:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,196
Активни 619
Страници 25,099
За един ден 1,302,066
Конкуренция

Банките влязоха в битка за всяка ипотека

Въпреки ниските лихвени нива клиентите не се втурват да теглят кредити
Според кредитния анализатор Тихомир Тошев вече е отчетено от пазара намаление на лихвите по ипотечните кредити, а през есента ще има още едно намаление. Той допълни, че очаква лихвите по ипотечните кредити към края на годината да се движат между 4.75% и 5.75%.
Знаете ли, че сте спестили над 100 хиляди лева, ако сте изтеглили голям ипотечен кредит сега, а не преди 5 години? Всеки, който е взел ипотечен заем за 160 хиляди лева през 2010 г. при средната тогава лихва от 8.7%, след 25 г. ще върне 414 хиляди лева. При сегашните условия накрая сумата за връщане е 300 хиляди лева, или със 114 хиляди лева по-малко.
В момента българските банки са в люта битка за всеки нов клиент. Повечето големи трезори преливат от вложения, по които изплащат лихви, макар и минимални. Заради конкуренцията са принудени да свалят и лихвите по заемите. Тенденцията за намаляване е особено отчетлива при лихвените нива по жилищните кредити, като се очаква тя да продължи поне до края на годината. След увеличението на лихвите през 2009 г. и 2010 г. през последните няколко години те поеха в посока надолу, като от нива 8.5 - 9.5% слязоха до 5.3 - 6.3%.
От данните на БНБ е видно, че толкова ниски лихви по ипотеките не е имало.

Най-близки до сегашните са нивата от началото на 2006 г.

- по време на пика на имотния бум. Но дори и тогава лихвите са се движели около 6.6%. "Лихвите по ипотечните кредити сега са с около 1.5 - дори до 2 процента по-ниски, отколкото през времето на кредитния бум - годините от 2006 до средата на 2008 г. Заради огромната конкуренция банките драстично намалиха лихвените нива, а през последните седмици се появиха и още по-агресивно ниски лихви", обясни наскоро шефът на Пощенска банка Асен Ягодин. "Ипотечният пазар през тази година ще ни изненада с намаление на лихвите на два пъти през годината", прогнозира Тихомир Тошев, председател на Асоциацията на кредитните консултанти. Той посочи, че вече е имало едно съществено намаление на лихвите по ипотечните кредити през февруари, март и април и в началото на есента ще има още едно. "Очаквам, че в края на тази година ще завършим с лихви по ипотечното кредитиране, близки до средноевропейските", каза Тошев. Той прогнозира, че в края на годината лихвите по ипотеки ще са между 4.75 и 5.75%.
"Банките са в битка за ограничен брой клиенти. Тази битка вече се води на всякакви фронтове, не само при лихвите. Банките предлагат всевъзможни нови продукти, намаляват таксите и ухажват клиентите си по всякакъв начин", каза Виктор Генев от консултантска къща "Амрита". Според него се забелязва и тенденция за намаляване на времето за сключване на сделките.
Последният анализ на пазара на финансовия портал "Моите пари" също показва, че банките намаляват не само лихвите, но и таксите при отпускане на кредити. През последния месец една от банките у нас е

намалила двойно таксите за разглеждане на документи

за всички ипотечни кредити. Сега те са между 280 и 580 лева, спрямо 500-890 лева преди. На пазара има и оферти за ипотечни кредити с минимални такси - под 100 лева. Някои банки пък решиха да поемат за своя сметка задължителната застраховка "Имот" за целия срок на договора. От анализа е видно, че през април са се появили оферти за лихви около 5.20% и 5.25% годишно.
Втората половина на 2014 г. и началото на 2015 г. донесоха исторически ниски лихви и по депозитите. Именно заради все по-ниската доходност от лихви прогнозите на банкери и брокери са, че потребителите ще заложат на друга позната алтернатива на влоговете - имотите. Според Тихомир Тошев част от спестяванията на българите вече са се насочили към покупка на имот, който впоследствие да бъде даден под наем. Има и немалко българи, които инвестират във взаимни фондове, чиято доходност е по-висока от тази на депозитите.
2014-а беше най-успешната година за имотния пазар от началото на кризата. Тя бе годината на завръщането на купувачите, коментираха от "Бългериън пропъртис". Става въпрос най-вече за българи, които купуват имоти в най-големите градове на страната. Това доведе до увеличение на обема от продажби, но и повишение в цените за първи път от началото на кризата.
Въпреки това бум в тегленето на жилищни кредити не се забелязва. "Повечето хора вече купуват жилища чрез лични спестявания или чрез трансформация на собственост - продават една, а с парите си купуват друга. По-рядко се вземат кредити за покупка на имот", обясни Добромир Ганев, зам.-председател на управителния съвет на Национално сдружение "Недвижими имоти".
Оказва се, че финансовата криза от 2009 г. е дисциплинирала кредитополучателите. Преобладаващият тип купувачи са тези, които търсят жилище за собствени нужди. Често те имат някакви спестявания и допълват с кредит малка част от стойността на имота. Според Асен Ягодин това води до здравословен ръст на кредитирането и възможност за по-спокойно изплащане на заемите. Според данните на "КредитЦентър" най-голям процент от ипотечните кредити са до 30 хил. евро - около половината от изтеглените жилищни заеми. На второ място са кредитите между 30 и 50 хил. евро.
Друг фактор, който засили конкуренцията между банките у нас, е

отпадането на таксите за предсрочно погасяване

през миналата година. Така ограниченият брой платежоспособни клиенти в страната доведе до възникване на своеобразен "кредитен туризъм", смятат икономистите от БАН. В последните четири месеца на 2014 г. се забеляза засилен интерес към рефинансирането. Консултантите съветват първо да се поиска оферта от текущата банка и да се потърси нова, ако тя успее да предложи предложи видимо по-добри условия. Те обаче предупреждават, че въпреки отпадането на таксата за предсрочно погасяване, предоговарянето се оскъпява от учредяването на нова ипотека и заличаване на старата. Все пак от БАН очакват, че през 2015 г. тази тенденция ще продължи и това ще доведе до ограничаване на печалбите в бранша и до предлагане на все по-изгодни условия за крайния потребител.

СРЕДНИ ЛИХВИ ПО ЖИЛИЩНИ КРЕДИТИ
леваевро
март 2007 г.8.41%-
март 2008 г.8.32%-
март 2009 г.9.65%9.08%
март 2010 г.9.33%8.70%
март 2011 г.8.33%7.98%
март 2012 г.7.75%7.64%
март 2013 г.6.96%7.31%
март 2014 г.6.64%7.09%
март 2015 г.6.10%6.37%


Снимка: Пощенска банка
Лихвите по ипотечните кредити стигнаха нива с около 1-2 на сто под тези от 2006 до средата на 2008 г. , обясни изпълнителният директор на Пощенска банка Асен Ягодин.
11
4170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
28 Май 2015 19:32
Може би тия които могат да си позволят ипотека, вече са си взели. А нови високоплатени места явно няма... Дали? Или просто няма какво да си купят - не са доволни от съотношението цена/качество?

http://mickideas.blogspot.com
28 Май 2015 19:42
Ниски лихвени нива са 1-3%, не 5-6%.
28 Май 2015 20:34
Какво се случва с едвам кретащи бизнеси в другите отрасли?
Фалират или някоя по-голяма риба ги лапва.
28 Май 2015 21:02
Никакви платени публикации НЯМА да прикрият факта, че ГПР на всички банки е над 10%, и това при 120% обезпечение и превод на заплатата. Което вероятно го има в Третия свят, но не и в Първия и Втория! А хампарцумяните мога да ги похваля, че при рефинансиране 2 часа разговаряхме с чиновничката и едва при подписването забелязах едни 900 лв. за които не беше изговорена и дума! При уместен въпрос, нехайният отговор беше, че такава била политиката. А моята политика е когато ме лъжат да си тръгвам веднага, ако не се налага физическа намеса...
28 Май 2015 21:56
Като свидетел на 2 предоговаряния в последните 6 месеца на ипотечни кредити теглени по време на бума на строителството, мога да твърдя със сигурност, че ГПР-то пада под 8% дори на потребителските. Единствено условие е служебна бележка с над 2к сума на месец. Вече никой не дава кредит по схемата "па-па-па".
Но съм напълно съгласен, че кредит над 3% си е жив обир.
28 Май 2015 22:07
И под 6 пада с такава бележка. Ама с уговорката, че ако останеш без работа, се умножава по три.
28 Май 2015 22:57
Единствено условие е служебна бележка с над 2к сума на месец.


По тази логика с 20 К процентът ще е къде 1-2. А при 200 К ще трябва да додават... Голема работа е агенция ЕЖК...
29 Май 2015 00:44
Мийт, май обичаш да фантазираш или нещо не изглеждаш много надежден на банките. Аз теглих преди около половин година потребителски, ГПР-то беше седем и нещо, при това за 10 години, парите ми трябваха за малко и не исках да плащам големи вноски. Малко след като го бях изчистил, явно още не бяха реагирали и по грешка ми пратиха мейл, че ми свалят лихвата с около един процент.
29 Май 2015 02:05
В България за разлика от останалите страни от ЕС не можеш да вземеш заем на фиксирана лихва, дори и отрицателна да е при подписването, след това ще ти я вдигнат, има време, със сигурност ще те прецакат.
29 Май 2015 08:40
Ниски лихвени нива са 1-3%, не 5-6%.
А защо трябва да има изобщо лихвени нива по ипотеките??

Сградата, в която купувате апартамент, как мислите че е построена?

В повечето случаи банката вече е спечелила сума пари от кредита, който е отпуснала на инвеститора, и иска да се нагуши с още толкова от лапнишараните новодомците.

И се стига до абсурда нещо със себестойност примерно 150-200 евро да се плаща от крайния клиент на цени от 1500-2000 евро и нагоре. И хората цял живот да пълнят гуши на финансови институции, вместо да живеят нормално.

Пример - апартамент 80 кв (минимално необходимото за едно семейство). Взимаш 160 000, връщаш "само" 300 000. Делим 300 хиляди на 80 кв и колко става кв. метър - близо 2000 евро (!!!). И е нормално, след като делът на финансовите свръхпечалби в тая цена е поне 70%...

Има много начини да се озапти тая банкова вакханалия. В доста европейски страни например законно е определена максималната лихва, на която банките отпускат ипотечни кредити, да е 1-2%.

Друг вариант е да се забрани на банките изобщо да начисляват каквито и да било лихви и такси по ипотечни кредити, като в замяна договорят с инвеститора дял от новопостроената сграда и съответно дял от бъдещата печалба при продажба.

Има много начини, но няма желание у политическия "елит" в Бананова Банкова Република България да се решават реалните проблеми на хората.

29 Май 2015 09:42
Има много начини да се озапти тая банкова вакханалия. В доста европейски страни например законно е определена максималната лихва, на която банките отпускат ипотечни кредити, да е 1-2%.

Така е!
Омръзнало ми е да пиша по тази тема!
За да продължават банките да скубят с лихви от 8 -10% най-вече е виновна държавата и управляващите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД