Бюрокрация, корупция, ненадеждна защита на собствеността, чести промени в законите и порочни обществени поръчки тормозят бизнеса и отдалечават бума на инвестициите. |
Първо икономистите от БАН "разлаяха кучетата". Доц. Виктор Йоцов обяви, че е назряла голяма нужда от дискусия за бъдещето на ниските подоходни данъци. После и ръководителят на Лабораторията за анализ на риска Иван Костов продължи щурма, като изнесе доклад за приходите в държавния бюджет и стигна до извода, че е по-добре България да се върне към прогресивното облагане, да вдигне пенсионните осигуровки и евентуално да намали ДДС. Костов изрично подчерта, че
не говори за данъчна справедливост,
а за осигуряване на повече приходи. В Института за икономически изследвания на БАН пък са убедени, че е въпрос тъкмо на по-справедливо разпределение на данъчната тежест. Какво предлагат освен обсъждания, не се разбра, макар че от "академиците" се очаква да покажат алтернативен модел, който смятат за по-добър, а не просто да отварят дискусии.
На фона на атаката срещу "десятъка" се появи новият Годишник на световната конкурентоспособност 2015 - глобално проучване на швейцарския Институт за развитие на управлението (Institute for Management Development, IMD). От 1989 г. насам IMD оценява най-развитите и бързо развиващи се икономики на планетата по над 300 различни показателя, за да изчисли Индекса на конкурентоспособност на всяка страна. Годишникът е насочен към инвеститорите, но е безценно четиво и за политици и експерти, защото показва къде изостава страната, къде печели предимство, какво може и какво трябва да се подобри. Тази година България заема 55-о място сред 61 страни. За сравнение Дания, Швеция и Германия са в челната десятка, а сродни нам държави като Литва, Чехия, Естония, Полша заемат между 28-о и 33-то място. От европейските държави след нас са само Хърватия и Украйна.
Да видим какво ни тегли към дъното
Оценките за качеството на образованието са трагични - последно място по университетско образование и 60-о за образователната система като цяло. Забележително е, че по разходи за средните училища и по брой на учители спрямо населението сме сравнително добре - малко над средното ниво. На България се пада последното място в дисциплината "подготовка на инженери". Логично и по "квалифицирани инженери" сме на 57-о място - нищо, че се смятаме за "нация техническа". Дали нормативната база насърчава научните изследвания у нас - очевидно не, ако съдим по 58-ото място по този показател. Същите срамни позиции "печели" България по критериите "лична сигурност" и "защита на собствеността".
Правосъдието ни е сред най-лошите в модерния свят
- 59-о от 61 места. "Кръгла двойка" получаваме за банковото законодателство, лоши одиторски и счетоводни практики, за рисковете във финансовия сектор - по всички тези критерии страната ни е последна. Специално политиката на централната ни банка е донесла на България аутсайдерското 58-о място. В категорията "етични практики" страната ни е съвсем последна, също както и по "обучение на персонала" и "законодателство за защита на конкуренцията".
На фона на всичко дотук не е изненада и предпредпоследното място на България (59) по комплексния показател "качество на живот". Че сме зле, си го знаем и без изследвания. На фона на всички тези дефекти на бизнес климата цяло чудо е, че все пак у нас има някакви инвестиции. Докладът включва повече от 300 измерителя, а България има едно-единствено първо място. Дължим го на плоския данък и по-точно на това, че ставката за облагане на корпоративната печалба е само 10%. Като цяло по облагане на фирмите България е трета. А реалната данъчна тежест върху личните доходи е такава, че страната ни е под №5 - значи пак в авангарда. И какво излиза от Годишника за глобалната конкурентоспособност? Същото, като в много други проучвания, анализи, доклади, които оценяват доколко България е място, подходящо за инвестиции и бизнес, с произтичащите последствия - създаване на нови работни места, ръст на БВП, модернизация на икономиката и в крайна сметка по-високи доходи на българите. Изводът е, че
плоският данък е най-отчетливо и трайно предимство
Също миналата седмица Българската агенция за инвестиции събра на кръгла маса инвеститори - местни и чуждестранни, т.е. тези, които създават икономиката и от които зависи благосъстоянието на всички ни. БАИ ги покани да споделят какво смущава работата им в България и какво им помага. Бизнесмените за хиляден път обясниха, че плоският данък е огромно предимство, но странностите на българската стопанска среда - подкупна администрация, чудовищна бумащина, производство на некачествени закони и непрестанен ремонт на правилата, все повече засенчват това предимство.
Световната банка току-що публикува новия си доклад за глобалната икономика. В частта, посветена на България, няма и дума за данъчни ставки, но пише, че износът и преките чужди инвестиции са много важни и че ако искаме да ги тласнем нагоре, трябва да "подновим" структурните реформи. Да "подновим" реформите е дипломатично подсещане на СБ, че сме ги блокирали, спрели, замразили. И в този доклад четем познатите упреци - за враждебната бюрокрация, за неефективните институции и дефектите на образованието, което не захранва кадрово икономиката.
Тези критики се съдържат и в последния доклад на ЕК с препоръки за България - наред с темите за пенсионната система, здравеопазването, определянето на минималната заплата "на око", лошите закони. За данъчната сфера има забележки, но за събираемостта, укриването и точенето на данъци, не за ставките.
Десятъкът не привлече инвестиции и не доведе до икономически бум България, твърдят учените от БАН (и не само те). А може ли БАН и риск анализаторите да кажат колко щяха да са инвестициите в България, ако го нямаше плоският данък? Не, защото те такива изчисления не са правили.
Българската икономика не е конкурентоспособна, но вината не е на ниските данъци. Напротив, точно те крепят интереса на инвеститорите към заблатената ни от корупция и бюрокрация бедна държава с бедно население. Ще бъде много полезно, ако уважаемите учени и независими анализатори престанат да се упражняват на гърба на невинния плосък данък и дадат принос за решаване на най-горещите проблеми - например как да се преборим с псевдоинвалидните пенсии, може ли да се намери разумна формула за осъвременяване на минималната заплата и как по-бързо да станем държава с е-управление.