:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,754,370
Активни 443
Страници 10,837
За един ден 1,302,066

Всеки втори работодател не може да намери подходящия служител

Най-голям недостиг на пазара на труда има за инженери, квалифицирани работници и мениджъри
Всеки втори работодател заявява, че изпитва трудности да запълни свободна позиция, защото на пазара на труда няма достатъчно кадри. Най-търсените служители за втора поредна година са инженери, квалифицирани работници, мениджъри, ИТ персонал, показва тазгодишното проучване на "Менпауър" за недостига на таланти. "Проблемът се задълбочава. През последните 5 г. недостигът на инженери се задържа на първото място сред най-търсените кадри. Българският пазар е специфичен и изисква различно отношение от правителството, от работодателите, служителите и търсещите работа - млади и по-възрастни," коментира управляващият директор на "Менпауър" Надя Василева.

Резултатите спрямо 2014 г. като цяло се влошават - фирмите, които споделят затруднения в намирането на работници заради недостиг на кадри, са се увеличили с 6 процентни пункта за година. "Голяма част от работодателите оценяват, че недостигът на кадри има негативно влияние върху техния бизнес, но само малък брой имат стратегия за справяне с проблема", посочват от "Менпауър".

В топ 10 на най-търсените професии тази година попадат и 7 от миналата година, което според изследването показва съвсем леко раздвижване на пазара на труда, но трайна липса на едни и същи кадри. Сред най-търсените профили, макар и на последно място, е ресторантьорство и хотелиерство.

Несъответствието между търсене и предлагане на кадрите влияе негативно на бизнеса - 49% от работодателите споделят, че имат по-малка възможност да обслужват клиенти, 46% забелязват намаляваща иновативност и креативност в работата, 45% съобщават за намаляваща продуктивност сред персонала. Причините за трудностите при запълването на работни места според фирмите са липсата на технически умения на пазара на труда (за 55% от работодателите), както и на специфичните за отрасъла професионални умения - 47%. "Една от главните причини за недостига на таланти е дисбалансът между търсене и предлагане. Пазарът на труда от една страна има нужда от специфични умения, които служителите не притежават, тъй като повечето млади хора се ориентират към специалности, от които пазарът на труда е пренаситен. И от друга страна се търсят така наречените "меки умения", което означава желание за работа, дисциплина, точност, отдаденост, лоялност, желание за придобиване на нови умения и т.н. Пазарът на труда няма как да се развива, ако не се промени мисленето и на работодателите, и съответно на служителите", посочва Василева.

ПО СВЕТА

В световен мащаб бизнесът също изпитва този проблем. В Румъния затруднения в намирането на квалифицирани кадри срещат 61% от фирмите, в Гърция - 59%. Дори в Германия този проблем стои пред 46% на сто от работодателите. Ирландия (11%), Великобритания (14%), Испания (14%) и Холандия (14%) отчитат най-слаби затруднения при намирането на квалифицирани кадри. Водеща в света с най-сериозен недостиг на таланти обаче е Япония - там 83% от фирмите посочват такъв проблем. Във всички 42 държави като цяло работодатели споделят, че е най-трудно да се запълнят позиции, които изискват квалифицирани умения, както е в последните 3 г.
21
2119
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
18 Май 2015 19:09
Неподходящи - претенциозни, искат да плюскат...
-------------------
Сайтът на Генек
18 Май 2015 19:46
от първа ръка наблюдения на трици вече шараните не кълват, требе си и заплата
18 Май 2015 19:55
Хайде да спрете с глупостите вече. Не от хубаво българите избягаха. Могат да ги върнат, в ЕС също има работници. Но никой не иска да работи за такива неграмотни и прости работодатели. Че и за нищожни заплати. След като се видя какъв е шефа на КРИБ, вече няма защо да коментираме повече.
18 Май 2015 20:03
Агенциите за преводи и легализации нямат такъв проблем. Използват си преводачи на черно – ученици, студенти и пенсионери и въобще не се косят, че има остър недостиг от квалифицирани кадри в сферата на преводаческата дейност.
18 Май 2015 20:05
Абе, тези работодатели на таксита не се ли возят? Шофьорите масово са инженери и техници със средно специално.
Що така не могат да се намерят тези хора?
18 Май 2015 20:08
Тия търсят инженери с основно образование.
18 Май 2015 20:29
Май търсят някой да им работи за без пари
18 Май 2015 21:07
гнус. понеже са много търсени половината от инж. не си работят по специалността. инж. при домуза, дето е работодател номер едно, взимат по-малко от телефонистките на hp в бизнес парка.
18 Май 2015 21:59
Българският трудов пазар става част от европейския. На пазар, като на пазар. Сваляй цените, вдигай заплатите! Не можеш ли - фалит. Ще дойдат други, които могат. Куците коне са смъртници.
18 Май 2015 22:23
suhar 18 Май 2015 21:59
Българският трудов пазар става част от европейския. На пазар, като на пазар. Сваляй цените, вдигай заплатите! Не можеш ли - фалит. Ще дойдат други, които могат. Куците коне са смъртници.
пълни глупости. огромната част от компаниите в българия (вкл. чуждите) де факто не са ориентирани към пазара. огромната част от частните компании се изхранват от обществени поръчки, европроекти и прочие. все едно да кажеш, че медиите печелят от дейността.
19 Май 2015 02:47
И от друга страна се търсят така наречените "меки умения", което означава желание за работа, дисциплина, точност, отдаденост, лоялност, желание за придобиване на нови умения и т.н.
А стига ве! Какъв е тоя комунизъм!? В свбодната пазарна икономика се цени продажността, не лоялността (изрично изказано от доктора по икономика Хърсев). Придобиването на нови умения изисква възвръщане на личните инвестиции, сиреч смяна на фирмата или заемане на шефското място. След 20 годишната пропганда да се работи на две-три места, няма как човек да се отдава, освен на себе си. В пазарната икономика няма "желание за работа", има желание само за печалба. В името на печалбата се изисква гъвкавост - прескачане на "остарели" норми, което е обратното на дисциплина; заобикаляне на чужди мераци, които забавят пътя към печалбата. Сиреч изисква се известно кривване, а не точност. Нали целта беше всички да станем Вълци на Уолтстрийт, опс на пазара. Иначе "стоката работна сила" става непродаваема.
Тия социолози да не са обикновенни цоциалисти, бизнесмените - дърти комунисти!?
19 Май 2015 08:08
Аполитичния - познал си! Сите са комунета.
Нормалните предприемачи не рИват - те си плащат.
Нормалните предприемачи първо си осигурява производството и след това лукса лично за себе си.
Нормалните предприемачи първо правят сделката и после почерпката и т.н.
19 Май 2015 09:33
Всеки втори работодател не може да намери подходящия служител

Вярното е друго.
Всеки втори дебеловрат работодател-демократ не може да намери подходящия служител, който да му работи по 12 часа на ден, вкл. събота и неделя, за половин минимална работна заплата или най-много за минималната работна заплата.
19 Май 2015 09:47
Най-търсените служители за втора поредна година са инженери, квалифицирани работници, мениджъри, ИТ персонал, показва тазгодишното проучване на "Менпауър" за недостига на таланти.

Водеща в света с най-сериозен недостиг на таланти обаче е Япония


Колева, Василева.....за какви ТАЛАНТИ става въпрос???
За Бога! Що за глупост е написаното?!?
19 Май 2015 09:54
хузе,

то описаната от теб картинка е за всяка първа, не за всяка втора мутра.

иначе по въпроса за образованието:

- Ванка, разбрах, че си станал адвокат!
- Да, завърших право миналата година.
- И щe започнеш второ висше?
- Карам магистратура журналистика.
- Радвам се за теб! Дай сега едно голямо бик мак меню с кола за вкъщи!
19 Май 2015 09:54
Под "подходящ" се разбира да работи без пари и разбира се без никаква идея за допълнителна квалификация.

Тия работодатели и техните им организациики са основните виновници за нравствената и демографска криза. И за най-голямо съжаление такива работодатели са българи. Има съвсем малко изключения и те са в ИТ сектора. Чуждите фирми (все едно какви) поне плащат бели заплати и те са съвсем други.

И само да отбележа нещо около матрицата на риска за инвестиция в дадена страна: един от рисковете е свързан с липсата на квалифицирана работна ръка. Такива заглавия са вторичен източник на информация, но се вземат предвид. Полюциите на работодателите обаче се вземат съвсем на сериозно. И това отблъсква. Точно по този показател знам за фирми, които си изнесоха централите от България. А става въпрос за дейности, за които у нас наистина има капацитет.
19 Май 2015 10:17
Точно обратното. В България има огромен недостиг на кадърни работодатели, които да наемат срещу достойно заплащане инжинери и техници. 90% от работодателите са назначени капиталисти, които или перат парите на офшорки или доразсипват подарените им, пардон приватизирани предприятия. Те нямат никаква идея как се подбира и мотивира персонал, нито са в състояние да произведат и продадат нещо смислено. Ако все пак се намери някой читав предприемач с идеи за развитие, държавата стоварва върху него тежкия си административен юмрук и не го оставя на мира докато не се откаже да работи. Поради тази причина инжинерите и техниците или карат таксита, или си търсят работодатели в чужбина. И този процес ще продължи, докато в държавата останат само пишман работодателите, администрацията, нотариусите, частните съдебни изпълнители, съдиите, прокурорите и пенсионерите.
19 Май 2015 10:20
'Пазарът на труда няма как да се развива, ако не се промени мисленето и на работодателите, и съответно на служителите", посочва Василева.'
При нерегулирана икономика се намира балансът между търсене и предлагане.
В статията/изследването е посочена гледната точка на една от страните, любопитно е да се погледне и от другата.
19 Май 2015 10:28
Всеки втори работодател не може да намери подходящия служител

Бедата идва от това че в България всичко се прави евтино.
Евтино производство, работна ръка, предприемачи, квалификации, обучение, качество на живота и тн.
ЕФтинията майка на недоимъка!
19 Май 2015 10:28
Всеки втори дебеловрат работодател-демократ не може да намери подходящия служител, който да му работи по 12 часа на ден, вкл. събота и неделя, за половин минимална работна заплата или най-много за минималната работна заплат.


Прав си . А всеки първи е ДС -ар, бивш партиен секретар.Това са всички.
Те си назначават банкери, които им инвестират откраднатите пари от България, спестяванията на хората , навсякъде по света , но не и в България.

19 Май 2015 11:30
Ми ще имат затруднения, много ясно.
Хора на по 25 - 26 г. магистри с английски и финландски плюс полски, да речем дето са готови да блъскат аутсорс за няма и 500 чисти (другото ако изкараш някакъв стахановски таргет продажби) взеха да липсват.
Само влезте в джобса да видите какво е чудо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД