Пълна тишина настана в прокуратурата, когато вчера се разбра, че се е отказала да протестира оправдателната присъда на главния секретар на МС Росен Желязков по делото за "Костинброд". И помен няма от словоохотливостта отпреди 2 години, когато на шумна мултимедийна пресконференция с театрални ефекти цял взвод прокурори прожектираха снимки на стотици хиляди бюлетини, уж готови да подменят парламентарния вот през май 2013 г. Тогава в спектакъла участва и публиката - прокурорите поканиха репортер за поемно лице при разпечатването на част от доказателствата.
Камерите обичат такива събития. Кадрите бяха във всички новини, прокурорите - велики, организаторите на изборите - отявлени мошеници. Безпрецедентно прокуратурата съсипа деня за размисъл. Царят на ефира с ексклузивните си включвания беше тогавашният тв водещ, а сега евродепутат - Николай Бареков. Точно две години по-късно
шоуто приключи, без да изясни основните въпроси
А те са - имаше ли опит за подмяна на изборите, или става дума просто за надпечат на бюлетини. И защо прокуратурата влезе с охота в тази политическа история?
В оправдателните присъди няма нищо лошо. Би било притеснително, ако 100% от делата приключваха с присъда "виновен". Само че тук не става дума за кое да е дело. А за поредната "ювелирна" акция с привкус на политическа поръчка. Единственото обяснение, което дойде вчера, беше, че наблюдаващите прокурори така са решили. Точка. Обществото няма нужда от обяснения след признанията на прокуратурата за нейната несъстоятелност. Разчита се то само да ръкопляска, когато му изнасят представления. А подобни представления не са рядкост. Дали ще са за "Червей" или за кечърите, обществото и Европейската комисия не могат да се оплачат от липса на зрелища. Проблемът е, че
след тях идва мълчанието на провала
Прокуратурата има късмет, че единственият подсъдим по делото - бившият главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков, още като чу оправдателната присъда на първата инстанция, без да знае, че други инстанции няма да има, обясни, че няма да съди държавата за този цирк.
Всъщност Желязков дори не беше съден за опит да се фалшифицират изборите. Обвинението нито веднъж не спомена тази формулировка, въпреки че това беше основното внушение при представлението с бюлетините. Обвинението на Желязков беше, че не е упражнил контрол върху подчинените си, за да набави облага за печатницата "Мутипринт", собственост на общинския съветник от ГЕРБ в Костинброд Йордан Бончев. Не се разбра дали престъплението е умишлено. Нито какви са мотивите на Желязков. Нито как след цялата дандания се стигна до извода, че единственият виновен в случая е тогавашният главен секретар на кабинета.
По време на делото експертите обясниха, че въпросните хиляди бюлетини не са годни за гласуване. Преди това се твърдеше, че са производствен брак. Оказва се, че
производственият брак е само от продукцията на прокуратурата
Софийският градски съд още не е обявил мотивите си за оправдателната присъда. Когато го направи, вероятно срамът за прокуратурата ще стане още по-голям. Това дело се препъна още на старта си, след като магистратите го върнаха на обвинението за поправяне на грешки. Явно обаче в обвинителната теза е имало твърде много и непоправими пропуски.
Колкото до новината, че Желязков няма да съди прокуратурата, тя е е добра за данъкоплатците, които годишно плащат милиони за грешките на обвинението, довели до провалени дела. Проблемът е, че за акциите, завършващи с фиаско като това дело, прокуратурата не носи отговорност. Нито морална, нито материална. Главните действащи лица в шумния брифинг, на който обвинението рекламира "Костинброд", минаха пред различни нива в кариерата след това. Наблюдаващият по онова време прокурор Ваня Стефанова стана зам.-председател на ДАНС. После се върна в прокуратурата. Роман Василев първо беше пратен на тихо място в апелативната спецпрокуратура, а после сам подаде оставка и напусна системата. На брифинга преди 2 години активно действащо лице беше и зам. главният прокурор Борислав Сарафов. Сега за него се твърди, че ръководи новото спецзвено "Антикорупция", където също се чакат дела фойерверки. А точно те са сред основните проблеми на прокуратурата и постоянно сриват доверието в нея.