:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,566
Активни 427
Страници 25,976
За един ден 1,302,066
АНАЛИЗ

Реформата в заплащането още е във фаза "орел, рак и щука"

Всички са съгласни, че минималната заплата не може да продължи да се определя по стария начин, но никой няма воля да наложи нов модел
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Брюксел постоянно ни напомня, че трябва реформа в определянето на минималните възнаграждения, но у нас няма съгласие как да стане това.
В страната с най-ниските доходи в ЕС и най-голяма част от населението, живеещо в нищета или на прага на бедността, разговорът за заплащането и политиката по доходите винаги е изострен. Неизменно стои и въпросът за начина, по който се определят минималните заплащания. Синдикатите и работодателите са съгласни, че трябва реформа, но виждат решението в различни посоки. Социалното министерство засега запазва статуквото, въпреки че под натиска на Брюксел все пак отново ще разработва методика за определяне на минималното заплащане. За договарянето на осигурителните прагове не се предвижда промяна.

Основният проблем е, че чрез минималната заплата управляващите години наред правят социална политика, което според бизнеса е нонсенс. Както редица решения в социалната сфера, като замразяването на пенсионната реформа, така и определянето на нивото на минималното възнаграждение са плод на политическата конюнктура и популистки подбуди. Затова у нас е възможно един ден финансовият министър да се кълне, че няма да вдига минималната заплата, на следващия социалният му колега да твърди обратното, а в крайна сметка всичко



да се реши за 2 минути



лично от премиера в тон със задаващите се избори. Този подход е всичко друго, но не и устойчив или икономически обоснован. Реформа обаче очевидно се налага, защото Европейската комисия усърдно напомня, че страната ни трябва да преразгледа системата на определяне на минималната заплата и осигурителните прагове.

Към дебата в навечерието на 1 май социалният министър Ивайло Калфин, който е защитник на тезата, че ръстът на минималните доходи ще раздвижи потреблението, обяви, че заплащането не трябва да е обвързано единствено с производителността на труда, а да отразява реалната икономическа ситуация. Проблемът е, че точно икономическото развитие и финансовото състояние на повечето предприятия у нас не позволяват да се увеличат доходите с по 10%, както например искат синдикатите.

Работодателите настояват заплатата да се обвърже именно с производителността - с колкото расте тя, с толкова автоматично да се увеличава и минималното заплащане. Контрааргументът на ведомството е, че производителността расте прекалено бавно и това на практика би направило минималното възнаграждение константна величина. Освен това производителността зависи от технологиите, организацията на труда и други фактори



извън влиянието на служителите



"Масата заплати на нискоквалифицираните работници е стократно по-малка, отколкото са производствените разходи на предприятията - от порядъка на една хилядна от общите разходи. Изменението с 5% на цената на нефта или с 2% на цената на електроенергията има много по-драматично влияние в производствените разходи, отколкото ръстът на минималната заплата с 20 лв.", казва шефът на ресорната дирекция Веселин Инджев.

Синдикатите обичат да цитират други данни - статистиката на Евростат сочи, че производителността на българските работници е 47% от средната за Европа, което е нисък резултат. Но заплащането на труда е 25% от средните нива в ЕС. От КНСБ настояват тази разлика да се навакса и доходите на населението да се изравнят с производителността.

До края на годината или в началото на 2016 г. ще бъде изработена методика с ясни и прозрачни правила за определяне на минималната заплата, категоричен е социалният зам.-министър Гълъб Донев. Това означава, че тя



ще влезе в сила най-рано



след две години. Тогава по плановете на финансовия министър минималната заплата ще е станала 460 лв. Подобна методика беше вече предложена още през 2010 г. на социалните партньори, но те не я приеха. Тя включва три показателя - средна работна заплата, линия на бедност и инфлация, ако тя не е с прекалено стръмно отклонение. Предложението на социалното ведомство е минималната заплата да се движи между 35 и 55% от средната и да е 125% от прага на бедността. "Нашето съображение е, че ако някой работи за 1/3 от средната заплата, той се демотивира. От друга страна, ако се доближим много към средната заплата, това пък ще демотивира хората, които получават по-високите заплати", коментира Инджев.

Когато се заговори за тези съотношения, бизнесът и икономистите втвърдяват тона значително. Именно делът на минималната от средната заплата в бедните региони е основният мотив на икономисти и работодатели против административното увеличаване на заплащането. По данни на Института за пазарна икономика във Видин минималната заплата е 60% от средната. В още 19 области е между 50 и 60%. А за Европа това съотношение е средно по 40-45%. Според Стопанската камара всяко по-високо ниво създава напрежение на пазара на труда и



принуждава фирми и заети



да минават в сивия сектор. Икономистите виждат връзка между тези съотношения и това, че заетостта в най-бедните области е най-ниска, а безработицата - най-висока. От социалното министерство категорично отричат подобна зависимост. Въпреки че твърдят обратното обаче, няма анализ как се отразява на заетостта на нискоквалифицираните работници административното увеличаване на заплатите. От министерството се позоват на мащабно социологическото проучване сред фирмите, поръчано по темата, че няма пряка връзка между двата фактора. Но според резултатите 36% от работодателите твърдят, че увеличението на минималната заплата е фактор за намаляване на заетостта в страната. А за 43% от фирмите тя е пречка за наемането на млади хора. Резултатите далеч не са толкова безспорни, колкото ги представят от министерството. И ще трябват повече усилия да убедят ЕК в това, че няма връзка между минимална заплата и заетост на нископлатените българи. "Административното повишаване на доходите оставя много от работната сила, особено нискоквалифицираните работници, извън пазара на труда. Основната цел на политиката на пазара на труда не трябва да бъде изкуственото покачване на доходите на нископлатените работници, а повишаване на заетостта - нископлатеният труд има своите социални измерения, но липсата на труд може да има катастрофални последствия както за икономиката, така и в личен план", е становището на АИКБ.

Бизнесът е против и



прагът на бедността да участва



в заплащането. "Във Видин и в София хлябът струва еднакво. При определяне на минималната заплата ние се ръководим от нетния й размер - без личните осигуровки и 10-те процента данък остава размер, който не трябва да е под линията на бедността. Не е ли очевидно?", заявява Инджев. В момента заетият на минимална заплата получава с около 4 лв. под прага на бедността от 286 лв. За бизнеса обаче никак не е очевидно.

Ако за възнаграждението се мисли в посока въвеждане на автоматичен механизъм, то при минималните прагове реформа не се очертава. Според екипа на Калфин договарянето между синдикати и работодатели е най-добрият начин, дори когато след това средният процент на увеличение се разпростира върху секторите без постигнато съгласие. За това минималните прагове по икономически сектори да станат минимални заплати за съответния бранш, както искат работодателите, не се мисли. Не се приема от управляващите и идеята за увеличаване на праговете по "швейцарското правило", тоест със средното нарастване на инфлацията и средния осигурителен доход, както искат от Асоциацията на индустриалния капитал. Твърде смела изглежда и идеята на Стопанската камара минималната заплата да се диференцира според сектора и региона, в който работи фирмата. Според зам.-министъра на труда България е прекалено малка, за да има подобни разлики по региони. Нищо че в малката територия на страната регионите



на юг и на север от Стара планина



все едно са от различни планети

Реалността е такава, че ако се спазват прогнозите на Министерството на финансите, доходите, които зависят от волята на управляващите, няма да се подобрят чувствително в следващите години - пенсиите ще се осъвременяват по швейцарското правило с 2-3%, или с по 6-9 лв., но пък заплатата ще расте с по 40 лв. годишно до 460 лв. през 2017 г. И това ще е при ръст на икономиката от около 2% в следващите три години. Нужна е нова политика по доходите, но тя не минава пред административно увеличаване на нивата им, а през икономически растеж. Той за съжаление е в пъти по-нисък от увеличението на минималната заплата в последните години - само през тази година то ще е 12.5% спрямо 2014 г.

В социалната сфера всички са съгласни, че най-справедливо е въвеждането на автоматични механизми за нарастване на възрастта за пенсия, за доходите. Съпротивлението срещу тях идва от факта, че биха лишили управляващите да вземат популистки решения в социалната политика. Но пък би я направило значително по-предвидима, а оттам и с повече доверие на хората в нея. Така че реформата предстои.
9
2717
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
10 Май 2015 20:42
Проблема е във фразата - минимална работна заплата, защото в БГ я третират, като постоянен коефициент за всички професии.
На запад такова жУвотно нема.
Минимална работна заплата е тази заплата, която е неквалифициран човешки труд.
Ако си сервитьор, шивачка, дюлгер, механик, монтажник и т.н., няма как да си на минимална заплата, тъй като труда ти е квалифициран.
Учил си за това.
Но ако си чистач на улица, мъкнеш на ръце камъни от точка А до точка Б и обратно, береш череши или копаеш водопроводен канал на ръка - труда е неквалифициран и тогава си на минимална работна заплата.
С две думи, синдикатите в БГ са за трепене.

11 Май 2015 07:02
Истината е, че българските "полтици" са от болшевишката школа: дръж хората гладни за да те слушат.
Ако пенсионерът на село има достойна пенсия ще може без проблем да си купи дърва за зимата, или климатик,
а няма да целува краката на кмета за да му даде евтини дърва, и то срещу "правилно" гласуване...
И - същото е в цялата ни държава..
11 Май 2015 07:55
.
11 Май 2015 07:56
Всяка рутинна дейност на управлението на страната стана "реформа".
Реформа в заплащането? Празни приказки, докато управляващите смятат, че ниската цена на труда в България е основно предимство при привличането на чужди инвестиции.
Повишаването на заплащането на труда може да стане само чрез масов натиск отдолу, от страна на работещите- стачки и национални стачки, организирани от профсъюзи. Но българинът е индивидуалист, опитва да се спасява индивидуално вече 25г. и се надява на повишение на доходите си на тотото. Профсъюзите са паразитираща пародия, стачките са екзотика, националните стачки - непознато явление. Резултатите засега са 6.5пъти по-ниско средно заплащане от това в ЕС, деградация на живота,образованието,здравето на населението като следствие от ниските доходи.
Така ще е , докато робът не разбере,че няма какво да губи, освен оковите си.
Тогава стават не реформи, а революции.
11 Май 2015 08:14
Повишаването на заплащането на труда може да стане само чрез масов натиск отдолу, от страна на работещите


глупости. повишаването може да стане само по сегашния начин - с целенасоченото вдигане на минималната заплата и осигурителните прагове по браншове. другото са утопии. а феодалите - така де, работодателите - да си мрънкат.
11 Май 2015 09:36
Повишаване на заплащането може да стане само с увеличаване на произведеното и повишено търсене на труд, не с празни приказки и директиви. При сравнения с други страни е редно да се оценява какъв дял от произведеното се получава като заплащане, а не абсолютните стойности. Много е хубаво за почти всички да се получава по-голямо заплащане, но ако парите за него не са изкарани или има много кандидати да работят същото за по-малко пари просто не става. При повишаване на минималната работна заплата пък, ако съответното работно място не може да осигури приходи за плащането на такава сума (плюс осигуровки и издръжка), просто изчезва, независимо какво казва директивата или "реформата".
11 Май 2015 09:59
Държавата наистина не би трябвало глупаво да се меси в заплатите, обаче и бизнесмените си ги бива! Къде е логиката за една и съща работа заплатата дори във Варна да е 2 пъти по- ниска от тази в София? Цените са еднакви, наемите -също. Защо един млад необременен със семейни проблеми човек би останал дори във Варна, камо ли- в Силистра?
11 Май 2015 16:36
Допускането, че имаме свободен пазар на труда, който да определя заплатите е неточно.
Нямаме, както нямаме и свободен пазар въобще.
Стопанството ни се управлява от олигарси, които избягват да се конкурират, а се договарят и подкупват.
Всичко, което може, е картелирано, до ниво квартален пазар, т.е. няма свободно ценообразуване.
Няма национална политика за развитие на предприемачеството и икономиката въобще, защото олигарсите не искат повече играчи и конкуренция...
НЯма развитие - няма растеж, няма глад за работници - няма увеличаване на богатството, няма нарастване на капитали...
Ако не са парите от гурбетчиите държавата щеше да е фалирала отдавна.
То явно, че този ефект е бил очакван...


11 Май 2015 16:53
От мрънкането на бизнеса може да се изведат две хипотези: 1. наистина наште мениджъри/собственици са толкова зле, че не могат да си пласират стоките на цени, които да включват в себе си и тези мизерни заплати, които дават. 2.Огромен марж между себестойност и продажна цена, от който свръхпечалбата е на една стъпка. А принципно наистина е възможен и вариант на огромен марж, ниски заплати и въпреки това ниска норма на рентабилност - да си отговярт т.нар. мениджъри или собственици как може да се получава така (а единия възможен отговор е за прокуратура). И да не прехвърлят вината върху работника.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД