Министерството на отбраната (МО) реши да приложи процедурна хватка, за да се справи с липсата на офицери. За целта са подготвени промени в правилника за прилагане на Закона за отбраната, който ще позволи на длъжности, изискващи старши офицерско звание, да могат да се назначават офицери, притежаващи с една степен по-ниско звание от изискващото се. Например на длъжност, предназначена за полковник, да може да се назначава подполковник.
Новото правило ще важи до 31 декември 2016 г. Назначенията ще стават по решение на министъра на отбраната след мотивирано предложение на съответните началници и командири. Освен това военните ще могат да бъдат назначавани еднократно на длъжност по решение на министъра на отбраната, ако не отговарят на изискването за минимален срок за престояване на длъжност, т.е. една година.
С промените се цели да се покрие липсата на висши офицери, които все повече напускат заради пенсионната реформа. Само за миналата година около 700 офицери са напуснали армията, за да се пенсионират при по-изгодни условия. Сега положението е още по-лошо, тъй като новите изменения в пенсионирането ще ускорят напускането.
Както "Сега" съобщи, само от януари до март тази година новите пенсионери от сектор "Сигурност" са над два пъти повече спрямо същите три месеца на 2014 г. Такъв рекорден ръст не е имало от 2010 г. насам, показват данните на Националния осигурителен институт. Пенсиониралите се военни и полицаи през първите три месеца на тази година са 1019 души. За същия период на 2014 г. са едва 466.
Според публикуван от МО списък с вакантни длъжности в момента има 517 свободни позиции за офицери и офицерски кандидати. Още по-тежко е положението с професионалните войници. Има над 2400 свободни позиции за кадрови военни.
" който ще позволи на длъжности, изискващи старши офицерско звание, да могат да се назначават офицери, притежаващи с една степен по-ниско звание от изискващото се. Например на длъжност, предназначена за полковник, да може да се назначава подполковник."
Дрън- дрън..Това си е било винаги...