:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,257
Активни 717
Страници 25,160
За един ден 1,302,066
Риск

Кой иска да омаловажи референдума

Ако въпросите около изборните правила не се прецизират, ефектът от допитването ще е нулев
Антоний Тодоров
Изглежда в НС вече има мнозинство, което подкрепя референдум за изборните правила на датата на местните избори през октомври 2015 г. И отново въпреки изтеклото време и дискусиите ще бъдат поставени същите и вероятно със същата формулировка въпроси, както в инициативата на президента Плевнелиев от преди повече от година. Гражданите ще бъдат запитани дали подкрепят задължителното гласуване, дали предпочитат мажоритарни избори и дали искат електронно гласуване.

Видно е, че, така зададени, въпросите могат да породят неразбиране и двусмислие. Тук ще се занимая единствено с рисковете, защото позитивните моменти вече бяха многократно изтъквани в различни текстове на наблюдателите. Рисковете са свързани както със съдържанието на предложените промени, така и с трудността те да се доведат до ясни за публиката и недвусмислени въпроси.

Да започнем със задължителното гласуване. Въпросът може да бъде зададен съвършено ясно, но ще остане неясно



дали това задължение ще се прилага строго



(например с глоби или други санкции), или ще остане пожелателно, като се предлагат не санкции, а поощрения. Ако решението бъде оставено след референдума на Народното събрание, въпросът ще се обезсмисли. Ако приемем, че мнозинството желае задължителни избори, включващи санкции, тогава рисковете са още повече. Какво знаем за човек, който не иска да гласува, но бъде принуден да го прави. Може да пусне бяла бюлетина: както невалидна, като я зачертае изцяло, така и бяла, което ще даде възможност някой недобросъвестен член на секционната комисия да я попълни. Как, например ще се осъществи санкцията, ако става дума за български граждани, живеещи в чужбина, които от дълго време са прекратили участието си в българските избори и практически са прекъснали връзките си с България?

Ако говорим за граждани, които социално-икономическият преход фактически е маргинализирал и те вече нямат никакво доверие на партиите и на политиката, задължението за гласуване може само да ги подтикне да продадат гласа си. Тогава ще спечели най-богатата или много вероятно първата по размера на държавната субсидия партия. Имаше изказвания, които изтъкнаха, че задължителното гласуване ще намали дела на партиите, които разчитат на "твърди избиратели", най-вече ДПС и БСП. Но може ли това да бъде целта и дали е сигурно, че ефектът ще бъде такъв?

Второто предложение е за мажоритарните избори. Първата трудност е във формулирането на въпроса за референдума - ако е еднозначен например: "Съгласни ли сте с въвеждането на мажоритарната система", ще останат много нерешени въпроси впоследствие. Като това дали ще бъде заменена изцяло пропорционалната, дали системата ще бъде смесена и в какво съотношение, дали вотът ще бъде в един или два тура и т.н. Ако това бъде оставено след референдума на Народното събрание, не виждам смисъла на референдума - ако имаше съгласие за нова избирателна система, тя вече щеше да е факт.

Очевидно е, че



никой не иска замяната на пропорционалните избори



с мажоритарни, нито повторението на печалния опит от 2009 г. с набързо въведения мажоритарен избор на 31 народни представители в един-единствен тур (26 за ГЕРБ и 5 за ДПС). Подобен би бил националният резултат, ако използваната в Обединеното кралство система бъде въведена в България.

Търсят се варианти за персонализиране на пропорционалната система: въвеждане на смесена система, увеличаване на възможността за преференциално гласуване и т.н. Предлагат се варианти като германската система (пропорционален вот с компенсация, при което гражданите гласуват с две бюлетини - поименна и партийна), или финландската (пропорционална система в едномандатни райони, където избирателят гласува за един кандидат, но местата се разпределят пропорционално между партиите и начело в листите излизат кандидатите с най-много гласове). Но как всичко това да се превърне в ясен и недвусмислен въпрос на национален задължителен референдум?

И най-сетне - електронното гласуване. Мнозина смятат, че това е начинът изборите да станат по-честни и по-привлекателни. Изтъква се като аргумент, че младежите, които засега гласуват много по-малко от по-възрастните, ще се заинтересуват от политиката. Ако, разбира се, не става дума за превръщането на изборите в някакъв вид компютърна игра (както се казва, а защо не?). Съмнително е, че това ще бъде ефектът. Но електронно гласуване означава различни неща: гласуване на електронен терминал в избирателната секция или гласуване по интернет. Първото, приложено частично, може да даде положителен резултат най-вече при бързото отчитане на подадените гласове (без да се чака с часове за това), но едва ли ще доведе до по-високо участие. Но ако стане задължително, по-скоро може да разубеди на първо време онези, които нямат опит с новите технологии, т.е.



може да доведе до отлив на иначе активни избиратели



Ако става дума за гласуване по интернет, остава да се определи дали това ще се отнася за всички избиратели. Ако е така, си представям в някои махали "електорални брокери" с лаптоп на коленете и опашка от желаещи да получат възнаграждението си, че са гласували "правилно". Може обаче гласуването по интернет да е само за живеещите в чужбина, но дали това ще доведе до много по-високо участие? Може би, но незначително. Тогава за какво е нужен референдум по този въпрос, който може да получи веднага някакво решение.

Представете си, че на референдума огромното мнозинство се произнесе за задължителни, мажоритарни и електронни избори. Тогава най-простото решение, в смисъл на възможност да се реализира, ще бъде всеки да има индивидуален бутон за гласуване, който е задължен да натисне, за да избере единствения. Очевидно не става въпрос за това, поради което не бива при толкова неясноти и несъгласия да се поставят три толкова объркани въпроса на решението на широката публика. Най-големият риск е това да омаловажи референдумите изобщо.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Много хора в България са склонни да подкрепят идеята за референдум по изборните правила, но въпросите трябва да бъдат добре обмислени.
9
1594
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
07 Май 2015 19:52
Видно е, че, така зададени, въпросите могат да породят неразбиране и двусмислие.

И стана ясно кой го омаловажава... Тъпо и упорито се опитват да баламосат гражданите с елементарни трикове и наивни хватки. После се чудят що хората не се хващат на евтините въдички...
----------
Сайтът на Генек
07 Май 2015 22:09
Поради спецификата на професията си авторът се плъзга само по повърхността на нещата. Все пак, той е свикнал да се интересува основно от изборния резултат в проценти.
Съгласен съм, че ако заменим пропорционалните избори за Народно събрание с мажоритарни, това почти няма да повлияе на крайния резултат. Като пример може да вземем кметските избори - те са мажоритарни, но това не променя много резултата. Но!
Има едно голямо "НО" и то е, че мажоритарните избори не устройват политическата ни класа. Те правят кандидатите по-независими от партийното ръководство и по-трудно управляеми. Освен това, много по-трудно се търгуват депутатски места, а това си е сериозен бизнес.
Понеже при пропорционалните избори слагаме някой по-известен за лидер, а след него - стринката, учинайката, бизнесменът, който си е платил и т.н. Какви са тези хора- кой го е грижа. Поне две трети от депутатите ни не ги знаят даже и собствените им избиратели. И те, естествено, ще целуват ръката на този, който пише листите. Ще гласуват по команда.
А при мажоритарните избори не е точно така. Там трябва да намериш уважавани личности и съвсем не е изключено някой добър лекар да "бие" местния дерибей, пардон, бизнесмен и спонсор. Коя партия има интерес от подобно нещо?
Партиите искат ЗАВИСИМИ депутати. Това е проблемът. А и - как да пратиш партиен функционер от София да се бори мажоритарно в Силистра? Ако е човек като Стефан Данаилов - бива, но ако е редово чиновниче (независимо от коя партия?) Опасно е.
Не казвам, че хората пак няма да гласуват партийно. Сигурно много ще го направят. Но защо да се губи контролът?
Така че мажоритарното гласуване няма да промени особено резултата, но ще повиши качеството на депутатите, макар и малко. Но дори и затова си струва.
07 Май 2015 22:22
Има едно голямо "НО" и то е, че мажоритарните избори не устройват политическата ни класа. Те правят кандидатите по-независими от партийното ръководство и по-трудно управляеми. Освен това, много по-трудно се търгуват депутатски места, а това си е сериозен бизнес.


току-що написа, че кметските избори са мажоритарни(президентските също) и неизвестно как стигна до извода, че те не устройват...кого?

Holy shit, може ли, може ли, може ли да артикулираш теза, която да не се чупи като стъклен чук, в момента на контакта му с нещо не-стъклено?
08 Май 2015 00:44
Има едно голямо "НО" и то е, че мажоритарните избори не устройват политическата ни класа. Те правят кандидатите по-независими от партийното ръководство и по-трудно управляеми. Освен това, много по-трудно се търгуват депутатски места, а това си е сериозен бизнес.


Така си мислеше и Касим Дал, когато тръгна срещу Доган. Дал беше убеден, че е лично той непобедим в Търговище. Оказа се, че ДПС е непобедимо.
08 Май 2015 02:12
току-що написа, че кметските избори са мажоритарни(президентските също) и неизвестно как стигна до извода, че те не устройват...кого?

Не устройват партийните ръководства, особено в т.нар. "лидерски" партии. Спомни си колко боклук вкара в парламента например Симеон и дали някой беше чувал изобщо преди това за депутатите му? Същото беше в началото с ГЕРБ (сега се позаседяха и хората ги научиха), с Бареков и т.н. Дори май беше публична тайна колко струваше едно избираемо място при Жорж Ганчев. Аз например не съм убеден, че Калинка Крумова би станала кмет в директен двубой с когото и да било, освен може би с някоя като нея.
Сега сме на бай Ганьовския принцип - "и магаре да сложа, пак ще го изберат".
А на теб защо не ти харесват мажоритарните избори?
08 Май 2015 02:20
Така си мислеше и Касим Дал, когато тръгна срещу Доган. Дал беше убеден, че е лично той непобедим в Търговище. Оказа се, че ДПС е непобедимо.

Толкова по-зле за него. Щом е решил да се занимава с политика в България би трябвало да знае, че непобедим е този, който стои до кацата с меда и държи в ръката си черпак. Но все пак не всички у нас са търтеи.
Не отричам, че влиянието на партиите е огромно, особено в бедна, едва оцеляваща страна. Но все пак хората стават все по-озлобени и понякога ги дразнят дори и някои от "своите".
08 Май 2015 07:53
$Ако решението бъде оставено след референдума на Народното събрание, въпросът ще се обезсмисли.$
Уважаеми авторе, ако решението за задължителното гласване е положително, ще действа чл.9, ал.6 от Закона за прякото участие н гражданите ...... " (6) Решението, прието с национален референдум, не подлежи на последващо одобрение от Народното събрание. Народното събрание приема акт, когато това е необходимо за изпълнение на решението. "Този акт не може да бъде друг освен закон. Тук, това е проблемът. Ако решението е положително и НС по силата на посочения член измени Изборния кодекс, то тогава ако някои от правоимащите сезира Конституционният съд с въпрос задължително ли е гласуването и КС тълкувайки нормите на Конституцита отговори отрицателно, тогава целият референдум отива на вятъра. Това се знае, включително и от Президента на РБ, но никой нищо не казва по тази хипотеза (вжhttp://www.knsb-bg.org/index.php/deinosti1/2015-04-03-14-59-42/3271-pismo-ot-plamen-dimitrov-prezident-na-knsb-do-prezidenta-na-republika-balgariya-rosen-plevneliev-za-pravoto-na-izbor-i-zadalzhitelnoto-glasuvane-2015-03-19 )
08 Май 2015 11:13
Кви мажоритарни избори при сегашните многомандатни райони бе? Да не искате да седна да разучавам биографиите на 300 кандидати в 20 листи, които изобщо не познавам? Пък за партийните прогарми -също! И да ги четеш, те не са за изпълняване, само за реклама. После- в папка кошче. А за задължителното гласуване- нямам думи! Може да го предлага само който досега не е гласувал . Иначе ще знае че ако всички се изтърсят, изборите трябва да траят 2 дни, а не 1- технологично
09 Май 2015 22:52
Съгласен съм, че ако заменим пропорционалните избори за Народно събрание с мажоритарни, това почти няма да повлияе на крайния резултат.

А не трябва да се съгласяваш с глупави идеи. Виж изборите в UK - как с 30% от гласовете се печелят над 50% от местата в House of Commons.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД