:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,691
Активни 800
Страници 25,594
За един ден 1,302,066

Направи си селфи с идиот

За фалшификатите на индустрията "български туризъм" се харчат грешни пари на европейските и българските данъкоплатци
Така беше обезобразена крепостта "Кракра" край Перник.
Лов на защитени мечки и несъществуваща в България сьомга, посещения на бутафорни пластмасови и бетонни крепости, безумно лого за милион и половина - "атракциите" на управляващите в името на разцвета на туризма нямат край. Нямат, защото има купища европейски пари, които могат да се използват за това.

Доскоро мислехме, че застроените с бетон курорти са максимумът на безобразията, които трябва да преглътнем. Оказа се, че и тук няма дъно - "подвизите" продължават. След като бетонирахме дюните, за да настаним в бетона чужденци, Министерството на туризма оня ден раздаде брошури на фестивала "Зелени дни", с които информира, че България е чудно място за отстрел на защитени мечки, зубри и якове. Същата брошурка беше раздадена и миналата година, но никой тогава не й обърна внимание. Това, че снимките са от някоя международна база данни, е най-малкият проблем на рекламното материалче. А такива в министерството се печатат на конвейр, вероятно с разбити поръчки, та да не се налага конкурс. Бизнесът е прекрасен - лъскави и ненужни хартийки с неверни, често скандални данни, плащани с европейски пари. Не че се пестят средствата на българските данъкоплатци - те отиват за други бутафории. В това отношение въображението на управляващите е безгранично.



Гаф след гаф, а виновни няма, пари не се връщат,



глоби не се налагат. Какво стана с онова чудно лого, копирано от казахстанското, изработено тарикатски за милион и половина, при положение че подобна картинка струва жълти стотинки? Сетихме се за него покрай брошурките на "Зелени дни", в които навсякъде се набиваше на очи старото лого, наподобяващо роза, слънце и баница. В Министерството на туризма явно работят идиоти, защото си позволиха на фест на природозащитници да рекламират, че в страната на розите има защитени видове за отстрел.

Животинската сага е чудесна илюстрация на цялата концепция на българския туризъм, свеждаща се не само до обикновено безхаберие, а до наглост и алчност на принципа "след нас и потоп". Примери? И по света се потресоха от историческия кич в държавата ни, замислен като туризъм. Преди 2 седмици Международният съвет за паметниците на културата изпрати писмо до управляващите да спрат да фалшифицират руините с измислени възстановки и безобразни материали. Намекна се дори за изхвърляне на български обекти от списъка на ЮНЕСКО. Българската председателка на ЮНЕСКО вече два мандата Ирина Бокова, сега кандидат за шеф на ООН, изобщо обаче не се е трогнала. Затова пък след всеки бетон, който цвъкнат някъде, или друга глупост, управляващите ни канят да се снимаме и да им пратим селфи или клип. Тоест да им бъдем безплатни пиари, а те да получат еврохонорари. Ей това се вика номер!

А бетон се лее здраво. Докато харчи с лека ръка милиардите, с които ни вкара в дълг, кабинетът стигна до първата българска столица Плиска. И тя ще влезе в списъка на



фалшифицираните старини с марка "Построено от ГЕРБ",



за да смъква пари от наивниците. "Дисни" съзнанието на управляващите наистина е жалко. Желанието на премиера било "първата българска столица да бъде като Перперикон". Доста неподходящ пример - точно на Перперикон туристите се лутат из каменните артефакти в търсене на храмове, тронове, улици и жертвеници, които не са указани и трудно се улучват. Но там поне липсват итонгът, полимерите и бетонът. В Плиска - това е бъдещето. Така, както бяха "достроени" античният град Нове край Свищов, Шуменската крепост, Царевец, Цари Мали град, Пернишката крепост, Августа Траяна в Стара Загора, Пещера. Така, както се зидат Трапезица, Яйлата, Архитектурният парк в Раднево, Несебър, Асеновград, цитаделата на Филипопол, Велбъжд... С парите ни изникнаха такива абсурди, но като са казали идеолозите, че туризмът трябва да се развива, ще го развиваме. Бутафории, вампири - важното е, "шараните да лапат". Тоест сьомгите.

Строителството на бутафорни крепости отдавна е държавен бизнес заради лесното усвояване на европейски средства. Културното ни наследство обаче изчезва, предупреждават мислещите хора. Туристите се водят за носа и им се продава нищо, опаковано като история.

И като стана дума за продаване - основната съпътстваща дейност на туризма, българските му идеолози и това не могат. Те



не са в състояние да продадат нито карта, нито картичка,



нито сувенир, нито информация. Музеите и историческите обекти функционират така, че да не бъдат посещавани нито от българи, нито от чужденци. Не един и два са затворени в почивните дни, част от тях дори в работни дни отварят само след предварителна заявка. Информация за това трудно се намира на чужд език. Долмени, мегалити, побити камъни, каменни тронове са загадка и за най-подготвените пътешественици, тъй като няма табела или карта, която да обяснява какво представляват.

В същия дух се разработва проектът myastoto.bg, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет. Неговият виртуален каталог на 50-те малко познати туристически обекта заработи с огромно закъснение, в него има правописни грешки, все още има празноти в информацията, която странно обединява конкретни места, които си струва да бъдат посетени, със съобщения като това, че България е най-големият производител на лавандула в света или че българин бил открил пръв ваксина срещу туберкулозата.

Реклама има, но няма и дума, че част от обектите са частично недостъпни или достъпни само на собствен риск. Такъв е случаят с Драгоманското блато, което от около 2 години е с повредена пътека до вътрешността и по тази причина има ограничителна табела, че преминаването е забранено. Ремонтът се прави едва сега, и то само с дарения и доброволчески труд. Подобен е случаят с Каньона на водопадите в Смолянско.

Сред уникалните обекти е включен и Дяволският мост над река Арда, за който се съобщава, че на централния му свод е гравиран "печатът на Соломон". Само че се пропуска, че вероятно по същата европрограма



уникалният средновековен градеж беше облицован с плочки



и "печатът на Соломон" замина в небитието. Така, както се случи с всички църкви отпреди Освобождението, в които оригиналните стенописи бяха замазани с латекс, покрити със съвременни илюстрации или направо налепени вандалски с тапети. Отвън голяма част от храмовете бяха покрити с изолация, а колонадите им затворени - зазидани или преградени с винкел или алуминиева дограма.

Ситуацията е критична, а Божидар Димитров не крие амбициите си: "Ние имаме много крепости за възстановяване - над 6000, много туристи ще дойдат да ги видят". Което означава, че бутафорията е едва в началото си. Ще ходим да се снимаме...
 А така беше "доработена" Шуменската крепост.

Туристическите брошури на правителството - скандални, безсмислени и скъпи.

 Туристическите брошури на правителството - скандални, безсмислени и скъпи.


27
5307
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
28 Май 2015 19:49

Когато властта се дава на амбициозни профани, това е резултатът.
28 Май 2015 20:00
Присмял се хърбел /Божо/ на щърбел /скопяни/
Авторката
28 Май 2015 20:23
Много е добра статията но много убийствена. Все едно да си неизлечимо болен и някой да ти разяснява в детайли отпадането на жизнените функции. Трябва да започнем да се щадим и даже да го раздаваме пей сърце. Не съм чел "Пир по време на чума" на Пушкин но съдейки по заглавието, към нещо такова трябва да се ориентираме.
28 Май 2015 20:56
Колеги,преди две години заведох внука да види пещерата "Леденика".Понеже бяхме само аз,жената и внука, ми казаха, купете десет билета и ще ви разведем в пещерата,тъй като най-малко десет човека трябвало да е групата.Теглих им една майна и се върнах.Жалко,че внука не можа да види този феномен.
28 Май 2015 21:25
Много сме зависими от българския туризъм - селското ни стопанство едва крета, а за промишленост - вече не можем и да си мечтаем!
28 Май 2015 21:45
Същата брошурка беше раздадена и миналата година, но никой тогава не й обърна внимание.

При управлението на Орешарски ли...
28 Май 2015 21:55
С удоволствие бих си направил селфи, но НСО едва ли би ме допуснала до премиера.
28 Май 2015 22:31
В цяла Европа се "реставрират" т.е. дострояват крепости, замъци и т.н. Просто не трябва да се правят бутафорно от някакви съвременни материали, плоскости и прочие, а от камъни и тухли, аналогични на оригиналните. Какъв е смисъла да имаме "крепости" от два реда камъни, едва показващи се между буренаците. От основи на стени никой не се интересува, освен може би археолозите.
28 Май 2015 22:47
От основи на стени никой не се интересува, освен може би археолозите.

Камъкът си тежи на местото. Прастара българска поговорка.
Ингилизите коги намерят два камика един връз друг, вдигат пушилка до небето и цел свет знае за великото им откритие. А България е на трето место в Европа по брой артефакти, ма никой ги не знае...
28 Май 2015 22:55
истината е, че в българия няма достатъчно материал за културен туризъм. още повече граничим с турция и гърция, с даденостите на които просто няма как да се съревноваваме. другият проблем е обслужването. ужаст и потрес! харесва ли ви или не, истински печаливш туризъм в българия може да бъде само алкохолния по морето.
29 Май 2015 08:17
свеждаща се не само до обикновено безхаберие, а до наглост и алчност на принципа "след нас и потоп".


Това е есенцията на управлението в България защото усещането на управляващите е , че наистина потопа ще дойде скоро. Затова и никой не прави доктрини за развитието на държавата за по дълги периоди. Засега тези неща се говорят рядко , но все пак се говорят.
29 Май 2015 08:20
истински печаливш туризъм в българия може да бъде само алкохолния по морето.


Зимния туризъм у нас има всички предпоставки да бъде еталонен туризъм . Летния към момента изисква корекции , които изглежда не са по силите на бранша.
29 Май 2015 08:22
При управлението на Орешарски ли...
"Др." Орешарски пък какво общо има с БСП, заедно с др. СтаниШеф?

Да припомним ли на кого беше финансов министър Орешарски?

29 Май 2015 09:20
Миналата година със семейството обиколихме Родопите. Много лошо впечатление ми направи факта,че никъде нямаше табели,да разбереш,какво гледаш. Продаваха някакви карти на входа,но това не е решение. И на Перперикон,и на Татул,и на Каменните гъби. Стоиш,гледаш камънак и снимаш нещо,което не знаеш,какво е. Крепостта Червен е друга работа. Навсякъде табели. Знаеш,какво гледаш и можеш да си го представиш цялостно. За музеите също съм съгласен. За пещерите -също!
29 Май 2015 09:58
Петромил Костов 29 Май 2015 09:20

А и кулата в Червен е автентична, не е достроявана.
Аз пък се чудя на друго в бг-туризма - повсеместната забрана за снимане в музеи и туристически обекти. Сещам се за пещерата "Орлова чука", скалната църква до с. Иваново, музеят в Кърджали, повсеместно из църквите. Общо взето масово в закрити обекти. Всъщност не е съвсем повсеместна, де, в много от обектите се разрешава, но срещу 5 лв. допълнително.
За пример - едибствената забрана за снимане в Париж е в галерия Орси; забрана за използване на светкавици - само в Консиерьожи и в аквариума.
Във Флоренция единствено е забранено снимането в параклиса на Медичите.
В Рим, Венеция, Прага, Истанбул - не се сещам някъде да са забранявали снимането в обекти, музеи, църкви и джамии.
29 Май 2015 10:09
истината е, че в българия няма достатъчно материал за културен туризъм. още повече граничим с турция и гърция, с даденостите на които просто няма как да се съревноваваме. другият проблем е обслужването. ужаст и потрес! харесва ли ви или не, истински печаливш туризъм в българия може да бъде само алкохолния по морето.


Ако си говорим за величави крепости и църкви от българското средновековие, за съжаление преди 6-7 века едни хора са се погрижили да не останат много такива, даже почти никакви. А след това по чисто исторически причини е нямало как да имаме южен барок примерно или величави църкви. Да добавим и родното ни безхаберие(знаете, че боянските селяни, преди век, са искали да унищожат Боянската църква, за да си посттроят нова на нейно място) продължаващо и до ден днешен. И въпреки това има какво да се види, макар и най-вече свързано с античността, но си трябва държавна политика. Например колко хора знаят за Никиполис ат иструм, лично за мен, е напълно сравним с разкопките на древна Олимпия. Само, че чувам, че от там се крадът колони за богаташки домове. За Рациария, разорана вече от багерите и за тракийските гробници, които са затворени и обрасли, направо не ми се говори. И към всичко това да добавим разбити пътища и никаква инфраструктура до тези места, както и липсата на информация и реклама. А самите туроператори не правят нищо по въпроса. Оказа се, че много от тях дори не водят летовниците до истинския Мадарски конник, а до някаква нова плоча край пътя с изображението. Освен това, не ми е ясно как в страна, която е една от най-богатитте на археологически находки в Европа НИМ може да се обиколи за час-два, а най-ценните му експонати можеш да виидш по-често в чужбина отколкото в България.
Все пак има много какво друго да се предложи извън алкохол и проститутки. България е много богата на минерални извори, ако беше на запад Хисар можеше да е нещо като Карлови вари. Западняците се кефят на т.нар възрожденски села и градчета, на къщите занаятите, музиката, танците. Често забравяме и природата. Има вече специализирани туристически агенции, които водят туристи да наблюдават птици или да снимат защитени растения. Но това остава в страни, а именно това са интелигентните туристи, с повече пари. ПЪк дори и по морето. Голяма част от гръцките острови и плажове, са едни чукари с 5м плажна ивица с нещо като кал вместо пясък и мнооого солена вода, но предлагат спокойстие и запазена природа. Така, че всичко опира до държавна политика и хаберие.
29 Май 2015 10:18
Светилището в Перперикон в антични времена е било равно на това в Диелфи. Какво праявт гърците в Делфи и какво е в Преперикон- вие си сравнете
29 Май 2015 10:45
cardinal 28 Май 2015 22:31
В цяла Европа се "реставрират" т.е. дострояват крепости, замъци и т.н. Просто не трябва да се правят бутафорно от някакви съвременни материали, плоскости и прочие, а от камъни и тухли, аналогични на оригиналните. Какъв е смисъла да имаме "крепости" от два реда камъни, едва показващи се между буренаците. От основи на стени никой не се интересува, освен може би археолозите.


Напълно съгласен! Редовият турист все нещо трябва да види и да се снима до него. Важното е да е близко до епохата. Наистина по-сериозен проблем е липсата на поддържащи оферти като сувенири, книжки, доспехи за снимки с тях. А другият проблем е че в крайна сметка няма никакъв смисъл (освен усвоителен) да се възстановяват десетки и стотици еднакви като епоха, стил и градеж "крепости" или по-точно крайпътни станции с миниукрепленийца. Вместо усилията да се насочат към завършване на големите и наистина уникални комплекси като Царевец-Трапезица (дали няма да е страхотно да опънат един лифт да речем между двата хълма!), Плиска, Велки Преслав, имаше страхотна идея за Севтополис на дъното на язовира и т.н. Аз бих вкарал като задължение при възстановяванията и изкуствено състаряване на обектите - има си начини, киселини и т.н. Стига гелосаните южни съседи са правили от 2 побити камъка "световно наследство"!
29 Май 2015 11:13
А България е на трето место в Европа по брой артефакти, ма никой ги не знае...

Ба трето! На първо сме и то не в Европа, ами в Планетата. Велик народ сме. Продължаваме напред.
29 Май 2015 11:31
А не ви ли се струва странна пълната липса на български извори за най-близката ни средновековна история ? Липса не само на писмени извори, но и на артефакти ?

Вместо изобилие - имаме само оскъдни парченца минало.

На мен лично това ми навява едни подозрения, че историята ни не е точно такава, каквато "я знаем", и затова е необходимо да "изчезват" артефакти и да се "облагородяват" съществуващите, така че никога да не разберем каква е била и да не лъснат необясними факти.

За целта разцъфтява и се поддържа диво иманярство с износ на всичко по-интересно, осъвременяват се крепости с итонг и т.н.

29 Май 2015 12:03
В цяла Европа се "реставрират" т.е. дострояват крепости, замъци и т.н. Просто не трябва да се правят бутафорно от някакви съвременни материали, плоскости и прочие, а от камъни и тухли, аналогични на оригиналните. Какъв е смисъла да имаме "крепости" от два реда камъни, едва показващи се между буренаците. От основи на стени никой не се интересува, освен може би археолозите.


Аз па не се интересувам от бутафории, даже и да не са от итонг и ПВЦ. Като бях на 11-12 години, ме дразнеха разни възрожденски къщи, в които имаше бетон, тухли чеворки, цигли и други такива, ама оттогава още ми порастна главата, станах ееееее...., бе, направо и тава, къде е за ентелегентите туристи не ми е инттересно и ми е детско..
29 Май 2015 12:17

Ако си говорим за величави крепости и църкви от българското средновековие, за съжаление преди 6-7 века едни хора са се погрижили да не останат много такива, даже почти никакви. А след това по чисто исторически причини е нямало как да имаме южен барок примерно или величави църкви. Да добавим и родното ни безхаберие....


Това, добавеното, е основно, ако не и единствено. Освен ако едните хора не са родни хора. Примерно, според Димитър Маринов, в северозапада през 19-ти век е имало през 30-40 километра по някоя местност, наречена Калето, която се използвала като източник на дялан камък.
29 Май 2015 12:59
Няма как, колеги - в туризма най-добре се перат пари. Затова и ДДС-то е толкова ниско, затова и трябва да се дават грешни пари за налудничава реклама - големите обекти са все на наши хора, а те ни спонсорират и знаят как да почерпят. Понеже едно е да направиш завод за микрочипове, съвсем друго - да купиш на безценица бивш пионерски лагер и да излееш в него още сто тона бетон. Второто не всеки го умее.
Не знам дали няма да е по-евтино да купим няколко мечки гризли и малко хайвер да развъдим сьомга, вместо да изхвърляме толкова проспекти.
29 Май 2015 13:40
Светлана Георгиева
От тъпанарската книжка изведе големия проблем! Нагла простотия! То тя винаги е нагла, де.
29 Май 2015 13:41
bat izo, Юнкер - и другите бетонират, реставрират но с мярка, не просто всичко под един аршин. Колкото до езика: навсякъде има музеи и 'стари камъни', обикновено по-малките, описани само на местния език. даже на 2 такива, примерно испански и каталунски, но не и на английски.
Han, не съм силен в историята, но 500г турско робство - пардон, политкоректното османско присъствие - как искаш да остават следи?
Историята принципно е пъзел - ама нашия наистина е с много малко и зацапани парченца.
***
Тимуре, идеята за развъждане на гризли и сьомга не лоша, има хляб в нея , току виж някой хора от министерството четат тука и си водят бележки.
29 Май 2015 17:09
Направете си тутакси селфи с Плевнью! Ще бъдете Мунчо на квадрат!
30 Май 2015 01:47
Тимуре, идеята за развъждане на гризли и сьомга не лоша, има хляб в нея , току виж някой хора от министерството четат тука и си водят бележки.

За министерството не знам, но за една статия става. Абе, щастлив съм, когато ни управлява ГЕРБ - няма да се мъчиш да съчиняваш сюжети, пускаш коя да е медия и вдъхновението ти идва веднага.
За другите не знам, но за хумористите правителството определено полага специални грижи, осигурявайки им достатъчно теми за писане.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД