:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,934
Активни 789
Страници 25,837
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

И пред 12 души актьорът да играе като пред 12 хиляди

Диалектите са богатство, което трябва да пазим, а не да подиграваме, смята Димитър Живков
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Димитър Живков
Димитър Живков е роден на 19.11.1984 г във Враца. Завършва НАТФИЗ в класа на проф. Атанас Атанасов. Работил е в театрите в Сливен и Стара Загора. От лятото на 2009 г. е част от трупата на Сатирата, но играе активно и в независими продукции. Носител е на "Аскеер" (2013 г.) за 11-те си роли в моноспектакъла "Живак". Играе още в "Правилата на играта", "Ромео и Жулиета за начинаещи", "Волпоне", "Албена", "Тиква" (моноспектакъл), както и в тв сериалите "Отплата" и "Недадените".





- Моноспектакълът е сред най-трудните тестове за един актьор, а ти го издържа твърде млад. "Късмет на начинаещия" ли е успехът на "Живак"?

- Вероятно и това, но сега - след над 80 представления - мога да кажа, че по-скоро е комбинация от искреността на нещата, които искахме да кажем с този спектакъл, и темата. Проблемът за завръщането към корените е актуален за всяко поколение и всяка епоха, а вероятно и за всяка нация. Въпросът "кой съм аз?" - какъв съм сега, какъв съм бил и как искам да ме запомнят, си го задава всеки човек.

За тези две години пораснахме и аз, и спектакълът. Имаше период, в който преди "Живак" два дни не можех да спя. Сега съм доста по-спокоен, въпреки че да играеш десет герои, не е като да играеш един - концентрацията трябва да е на десет. Целият екип зад "Живак" обаче - с режисьора Митко Стефанов и сценографа Митко Димитров, сме в едно негласно споразумение да ни е малко по-трудно, да не се пускаме по най-малкото съпротивление. А и това предизвикателство те калява, възпитава те по начин, който един конвенционален спектакъл невинаги може да ти даде.

Когато започнахме да правим "Живак" - откровено казано, много бяхме зле, твърде смело скочихме всички. Сега, понеже вече говорим за "Живак 2" и какво ново бихме могли да дадем, имаме едно наум, че имаме летва, която трябва да надскочим. Ако има втора част, тя със сигурност трябва да е по-добра от първата.

- 11-те ти герои са хора от Северозапада, които говорят на местния диалект. Как се реши да го направиш? У нас има една лека презумпция, че диалектният говор е нещо лошо, обиждаме се един друг на "провинциалист"...

- Аз самият имах период, в който се срамувах да казвам, че съм от Враца. После си дадох сметка, че това е абсолютна глупост. Защото светът вече е толкова голям, София е само малка част от него, а кореняк софиянците са сигурно между 2.5 и 3.4 процента от населението й. Да не говорим за правилното говорене и кой говори най-правилно - болезнена тема. А в същото време, на тази малка територия, ние имаме такова богатство, такова разнообразие от диалекти, че трябва не само да го подчертаваме, но и да го пазим. В разстояние на 70 км да чуеш три различни диалекта - това никъде го няма.

В "Живак" сме използвали точно този парадокс, че нещо може да звучи страшно грубо на диалект, но в същото време да изразява много чисти, много нежни чувства. Ако кажеш "Обичам та, яла та бацна" не звучи така изискано, както, ако кажеш книжовно "ела да те целуна", но в него може да има повече съдържание. Северозападният диалект е колоритен, защото е съпроводен с много мимики и жестове. Там всичко се обрисува, играе и нещата стават ясни. Много се радвам, че напоследък и други хора работят върху запазването и популяризирането на това наследство - Николай Фенерски с "Резерват Северозапад", Торлака написа цял роман на диалект... Това богатство трябва да бъде съхранено. Не бива да забравяме кои сме.

- Младите актьори, които излизат от академията, като че поразчупиха представата за актьора като чиновник, който е на щат в някой театър и играе само там.

- Времената се менят, нямаме избор. Едно време, ако актьорът спокойно е можел да си позволи да бъде само щатен, да играе само репертоарно, в днешно време да стоиш на една заплата от 400-500 лв. - в София! - е безумно и смешно. А ако говорим за чисто артистичния елемент - често младите актьори играят неща, в които са вкарани просто защото някой трябва да изпълни и тая роля. Много млади колеги казват - не мога да стоя само на щат, понякога заради финансовия аспект, но невинаги. Аз лично започнах да мисля за "Живак" по-скоро заради желанието да покажа, че мога повече от това, което ми се възлага в репертоарния театър.

За съжаление, има колеги, които са адски добри, но не им се дава шанс. За мен е необяснимо как се правят разпределенията на роли в театрите: идват някакви режисьори, взимат хора и после се запознават с тези актьори на първа репетиция на маса! Чувал съм и реплика от директор: "ама не е моя работа, аз не съм гара разпределителна". А какъв си? Ти отговаряш за тези хора, които са на работа при теб.

- Играл си в сериалите "Отплата" и "Недадените", как ти се отрази опитът пред камерата?

- Ролите ми не бяха големи, но опитът, който се придобива, е съвсем различен. Работи се на други обороти. Елементът на подготовка почти го няма. Дава ти се текстът, често има поправки в последния момент. Но съм доволен, защото и двата бяха амбициозни проекти, с хубава тематика. Е, не всичко се е получило идеално. Но в театъра можеш да се поправиш в следващото представление, във филма - не. Дай боже, отново да започнат да се правят сериали активно, защото напоследък вероятно поради бюджетна оскъдица телевизиите решиха, че им е по-изгодно да пускат турски сериали и риалити шоута.

Обидни за мен са риалити форматите, в които се афишира, че липсата на актьорски талант е предимство. Канят хора, които нямат опит. Така се изкривява представата на обикновения зрител за актьорството - че това е нещо, което можеш да научиш и да направиш за една седмица. Че липсата на актьорски опит е равносилна на естественост и органика. Децата започват да си мислят, че като се покажеш по телевизията, и вече си актьор.

- Работил си доста в извънстолични театри. Какво е състоянието на провинциалната сцена?

- За съжаление, ситуацията е такава, че всички театри са на ниво "оцеляване", не само извънстоличните. Правят се постоянни опити главата да е над водата; но условията, в които се намира държавната система на театрите, ни дърпат с огромна скорост надолу. Имах късмета да попадна на сериозни трупи със сериозна биография, и то в едни малко по-добри години. Но масово младите хора се лъжат, защото се разчита на техния ентусиазъм.

Моделът с делегираните бюджети не просто не работи добре; той не е конкурентен. Ти делегираш бюджети на държавните сцени, ами частните? Отделно, за да се вземат въпросните субсидии, рязко се сваля нивото. За да може публиката, която е свикнала на телевизионните шоупрограми, на бързия хумор, да влезе в театрите и да види същото на живо. Да, хората имат нужда да гледат нещо, което ще ги разведри, да се разтоварят. И тук минава тънката граница - дали театърът трябва да възпитава, или да развлича. Да, смятам, че той може да бъде и възпитаващ, и забавляващ. Трудно е наистина, а и не всеки материал го понася. Но и в комедията, и в драмата е важно да бъдеш истински, откровен, да имаш какво да кажеш на публиката.

Публиката е като лупа. Тя, когато дойде да ти гледа спектакъла, не се интересува от това колко са благородни мотивите ти да направиш тая постановка, какви проблеми имаш, какво ти е финансирането. Евала правя на актьори като Жоро Спасов - той играе един моноспектакъл от 16 години, "Мечтата на пътуващия актьор". За съжаление, когато го гледах наскоро, се беше получило някакво разминаване, бяхме 12 души в залата. Този човек игра като за 12 хиляди! Имаше една възрастна двойка до мен, които си говореха - абе много е хубаво тука, но неприятно, потискащо е като има толкова малко хора... Е, тези хора крещяха после: "Ние ви благодарим, ние ви благодарим!" Това е, което всъщност си струва. И всякакви оправдания "абе, няма пари" отиват на заден план.
1
2195
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
29 Май 2015 15:45
Младите актьори, които излизат от академията, като че поразчупиха представата за актьора като чиновник, който е на щат в някой театър и играе само там.

Бате /че си ми батко с малко/, излез от комфортния си свят. Кой въобще е чувал за теб ? Как попаднах в една компания с родителите ми и Татяна Лолова, та ми разправя история за едно турне в Турция. В България, където и да спрат - фурор. Само на 100 метра след границата ... бе кои пък сте вие. А все пак става дума за Лолова. А не за ... баси, като пиша поста не ти се вижда името. Пък не го запомних. Какви ти лупи братле.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД