:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,166
Активни 758
Страници 23,069
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Ден на победата (1) и (2)

Калин Донков
Посред двусмисленото, а на места и съвсем противоречиво отбелязване на седемдесетгодишнината от Деня на победата над хитлеризма, някои народи в Европа, които не бяха между страните на големия сблъсък, просто припомниха своето избавление от нещастията и изпитанията, стоварени върху тях от експлозията на идеологии и геополитика, замислена да унищожи света. Има и такива народи, които не са обявявали война и които не са пресичали граници, нито са забивали знамена в чужда пръст. Всъщност значението на този ден на победата с десетилетията вероятно все повече ще замира и ще се слива с други дати, някога паметни, а с течение на времето позабравени и оставени главно на историците. Самата дата девети или осми май, както ви се харесва, съвсем не е краят на Втората световна война. Онази война завършва на 2 септември 1945 г. с капитулацията на Япония на борда на линейния кораб "Мисури". А за много народи това са датите, на които кошмарът и пожарите на битките се оттеглят от техните земи.



(1)

За многострадалния остров Малта такава дата би могла да бъде 12 май 1943 г., когато съюзниците довършват разгрома на германските и италианските сили в Северна Африка и въздушната война срещу непревземаемата средиземноморска страна угасва. Тя не се отбелязва, но именно с войната в Северна Африка са свързани и страданията, и мъжеството на Малта през онази война. Модерният днес термин "непотопяем самолетоносач" приляга на този остров повече, отколкото на всичко друго в тогавашния свят.

Този малък къс земя, широк петнайсетина и дълъг двайсет и седем километра, тази незначителна територия от около 245 кв. км е само на 90 км от Сицилия и само на 250 от Африка! Във военен смисъл това означава ключ и към единия континент, и към другия. От неговите летища и пристанища британските въздушни и морски сили надвисват над корабните кервани на италианци и германци, които снабдяват своите войски в Африка. Доставките от въоръжение, боеприпаси и особено петрол диктуват ритъма на военните действия в пясъците на Либия и Тунис. Впечатляващите пълководчески проблясъци на фелдмаршал Ромел зависят изцяло от успехите или провала на морските му комуникации. Основна част от неговите снабдителни конвои потъва по пътя към африканския бряг. Бомбите и торпедата на силите от малтийската база буквално заключват достъпа до него. Затова и италианските ВВС, и "Луфтвафе" хвърлят огромни по численост въздушни ескадри, за да изтрият от лицето на земята (или на морето!) непревземаемия остров. За това как е изглеждала войната през онези месеци разказва лаконичната статистика...

Когато се говори за 14 000 бомби, хвърлени върху острова, не бива да забравяме, че те са се изсипали на площ горе-долу колкото София. Падат се по повече от три въздушни атаки дневно, разрушени са 37 хиляди сгради. Имало е безброй кошмарни дни. Такъв е 7 февруари 1941 г., когато са "свирени" 16 въздушни тревоги. През март същата година в нападенията са участвали по 70-80 бомбардировача. През април излитанията срещу Малта достигат до 220 дневно.

Как островът оцелява и остава боеспособен - тази тайна се крие в неговата многовековна военна история. Природната му непристъпност е подсилвана и доизпипвана от всички, които са го владели през столетията. Основната идея и стратегия на това изграждане принадлежи безспорно на рицарите от малтийския орден (йоанити, хоспиталиери), които се установяват там през 1530 г. и незабавно се заемат с фортификация. Само трийсетина години по-късно те успешно отблъскват армадата на Сюлейман Великолепни, който прави опит да стовари 40-хилядна сила на острова, но след няколко месеца безславно се оттегля. Три столетия орденът доизгражда отбранителните съоръжения, после с това се заема британската корона.

Към началото на Втората световна война Малта е напълно непревземаема. Островът е изцяло каменен и това го прави уникален във военно-инженерно отношение. Не само противовъздушните скривалища, но и военните обекти са издълбани в камъка: погреби, каземати, съобщителни ходове са под няколко метра скала - това може да се види и днес. Като се прибавят и километрите тунели под малтийските градове, наследство от рицари, пирати и контрабандисти, става понятно защо три години гарнизонът и жителите са успели да оцелеят в онези повече от три хиляди въздушни нападения с четиринайсет хиляди бомби, за които вече стана дума.

Има и нещо друго. То не е нито каменно, нито въобще материално. На 20 април 1942 година, в четири часа и четири минути в голямата катедрала насред градчето Моста пада самолетна бомба. Тя пробива купола на храма (третия по големина висящ купол в Европа) и пада вътре. По това време в катедралата има повече от триста души. Какво са правили там по време на въздушна тревога, вместо да се укрият в каменните подземия и тунели под градчето, днес не е ясно. Говори се, че са се поставили под закрилата на Бога. Ако е било така, то вярата им се е оправдала - бомбата не избухва. (Там е и сега, мръсницата. Видях я с очите си.) Това всички в католическа Малта смятат за едно от Божиите чудеса. С изключение на малцината скептици, които подозират, че избавлението се дължи на фабричен дефект, разпространен при немските, а още повече при италианските боеприпаси.

Прочее, духът и вярата са другото оръжие на Малта. След като не успяват да изпепелят острова, германци и италианци затягат около него непробиваема морска блокада. Ресурсите на защитниците стремително намаляват, бойна техника, самолети, резервни части и продоволствие се изчерпват неумолимо. Героизмът на пилотите в небето над Малта е предмет на национална гордост на няколко страни. Защото в кабините на британските изтребители седят летци от Канада, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Родезия, ЮАР. Герой във въздушните боеве за Малта е канадецът Джордж Бьорлинг, свалил между юли и октомври 1942 г. 26 вражески самолета.

Върху висока колона насред Валета свети една златна птица. Повечето чужденци си мислят, че това е статуята на Малтийския сокол, но това е паметник на загиналите в битката за Малта летци. Това не са неизвестни мъже и младежи, имената и снимките им могат да се видят в грижливо, а бих казал, и прочувствено подредените малтийски музеи. Тяхното въздействие може да се сравни само с руините на националната опера във Валета, оставени невъзстановени като паметник на онези мъжествени и жестоки дни. Тези спомени бяха възкресени в скромната официална церемония на 8 май и неофициално от местното гражданство, цели семейства оставиха цветя на военното гробище край Калкара. В него са погребани и защитници, и врагове от последната война. Там почиват и падналите в сраженията за острова пилоти от Кралските ВВС, чиято памет на това парче земя е свещена.



(2)

А иначе Малта си има свой Ден на победата. Празнува го на 8 септември, когато през 1565 г.армадата на Сюлейман Великолепни е прогонена от нейните брегове...



 На 20 април 1942 година, в четири часа и четири минути в голямата катедрала насред градчето Моста пада самолетна бомба. Тя пробива купола на храма (третия по големина висящ купол в Европа) и пада вътре. По това време в катедралата има повече от триста души. Какво са правили там по време на въздушна тревога, вместо да се укрият в каменните подземия и тунели под градчето, днес не е ясно. Говори се, че са се поставили под закрилата на Бога. Ако е било така, то вярата им се е оправдала - бомбата не избухва. Тя и досега си стои в катедралата в Моста.
50
27627
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
14 Май 2015 19:39
Поклон!
14 Май 2015 19:50
С военни победи се хвали този, който не може да се похвали с нещо друго. Справка - Атина и Спарта.
Всяка прилика със съвременни държави би била напълно случайна.
14 Май 2015 20:09
А иначе Малта си има свой Ден на победата. Празнува го на 8 септември, когато през 1565 г.армадата на Сюлейман Великолепни е прогонена от нейните брегове...
Имат, празнуват.
14 Май 2015 20:18
Сега сигурно трябва да попитаме - А кой е нашият ден на победата?
И започват варианти :
-присъединяване към Варшавският договор/ /
-присъединяване към НАТО./ /
-победа над Германия през 1994/ /.
14 Май 2015 20:18
Калин Донков
14 Май 2015 20:19
Г-н Донков

Ред. и анастаси сиров 1994 , като преди това се справихме и с Франция
14 Май 2015 20:22
С военни победи се хвали този, който не може да се похвали с нещо друго. Справка - Атина и Спарта.

Горката Атина, горката Спарта, с нищо не могат да се похвалят. Ни театри, ни философи, ни скулптори, нищо си нямали бедните! Сал едни военни победи им останали!
Тимуре, от теб не го очаквах!
14 Май 2015 20:33
Тимур е шегаджия, голям при това
14 Май 2015 20:37
Май е казал същото, за кой знае да чете.
14 Май 2015 20:51
За интересната статия
14 Май 2015 20:56
Само за мислещи.Истината във факти на НСИ:Натисни тук
14 Май 2015 21:02
Г-н Донков - винаги е вълнуващо да се покаже допълнително и още един поглед отстрани!
14 Май 2015 21:52
"....Впечатляващите пълководчески проблясъци на фелдмаршал Ромел ...."

Явно не може без задължителната чаена лъжичка ако в кацата с шипков мармалад. "Проблясъци" имат Монти, Жуков и пр. Ромел е въплъщението на войната, маломерен и неугледен бог Арес в камуфлаж.
14 Май 2015 22:08
67AF

Извинявай - какво точно е останало ОТ СПАРТА - в културен аспект? Недей да мъчиш Гугъл, ще ти кажа - един(!) поетичен текст - и то военен марш. Нищо друго.
От Атина е останало и точно това исках да кажа (очевидно не си ме разбрал правилно) - Атина губи войната със Спарта, но когато кажем "Древна Гърция", ние подразбираме именно Атина. Тоест, военните умения на Спарта са били нещо временно, преходно, което е послужило за момент и е останало само в някои легенди.
Впрочем, прословутия спартански героизъм е доста спорен - много историци обясняват победите на спартанците много по-прозаично - спартанците са имали твърдия обичай да освобождават невредим всеки, предал се доброволно. Това се е знаело в целия древен свят и често е решавало важни сражения - предаваш се и се прибираш в къщи. Но не знам, това е просто една от версиите.
Това исках да кажа - страна като Северна Корея може да е много силна военно, но от нея няма да остане нищо - така, както не е останало от предците на монголците. Победите ти гарантират само временно място в историята, а паметниците, пиесите, статуите и фреските остават почти завинаги.
Затова и се дразня, когато някой почне да се хвали изключително и само с ракетите и оръжието си.
14 Май 2015 22:32
очевидно не си ме разбрал правилно

Кога си прав, прав си.
Но идеята за това, че не можеш да подадеш лична апелация към апелата ми харесва все едно.
14 Май 2015 22:55
винаги е вълнуващо да се покаже допълнително и още един поглед отстрани!

Хората в катедралата едва ли са се чувствали странични наблюдатели.

Г-н Донков, благодаря!
15 Май 2015 05:17
идеологии и геополитика, замислена да унищожи света.


Много лош старт, нацизъма, фашизъма и дори империализъма нямат такава цел. Също и анархизъма@! Останалото е много интересно.
15 Май 2015 07:37
официални празници в Малта:

1 януари (Нова Година), Великден, 1 май (Ден на труда), 21 септември (Национален празник), 25 декември (Коледа).

не виждам никъде - Ден на ппобедата. вероятно отбелязват победата над Османската империя през 1565 г. но Ден на победата? всъщност, никой не успя да ми обясни смислено какво точно би трябвало да означава "Ден на победата".
15 Май 2015 09:02
ruff
15 Май 2015 07:37
...
не виждам никъде - Ден на ппобедата. вероятно отбелязват победата над Османската империя през 1565 г. но Ден на победата? всъщност, никой не успя да ми обясни смислено какво точно би трябвало да означава "Ден на победата".

Ма то Денят на победата е само еди о цилио свет и се празнува в Москва.
15 Май 2015 09:16
анастаси сиров
14 Май 2015 20:18
Сега сигурно трябва да попитаме - А кой е нашият ден на победата?
И започват варианти :
-присъединяване към Варшавският договор/ /
-присъединяване към НАТО./ /
-победа над Германия през 1994/

Нашият Ден на Победата трябва да се смята 7 ноември.
На тази дата през 1885г край Сливница българската армия отблъсква сръбските атаки и преминава в контра настъпление. На този ден България показва на света че наистина съществува и заслужава своята свобода и уважение.
15 Май 2015 09:19
Извинявай - какво точно е останало ОТ СПАРТА - в културен аспект? Недей да мъчиш Гугъл, ще ти кажа - един(!) поетичен текст - и то военен марш. Нищо друго.
Атина и Спарта са демонмстрирали два типа управление - Атина - демокрация (освен тираният също), а Спарта - тоталитаризъм, от който Платон се е възхищавал. Така, че като говорят, че Гърция е дала демокрацията, забравят, че е дала и тоталитаризма.
15 Май 2015 09:23
Ма то Денят на победата е само еди о цилио свет и се празнува в Москва.
ами там ще се празнува, защото Мослва е строшила гръбнака на Хитлеровата армия. Англичани и хамериканци са се намесили, когато видяли, че Червената армия настъпва в Европа и както се е заселила можела да стигне до Атлантика. И те хукнали да намажат в тарапаната.
15 Май 2015 09:35
някой почне да се хвали изключително и само с ракетите и оръжието си.
Според случая и ситуацията - хвалбата. Ако някой си е въобразил, че може да ти фрасне шамар и да ти вземе филийката, трябва да му покажеш и своите мускули, за да не живее с опасни за всички ни илюзии.
15 Май 2015 10:50
Mrx++
15 Май 2015 09:23
Ма то Денят на победата е само еди о цилио свет и се празнува в Москва.
ами там ще се празнува, защото Мослва е строшила гръбнака на Хитлеровата армия. Англичани и хамериканци са се намесили, когато видяли, че Червената армия настъпва в Европа и както се е заселила можела да стигне до Атлантика. И те хукнали да намажат в тарапаната

Професоре-е-е, професоре! Кога най-после ще започнеш да попрочиташ, а не само да пишеш?
Англичаните се включват във войната с хитлеровата армия на 03.09.1939г и до края - 04.05.1945г, когато:
На 4 май представители на германските въоръжени сили подписват договор за капитулация и прекратяване на всички сражения.

Докато близо две години любимата ти Москва, активно подпомага именно хитлеровата армия във войната й с омразните англичани. Въпреки това, и въпреки трудностите, които самите те изпитват, "омразните" англичани помагат с каквото могат на Москва след 22,06,1941г.
През цялата война англичаните воюват едновременно и с трите държави от "Оста" Германия, Италия и Япония, докато СССР воюва винаги само на един фронт (първо срещу Германия, след приключването на войната в Европа - срещу Япония). Така че малко уважение, моля.
П.П. С написаното по-горе не искам в никакъв случай да подценявам приноса на СССР за победата над Третия Райх.
15 Май 2015 11:10
Уважаеми г-н Донков, извинявам се за закъснението, но ви поздравявам за това ваше писание . В многообразието на държави, народи и интереси, всеки народ, всяка държава трябва да тачи своя ден на победата. Ден, в който дадената държава е била над враговете си. Ден, в който е завоювала правото си на съществуване.
Много ви моля да напишете нещо и за Деня на помирението и протягането на ръка за съвместно бъдеще между бивши непримирими врагове. За Европа това е 9 Май. Начало на общото бъдеще, сътрудничество (и съревнование, разбира се). Бъдеще, а вече и настояще, когато децата и внуците на тези, които са се избивали по бойните полета на войната, могат да си помагат, да се обичат, да се съревновават и, най-важното, да бъдат възпитавани никога повече да не допускат безмислено избиване на хора.
Напишете за това, моля ви! Вие можете да го направите най-добре.
15 Май 2015 11:24
Тов. ЗИП се пита какво щеше да остане от Атина ако не беше Спарта и нейния основен принос в разгрома на 300 000 армия на Ксеркс?

В основата на всяка една държава седи армията ! Всичко друго е вторично!



15 Май 2015 11:38
Не че нещо, ама тия спартански легенди стават само за комикси от типа на "300".
Прочее Атина освен искуВство и кОлтура е оставила за историята и няколко чудесни военни победи.
Но иначе да - мечът се троши, духа - не. Затова и ние оцеляхме като народ без държава - войски и воеводи нямаше, ама се намери един светогорски монах да напише една книжчица...
15 Май 2015 11:40
Малта е незначителен епизод под линия, дребен щрих в баталната картина на Централния, Големия конфликт. Япония е несравнимо по-важен участник в него, но се включва в борбата за исторически късо време и на страничен театър, затова за край на Втората Голяма война не се счита 2 септември.
Големият конфликт започва на 1 февруари 1864 г. с нападението на Германския съюз върху Дания и завършва на 8/9 май 1945 г. с капитулацията на Третия Райх.
Предпоставките, необходимите условия за Централния конфликт са няколко, но Причината, достатъчното условие, за него е една.

Сред най-важните предпоставки е несъответствието между бурния научен, технически и производствен растеж на Прусия и двата Райха по-късно, превърнали ги в първостепенни индустриални държави, и второстепенното им място в световната политика. В столетието между Седемгодишната война и разгрома на Австрия през 1866 г., Прусия е считана за "глупавия Михел" - работлив, талантлив, производителен и маловажен политически, дори сред германския свят. А в Кьонигсберг е имало скулптура на вече целокупно Немския Михел* от 1904 г., за съжаление загубена през Втората световна, която го изобразява като млад атлет, закален и очевидно свикнал с военни упражнения, но с млатилка за вършеене през рамо. Немската държавна идеология не се ограничава само с намеците, че рано или късно млатилото ще се стоварва не само върху растения, но и върху главите на съседните народи. Идеите на Ницше, практиката на Бисмарк и комплексите на Вилхелм получават синтеза си в концепцията за Lebensraum**, станала "основание" и пролог на двете световни войни в Големия конфликт.

Причината за него обаче е по-дълбока. За колонии и пазари воюват помежду си всички големи европейски страни и САЩ - войната им с Испания от 1898 г. е всъщност първата империалистическа, - но не разпалват световни войни, нали? Причината е навитата още в древността пружина на немските грабителски нашествия, на многовековното възпитаване в духа на Furor Teutonicus на цял народ, в центъра на Европа.
Именно тази пружина е била прекършена на 8/9 май 1945 г. и тъкмо затова се отбелязват тези дати, а не годишнините от победите по близки и далечни острови.

------------------------------------
*https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%91%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D1%81%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B3#/media/File:%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B5%D0%BB%D1%8C.jpg
** гениално осмяна от Илия Бешков. Удоволствие бе да намеря известната му карикатура не другаде в нета, а във форума на СЕГА http://www.segabg.com/replies.php?id=205485&p=68
15 Май 2015 11:54
Обикновено се говори за Световна война, за да се знае за какво става дума и приблизително по кое време.
На практика, всяка държава води своя война, ръководена от свои собствени цели. Западната пропаганда е много мощна и затова налага свои разбирания за дати.
Считат, че Втората световна започва с нападението на Полша от Германия. Т.е. когато западните държави вземат участие. Но преди това има война между СССР и Япония. Тя също е част от световната война.
Защо СССР не са се включили в "началото" на войната? А защо западните държави не са се включили когато СССР и Япония воюват? Защо САЩ не са се включили, когато Франция и Англия воюват?
Същата разправия е и за датата на победата над Германия. По ирония, акта за капитулация на Германия влиза в сила в 01 часа на 9-ти май берлинско време. В Лондон и Вашингтон все още е 8 май. В София и Москва също е 9-ти май. Но България, вярна на съюзниците си от НАТО, смята че победата е на 8-май. НЕДОРАЗУМЕНИЯ!

Що се отнася до Атина и Спарта, Атина губи войната поради корупцията в Атина. Но това е друга тема и един ден ще напиша повече.
15 Май 2015 12:02
Без да принизявам страданията на местното население през войната може ли да попитам доколко то е имало право на избор? Нямам предвид хората, които съзнателно са стояли в катедралата вместо да се скрият в бомбоубежищата.

Колко от самолетите и пилотите стационирани на острова са били малтийци? Малта е използвана като база и непотопяем самолетоносач от англичаните, като местното население е имало привилегията да бъде бомбардирано. Номинално и формално Малта е била английска колония и база още 20 години след края на войната, а последната британска база е закрита през 1979.

Между другото, борбата за властване над острова е много интересна. Към споменатия опит на Сюлейман да го превземе със сила трябва да добавим усилията за господство на Франция и Англия, че даже и Русия (рицарите дават на Павел I титлата Велик Майстор на ордена).
15 Май 2015 12:52
Според случая и ситуацията - хвалбата. Ако някой си е въобразил, че може да ти фрасне шамар и да ти вземе филийката, трябва да му покажеш и своите мускули, за да не живее с опасни за всички ни илюзии.

Абсолютно си прав. Не съм казал, че човек не трябва да се гордее с армията си.
Тезата ми беше, че не бива да се гордее САМО с армията си.
15 Май 2015 12:58
Същата разправия е и за датата на победата над Германия. По ирония, акта за капитулация на Германия влиза в сила в 01 часа на 9-ти май берлинско време.

Нийе баш така:
Капитулацията на нацистка Германия влиза в сила от 23:01 часа (средноевропейско време) на 8 май 1945 година.

На 7 май 1945 година, в 2:41 часа, в град Реймс, Франция, Германия подписва пакта за безусловната си капитулация. С това се слага край на сраженията. Документът задължава страните да оставят на място военните си формирования, да не предприемат никакви действия по унищожаване или повреждане на имущество и инфраструктура.
......
По настояване на Сталин на 8 май се провежда второ подписване на абсолютно същия текст.

15 Май 2015 13:02
Тов. ЗИП се пита какво щеше да остане от Атина ако не беше Спарта и нейния основен принос в разгрома на 300 000 армия на Ксеркс?

Товарищ Тимур отговаря на товарищ ЗИП - ако товарищ ЗИП си направи труда да потърси малко повече информация (не от киното), с изненада ще открие, че на мястото на битката физически не могат да се сместят 300000 души. И половината не могат. Животът не е Холивуд.
Толкова много войни са се водили по онова време, че едва ли щеше да е фатално. Щом човечеството е преживяло гибелта на Римската империя, вероятно щеше да преживее и това.
В основата на всяка една държава седи армията ! Всичко друго е вторично!

Товарищ ЗИП благоволява да цитира товарищ Ленин от интервюто му с (мисля) Хърбърт Уелс. Там товарищ Ленин обяснява, че ако няма армия, лошите капиталисти ще дойдат и "бац" по нашата революция. Мнението му се споделя и от товарищ Троцки - идеологът на военния комунизъм. Силно го препоръчвам на другарите - след неговите идеи за устройство на СССР направеното от Сталин ще ви се види чист хуманизъм.
Проблемът е, че не всички искат да живеят в казарма.
Как мисли товарищ ЗИП - ако утре премахнат границата между Северна и Южна Корея - накъде ще тръгне потокът от хора?
15 Май 2015 13:19
Каква битка?

Това да не ти Холивуд дето явно си закърмен с него?

Аз говоря за "Гръко -Персийските войни". Там битки много, най-главната разбира се е Платея. Ти за нея ли говореше?

15 Май 2015 14:09
А пък аз си мисля, че ще е най-добре Гьобелс да стане модератор на форума. Тогава да видим славните войни на свободомислието, какви дневници ще пишат.
Ако изобщо им дадат
Сетих се - те тогава ще са изпратени в "изконно българските земи в Югославия" където един други се изтрепват сърби и немци, а българската паплач си почива наоколо. Цитата е свободен по един спомен от форума наскоро .
Когато България е последна дупка на кавала в света, вече и със спечелени битки и с археологически находки не може да се гордее.
Златото на "траките" не е "българско". Или понеже Вежди не го разбира, то и ние да сме глупави ли ? Българско никъде вече не е знак за нищо добро.
Разбира се, ако бяхме част от Третият рай(х) или от Турска република, друго щеше да е. Ех мечти
15 Май 2015 15:15
Федя 15 Май 2015 12:58
По настояване на Сталин на 8 май се провежда второ подписване на абсолютно същия текст.

При условие, че подписите на акта в Реймс върши работа, защо подписват още един в Берлин?
След Реймс войната продължава на изток от Берлин и всичко свършва след берлинският акт, който влиза в сила, както казах, в 01ч на 9-ти май.
15 Май 2015 15:34
Абе като се замисли човек и пуническите войни не са толкова отдавна. Флотът на Картаген. На същия театър на военните действия, с участието на тогавашните велики сили. Картаген трябва да бъде разрушен! Земята се поръсва обилно със сол. Тогава не е имало ООН. Като заговорихме за флот:
Загубата на Руския флот през Руско-Японската война не е мимолетен епизод.
Определя съдбата на Империята за половин век напред. Две революции. Война. Гражданска война. Изтощение. Болшевики. И всичко
поради това , че са принудени да воюват предимно със сухопътни сили придружени с огромни жертви.
А кой финансира военната модернизация на Япония? Няма да познаете!
15 Май 2015 15:47
dissidentbg
15 Май 2015 15:15
При условие, че подписите на акта в Реймс върши работа, защо подписват още един в Берлин?
След Реймс войната продължава на изток от Берлин и всичко свършва след берлинският акт, който влиза в сила, както казах, в 01ч на 9-ти май.

Това сам ли го измисли,или ти го каза някой?

Първи се предават германските сили в Северна Италия - на 29 април 1945 г. На 4 май в Люнебург британският фелдмаршал Монтгомъри приема частичната капитулация на немските войски, водещи сражения в Холандия, Дания и Северозападна Германия.
На 5 май в щаба на съюзното командване в Реймс пристига немска делегация, която се опитва да постигне трета частична капитулация - този път вече за целия Западен фронт. Целта е ясна - да се скарат западните съюзници и Съветския съюз и да се даде възможност на по-голям брой цивилни и военни да се придвижат към англо-американските линии. Съюзниците обаче остават верни на ангажимента да не се сключва сепаративен мир. Така на 7 май в 2,41 часа актът за капитулация, който предвижда спиране на военните действия, считано от 8 май в 23,01 ч, е подписан от името на адмирал Дьониц, който Хитлер е обявил преди самоубийството си за свой наследник и от генерал Алфред Йодл, началник на Оперативния отдел на германския генерален щаб. От страна на съюзниците слага подпис американският генерал Бедъл-Смит, началник на съюзническия генерален щаб. Генерал Иван Суслопаров, шеф на съветската военна мисия във Франция, преподписва документа заедно с френския генерал Севез, който е поканен в последната минута да сложи името си като свидетел.

На церемонията по подписването на пакта в Реймс присъстват 17 журналисти. Всички те се съгласяват под клетва да не оповестяват официално новината за срок от 36 часа. Информацията обаче изтича. И още на 8 май американският президент Хари Труман, британският премиер Уинстън Чърчил и френският лидер Дьо Гол обявяват официално победата.

Тази капитулация вбесява Сталин, който не е дал мандат на Суслопаров да подпише. И злополучният генерал изчезва при завръщането си в СССР. Причината за гнева на кремълския властелин е, че е пренебрегнат неговия любимец маршал Жуков, който е превзел Берлин. И настоява капитулацията на Третия райх да бъде потвърдена там. Съюзниците се съгласяват веднага - войната с Япония още не е свършила и те не искат да дразнят излишно Москва. Така на 8 май 1945 г. 23,16 ч в превърнатия в развалини град под прожекторите на съюзническите медии началникът на генералния щаб на Вермахта фелдмаршал Кайтел, влязъл в залата с маршалски жезъл и монокъл на окото, подписва германската капитулация в сградата на военноинженерното училище в берлинското предградие Карлсхорст. От страна на съюзниците имената си слагат маршал Жуков, британският маршал от авиацията Тедър, американският генерал Спаац и френският генерал Латр дьо Тасини.

И тук възникват проблемите с датата на официалния край на войната в Европа. Защото в Москва вече е 9 май. И съветският народ научава за края на войната едва в късните следобеди на тази дата. В интерес на истината, в обръщението на Сталин по повод великата победа индиректно се признава капитулацията в Реймс, която е обяснена като "предварителна".

За разлика от 11 ноември 1918 г., когато оръдията на Западния фронт замлъкват завинаги, през май 1945 г. на редица места боевете продължават. Обкръжените още през есента на 1944 г. германски сили в днешна Латвия капитулират на 10 май. Блокираните германски части по Атлантическото крайбрежие на Франция се съпротивляват до 11 май. В тези сражения ще вземе участие и един 16-годишен доброволец - бъдещият знаменит водач на наемници Робер (Боб) Денар. Отчаяно се сражават и остатъците от немските части в Чехия, също до 11 май.

Последните изстрели във войната обаче са дадени от Първа българска армия. Към 9 май нейните предни части са навлезли в Австрия и са завзели градове Клагенфурт и Фьолкенмарт. В този район обаче са разположени немски есесовци и хърватски усташи, които знаят, че милост за тях няма да има, ако попаднат в български, т.е. в съветски плен. И сраженията продължават чак до 15 май, когато окончателно се затваря фронтът между Първа българска и Осма британска армия, придвижваща се от Северна Италия.
15 Май 2015 15:53
А кой финансира военната модернизация на Япония? Няма да познаете!

Разказвай тогава?
15 Май 2015 16:17
Аз говоря за "Гръко -Персийските войни". Там битки много, най-главната разбира се е Платея. Ти за нея ли говореше?

"Главната"? С какво битката при Платея е "главна", а тази при Саламин не е?
15 Май 2015 16:49
Г-н Донков,
всеки петък Вие ни подарявате по едно Четиво, написано с любов и респект към Четящите, без позьорство и излишни фльонги, Четиво което Чета през
Вашите "... контактни лещи/ и думите през тях се виждат истински,/ прекрасни, смъртоносни...".
Поклон Поете и благодарност!

Федя

Много ви моля да напишете нещо и за Деня на помирението и протягането на ръка за съвместно бъдеще между бивши непримирими врагове. За Европа това е 9 Май. Начало на общото бъдеще, сътрудничество (и съревнование, разбира се). Бъдеще, а вече и настояще, когато децата и внуците на тези, които са се избивали по бойните полета на войната, могат да си помагат, да се обичат, да се съревновават и, най-важното, да бъдат възпитавани никога повече да не допускат безмислено избиване на хора.
Напишете за това, моля ви! Вие можете да го направите най-добре.


Позволявам си да се присъединя към молбата на Федя.

15 Май 2015 18:56
Трудно може да се каже за някоя битка през Гръко-Персийските войни, че е "главна". В края на краищата в продължение на сума ти години двете цивилизации се налагат една друга с похвално усърдие, ама като цяло фалангата излиза победител. Където гърците успяват да построят фаланга и да задържат строя - печелят. А фалангата е изпедепцана до съвършенство именно при спартанците. Колкото може да е съвършена фалангата, разбира се. Това не е кохорта, нито терца.
15 Май 2015 19:21
Като заговорихме за флот:
Загубата на Руския флот през Руско-Японската война не е мимолетен епизод.
Определя съдбата на Империята за половин век напред. Две революции ...

Прав си, и отново има Причина.
А тя е, че съществувалата в Русия до 1917 г. политическа система не успява да се справи с управлението на гигантската страна. Това е проблемът, с който се заема Ленин и който Сталин съумява да реши. Как, е отделен въпрос
15 Май 2015 19:26
Поклон пред автора за това, че
е споменал един малък непокорен остров!
Ключов остров за цялата Втора световна война.
Имало е периоди, през които героичните пилоти на RAF са имали по няколко боеспособни самолета и
въпреки това са излитали с чутовна храброст срещу националсоциалистическите и фашистките лешояди и
са ПОБЕДИЛИ.
Победата над националсоциализъма е дело и на кандаския пилот и моряк толкова, колкото и на руския и украинския пехотинец.
***
Слава богу, че националсоциалистическият вожд Хитлер не е разбрал ключовата роля на Малта и
е хвърлил дивизията на Курт Щудент в Крит, който е нямал абсолютно никакво значение за изхода на войната.
Можело е да стане обратното...
15 Май 2015 21:02
Абе а оставете я тая Малта бе, Малта, че Малта....
Хубаво го е написал Калин , ама какво от това? Ние сме победена страна. Страна победена, и обрана, и излъгана, и от съюзници, и от победители, и от кого ли не? И преди войната, и по време на войната, и подир нея. И тъй ще си бъдем доста години нататък. Докато не си изясним защо това е така.
15 Май 2015 21:51
ЗИП: В основата на всяка една държава седи армията ! Всичко друго е вторично!

Тимур и неговите командоси 15 Май 2015 13:02
Товарищ ЗИП благоволява да цитира товарищ Ленин .... Ленин обяснява, че ако няма армия, лошите капиталисти ще дойдат и "бац" по нашата революция.
Проблемът е, че не всички искат да живеят в казарма.
Тимур командосе, защо не вземеш да разкажеш тия приказки на САЩ-политиците. В основата на тяхната държава седи точно армията им. А военния им бюджет преди няколко години беше по-голям от сбора на военните бюджет на следващите ги -- на 2-8 място в класацията по военщина.
Можеш да го кажеш и на Швейцарците -- най-военизираната държава в света. На тях не им трябва НАТО, ни Европа, нито никой . Това е заради армията им-- първичното за една държава. Или и Швейцария е казарма.
Можеш да се поразтършуваш из историята и да посъбереш малко исторически опит -- къде аджеба се е чуло и видяло силна държава със слаба армия?едно

Злобно-фоерверкаджийските Тимурови майтапи са едно, действителността, която я знаем от опита предоставен ни от Историята е съвсем друга. В държава, която се е майтапила с армията си, след време се настаняват чужди армии, които започват едни особени майтапи със жените на майтапчиите. А голяма част от майтапчиите остават без умнишките си глави

Казаното от ЗИПа е висше прозрение, висша държавническа истина, една от тайните на държавността, казана ясно и точно с две приказки. И разбираемо, за тези, които разбират
16 Май 2015 01:22
"Главната"? С какво битката при Платея е "главна", а тази при Саламин не е?

Щото тов. ЗИП така е казал. Ти за битките само тов. ЗИП питай, от него по гоУем експерт нема! Само дето, като му прегледаш форумното творчество, май не е ходил в казармата де! Ама кво пък, той Айнщайн да не е пътувал със скоростта на светлината?
16 Май 2015 01:43
Гладиатор
......

Тъй, тъй... Едно си баба знае, едно си баба бае. Все едно че съм в някой руски форум - "да, не живеем добре, корупция, алкохолизъм, простащина на всяка крачка, липса на перспективи, най-ниска продължителност на живота, мизерия... Обаче каква армия имаме, а?". Ако не четеше постовете ми както дяволът - евангелието, щеше да видиш по-горе: Няма нищо лошо да се гордееш с армията си, лошо е когато можеш да се гордееш САМО с армията си. Не си го видял или не ти изнася да го видиш?
Обаче като ще опонираш, карай наред. Хайде сега, обясни:
1. Ако падне границата между двете Кореи, накъде ще тръгне човешкият поток? А коя от тях има по-силна армия?
2. Ако изчезнат границите между ЕС и Русия, отново - накъде според теб ще тръгне човешкият поток и защо? Имаш ли представа колко руснаци живеят в момента в Германия например? Как точно си го представяш - тълпи французи, германци, англичани, холандци, норвежци и т.н., хукнали да се преселват в Русия - или точно обратното? И защо, като руската армия е по-силна?

Моята версия, както вече споменах, е много проста - на хората не им се живее в казарма. Вярно, там хранят (макар не с деликатеси) и мислят вместо теб. Правят те на маймуна, но ти внушават, че изпълняваш дълга си. Някои това ги устройва, но аз така и не разбрах какъв дълг изпълнявах в Строителни войски и защо трябваше да се правя на багер. Но определено не ми се стоеше в армията нито ден повече от задължителното.
Мисълта ми е, че доста хора по света също така не искат друг да мисли вместо тях и да им нарежда какво е добро и какво - лошо. Предпочитат да решават сами.
Дали една държава прилича на казарма или не се определя от военния й бюджет, а от това доколко армията е извън обществото. Каквито и пари да дава за отбрана - малко или много - Израел например е една напълно военизирана държава. Но жителите й има с какво друго да се гордеят, освен с оръжието си - с медицината например или с факта, че в град Бей Шейва има най-много гросмайстори на глава от населението в целия свят.
От друга страна, ако погледнем на юг от нас - за размерите си Гърция поддържа огромна армия. Вярно, проблемите с Турция и т.н., но все пак. Ако не се лъжа, гърците имат около 300 изтребители в момента - а ние три. И въпреки несъразмерно високите разходи за отбрана не можем да кажем, че Гърция е военизирана държава, дори по-скоро е обратното. Така че логиката ти силно издиша.
Не е лошо да даваш па риза оръжие, особено ако ги имаш в повече. Но да оправдаваш всички свои проблеми с необходимостта да противостоиш на някакъв виртуален враг, е доста нелепо - но както виждам по част от постовете тук, минава.
16 Май 2015 10:12
Някои това ги устройва, но аз така и не разбрах какъв дълг изпълнявах в Строителни войски и защо трябваше да се правя на багер. Но определено не ми се стоеше в армията нито ден повече от задължителното.

Колега, будите основателни подозрения, че угризенията на съвестта за лошо свършена работа на вашето ЗКПЧ, са лежали изцяло на вас.
16 Май 2015 17:12
Колега, будите основателни подозрения, че угризенията на съвестта за лошо свършена работа на вашето ЗКПЧ, са лежали изцяло на вас.

Е, не - всъщност ние работехме на смени в Корабостроителния завод в Русе. Примерно - работиш първа смяна в завода, после се изкъпваш и... не бе, не отиваш да почиваш. Карат те на някой обект в града неофициално - тук канавка, там игрище, свлачище се появило.... Събирали сме по 14-15 часа яко бачкане на ден, както в зората на капитализма. При това - не на вилата на някой генерал, а така да се каже - в полза на обществото, безплатно. Предполагам се е отчитало, че е било доброволно.
Няма да си кривя душата - гледахме да се скатаем при всяка удобна възможност, но често за съжаление не успявахме. После половин година след уволнението сънувах все кирки и лопати.
Там се научих да работя в мултикултурална среда - то цигани ли не щеш, турци, арменци, бивши затворници - нещо като Чуждестранния легион през най-лошите му години. Ама то тогава нямаше БХК и си общувахме без посредници. Вярно - за циганите беше по-добре - научаваха се да се къпят всеки ден, да работят и усвояваха професия. Освен това се научаваха (донякъде) да уважават правилата и закона.
Обаче аз, който имах средно образование "програмист" - какво научих? Само цигании. Е, кали ми се характерът или каквото там твърдеше ЗКПЧ-то, че се калявало, но това си е доста слаба утеха за две загубени години.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД