:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,521
Активни 487
Страници 22,424
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Сандвич от сърце

Калин Донков
Заливчето Свети Томас е в контура на малтийския югозапад, ако не ви се вижда смешно в такова островче да има подобни помпозни географски понятия, насложени върху една педя място. В отвора му се вижда монотонното изнизване на корабите, които се точат към главното пристанище Гранд Харбър, а понякога и някои и други нефтени платформи, чакащи реда си за ремонт в дъното на морския пейзаж. През май слънцето се движи твърде бързо и нагласявйки се срещу него, телата на летовничките по плажа се местят като стрелки на слънчев часовник. (Ако слънчевите часовници имаха истински, а не въображаеми стрелки.) Понякога излиза вятър и според посоката му вълните бият скалите на височината на една каменна малтийска къща. Особеното е, че тромавите солени маси обикновено се стоварват на отсрещния бряг, а от страната на плажа няма ветрец, дори колкото да духне запалката на пушача. Водите на това море са дълбоки и тежки и се топлят трудно, под каменистия бряг цамбуркат групи малтийчета, които бабите им са довели да открият сезона, а може би и да зарибяват с примера си чужденците за старта на туристическия бизнес. Тези деца принадлежат и на морето и по инерция се готвят за едно бъдеще, което всъщност не ги очаква. Много малко са рибарите и корабоплавателите в тази островна земя, култът към морето като съдба на този народ почти не личи, вероятно защото подобна съдба не преобладава или просто не предстои.

Малко са морските хора по брега, лодките и рибарските корабчета не изобилстват във водите наоколо. Малтийците харесват други, "градски" професии. Освен това необикновено усърдно обработват тънкия пласт земя, милостиво положен от хилядолетията върху скалата. Били са времена, когато за да слезе моряк на малтийския бряг, е трябвало да носи от кораба си чувал пръст. Векове заможните и влиятелните хора са се заселвали възможно по-далече от морето. Брегът е бил опасно място за живеене, там през цялата известна нам история са се стоварвали пирати и завоеватели. И днес могат да се видят къщи, обърнати с гръб към морето, отказали се от гледката към вълнуващите водни пространства - вероятно да не издават със светлината на своите прозорци присъствието си на нощния бряг.

Днес няма пирати, нито бойни нахлувания, само лодки с имигранти, претъпкани, заблудени, понякога пълни с изтощени и полумъртви тела, доплават на нощните плажове. От години участниците в традиционните тук вечерни барбекюта разказват за призрачните окаяни съдове, претоварени с обезводнени нещастници, бегълци от отсрещна Африка, жертви на обещания и на собствените си неясни надежди. Напоследък засиленото дежурство на бреговите служби пресреща тези съдове далече в териториалните води, но въпреки това човекът на брега се взира (дори и против волята си) в дълбочината на нощта и както често става, настойчивото взиране понякога извиква от мрака силуета на тихи като привидения плаващи душегубки, които идват да стоварят на безгрижния малтийски бряг куп мъртви и полуживи човешки създания.

От това съдбата на острова е на друго, тревожно ниво на спиралата и наслоява нови страхове и предчувствия.



Страната е миниатюрна и проблемът с бежанците тук е по-тежък и от българския



Няма работни места, а ако трябва да бъдем точни, въобще няма места - и в буквалния смисъл. Чернокожи момчета подтичват след колите със сметта, могат да се видят там, където се събарят къщи, и обратно - където се докарват материали за ново строителство. Разнасят шезлонги и отварят чадъри по плажовете, предлагат слънчеви очила или кичова африканска дървения на летовниците. Драматичният начин, по който те се появяват на острова, поддържа друго ниво на милосърдие, твърде различно от нашето. Множество малтийци, участвали в тяхното спасяване, прибиране или просто приемане на брега, са принудени да потърсят психотерапевтична подкрепа. Обществото на острова, което следи тези трагедии в околното водно пространство, разбира сложността на задаващия се живот. Съзнанието, че този колосален утрешен проблем му е натрапен, не го утешава. Съобщенията за морски съдове, потънали със стотици "пътници" на борда, статистиките за хилядите загинали по маршрута от Северна Африка до европейските брегове, отекват тук много по-различно, отколкото в България. Изобщо тук, както и навсякъде, смърт в морето е съвсем различно понятие, по традиция заредено с много повече трагизъм, ужас и несправедливост. А изглежда и обществото в една католическа страна притежава друга, много по-специализирана в съизстрадването душа. Затова и въпросите им са по-ясни и по-честни.

Защо, когато се забърква една война или поне "пролет", не се предвидят и останалите ефекти от замисъла? Защо, когато в някой пущинак или, да речем, "натура" нещо трябва да бъде построено или пък премахнато, винаги се държи сметка как това ще повлияе на някакви животинки и растения, на някакви пеликани или дъждосвирци, на някое блатно кокиче или гъби праханки, а при войни и разрушения, при събаряния и качвания на правителства, при свръхточни оръжия или коктейли "Молотов" никога не се изчисляват гибелта и разместванията на човешките маси? При толкова свръхобразовани и свръхмотивирани щабове, мозъчни тръстове, прогнозни и кризисни центрове пита ли се някой какъв ще е неуправляемият резултат от всяка пирова военна или дипломатическа победа? Между корабите, които се въртят претъпкани из Средиземно море, могат да се видят пристанищни влекачи, военни и гранични патрулни съдове, дори крайбрежни дълбачки - все отмъкнати от либийските пристанища след установяването на безвластие в страната. Отворената врата на разградената земя привлича бегълци от немислими преди пространства - от африканския екватор до Бангладеш. В разбърниканата и поддържана в насипно състояние държава няма дори с кого да се преговаря за мерки срещу тази имиграция изтребление.

Струваше ли си събарянето на Кадафи, струваха ли си либийските и иракските петролни полета това немислимо жертвоприношение, чийто край не се вижда?



И не можеха ли умните глави да предвидят всичко това?



Или всяко подобно предвиждане бе заметено под килима на актуалната световна политика? А също и на големия бизнес, който или не поръчва, или не признава такива изследвания? Ако се вярва на тукашните хора, и лодките с имигранти, и телевизионните репортажи с рязане на глави, и касапницата в редакцията на "Шарли ебдо" имат един и същи корен. Морето, тяхната естествена, родна среда, е особен източник на заплаха, изпитания и съвест. Мъдростта, която морето издишва и разпростира върху сушата, от всички морета вероятно е най-присъща на Средиземното. Не напразно край него са се изредили да пият вода толкова велики цивилизации. И не напразно от неговия плисък, казват, се е породил магичният ритъм и необикновената тръпка на хекзаметъра. Какво ги топли обаче тази мъдрост онези, които днес губят живота си в неговите вълни или мрачно кършат ръце на отсамния бряг? Отговорът дори не се задава...

(Никакъв отговор не е и това, което научаваме от вестниците: че България трябва да приеме 788 души от оцелелите сред вълните.)

Бабите най-после са обменили всички клюки и извикват децата на брега. Отварят кутиите с обяда и раздават дебели сандвичи. Е, казвам си, колкото да взема отношение: нашите баби така носеха в похлупци лук и сиренце на нивата. Лично аз не съм присъствал, родил съм се по-късно, но съм сигурен, че бих опитал с удоволствие. Едно от момченцата не иска сандвич, тропа с крака и бяга от бабата. Злоядо малтийче виждам за първи път, ще има да разказвам, защото от запознати знам, че това е изключителна рядкост. Да, малкият наистина не иска сандвич, иска сладолед. Това поне му разбирам. Бабата мрачно се предава и прави знак на чернокожия младеж, който сгъва и разгъва шезлонгите по плажа. Момъкът приближава и тя тържествено му връчва сандвича. Младежът възпитано го взема, кимва любезно и продължава работата си. Компанията млъква и го наблюдава. Когато решава, че се е отдалечил достатъчно, имигрантът пуска сандвича в контейнера за боклук. Той не е гладен. Вече не е. Гладът не е вродено състояние. Той е просто беда...
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Спасени бежанци на път за Малта. Съобщенията за морски съдове, потънали със стотици "пътници" на борда, статистиките за хилядите загинали по маршрута от Северна Африка до европейските брегове, отекват тук много по-различно, отколкото в България. Изобщо тук, както и навсякъде, смърт в морето е съвсем различно понятие, по традиция заредено с много повече трагизъм, ужас и несправдливост.
14
6273
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
28 Май 2015 20:03
И каква е нашата вина за "собствените неясни надежди" на пришълците? Или сме длъжни да поемаме отговорността за розовите телевизонни облаци в нечия глава?
------------------------
Сайтът на Генек
28 Май 2015 20:45
Няма никакво съмнение, че резултатите от тези "цветни" революции са не само предвидени, но нарочно търсени.
28 Май 2015 20:46
Малта, Малта... голяма работа е Малта. И какво?
Защо, когато се забърква една война или поне "пролет", не се предвидят и останалите ефекти от замисъла?

............
Струваше ли си събарянето на Кадафи, струваха ли си либийските и иракските петролни полета това немислимо жертвоприношение, чийто край не се вижда?
Не бе, не си струваше.
Даже тънкото внушение, че и у нас нещата след 89 бяха ненужни, е някак.... благоухано и богоугодно.
28 Май 2015 20:54
Когато ти говорят за демокрация - става въпрос за пари.
Когато ти говорят за свобода - става въпрос за пари.
И‌ то пари, които отиват в определена посока, при правилните хора.
Всеки, който се противопостави на тази схема - бива смачкван.
28 Май 2015 21:33
Момъкът приближава и тя тържествено му връчва сандвича. Младежът възпитано го взема, кимва любезно и продължава работата си. Компанията млъква и го наблюдава. Когато решава, че се е отдалечил достатъчно, имигрантът пуска сандвича в контейнера за боклук. Той не е гладен. Вече не е. Гладът не е вродено състояние. Той е просто беда...

Грехота е е да хвърляш хляб...
29 Май 2015 01:51
Когато решава, че се е отдалечил достатъчно, имигрантът пуска сандвича в контейнера за боклук. Той не е гладен.
Той е дошъл за да научи гяурите, че свинско не се яде.
29 Май 2015 07:31
"... И днес могат да се видят къщи, обърнати с гръб към морето, отказали се от гледката към вълнуващите водни пространства - вероятно да не издават със светлината на своите прозорци присъствието си на нощния бряг..."

Ха-ха. Той и Ганьо отскоро се отвори на "панорама". До не толкова отдавна къщите по Черноморието са се строяли без прозорци по стените с изложение към морето - "да не духа".
29 Май 2015 08:56
Е, не разбрах - "Какво е искал да каже авторът?"...
29 Май 2015 08:57
ДИ го разбирам - казва си всичко...
29 Май 2015 11:10
Струваше ли си събарянето на Кадафи, струваха ли си либийските и иракските петролни полета това немислимо жертвоприношение, чийто край не се вижда?
........

(Никакъв отговор не е и това, което научаваме от вестниците: че България трябва да приеме 788 души от оцелелите сред вълните.)

Хубави въпроси задаваш, авторе. Точни.
Но си пропуснал един.
Струва ли си да се дава свобода на робите?
Не е ли някак си животът ни по-спокоен, когато робите си живеят в робските селища. Пък и за тях ще да е по-спокоен. Храна-осигурена,подслон - осигурен.Работа- осигурена. В робовладелското стопанство безработни роби няма. След освобождаването на робите в Америка през 19век, хаосът е бил още по-голям. Та да повторя въпроса си:
Струва ли си да се дава свобода на робите?
Може би някак странно е желанието на един роб да бъде свободен човек? А, авторе? Какво не му достига зад телените ограждения? Храни ли няма? Покрив над главата си ли няма? Работа ли няма?
Нека тези "навлеци" да живеят като животни в скотобойна! Заради нашето егоистично спокойствие!
Това, авторе, също не е "отговор", поне според мен!
А иначе, за цялото ти творчество на страниците на в.СЕГА.

ПП. Въпросите са ми към Автора. Нека бетоноглави червенотиквеничета да не ми отговарят. Ако Авторът реши, нека отговори. Било на страниците на вестника, било на лична поща. Пък може и в Младост на по кафе.
29 Май 2015 12:44
Нека тези "навлеци" да живеят като животни в скотобойна! Заради нашето егоистично спокойствие!

Виж, аз не съм марксист, но поддържам, че свобода не може да има без отговорност. Тоест, който не е дорасъл до отговорност, няма право на свобода, понеже започва да разпространява диващина.
Най-яркият пример е с "освободените" чернокожи в ЮАР. Превърнаха една прекрасна страна в ад. При това вече ги няма "колонизаторите с камшика", но коренното население не се развива към нещо по-добро. Тоест, в известен смисъл колонизаторът е и цивилизатор.
Разказваха ми, вече не помня за коя държава точно (май беше Ангола), където дълги години показвали на туристите един строителен кран с висяща на него панела. Белгийците (май бяха те) избягали, а местните в течение на повече от десет години живеели в блокове без външни стени и никой не свалил панелата на земята. За съжаление, Африка не е Европа, каквото и да ни учат политкоретните политици.
29 Май 2015 15:34
Белгийците (май бяха те)
В Ангола са португалците. Белгийците са в Конго.

И през ум не му минава на Федята, че тези роби, вместо да търсят "свобода" през морета и океани и да се давят като мишки биха могли да направят живота си що годе хубав в собствените си страни. Но не - на свобода по улиците на Валета, Палермо, Рим, Атина, а от скоро и на София. Все нещо ще падне за крадене, наркотици ще продават, проститутки. Някои могат дори работа да си намерят, но по-скоро не. Работата е кът, дори за местните. И какво им остава?
29 Май 2015 23:22
Благодаря Бачо за писаницата! Точна и вълнуваща.
А на т.н.Федя - абе гусдине, ти предишна Либия не си видял, а и вече няма да видиш и през крив макарон.
Кадафито ловко балансираше с жени и наложници от всички по-големи племена, коткаше ги и живота на хората беше не лош ...Диктатор ли? - ами да! -по-добре добър диктатор, отколкото добър хаос. Да не говоря за другите страни от Магреба, а и по цялото средиземноморие, също лизнати от пролетта.
30 Май 2015 01:42
Ако нещо изобщо може да ме уплаши, то е например в Китай да се установи демокрация от български тип. Русия преболедува перестройката, но китайците имат съвсем друг потенциал и нещата наистина могат да станат непредсказуеми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД