Общините и Министерството на финансите са постигнали консенсус данъкът върху доходите на гражданите да се намали от 10 на 9%, а всеки общински съвет да налага допълнително между 1 и 3% над тази ставка. Това съобщи зам.-председателят на сдружението на общините Емил Савов на годишната среща на местните власти в Югоизточна Европа, която се проведе вчера.
"Това се договорихме с финансовия министър още през февруари. Идеята е данъкът да стане 9%, а първата година от влизане в сила на промените всички общини да добавят една и съща ставка от 1%, за да се нагласят системите, НАП да се подготви", обясни пред "Сега" Савов. Все още обаче няма договорка след първата година какъв ще е минимумът на надбавката. "Най-вероятно минимумът ще е по-малък от 1%, за да могат общините, които имат доходи, да гласуват минимална надбавка", обясни Савов. Така реално данък общ доход може да се намали от сегашните 10%, въпреки че това е малко вероятно, защото подоходният данък е изравнен с корпоративния. Промените трябва да влязат в парламента наесен и догодина да са в сила.
От години общините искат част от данъка върху доходите да отива в местните им бюджети, а не изцяло в държавния бюджет. В управленската програмата на Борисов е записано, че ставката на налога остава 10% с възможност общините да гласуват 2% увеличение, което да остава в местните хазни.
За тази година от данъка върху доходите в бюджета трябва да постъпят над 2.75 млрд. лв. Ако анонсираната от сдружението на общините промяна стане факт, това означава, че в местните бюджети ще постъпят между 275.4 млн. и 826 млн. лв. допълнително.
|
|