В България законът е направен така, че дори да има жертва на пътнотранспортно произшествие, причинителят й продължава да има право да кара автомобил. Например водачът, който уби в пешеходна зона в Стара Загора с джипа си 4-годишния Паоло, има право да шофира, докато не влезе в сила присъдата срещу него.
Наскоро вътрешният министър Румяна Бъчварова също откри проблема. "С главния секретар на МВР обсъдихме възможността да внесем законодателно предложение при инциденти, дори със средна телесна повреда, книжката на виновния шофьор да се взема веднага", заяви тя. Депутатът от Реформаторския блок Петър Славов внесе предложение за промяна в Закона за движение по пътищата, ако има катастрофа с пострадал, шофьорът, причинил инцидента,
да остава без книжка веднага
Неговите аргументи са, че при сегашните мерки, описани в закона, шофьорите запазват книжката си до приключване на обжалването, а не били рядкост и случаите, в които един и същ водач обжалва няколко акта едновременно. Естествено, все още въпросните предложения - и това на министъра, и това на депутата, са далече от приемане. Затова и сега хора, които причиняват катастрофи с пострадали, продължават да си карат, преди да имат влезли в сила наказателни постановления или присъди.
Нещата всъщност са доста по-зле. Преди дни вътрешният министър обяви, че близо 1000 шофьори са с над пет висящи наказателни постановления за нарушения по Закона за движението по пътищата. Това означава, че докато не влязат в сила, те спокойно може да си карат колите. И това е само сухата официална статистика. Какво да кажем за тези, които си карат, дори и когато шофьорските им книжки са отнети и забраните са влезли в сила? За последните 2-3 години МВР отчита издаването на 108 521 заповеди за принудителни административни мерки, включително отнемане на шофьорски книжки.
Само преди дни председателят на парламентарната транспортна комисия и депутат от Реформаторския блок Гроздан Караджов даде да се разбере, че ще се търсят законодателни мерки срещу това абсурдно статукво. Той предложи например шофьорска книжка да се отнема при 5 нарушения в рамките на година. По негово мнение целта на тези санкции ще е да се постигне превантивен ефект, защото повишаването на наказанията няма ефект. Според него в закона
трябва да бъде въведено понятието "системен нарушител"
Това е добро начало, но определено трябват още мерки. Просто трябват много бързо да се налагат санкции, които да бъркат в джоба, и да се знае, че не могат да се избегнат. Като например, ако шофьор бъде хванат да кара без книжка, след като тя му е отнета с влезли в сила наказателни постановления или присъда, автоматично да губи правото да управлява за много дълъг срок. Или пък ако има пострадал, веднага да се взима книжката на виновния, също и ако в кръвта му има наличие на алкохол. Става дума за законови промени, които трябва да бъдат направени в спешен порядък. Защото те спасяват човешки животи.
Отделно от законодателните изменения е необходимо и администрацията да изпълнява задълженията си. На практика става дума за изпълнение на действащите разпоредби от Закона за движение по пътищата - и в момента има десетина възможности за
временно отнемане на книжката,
но странно защо - те не се прилагат. Това се прави, да речем, ако шофьор бъде хванат да кара с алкохол над 0.5 промила или ако "видимо се установи, че не отговаря на медицинските или психологическите изисквания". Друга хипотеза е "взимане на книжката на водач, който управлява моторно превозно средство в нарушение на разпоредбата на чл. 157, ал. 8 - до заплащане на дължимата глоба". Става дума за случаите, в които наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила или съответно след решението или определението на съда при обжалване. Ако водач бъде хванат да шофира след края на този едномесечен срок и вече има глоба, която не може да обжалва, пътните полицаи може да му отнемат свидетелството. Полицията неглижира тези възможности, макар че има десетки и дори стотици хиляди неплатени глоби и отдавна изтекли срокове.
Ако законът се спазва, ще могат да се предотвратят много трагедии на пътя. Вместо това ситуацията се диктува от корупцията и манталитета на хора, които безобразничат по пътя, купуват си книжки, карат пияни и плащат подкупи. От инструктори, които не спират по пътя им към шофьорските книжки хора, които очевидно не умеят и никога и няма да се научат да карат. От катаджии, които вземат рушвети, и от полицаи, които спасяват провинилите се, като им крият актовете. Както и от чиновници и натоварени с власт хора, които не налагат административни наказания и не поемат отговорност.
Най-добра илюстрация на абсурдната ситуация
даде кметът на Нова Загора Николай Грозев - "с оглед безопасността на движението" той разпореди пътищата в общината да бъдат поръсени с 50 кг захар, за да "прогони злата прокоба", заради която масово мрат хора при катастрофи по новите му шосета. Бившият автоинструктор от СБА, сега втори мандат градоначалник от ГЕРБ, би трябвало да е наясно с причините за катастрофите. Вместо това той се позова на "древно предание" - така казвала баба Ванга навремето. На въпрос не е ли по-добре да се вземат реални мерки кметът отговори: "Реални мерки в какъв смисъл?" и разясни, че катастрофите не стават заради лош контрол или проблеми с настилката или маркировката, а заради "зла поличба".
Какви правила, какви закони, какви управляващи?
|
|