:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,682
Активни 377
Страници 9,585
За един ден 1,302,066
Казус

Президентският дворец на Ердоган е незаконен

Висшият административен съд реши, че палатът с 1150 стаи е издигнат върху защитен терен
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Дворецът "Ак сарай" е издигнат върху защитена местност в Природен парк "Ататюрк" в Анкара, решиха турските висши магистрати. Въпреки това не е ясно дали това решение ще има някакви последствия за палата, с който президентът Ердоган се гордее.
Супердворецът с 1150 стаи на турския президент Реджеп Тайп Ердоган е построен незаконно върху защитен терен в столицата Анкара, обяви висшият административен съд на страната. Държавният глава се премести в палата през миналата година, като пренебрегна протестите на опозиционните партии и на природозащитни организации, според които изграждането на комплекса на стойност 615 милиона долара е в нарушение на турското законодателство.

Камарата на архитектите в столицата Анкара, която заведе няколко съдебни дела срещу двореца, обяви преди дни, че най-висшата административна съдебна инстанция в Турция е анулирала решение на Агенцията за защита на културното и историческо наследство, според което обществени сгради могат да бъдат строени върху защитени природни терени. Това на практика означава, че президенският дворец, станал известен като "Ак сарай" (Бял дворец), е незаконен.

Палатът е разположен върху 7600 кв. метра в защитения Природен парк "Ататюрк" върху земя, дарена на държавата през 1937 г. и предназначена за гора. Първоначалната идея бе дворецът да бъде резиденция на министър-председателя, но след като Ердоган стана държавен глава в края на август т.г., бе решено президентът да стане стопанин на "Ак сарай". Административни съдилища в Анкара се



опитаха няколко пъти да спрат строежа, но без успех



Съд в столицата преди година и половина нареди да се спре изграждането на строежа на двореца в историческата местност Природен парк "Ататюрк". По това време Реджеп Ердоган бе министър-председател. Той обаче не се съобрази с решението на магистратите и дори уволни чиновниците, които поискали да се спази съдебното решение и строежът да бъде спрян. "Никой не може да попречи на завършването на тази сграда. Ако пък те са толкова могъщи, пуснете ги да дойдат и да я разрушат", категоричен бе той тогава. Съдебното решение за спиране на строежа бе обжалвано от двама министри и от правителството. Основната част от двореца бе завършена в края на октомври 2014 г., а през ноември палатът официално отвори врати. През август м.г. Реджеп Ердоган бе избран за държавен глава.

Междувременно турската Агенция за защита на културното и историческо наследство внесе поправка в решение, свързано със защитените земи, като



промени статута на терена, върху който е "Ак сарай",



за да може строителството да е законно. С приемането на тази поправка изграждането на двореца продължи. Камарата на архитектите в Анкара обаче продължи с усилията си да спре строежа на президентския палат и атакува в съда промяната на статута на терена. Така висшите магистрати трябваше да се произнесат дали поправката е законна, или не.

Камарата на архитектите веднага обяви, че решението на Върховния административен съд показва "още веднъж, че строежът на двореца е незаконен". "Строителните планове, решенията на Агенцията за защита на културното и историческо наследство и



разрешителните за строеж, които позволяват незаконно строителство, са в пълно противоречие



със законите. Всички решения, които са в разрез със закона, и документи, позволяващи незаконното строителство в Природен парк "Ататюрк", са без правна стойност", се казва в решението на магистратите. Засега обаче не е ясно дали ще има последствия от това решение за "Ак сарай" и какви ще бъдат те.

Държавният глава и опозицията не спират да си отправят нападки и критики за новия президентски дворец. През декември м.г. президентът подчерта, че това е "дворец на нацията", а не негов собствен. Според Ердоган критиките, свързани с големината и цената на палата, са продиктувани само от "ревност". Досега дворецът е "глътнал" около 615 млн. долара. В комплекса предстои са бъдат издигнати резиденция за държавния глава, джамия и културен център, за да бъде напълно завършен.

В дните преди парламентарните избори в Турция, които ще се състоят в неделя, разходите и законността на "Ак сарай" отново излязоха на преден план. На предизборен митинг в Кюхание лидерът на опозиционната Народно-републиканска партия Кемал Кълъчдароглу обяви, че в палата има златни тоалетни, както и че управляващата Партия на справедливостта и развитието "заема първо място в света по златни тоалетни". Гневен, турският президент Реджеп Ердоган се закани да подаде оставка, ако Кълъчдароглу намери в двореца златни тоалетни. Държавният глава лично покани опозиционера да провери дали твърденията му са верни. "В политиката трябва да се действа честно ... След като лидерът на Народно-републиканската партия говори за златни тоалетни, то нека да дойде в президентския дворец и да провери. Ако намери златна тоалетна, аз ще подам оставка. Но ако не намери, той ще подаде ли оставка?!", запита риторично държавният глава.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турският президент посреща в спорния "Ак Сарай" официалните си гости. Сред първите, посетили палата, бе папа Франциск.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турският президент Реджеп Ердоган позира в новия си пищен дворец.
5
2600
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
02 Юни 2015 21:23
К'во сме се загрижили за турския император (турците ще го оправят), след като при нас всички общински Башкани и Валии имат имения, при което обиколката на всяко от тях не може да се извърши само с един дрон.
03 Юни 2015 06:43
Супердворецът с 1150 стаи на турския президент Реджеп Тайп Ердоган .....


Комплексар!
03 Юни 2015 08:03
Да почва сам да си го събаря за да не го санкционират!
03 Юни 2015 09:19
Всеки удар срещу това неоосманско ислямистко чудовище е добре дошъл.
Иначе превръщането на модерната светска държава Турция в религиозно подобие на османската империя започна с удушаването на опозицията и армията и с потъпкването на законите.
Къде го сега Ататюрк, та да забие с ръждив пирон османския фес върху главата на турския Сокол (нашето едноименно леке, ако е живо въобще в сараите, ряпа да яде)!
03 Юни 2015 09:37
Независима съдебна власт.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД