 процентни пункта спрямо 10.1 през 2003 г. В реално изражение чистият доход на източногерманците е достигнал 89% от западногерманския. Това е един добър пример, че дългият мъчителен преход от комунизма най-сетне дава плодове.
СНИМКА: www.insuedthueringen.de
В Зонеберг продължават ударно да произвеждат играчки.
СНИМКА: http://www.sonneberg-info.de/
Градът вече прилича на повечето населени места в Западна Германия.
СНИМКА: www.spur-g-news.de
Западногермански компании като ПИКО инвестираха в сериозни проекти в града след обединението на Германия.
8
3568
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
07 Май 2015 20:25
Явно в Чехия вече не е толкова евтино да се откриват заводи, та дойде ред и на ГДР-ейските провинции.
07 Май 2015 21:01
Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението достигна вече две трети от западното равнище спрямо една трета през 1991 г. по данни на държавната инвестиционна банка KfW.

ГДР, витрината на Соца. Само като си спомни човек сивия, тъмен, обрулен Източен Берлин и процъвтяващия Западен...
Смятайте сега и къде щеше да е днес България ако престъпният комунистически режим не беше върлувал 45 години у нас, а много от свидните му отрочета - и до днес.
07 Май 2015 21:17
Спомняме си го. Ограден с "антифашистки" защитен вал. Да не би западноберлинските фашисти да вземат да отидат да търсят работа в източноберлинските заводи, раят на работническата класа.
07 Май 2015 22:09
викаш, а пък ако Църен Ваньо управляваше България от 11.11.1989 г. отдавна щяхме да сме задминали Америка.
07 Май 2015 22:32
Влакчетата ПИКО бяха много яки. Вероятно почти всяко хлапе от късния соц е имало такова . Поне тези с любящи родители де - комплектът струваше 20-ина кинта.
08 Май 2015 05:16
Чакахме да ни оправят като влезем в ЕС? А те дали могат да оправят и себе си??????
А относно статията ще кажа: Една птичка пролет не прави. Източногерманците нямат никакво основание да се радват на това обединение, защото то всъщност не е такова. Бяха добре дошли, докато бягаха от соц-а. Сега са бедни роднини, които тежат на другите. Богатите им роднини ги искаха като потребители, не като производители и конкуренция. Прочие това се отнася и до всичките соц държави. Политическо влияние и пазар, не съюз на равноправни субекти.
08 Май 2015 09:52
Колкото и да им е мъчно на форумните чугунье, източногерманците живеят в пъти по-добре, отколкото в ГДР. За свободата изобщо няма и да споменавам, че инфарктите... такова... бързо покосяват... За жалост у нас т.нар. преход не се водеше от западногерманци, а от марионетките на КГБ... За това и разликата е такава, каквато е.
08 Май 2015 11:21
Мужик, ЦЪФТЕЖ, А НЕ ЦЪВТЕЖ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД