26 ексдепутати от СДС в 38-ото Народно събрание учредиха в края на миналата седмица в пловдивския хотел "Лайпциг" Клуб за политически анализи "Сенатор". Клубът ще е затворен - само за хора, които са били депутати в бившия парламент, ще се регистрира в съда, хората вътре ще си имат членски карти и, както пише в устава, ще си организират "клуб-ресторант".
Има хляб в идеята, но трябва доста да се пипне, преди да заработи. Щото ако не се пипне, ще остане само идеята за изпадналите от властта хора, които искат пак да се докопат до жълтите павета.
В 38-ия парламент СДС имаше огромна парламентарна група. Сините сами имаха над 50 % от депутатските места, заедно с партньорите си ОДС-депутатите бяха 137. Загубата през юни 2001 г. обаче бе толкова свирепа, че в НС влязоха само 50 депутати, от които половината са парламентаристи за първи път, а другата половина са "вечните" политици на СДС - тези, които могат да си идат само ако избирателната система стане чисто мажоритарна.
Масата от сини депутати в 38-ото НС остана зад борда на софийската политика. Точно тези хора, които крепяха парламентарното мнозинство 4 години, сега се обявиха за "Сенатори".
Идеята за такъв клуб се роди в края на октомври, когато същите се събраха за първи път в Шумен по покана на местния ексдепутат Петър Рафаилов и решиха, че е крайно време да се самоорганизират. Рафаилов и избраният в неделя лидер на клуба - Людмил Бешков, написаха устава и всички проектодокументи на новата структура.
Името "Сенатори" очевидно е шега -
преди 3-4 години така журналистите се майтапеха с депутатите, които смятаха, че ще векуват в политиката.
Михаил Карафезов, Пламен Минев, Николай Томов, Юлий Славов и Методи Андреев, Юлия Янева, Ева Жечева, Здравко Зафиров и Младен Влашки; кметовете на Пловдив, Пазарджик и Видин - Иван Чомаков, Иван Колчаков и Иван Цанев, бившият зам.военен министър Пламен Радонов и ексорганизационният секретар на СДС Симон Спасов - това са част от имената на сенаторите. Единственият присъствал на сбирката депутат от 39-ото НС, който бе и в 38-ото, бе Йордан Бакалов. Единственият член на действащото ръководството, който присъства в Пловдив, бе зам.-главният секретар Васил Клявков. Надежда Михайлова, която боледуваше миналата седмица, прати приветствие на "Сенаторите" и отиде на рождения ден на Йордан Соколов.
Малко са общите неща между "Сенаторите". Те са ексдепутати, всички останаха в СДС, почти всички са в областните или общинските ръководства на партията. Май нито един не е без работа в момента - едни са адвокати, други са доктори, трети работят по общините.
Сенаторите не са сини мравки. Те не искат да цепят партията. Те обявиха, че ще подкрепят по места кандидат-кметовете на СДС.
Идеята за създаване на подобна организация показва, че всички те искат да не изпускат от поглед голямата политика. Но ако някой сенатор си мисли, че новият клуб е трамплин за завръщането му в парламента, се лъже.
Клубът вероятно е трамплин, но за други хора
и за други идеи.
Разликите между отделните "Сенатори" и най-вече - между клуба и официалната власт в СДС, засега са твърде големи. Те проличаха още на организационната сбирка в Пловдив, когато едни учредители - като бившият областен шеф на сините в Добрич Людмил Бешков, започнаха да артикулират политически послания, които не са били обект на обсъждане на самата учредителна сбирка и не се приемат единодушно от НИС на СДС.
Например: "Старото ръководство на СДС може да помогне на новото само като се оттегли", рече Людмил Бешков. Мислите ли, че в СДС има единно мнение по този въпрос? Едва ли дори самите сенаторите са единни около това мнение - старото ръководство и неговият лидер Иван Костов все още са изключително популярни в сините среди и едва ли новоучреденият клуб би си позволил подобни стрелички в драгалевската градинка. Факт е, че ексдепутатите станаха такива, защото Костов ги захвърли в дъното на кандидатските листи през 2001 г., но това едва ли е повод за война срещу Командира. Да, някои хора като Бешков сигурно имат повече основания да недоволстват от бившето ръководство. Бешков стана известен с нескончаемите си кавги с друг син добрички ексдепутат - Ганчо Стоянов. Двамата се изпокараха и накрая Костов ги изхвърли вкупом.
Ще дават ли "Сенаторите" подобни политически оценки или не, т.е.- ще се опитват ли да се месят в партийната политика - това е ключовият въпрос пред новия клуб.
Сенаторите си представят своята бъдеща дейност така:
ще се събират в своя централен клуб в София, ще разглеждат актуални проблеми, ще дават експертни мнения по законопроекти и ще приемат становища по тях. По такъв начин те смятат, че ще помагат на СДС. Някой от учредителите предложил да си поискат кабинет на "Раковски" 134, но мнозинството от ексдепутатите решило, че ще бъдат по-полезни за СДС, ако не са зависими от ръководството на СДС. Което и да е то. "СДС не е в най-добрата си форма, сегашното ръководство си върши много добре работата, но има нужда от помощ. Надявам се, че ще приеме протегнатата ни ръка" - това е основната цел на "Сенаторите", изразена с две изречения от Бешков.
В идеята за Клуба няма и помен от пряк натиск върху шефовете на партията, кълнат се учредителите.
Вероятно е така, но сенатор номер 1 Бешков явно не е на същото мнение. За два дни той успя да изрече поне две дузина политически съждения, които
се различават от официалната позиция на партията
Меко казано.
Бешков рече, че е било грешка СДС да отказва преговори с НДСВ през 2001 г., а с ДПС сините трябвало да се отнасят "по-човешки". На "Раковски" днес и дума не се чува за подобни грешки. Въпреки че в СДС битува тезата за изпуснатия шанс през 2001 г., тази теза не се официализира поне засега. Сенаторът Бешков твърди, че Стефан Софиянски и Евгений Бакърджиев са емблематични фигури за СДС. Да сте чули някой от ръководството на партията - и бившето, и настоящото да изрича подобно нещо?
Бешков рече, че може да се говори с бивши седесари, сега депутати от НДСВ, като Кошлуков и Тошо Пейков, но на "Раковски" май все още броят споменатите жълти депутати само за обикновени ренегати.
Сенаторите дописаха на крак устава си, за да може експрезидентът Петър Стоянов да бъде техен почетен член. Чу се, че клубът може да бъде "мост за завръщането на Стоянов в политиката". Как гледа СДС на такъв мост?
Бешков квалифицира като "истински седесар" пловдивския кмет д-р Иван Чомаков и подкрепи неговата кандидатура за нов мандат. Три месеца преди истинското номиниране на сините кандидати подобна позиция очевидно е некоординирана с ръководството.
Целият този поток на мисълта на Бешков бе коментиран от главния секретар на СДС Иван Иванов с думите: "Има спорни неща, които не бих искал да коментирам."
Въпреки разминаването с официалната линия, Бешков остави впечатление, че сенаторите ще говорят това, което нито старото, нито новото ръководство на СДС може да говори в пряк текст. Сенаторите оставиха впечатление, че ще изместят и депутатите на СДС, които избягват да заемат политически позиции, преди да са се произнесли хората от НИС.
Ако се обобщят всички изказани съждения, неминуемо на преден план излиза скритата идея на този клуб - сенаторите искат да бъде мост за обединяването на дясното политическо пространство
Или поне на тази част от него, която самият СДС припознава като дясна. Не случайно Петър Рафаилов обяви, че "сенаторите" "могат да бъдат полезни не само на СДС, а и на всички десни партии и на Народното събрание".
Не, това не е мост към НДСВ. И действащите, и бившите депутати са на мнение, че НДСВ не е дясна партия. "Сенаторите" не могат да бъдат мост към влизането на СДС в сегашната власт. Споменаването на Кошлуков и Тошо Пейков може да бъде единствено във връзка с необходимостта от синя подкрепа на онази част от НДСВ, която е недоволна от статуквото в жълтата партия.
Мостът е осъществим единствено в посока към Софиянски и Бакърджиев. Естествено е, че двамата бивши са емблематични фигури за СДС. И Желю Желев е емблематична фигура, и Христо Бисеров е такава. Нарцисизмът на тези и на останалите в СДС сини лидери обаче доведе нещата до едно толкова раздробено дясно пространство, за което и на "Позитано" 20 не са мечтали.
На този етап синьото ръководство е заело позиция, която не позволява голямо лавиране - от НИС твърдят, че "СДС е център на дясното политическо пространство". Въпреки протегната ръка на Софиянски, неговата позиция също не търпи преговори - преведен от политически език, той казва: "Подкрепете ме и ще се обединим."
"Сенаторите" очевидно искат да създадат тази среда, в която да се водят предстоящите преговори между СДС, ССД и "Радикалите". За кметската кандидатура в София и другите големи общини, за бъдещето на Общинската банка и за други подобни важни неща.
Заиграването с името на Петър Стоянов, желанието на ексдепутатите да му отидат на крака в близките седмици в софийския му офис, очевидно цели да се стигне до старата идея - обединяването на десницата да мине под егидата на експрезидента.
Клуб "Сенатор" очевидно е и план за събиране на отломъците от СДС - на тези, които бяха отлюспени от партията през една или друга година. Позициите на Бешков и стремежът на ексдепутатите да се държат еднакво далеч от Костов и Надежда Михайлова, говори за това.
---каре---
Людмил Бешков:
"Бедите на СДС дойдоха от Координационните съвети, когато Фори Светулката измисли термина "отлюспване". Какво значи "отлюспване" - остава истинското ядро, пък махаме изгнилите листа от лука, например. Това беше глупост, което доведе до СДС-ата с тиретата, после - до оттегляне на голяма част от основателите на СДС от идеята СДС. Защото първо е идеята, после - политическата партия, после - административния апарат, управлявал България 4 години и т.н. Но първо е идеята, която събра народа от "Орлов мост" до Ихтиман горе-долу. Открай време в СДС е имало конфронтация и персонални борби, при което се цели надмощие на една или друга личност".
---
Но дали в централата на "Раковски" и във фондация "Демокрация" на "Граф Игнатиев" 10А са наясно с това? И дали някой сенатор няма да се обяви скоро за трети център на синята власт?
|
|