:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,158
Активни 465
Страници 23,568
За един ден 1,302,066
Къде го чукаш, къде се пука

Плоският данък бил предимство на България? Тогава хайде да го махнем

Кое е заплаха за икономиката - покварените политици и чиновници или ниските ставки
И-НЕТ СНИМКИ
Бюрокрация, корупция, ненадеждна защита на собствеността, чести промени в законите и порочни обществени поръчки тормозят бизнеса и отдалечават бума на инвестициите.
Миналата седмица се получи странен задочен сблъсък по важен въпрос - защо икономиката ни вече доста години не може да се пребори с гравитацията и какво да се прави, та да спрем да орем дъното на всевъзможни класации. Изненадващо (а може би не) търсенето на отговори докара два български мозъчни тръста до атака срещу плоския данък.

Първо икономистите от БАН "разлаяха кучетата". Доц. Виктор Йоцов обяви, че е назряла голяма нужда от дискусия за бъдещето на ниските подоходни данъци. После и ръководителят на Лабораторията за анализ на риска Иван Костов продължи щурма, като изнесе доклад за приходите в държавния бюджет и стигна до извода, че е по-добре България да се върне към прогресивното облагане, да вдигне пенсионните осигуровки и евентуално да намали ДДС. Костов изрично подчерта, че



не говори за данъчна справедливост,



а за осигуряване на повече приходи. В Института за икономически изследвания на БАН пък са убедени, че е въпрос тъкмо на по-справедливо разпределение на данъчната тежест. Какво предлагат освен обсъждания, не се разбра, макар че от "академиците" се очаква да покажат алтернативен модел, който смятат за по-добър, а не просто да отварят дискусии.

На фона на атаката срещу "десятъка" се появи новият Годишник на световната конкурентоспособност 2015 - глобално проучване на швейцарския Институт за развитие на управлението (Institute for Management Development, IMD). От 1989 г. насам IMD оценява най-развитите и бързо развиващи се икономики на планетата по над 300 различни показателя, за да изчисли Индекса на конкурентоспособност на всяка страна. Годишникът е насочен към инвеститорите, но е безценно четиво и за политици и експерти, защото показва къде изостава страната, къде печели предимство, какво може и какво трябва да се подобри. Тази година България заема 55-о място сред 61 страни. За сравнение Дания, Швеция и Германия са в челната десятка, а сродни нам държави като Литва, Чехия, Естония, Полша заемат между 28-о и 33-то място. От европейските държави след нас са само Хърватия и Украйна.

Да видим какво ни тегли към дъното

Оценките за качеството на образованието са трагични - последно място по университетско образование и 60-о за образователната система като цяло. Забележително е, че по разходи за средните училища и по брой на учители спрямо населението сме сравнително добре - малко над средното ниво. На България се пада последното място в дисциплината "подготовка на инженери". Логично и по "квалифицирани инженери" сме на 57-о място - нищо, че се смятаме за "нация техническа". Дали нормативната база насърчава научните изследвания у нас - очевидно не, ако съдим по 58-ото място по този показател. Същите срамни позиции "печели" България по критериите "лична сигурност" и "защита на собствеността".



Правосъдието ни е сред най-лошите в модерния свят



- 59-о от 61 места. "Кръгла двойка" получаваме за банковото законодателство, лоши одиторски и счетоводни практики, за рисковете във финансовия сектор - по всички тези критерии страната ни е последна. Специално политиката на централната ни банка е донесла на България аутсайдерското 58-о място. В категорията "етични практики" страната ни е съвсем последна, също както и по "обучение на персонала" и "законодателство за защита на конкуренцията".

На фона на всичко дотук не е изненада и предпредпоследното място на България (59) по комплексния показател "качество на живот". Че сме зле, си го знаем и без изследвания. На фона на всички тези дефекти на бизнес климата цяло чудо е, че все пак у нас има някакви инвестиции. Докладът включва повече от 300 измерителя, а България има едно-единствено първо място. Дължим го на плоския данък и по-точно на това, че ставката за облагане на корпоративната печалба е само 10%. Като цяло по облагане на фирмите България е трета. А реалната данъчна тежест върху личните доходи е такава, че страната ни е под №5 - значи пак в авангарда. И какво излиза от Годишника за глобалната конкурентоспособност? Същото, като в много други проучвания, анализи, доклади, които оценяват доколко България е място, подходящо за инвестиции и бизнес, с произтичащите последствия - създаване на нови работни места, ръст на БВП, модернизация на икономиката и в крайна сметка по-високи доходи на българите. Изводът е, че



плоският данък е най-отчетливо и трайно предимство



Също миналата седмица Българската агенция за инвестиции събра на кръгла маса инвеститори - местни и чуждестранни, т.е. тези, които създават икономиката и от които зависи благосъстоянието на всички ни. БАИ ги покани да споделят какво смущава работата им в България и какво им помага. Бизнесмените за хиляден път обясниха, че плоският данък е огромно предимство, но странностите на българската стопанска среда - подкупна администрация, чудовищна бумащина, производство на некачествени закони и непрестанен ремонт на правилата, все повече засенчват това предимство.

Световната банка току-що публикува новия си доклад за глобалната икономика. В частта, посветена на България, няма и дума за данъчни ставки, но пише, че износът и преките чужди инвестиции са много важни и че ако искаме да ги тласнем нагоре, трябва да "подновим" структурните реформи. Да "подновим" реформите е дипломатично подсещане на СБ, че сме ги блокирали, спрели, замразили. И в този доклад четем познатите упреци - за враждебната бюрокрация, за неефективните институции и дефектите на образованието, което не захранва кадрово икономиката.

Тези критики се съдържат и в последния доклад на ЕК с препоръки за България - наред с темите за пенсионната система, здравеопазването, определянето на минималната заплата "на око", лошите закони. За данъчната сфера има забележки, но за събираемостта, укриването и точенето на данъци, не за ставките.

Десятъкът не привлече инвестиции и не доведе до икономически бум България, твърдят учените от БАН (и не само те). А може ли БАН и риск анализаторите да кажат колко щяха да са инвестициите в България, ако го нямаше плоският данък? Не, защото те такива изчисления не са правили.

Българската икономика не е конкурентоспособна, но вината не е на ниските данъци. Напротив, точно те крепят интереса на инвеститорите към заблатената ни от корупция и бюрокрация бедна държава с бедно население. Ще бъде много полезно, ако уважаемите учени и независими анализатори престанат да се упражняват на гърба на невинния плосък данък и дадат принос за решаване на най-горещите проблеми - например как да се преборим с псевдоинвалидните пенсии, може ли да се намери разумна формула за осъвременяване на минималната заплата и как по-бързо да станем държава с е-управление.

БАИ
Във всички рекламни материали на Българската агенция за инвестиции 10-процентният плосък данък (10% flat tax) фигурира като основно предимство на страната.
71
5275
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
02 Юни 2015 19:34
10-процентният плосък данък (10% flat tax) фигурира като основно предимство на страната


Плоският плъх не е никакво предимство, само защото е изтъкнат като единственото предимство. Плоският плъх си изигра ролята. Трябва да бъде премахнат.
02 Юни 2015 19:40
10-процентният плосък данък (10% flat rat) фигурира като основно предимство на страната

За к'ъв плъх става дума, че не разбрах от текста?
02 Юни 2015 19:42
Някой замислял ли се е защо бюджета се пълни най-вече с ДДС и ДОД и акцизи? Каква е ползата на тия които плащат тия данъци? Какво получават насреща?

Всъщност някой замислял ли се е, кой получава най-много услуги от държавата? Не би ли трябвало този който получава най-много от държавата да плаща най-много данъци? Щото е ясно, че работещите и купуващите не получават кой знае какво от държавата. Например държавата и общините поддържат инфраструктурата в държавата... е кой печели най-много от това? Не са ли собствениците? Получават на готово улици до имотите си, пътища.. канализация, училища, детски градини, болници. Щото е много важно точно къде ще е училището в кой квартал, град, къде ще е болницата.. канализацията/дали в софия или някое село, град/. Парите които даваме на МВР да ни охранява, отиват освен за охрана на хората, отиват и за охрана на имуществото на хората. Ами армията - кого пази? само хората, или и имуществото им?

Какво излиза, че от държавата най-големи услуги имат собствениците, колкото един собственик е по-голям, по-богат - той получава повече - около всяка негова собственост - охрана, инфраструктура болници, училища. Само, че кой плаща за това - работещите и купуващите...

Има огромно противоречие. В момента бюджета се пълни от работещите и купуващите/които няма гаранция че са собственици изобщо/, а се харчи за удобствата на собствениците.
Това е в основата на огромното неравенство в държавата. Както и в основата на мизерията.. на липсата на работа..

--

Та кой трябва да плаща за държавната администрация? Не трябва ли тия които получават повече от държавата, да плащат повече? А не както е в момента - едни да плащат, други да получават..

--

Мисля си, че единствено справедлив данък е данъка върху собствеността, т.е. богатството. Не доходите. Нито пък данъка върху потреблението.

Данъкът върху доходите, както и данъка върху потреблението увеличават неимоверно неравенството в държавите, не само нашата. Ние обаче имаме съвсем изкривена данъчна система - реално няма данък върху богатството - малко данък сгради се доближава до един такъв данък, но е силно ограничен и символичен.

Да искате прогресивен данък върху доходите е да пречите на бедните хора които работят да станат богати. И в същото време да ги карате да плащат за удобството на богатите. Щото богатите не плащат нито данък върху доходите/те "инвестират" и реално не плащат дод/ нито пък плащат ДДС, щото всичко им минава през фирми.

http://mickideas.blogspot.com

02 Юни 2015 20:08
Ниските ставки
02 Юни 2015 20:09
Юлиана Бончева
02 Юни 2015 20:10
Плоският данък бил предимство на България
02 Юни 2015 20:11
Тогава хайде да го махнем
02 Юни 2015 20:42
Щом и без това богатите не плащат, държавата може да си връзва гащите само като обира бедните. Не пипайте плоския данък - спасителя на нашата социална (по Конституция) държава.
02 Юни 2015 21:14
Юлианка е права, Ако го нямаше плоския данък, щяхме да сме още повече на дъното.
02 Юни 2015 21:21
Ако го нямаше плоския данък, щяхме да сме още повече на дъното.

Къде "още повече"?
02 Юни 2015 22:38
Заблуждавате се.
Смесвате двата плоски данъка. Единият е корпоративният и той наистина е някакво предимство. По-скоро, нищо и никакво, защото се обезсмисля от негативите във всички останали области.

Вторият е подоходният, а той си е катастрофа по всички линии. Да оставим настрана социалните ефекти, българите сме по определение хора трето качество и не заслужаваме разумна обществено-политическа система. Доколкото, разбира се, е останало общество в България. Според мен, сбирщината, в която 10-те процента най-бедни оцеляват с 3% от доходите на 10-те процента най-богати - а плоският данък е сред основните причини за чудовищното неравенство - не може да се нарича с името "общество". Тази дума е създадена за човеци, не за скотове.

Плоският подоходен данък е и икономическа катастрофа. Ние сме на последно място по всички показатели главно заради мизерните публични разходи за образование, здравеоопазване и всичко останало. Но как да не бъдат мизерни, след като фискалната система не се грижи за повишаването на приходите, а само и единствено за освобождаването от данъци на най-богатите? Докато това е така, ние ще си оставаме последни и все повече ще изоставаме.
03 Юни 2015 00:04
Влади, нещо като факти да посочиш, че инак патосът ти е някак фалцетно фалшив!
Мик, съгласен с всяка твоя дума!
03 Юни 2015 00:05
Укриването на доходи е в неописуеми размери! Ха са вдигнали 10 -те %, ха са изгубили и последните останали данъкоплатци в държавата. Крият доходи - лекари /от частна практика и рушвети/, преподаватели /частни уроци/, всички от услугите и ремонтните дейности, бизнесите - всички. И по - нататък се отказвам да ги изреждам. Май по - лесно ще е да се каже кои НЕ крият доходи.
За статията
03 Юни 2015 00:11
Доколкото, разбира се, е останало общество в България. Според мен, сбирщината, в която 10-те процента най-бедни оцеляват с 3% от доходите на 10-те процента най-богати - а плоският данък е сред основните причини за чудовищното неравенство - не може да се нарича с името "общество".

Колега - много, ама много си зле. Не се обиждай, но разсъждаваш като ученик в девети клас.
Пропускаш две изключително важни неща:
1. Половина икономика на страната е "сива". Там няма нито плоски, нито изпъкнали данъци.
2. Плоският данък се отнася към заплатата, а у нас от заплата не е забогатял никой. Замъците не ги строят мениджъри с по пет хиляди лева заплата, а "бедни" хирурзи и митничари. Знаеш ли колко е една кметска заплата и с колко такива заплати се купува това, което заснеха дроновете?
Неравенството у нас идва от нарушаването на закона и неплащане на корпоративни данъци - във всички сфери. Кой според теб кара нови джипове - квалифициран финансист, купил го от заплата, или "бизнесмените"? Слагам го в кавички, понеже това са дребни и средни предприемачи, които направо нямат доход, ако им погледнеш финансовите отчети. За сметка на това карат коли за стотици хиляди, имат луксозни къщи, почиват на екзотични места и плащат почти нищо на работниците си.
Ако искаш, вземи да прочетеш някой комунистически автор и ще разбереш, че (цитирам) - "създаването на "работническа аристокрация" е само инструмент пролетариатът да бъде отклонен от пътя си и да спре борбата. Скъпоплатените специалисти обаче не са и никога няма да бъдат капиталисти - те не притежават средствата за производство и са само малко по-добре живеещи наемници, които обаче по волята на съдбата още утре могат да загубят работата си."
И е точно така - мъжът взема няколко хиляди лева, жената неколкостотин, децата са студенти ... какво богатство? Просто не гладуват. Но за да има "равенство", трябва да ги накараме да гладуват и те, според теб. Много "обществено" и хуманно.
Ако сериозно вярваш, че богатите у нас са такива благодарение на високи заплати, значи изобщо не знаеш къде живееш.
03 Юни 2015 00:29
Българската икономика не е конкурентоспособна, но вината не е на ниските данъци. Напротив, точно те крепят интереса на инвеститорите към заблатената ни от корупция и бюрокрация бедна държава с бедно население.


Точно така. Ако в България имаше реални условия за инвестиции - бърза и справедива съдебна система, по-малко бюрокрация, добра инфраструктура и качествена работна ръка, плоският данък би бил излишен. Но той уви е голата кукичка, с която държавата се опитва да лови инвеститори.
03 Юни 2015 03:43
Като ви харесва олигарсите да плащат по-ниски данъци за сметка на бедните, които не могат да си платят тока, смятайте, че плоския данък е предимство. Не знам дали забелязахте, че инвеститорите избягаха и спряха да идват точно, когато въведохме този данък. Защото подобен данък е сигнал за АНОРМАЛНА държава. Вас просто ви лъжат. Този данък е несправедлив! Нито една държава не може да просперира с ниски данъци и доходи. Това води до вземане на кредити, нестабилност, обедняване на населението и увеличаване на неравенството. Ако това продължава, кадърната работна ръка бяга. А населението не потребява, т.е. няма пазар. Като няма пазар, няма и инвестиции. За какво да инвестират като няма на кого да продават? За черните ни очи????????? Повече мислете!
03 Юни 2015 08:14
Олигарсите ли плащали по-ниски данъци???? Щото най-ровеният човек у нас, по-собствено признание, 10ката у оня тефтер, е декларирал доходи за милиони, а? Те не плащат никакви.
И с тия уж малки данъци, държавата сега създава ужасна олигархия, а какво става като вдигнат данъците на малцината българи, плащащи ги честно.
Че тя несправедливостта е създава именно държавата чрез масовата корупция при поръчките, регулаторите с бухалка и съдебна система, активно участваща в пренатрупването на капиталите. Затова и единствената възможна лява политика е да се оставят парите у хората, да им се позволи да спестяват максимално от дохода си, и да не ги цакат с 20% в магазина за доброутро.
И идеята на плоския данък, никога не е била да се привлекат инвестиции, а да се намали бюджетното бреме над българина.Време е сега за втора стъпка - едно 5% намаление на ДДСто за всички стоки и последващо въвеждане на преференциални ставки.
03 Юни 2015 08:31
Иначе,
1. Когато предпенсионери и "феодални старци" говорят за вдигането на данъците, трябва поне от кумова срама да декларират "конфликт на интереси"
2. Тимуре, повечето от тези, които си чешат крастата за справедливост с плоския данък, не го представят като джобиране на финансов специалист ( те тука заплатите вече отдавана не са мръднали от хиляда и нещо) или АйТи специалистчето от долния етаж, а като взимането на скалпа на Левон Х. Пък, любима травтовка за вдигането на ДДСто е, тука също има много мераци, е че така следващите Диневи братя ще плащат майка си и баща си за яхта. Но на Левон Х заплатата му е такава заради 10% данък. Ако беше по-висок, щяха да му плащат по 1500 лева и другото в разни акции и грантове със счетоводна цена от 1-2 лева. И пак ще го хванат за шлифера, но на хиляди млади българи ще им разтокават мамата с високи данъци и насила ще ги пратят в чужбина
3. Спомням си кой плащаше данъците преди плоския данък - редовно ги обявиха ония братя Илиеви и разни наркобосове за данъкоплатци на годината, щото пък те имаха нужда от донякъде легализирани приходи, около 100 000 долара годишно, върху които да платят 30%
4. Лекуването на сегашната българска несправедливост/неравенство с отмяна на плоския данък е като лекуването на рак с грим.
03 Юни 2015 09:00
Никакъв плосък данък няма. Работещият човек плаща 28% данък
още от прага. Първо му вземат 10% от заплатата,
а от остатъка му вземат още 20% ДДС.
03 Юни 2015 09:45
Тимур както винаги !
Ако се въведе стръмна данъчна скала единствените засегнати ще бъдат по-добре платените специалисти и мениджъри, а не най-богатите българи.
Проблемът е ниската данъчна събираемост, сивата икономика и пълното безхаберие на властта пред крещящото демонстриране на благосъстояние или несъответстващо на доходите на държавни служители или пък на хора, недекларирали никакви законни доходи и съответно не плащали никакви данъци върху тях.
Какще обясните на един ИТ специалист, че трябва да плаща двойно и тройно ДОД при положение, че корумпирани кметове, магистрати и полицаи продължават да си получават рушветите, а тарикатите да си въртят далаверите необезпокоявани?

03 Юни 2015 09:51
... като антитеза на написаното в статията пускам мнението на един икономист, твърдящ, че е един от бащите на плоския данък (леко съкратено от мен). Оставям на страна леко арогантния тон на написаното от него, дано се получи дискусия.
Целият материал тук - Натисни тук


Красен Станчев, 31.05.2015,
"Било взето без широко обсъждане" (решението за въвеждане на плосък данък), твърди директорът на Института за икономически изследвания на БАН в едно представяне на техен доклад от тази седмица. Всъщност това обсъждане започна през декември 1997 г. и завърши декември 2007 г., като ефектите от реформата се наблюдават и оценяват до ден днешен.

Колегите не помнят аргументите

През 2004 г. има писмо в подкрепа на идеята от 100 икономисти.
Сред аргументите им "привличането на преки чуждестранни инвестиции" (ПЧИ) не е споменато като основна цел, такава е увеличаването на разполагаемия доход. Друга подобна данъчна реформа никога не е била толкова широко обсъждана и така масово подкрепена.
....
Що се отнася до ПЧИ, те наистина падат като дял от БВП през 2009 г., но заедно с вътрешните инвестиции и инвестициите в ЕС и в глобален мащаб. Да се твърди, че това е порок на данъчното облагане означава, че мислещият по такъв начин не учил икономика.
....
По повод „липсата“ на широко обсъждане мога по памет да напомня следното:

- Първоначално идеята бе проверена с национално представително изследване на нагласите на бизнеса в периода септември – декември 1997;

- Съответният доклад на ИПИ (на Лъчезар Богданов и моя скромност) бе публикуван през февруари 1998 г. и обсъден в сравнителен план на подобни реформи, замисляни тогава в Полша и Словакия през март с.г.;

- Образователната кампания по повод пропорционалния данък започна през декември 1997 г.;

- Прагът от 10% не е измислен, а се основава на изчисленията на процента от дохода, който реално се плаща като данък за периода 1998 – 2001 г.; изчисленията тогава бяха направени от Георги Стоев и показаха, че реално платеният данък е 12,9%; през 2002-2004 г. този процент остана непроменен при физическите лица, а леко се покачи при корпорациите;

- През 2002 г. въвеждането на пропорционален данък се подкрепя от петнадесет икономисти, а през 2003 г. – от 110; те изпращат писмо до тогавашния министър на финансите;

- От 2002 г. ИПИ издава специален бюлетин по въпроса на всеки два месеца, той се разпространява и като печатно издание до всички народни представители, министри, зам. министри, основните универсални бизнес (работодателски) асоциации и по-важните гилдии;

- От 2003 г., по идея на Георги Ангелов, ИПИ съставя алтернативен на правителствения годишен бюджет, който показва и доказва, че с ниски (10-процентни) данъци бюджетите могат да бъдат балансирани без орязване на социалните разходи;

- Всички основни политически партии, участвали и минали 4-процентната бариера на парламентарните избори от средата на 2005 г., с изключение на БСП, поддържат реформата, въвеждаща 10-процентен подоходен данък;

- След въвеждането му през 2007 и 2008 г. български и международни независими икономически и фискални институти следят изпълнението на бюджетите и поведението на приходите и съобразяването с данъчните закони.
Досега не ми е известно някой да е забелязал някакви отрицателни ефекти, въпреки твърденията на някои профсъюзни водачи, БСП водачи след 2012 г., покойния колега Чавдар Николов (от 2010 г.), колегата Любомир Христов (също след 2012 г.), колегата Пламен Орешарски (неочаквано по време на предизборната кампания от 2013 г.), колегата Иван Костов (тогава и сега) и колегата Митко Димитров – сега.

И не разбират смисъла на пропорционалния данък

Не ми е понятно, защо БСП и някои профсъюзни водачи смятат, че пропорционалният, плоският данък е дясна политика.

Всъщност той е лява идея, защото:

- от него печелят по-бедните поради увеличаването на разполагаемия доход, т.нар. ефекти на просмукването и стимулите за повече работа;

- след неговото въвеждане се събират повече пари в бюджета (с изключение на корпоративния данък по време на стопански упадък) и застъпниците на преразпределението могат да харчат повече чужди (на данъкоплатците) пари;

- той е по-справедлив от пропорционалния данък, понеже третира еднакво различните равнища на доходи и премахва привилегиите на по-високите доходи да се извъртат от приложението на данъчни и други закони…

Това също се потвърждава от прегледа на основния индекс за наблюдение на неравенството, направен от колегата Десислава Николова. Допълнителни свидетелства могат да се намерят при динамиката на спестяванията и социалната стратификация.

Писанията на маса уж дипломирани специалисти по въпроса за този данък са толкова необразовани, че са под равнището на коментара.
03 Юни 2015 09:55
Патагонец,
предполагам грешка в изписването - tax rate (данъчна ставка), без последната буква става tax rat и се получава игра на думи.

"Плосък данък" демек на "една плоскост", "равнопоставена данъчна ставка" (10 на сто) за всички.
03 Юни 2015 09:55
Какви инвестиции в държава където могат да ти вземат легално собствеността чрез съд и/или ЧСИ и после докато докажеш че не си камила, от фирмата ти не е останало нищо. Или отиваш в Общината да ти решат проблем, готов си да платиш, обаче се оказва че в 2 закона, командващи различни сфери има разминаване и проблемът ти просто няма решение и всички ти вдигат рамене и те препращат от канцелария и учреждение в друго.
03 Юни 2015 09:59
Получават на готово улици до имотите си, пътища.. канализация, училища, детски градини, болници.

Mick,
а замислял ли сте се как се изграждаха, строяха и поддържаха инфраструктурата, здравните и учебните заведения (детските градини) при социализма? Май и тогава данъците не бяха високи.
03 Юни 2015 10:18
..и още едно уважавано мнение по темата - на проф. Боян Дуранкев - мисля, че той пише и тук, целия материал може да прочетете Натисни тук

2. "Незабавно да се премахне плоският данък!" Всички леви сили са "за", включително и партията, която въведе плоския данък.

Да върна назад кадрите

Когато г-н Станишев предложи въвеждането на асоциалния (така се дефинира по света) "плосък данък", освен няколко "леви" икономисти никой друг не се опълчи на тогавашния лидер. Сега пък се чуват оправдателни гласове, че това е било "правилно решение" в условията на икономически растеж, което е същата порода и доза глупост. "Плоският данък" е винаги асоциален, диференциращ допълнително различията.

И днес всички сме "за" премахването на плоския данък, обаче... необходимо е малко повече системно мислене и сметки.
Обстановката е изгодна за други ходове, а не за аритметично смятане.
Как ще възприеме "средният гражданин" идеята, че ще му вземат по-високи данъци в условията на тотална корупция, при която "близки фирми от трети вид" ще печелят обществените поръчки, финансирани от тези данъци; как ще възприеме факта, че олигарси, министри и техните заместници, мутри, кметове, партайгеносета и т.н. са се обогатявали скрито и открито повече от 25 години, а сега са с умопомрачителни богатства, върху които ще плащат само местен данък; как ще приеме, че само данъкът върху физическите лица ще е разнообразен, а при корпоративното облагане ще е пак "плосък данък"; как ще възприеме идеята да няма "семейно", а индивидуално подоходно облагане?

Само по себе си въвеждането на прогресивно данъчно облагане е социално приемливо, но без предварително оглеждане на цялата данъчна система, на натрупаните богатства (и бедности), на стратегическите социални интереси, сегашното "просто" премахване на плоския данък показва неразбиране, независимо от високия тон на изказа. Просто и ясно: идея без системно мислене.
03 Юни 2015 10:18
ако беше толкова хубаво нещо плоския данък нямаше да се използва само в десетина държави , при това не особено проспериращи
03 Юни 2015 10:20
ако беше толкова хубаво нещо плоския данък нямаше да се използва само в десетина държави , при това не особено проспериращи
03 Юни 2015 10:51
Заплатите в България са пределно ниски, за да се въвеждат различни данъчни ставки.Мен ако питате, и 10% е много, за това, което получаваме от „Държавата“ .
Официално, средната РЗ е около 880 лева, от които след ЗОВ, ДОО,и плосък данък и пр. остават чисто 689 лева, а според националната статистика издръжката на един (!) човек от четиричленно семейство е 563 лева.Т.е. болшинството работещи трябва да бъдат освободени от данък като социално слаби.Да не говорим, че работодателите възприемат като лична обида всяко предложение за увеличение на заплатите, през последните 6-7 години цените скочиха двойно, а реалните заплати са замразени на нива „най-тежката световна финансова криза на всички времена“ според думите на Боку Банкянски.
03 Юни 2015 11:33
България е единствената страна в света, в която има едновременно плосък данък и няма необлагаем минимум.
И единствената страна в света с 1/3 намаляло население за четвърт век.
По плодовете им ги познавайте, а не си играйте на дребно.

В България ония с доходи над 2 бона плащат прогресивно намаляващи данъци. Прогресивни. Ама намаляващи.
Най-високи прогресивни данъци плащат най-бедните.
03 Юни 2015 11:57

„В България ония с доходи над 2 бона плащат прогресивно намаляващи данъци“
kaily
с цялото ми уважение, какво имаш против „ония“?
Ми и аз , и съпругът ми сме именно от „ония“, ама мога да те уверя, че хич не сме цъфнали и вързали с брутен доход от над 5000 лева- с две деца, ипотека и кредити не можем да си позволим един ремонт, да речем…
03 Юни 2015 12:02
Можеш да го възприемеш и като стимул да работиш - да се учиш, да се бориш , да се усъвършенстваш, но да стигнеш заветната заплата от 2600 лева, над която осигуровките падат. Не се изисква много - математика/програмиране и/или един чужд език - да не е английски или руски. Това е социализъмът - да запазиш плодовете на своя труд. Казаха ти - богат с доходи от труд не се става.
03 Юни 2015 12:34
Що се отнася до ПЧИ, те наистина падат като дял от БВП през 2009 г., но заедно с вътрешните инвестиции и инвестициите в ЕС и в глобален мащаб. Да се твърди, че това е порок на данъчното облагане означава, че мислещият по такъв начин не учил икономика.
Тоя лицемер последно какво твърди: Преките чуждестранни инвестиции влият ли се от данъците или други фактори са основополагащи?
Сред аргументите им "привличането на преки чуждестранни инвестиции" (ПЧИ) не е споменато като основна цел, такава е увеличаването на разполагаемия доход.
Това може да го каже само кръгъл идиот! Въвеждането на плоския данък в едно с отмяната на необлагамия минимум и семейното подоходно облагане имаше за цел да се прекратят данъчните измами и да се "изсветли" икономиката (по логиката, че няма смисъл да се харчи 15% и повече от печалбата за укриване като могат да се платят само 10%). Това доведе до свиване на разполагаемия доход почти с 20% на един милион работещи (вигна се с малко МРЗ за компенсация), на други един милион с 10%, на други 500 хил. без промяна и на по-малко от 100 хил. души увеличаване на разполагаемия доход с 15%.
Резултатът от въвеждането на плоския данък доведе:
- до ръст на приходите от ДОД с 7% (при инфлация от 8%);
- криза в социално осигурителните системи - най-силно в НЗОК с годишен дефицит от 500 млн. лв. (ей, ония 1.4 млн. лв. уж резерв и уж краднат от герберите); А също увеличение на държавната субсидия към НОИ (онова "велико" икономическо прозрение от 12% съ-осигуряване от държава).
- съпричастен към продължаващия спад на раждаемостта - от 68 хил. през 1997 вече на 63 хил. родени през 2014 г.;

Проф. Дървингов, защо ме дразните с тоя идиот, Красен Станчев? Нито една от неговите глупости не допринесла поне на йота вдигане на БВП.
03 Юни 2015 12:49
Знаете ли къде са ни проблемите:

"Световната банка изчислява, че вследствие на бързото застаряване на българската нация разходите за социално осигуряване ще нараснат през следващите 50 години със сума, равняваща се на 3 процента от брутния вътрешен продукт на страната. Голям проблем за България е и масовата емиграция на млади хора. И въпреки че през миналата година 30 000 млади българи са се върнали в родината си, а тази година те са дори още повече - 40 000, България определено изпитва недостиг на млади квалифицирани кадри. В тази връзка финландската експертка Сату Кавканен съветва България да насочи вниманието си към укрепване на престижа на техническите професии - именно тяхното западане е сред причините за ниското равнище на иновациите в българската икономика. Кавканен споделя, че силно впечатление й е направил фактът, че в България масово се изучават хуманитарни и социални науки - за сметка на техническите специалности.
Лошото българско управление
Един от най-впечатляващите изводи в изследването на Световната банка се отнася до крайно ниската ефективност на държавните институции. По този показател България и Румъния се намират на дъното в ЕС - обществените възприятия за качеството на управлението са крайно негативни. Това от своя страна има пряко въздействие върху имиджа на България сред чуждестранните инвеститори. А без инвестиции отвън производителността на труда, а оттам и доходите на населението няма как да дръпнат нагоре. Разбира се, бизнес-климатът се влияе не само от държавното управление, но и от състоянието на съдебната система - корупцията и мудността при разрешаването на търговски спорове отблъскват голяма част от чуждестранните инвеститори.
В заключение Световната банка констатира, че ако България иска да догони Запада, през следващите 30-40 години производителността на труда трябва да расте годишно с около 5,5 процента. В настоящата криза обаче такива стойности отчитат единствено страни като Китай или Турция."

Това е част от статия в Дойче Веле от 2012 г. Днес положението е още по-страшно!
03 Юни 2015 13:01
предполагам грешка в изписването - tax rate (данъчна ставка), без последната буква става tax rat и се получава игра на думи.

Ясно ми е това, вече е оправено в текста.
03 Юни 2015 13:06
@ аполитичен написа
Проф. Дървингов, защо ме дразните с тоя идиот, Красен Станчев? Нито една от неговите глупости не допринесла поне на йота вдигане на БВП
... моля за извинение, пуснах Красен Станчев и проф. Дуранкев като алтернативни и/или допълващи мнения към това на авторката на статията с надеждата да се получи спор (дискусия) за потребността или не от плосък данък, не се получи.
Досежно "грантовия икономист" Станчев - от великото народно насам той е един от мъдреците на определен политически и икономически кръг, живеем в свободна и демократична страна, нека се види и тяхното мнение, те днес така или иначе липсват тук.
03 Юни 2015 13:08
с цялото ми уважение, какво имаш против „ония“?
Ми и аз , и съпругът ми сме именно от „ония“, ама мога да те уверя, че хич не сме цъфнали и вързали с брутен доход от над 5000 лева- с две деца, ипотека и кредити не можем да си позволим един ремонт, да речем…

Е, как какво? Всички трябва да сме еднакво бедни.
03 Юни 2015 13:12
- криза в социално осигурителните системи - най-силно в НЗОК с годишен дефицит от 500 млн. лв. (ей, ония 1.4 млн. лв. уж резерв и уж краднат от герберите); А също увеличение на държавната субсидия към НОИ (онова "велико" икономическо прозрение от 12% съ-осигуряване от държава).

Бюджетите на НЗОК и НОИ се формират от осигуровките. Какво общо имат с ДОД?

03 Юни 2015 13:16
Бюджетите на НЗОК и НОИ се формират от осигуровките. Какво общо имат с ДОД?
Всички ползват един и същи доход - брутното трудово възнаграждение. А преди - и един и същ необлагаем праг. И от същото брутно възнаграждение се формира "разполагаемия доход", за който в конкретния случай г-н Станчев нагло лъже.
Надявам се, поне в училище да си учил за "скачени съдове", щото целият мир, поне позната ни Слънчева система, съществува на "скачеността".
03 Юни 2015 13:23
kaily
с цялото ми уважение, какво имаш против „ония“?
Ми и аз , и съпругът ми сме именно от „ония“, ама мога да те уверя, че хич не сме цъфнали и вързали с брутен доход от над 5000 лева- с две деца, ипотека и кредити не можем да си позволим един ремонт, да речем…

а ония с доход от 500 лв, от който се взимат по-голям процент данъци от вашия процент, те какво могат да си позволят?
Ми направете ме иконом при вас бе, щом с 5 бона не можете да се оправите, явно не знаете как.
03 Юни 2015 13:26
надеждата да се получи спор (дискусия) за потребността или не от плосък данък
Бих участвал в спор: Дали високите, относително по-високите данъци (50-60% като в Дания) правят гражданите по взискателни към техните политици и по-специално харченето на бюджетни средства? Видно е, че у нас ниските данъци в едно с наследената от социализма безотговорност към собствеността (лична, държавна и чужда) и препотвърдена от криминалната приватизация, правят у нас гражданите (и политиците) продажни гласоподаватели, продажни към чужди интереси, с развиване на паразитно мислене - лобиране за тоя, който даде най-висока плата. Включително и правораздавателните органи.
03 Юни 2015 13:39
укрепване на престижа на техническите професии - именно тяхното западане е сред причините за ниското равнище на иновациите в българската икономика.
И как ще стане "укрепването"? Чуждите фондации ще назначават инженери за политолъжци? Или банките ще привлекат инженери за консултанти, надуващи стойността на активи, или директно да внушават загубата (отрицателна доходност, кухи схеми, необлужвани кредити) като печалба?
03 Юни 2015 14:25
а замислял ли сте се как се изграждаха, строяха и поддържаха инфраструктурата, здравните и учебните заведения (детските градини) при социализма? Май и тогава данъците не бяха високи.


Тогава/при соца/ беше съвсем друга история:Данъците не бяха високи,а пък заплатите -съвсем.Но всичките печалби от огромните и работещи заводи отиваха в държавния бюджет/а после се даваха дотации на печеливши предприятия ?!/ Така или иначе соцдържавата /единствен собственик-капиталист/имаше пари.
А сега държавата няма предишната собственост и събира мижави данъци от мижави данъкоплатци,при поне 20% реална безработица,намалено население в най-активната възраст вследствие на емиграцията,50% "сива икономика"и огромна в сравнение с тогава корупция.
Отделно управлението на държавните пари-тогава и сега...За всички е ясно.
03 Юни 2015 14:41
кайли,
Виж сега, като процент осигуровките на 500 и 3000 лева се различават малко, ама като абсолютна сума тези на 3000 са доста повече от тези на 500 лева, а на финала пенсията /ако изобщо доживея/ няма да е в пъти по-голяма, нали?
И въобще ми се струва, че на този, който работи за 500 лева не му проблем данъка, а твърде ниската заплата.
03 Юни 2015 14:51
кайли,
Виж сега, като процент осигуровките на 500 и 3000 лева се различават малко, ама като абсолютна сума тези на 3000 са доста повече от тези на 500 лева, а на финала пенсията /ако изобщо доживея/ няма да е в пъти по-голяма, нали?
И въобще ми се струва, че на този, който работи за 500 лева не му проблем данъка, а твърде ниската заплата.

Брей, значи на тоя с 500 лв като му откъснат от залъка 30% и му останат 350 лв, ще е по-добре от теб, щот на теб ще ти откъснат 20%, ама ще ти останат само 4000 бона?

Я се засрами малко, казах ти, ако не знаеш как да си управляваш парите, назначи ме мен, аз съм се научила с 10 пъти по-малко от теб да живея, че даже и да ми остават.
Нормално е, казах - НОРМАЛНО Е! процентът на прогресивния данък да расте с доходите, ненормално е да намалява.
И не се вайкай за пенсия, че става вече смешно.

03 Юни 2015 15:04
И не се вайкай за пенсия, че става вече смешно.

Защо? Щом плащам високи данъци и осигуровки, значи не трябва да искам пенсия, така ли?
03 Юни 2015 15:17
Но всичките печалби от огромните и работещи заводи отиваха в държавния бюджет/а после се даваха дотации на печеливши предприятия ?!/


Ха, така, чрез принадената стойност се създаваха обществени фондове и от тях се финансираха здравеопазването, културата, училищата, детските градини, МВР, военните; въобще непроизводствената сфера. Явно само с данъци не става.
Хубаво, ама аз исках mick да ми отговори за да разбере именно, че данъците са недостатъчни да пълнят бюджета.
03 Юни 2015 15:18
Я се засрами малко, казах ти, ако не знаеш как да си управляваш парите, назначи ме мен, аз съм се научила с 10 пъти по-малко от теб да живея, че даже и да ми остават.

Я гледай! Защо да се засрами? Изкарва си парите честно, да не би да краде или да ти ги вади от джоба?
03 Юни 2015 15:22
Защо? Щом плащам високи данъци и осигуровки, значи не трябва да искам пенсия, така ли?

6 пъти по-висока от минималната пенсия малко ли ти е?
Я кажи какво е съотношението между макс и мин пенсия в Европа?
03 Юни 2015 15:47
Колеги, чета внимателно и виждам, че когато стане дума за личните доходи, всеки иска за себе си ниски данъци, висока заплата и също така висока пенсия. Въпросът е обаче как да се заработят парите, не как да се раздават. Имам предвид макроикономически, като БВП, а не като личната "копанка".
03 Юни 2015 16:28
Но всичките печалби от огромните и работещи заводи отиваха в държавния бюджет/а после се даваха дотации на печеливши предприятия ?!/


Ако се бяхте вгледали в лентите, щяхте да видите, че инфраструктурата на соц-е е изградена не от печалби, а от бригадирски труд - прохода на Републиката примерно. За по нататък, когато вече може и на спомени, след катонизградиха огромните заводи (по-голямата част от тя: заеми плюс бригадирски труд), вече пари нямаше - Радомир и следващата вълна още по-големи ги изяде. Затова и магистралата си остана до Пловдив, а метрото - дупка. Телефоните аналогови с дуплекс, сума ти години плащах сметка на чуждо име, щото веднъж прекаран, смяната беше почти невъзможна /както и самото прекарване де/ . Телевизионен сигнал от 17 до 24 часа. БДЖ беше пълно, но защото автомобилът беше лукс. АЕЦ 6 на брой, но ток за населението нямаше един на три. Маратонки Адидас първо качество също - само за износ. Добре поне че с хляб зареждаха три пъти в седмицата. По-сложна апаратура (да кажем скенер) в болниците нямаше даже във всички областните градове /само 9 на брой/. В София се чакаше.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД