Катар проявява интерес към финансирането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", стана ясно след срещата на премиера Бойко Борисов с Н. Пр. баща-шейх на Катар Хамад бин Халифа Ал Тани. |
На срещата си с шейха на Катар Хамад бин Халифа Ал Тани в Доха нашият премиер е рекламирал като подходящ за инвестиции VII блок на АЕЦ "Козлодуй" - заради подготвените кадри и наличната инфраструктура. Шейхът пък поискал подробности за проекта. Двамата са разговаряли и за възможностите за доставки на втечнен газ от Катар за България. Страната ни има и сериозната амбиция да участва в строителството на инфраструктурата за предстоящия Мондиал 2020 г. в Катар. Регионалният министър Лиляна Павлова е договорила у нас да пристига информация за търговете, в които ще могат да се включват и български фирми. Катарците поискали да станат домакини на изложбата на тракийските съкровища, която в момента е в Парижкия Лувър. А финансовият министър Владислав Горанов приканил Катар да налее пари в ББР и във Фонда за гарантиране на влоговете, като купи техни бъдещи облигации. Държавната ББР се нуждае от финансиране, защото е агент на българското правителство по програмата за безплатно саниране на панелните блокове, за 1 млрд. евро. А фондът за влоговете е добре да се зареди с ресурс, след като изплащането на влоговете в КТБ го изпразни.
"България може да предложи на Катар изгодни условия за инвестиции във финансови инструменти, по-конкретно такива, емитирани от Българската банка за развитие и Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Държавата ни е стабилна както политически, така и икономически, което беше оценено положително и от финансовите пазари при емисията, която направихме наскоро", обяснил Горанов на катарския си колега Али Шериф ал Емади. Според съобщението на финансовото министерство "Катар има готовност да инвестира във финансови инструменти, емитирани от ББР и ФГВБ" и така "при много добри условия" може да се подпомогне финансово програмата за саниране на жилища и да се капитализира Фондът за влоговете. От финансовото министерство коментираха пред "Сега", че темата ще има развитие и засега не могат да посочат сумата, която очакват от Катар.
Въпреки че договорите за саниране трескаво се подписват, необходимите 1 млрд. лв. за националната програма не са осигурени. При приемането на бюджет 2015 само стана ясно, че ББР ще получи държавни гаранции, за да изтегли заем. Според източници на "Сега" се проучват възможности за привличане на финансов ресурс от международни банки, но заради неясноти около програмата засега няма резултат. През януари министър Владислав Горанов обяви, че разходите ще се разхвърлят в дълъг период от време, за да не тежат на бюджета, и ще се покриват 5-10 г.
Програмата за саниране е и в списъка с проекти, с които България кандидатства за финансиране по плана "Юнкер".