:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,725
Активни 333
Страници 2,628
За един ден 1,302,066
Интервю

В момента няма политическа възможност за промяна на плоския данък

Въпрос на време беше някой да каже, че в Агенцията по храните "царят е гол", казва Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Руслан Стефанов
ВИЗИТКА: Руслан Стефанов е директор на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията. Завършил е икономика и бизнес администрация в Университета за национално и световно стопанство в София и Университета за икономика и бизнес администрация във Виена. От 2002 г. ръководи експертната група по неформална икономика към Центъра за изследване на демокрацията.



- Г-н Стефанов, икономистите от БАН тези дни повдигнаха нов дебат за данъците, а бившият премиер Иван Костов директно се обяви срещу плоския данък. Вашето мнение какво е?

- Плоският данък не изпълни своите заявени цели - да намали съществено сивата икономика, например. Определено имаше ефект на изсветляване, дори бих го нарекъл квази амнистия при по-високите доходи, но индексът на скритата икономика на центъра не регистрира подобрението, което се очакваше. За мен обаче най-сериозният недостатък не е самият данък, а моментът на неговото въвеждане и липсата на солидно аргументирана позиция за нуждата това да стане точно в началото на 2008 г.

Лошо избраният момент говори за липса на достатъчна икономическа аргументация и на практика лиши икономиката от позитивното му действие, защото освободените пари от по-ниския данък изгоряха във вече сериозно прегрялата икономика по онова време. Не мисля, че в момента има политическа възможност за промяна в данъка, нито че е разумно да се прави само защото не е изпълнил заложените цели. Но може да се помисли за освобождаване на най-ниските подоходни групи, при които изкривяването и сивотата остават високи.

- Но нали България е "данъчен рай" точно заради ниските налози?

- Като гледам, райските данъчни кътчета по планетата тези дни се свързват предимно с данъчни измами и укриване на доходи. Когато говорим за инвестиции, трябва да имаме предвид, че 90% от решението на инвеститорите дали да вложат парите си някъде се взема на база достъп до пазар. Дори да имаме нулеви данъци, пак е твърде вероятно една компания да предпочете Китай. Погледнете Грузия - тя е любимецът на Световната банка по отношение на лесно и безпроблемно правене на бизнес, но нямам спомени да се говори за експлозия от просперитет там.

Има много други фактори, които фирмите разглеждат първо, преди да стигнат до размера на данъците - като големина на пазара или например логистика. Как да направиш фирма тук, като стъпваш на първата европейска магистрала в Ниш след 140 км от София и след 300 км от Пловдив? Надали някой ще се впечатли от тези 10% данък, ако трябва да отдели ценно време, за да се обяснява пред различни контролни органи - инспекция по храните, данъчни, трудова инспекция, строителен надзор и т.н.

За инвеститорите е много по-важно регулаторните власти да разбират бизнеса, да знаят какви са силните и слабите страни и да работят заедно. Бизнесът е под непрекъснат конкурентен стрес и не иска да се тревожи за казуси като "Гърмен", КТБ, "Костинброд" и др., а иска да си върши работата.

Това ми напомня за още една наскоро възобновена дискусия - за "ЛУКойл". При едни добри инвестиционни условия нашите данъчни служби би трябвало да имат много ясно разписани правила за трансферно ценообразуване и да са наясно къде има такова и къде няма. И да са в състояние да обяснят на обществото защо няма или защо има. И това не се отнася само за конкретната компания. Имаше сходни въпроси и при ЕРП-тата, а и в други отрасли.

- И големите, и малките фирми обаче се жалват от бюрокрация. Докога ще имаме едни и същи проблеми?

- Държавната бюрокрация навсякъде по света работи по-зле, отколкото се иска на бизнеса. Не това е важното. Важното е, че имаме случаи като Агенцията по храните и обвиненията в корупция. Още през 2011 г. и след това ние ежегодно отбелязваме, че Агенцията по храните не е прозрачна и това води до редица рискови фактори за корупция. Беше въпрос на време някой засегнат да каже "Царят е гол".

- Някой би казал, че при средна заплата от 600 лв. не можеш да правиш актове за милиони...

- И да, и не. Докато на индивидуално практическо равнище това може да служи за оправдание, особено когато вероятността за наказание е ниска, то на теория отдавна е доказано, че няма връзка между равнището на заплащане и корупционното поведение. От друга страна, за хората от администрацията трябва да е ясно, че това, което за индивидуалния служител е 500 лв. и което наистина е обективно малко, за данъкоплатеца са стотици милиони, когато съберем всички агенции и техните бюджети. В частния сектор е същото - хората не получават кой знае колко по-големи заплати, а и са по-незащитени в сравнение с държавните служители, но там подобни оправдания едва ли ще минат. Проблемът не може да се разреши с магическа пръчка, но трябва да е ясно, че всяка година, в която не сме намалили този корупционен натиск от агенциите към бизнеса и към хората, е загубена година. Не бива да се пренебрегва и нивото на съпротива, което ще дойде при подобряване на работата, защото хората са свикнали с този страничен доход, колкото и скандално да звучи.

- Има ли смисъл от създаването на поредната държавна фирма - този път за управление на финансовите инструменти от ЕС - т.нар. фонд на фондовете?

- На мен все още не ми е ясно точно каква конкретна нужда има от този фонд и какъв конкретен проблем ще реши той. Ако говорим за един от финансовите инструменти - "Джереми", не смятам, че в държавната администрация има достатъчно квалифицирани хора, които да администрират фонд за рискови инвестиции, например. И сегашното решение да се остави администрирането на външни, европейски институции е добро и работещо. Но може би целта е да има повече средства за провеждане на национални политики. Свободните средства в държавния бюджет, които правителството може да разпределя по свое усмотрение, се свиха през последните 6 г. Например, има съществено пренасочване на ресурс към пенсии, които правителството не може да контролира. От 2008 г. насам този ресурс нарасна с 4-5 млрд. лв., макар че на индивидуално равнище едва ли някой го усеща като съществено подобрение.

- Вероятно заради големия брой на пенсионерите.

- Да, а заради нарастването на пенсиите също. Сходна е ситуацията и с евросредствата - контролът на правителството върху тях също е по-ограничен в сравнение с националния бюджет. За европарите има редица правила, които овластяват администрацията и не позволяват на политиците да имат директен контрол върху тяхното разпределение. По-ясно се разделят политики от прилагане, колкото и условно да е това. Но все пак е по-трудно да вземеш чисто политическо решение да ги дадеш на определени удобни кметове. Освен това ЕК има крайното решение - изхарчени ли са парите по предназначение и според правилата, или не са.

- Сопот не стана ли нарицателно име за зле изпълнен проект?

- Тепърва ще има още много такива случаи. Става въпрос най-вече за по-малките общини, без капацитет и собствен ресурс. В България има само около 10 общини, които могат да си позволят толкова големи проекти и да поемат със собствени средства наказанията, ако се стигне до такива. За всички останали това ще трябва да стори държавата.

Случаят "Сопот" се драматизира излишно. Смисълът на европейските пари е да се развиват именно най-изостаналите райони. Такива от европейска гледна точка са всички български общини, но най-зле са по-малките. Проблемът е, че това са големи проекти, които самите общини не могат да управляват със собствено финансиране. Това са едни квази държавни проекти, за които обаче отговорност носи общината.

- Вицепремиерът Томислав Дончев обеща, че ако корекцията не е по вина на общината, ще плати бюджетът.

- Точно там е въпросът - кой и кога определя вината на общината? По българските закони едно такова решение следва да мине през съда, което ще забави съществено процеса и може да обезсмисли помощта от държавата. Тук се проявява обратната страна на монетата на множеството структури по изпълнението на ЕС проекти. Единният подход при финансови корекции е "Всички са виновни" и всички проекти да върнат по 10%, например.
49
3235
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
04 Юни 2015 19:48
Защо бюджета на държавата ни се пълни на база доходи и потребление/ДОД, ДДС, акцизи/, а се изразходва на база собственост? Т.е. поддържа се инфраструктура около имоти - частна собственост.. охранява се собствеността.. съдът се грижи за защитата освен на личността, но и на собствеността...

Защо законно е наложено, едни да плащат разходите на държавата, а други да получават облаги от нея? Не трябва ли, който получава повече услуги от държавата, да плаща повече? Къде е справедливостта?

Сегашните данъци взимат от работещите и потребяващите и дават на големите собственици.

http://mickideas.blogspot.com



04 Юни 2015 19:50
Сега пък нямало "политическа възможност". Абе ...
04 Юни 2015 20:04
??????????????????????
Значи за здравни пакети има политическа възможност, за плоския данък няма.
Тия се самозабравиха бе!
04 Юни 2015 20:09
Погледнете Грузия - тя е любимецът на Световната банка по отношение на лесно и безпроблемно правене на бизнес, но нямам спомени да се говори за експлозия от просперитет там.

цункай Джиджи
04 Юни 2015 21:25
Винаги е неприятно, когато хора, живеещи в чужбина, настояват за увеличаване да данъците в България. Тоест - ние няма да го плащаме този данък
(в случая - плоския) - но вие трябва да плащате повече.
Точно затова не е редно за всичко да се дава право на глас на емигрантите - нека се изказват само за неща, чиято тежест ще понесат пряко. Иначе не говорим за доброто на България, а за обикновена балканска завист (на мен ми вземат еди колко си от заплатата, а на Иван не му вземат). Впрочем, не само те - същият е механизмът с всички с по-ниски заплати, пенсионери, безработни и т.н. - завист, завист и пак завист, без никакви сериозни аргументи. Докато не изгонят оттук и последното кадърно, което все още е останало, няма да се кротнат.
Естествено, че не е справедлив плоският данък - в момента аз издържам само трима цигани. Задължително трябва да издържам поне пет, за да настъпи комунизмът на земята. Ех, мечти...
04 Юни 2015 21:33
Щом и Костов го казва...
04 Юни 2015 21:41
завист, завист и пак завист, без никакви сериозни аргументи.

Ей ся щи дам един сериозен аргумент. При максимален осигурителен праг /колко е сега? 2600?/ сметни колко процента от дохода се удържат общо за осигуровки и ДОД на взимащия 10 000 и на взимащия 500 лв заплата. Справедливо ли е по-богатият да се облага процентно по-малко в сравнение с и без това едва връзващия двата края обикновен бачкатор? Ми айде като си държите на плоското облагане и махнете тавана на осигурителния праг и всички да се облагат АМА НАИСТИНА с еднаква ставка. Като ще е плоско - да е наистина плоско. Е?
04 Юни 2015 21:44
Не , това не е Костов.
Тези - Център за изследване на демокрацията , са козячета - латерна за дискридитиране, когато трябва да се удари и преразпредели даден български бизнес сектор в интерес на т.нар. "партньори " на България. Обиновено пеят в медиен хор с някои "реформатори" в партиите - типични кирякстефчовци.
Хубавото обаче е , че в живота за такива винаги има "после"......
04 Юни 2015 22:05
сметни колко процента от дохода се удържат общо за осигуровки и ДОД на взимащия 10 000 и на взимащия 500 лв заплата

500 лв - ------21,61%
10 000 лв - --13,02%

Процентно на взимащия 10 бона данъците са близо два пъти по-малко.
Аз зощо повтарям, че у нас има прогресивен данък, ама прогресивно намаляващ.
Наопаки на целия останал свят.
04 Юни 2015 22:16
Впрочем, не само те - същият е механизмът с всички с по-ниски заплати, пенсионери, безработни и т.н. - завист, завист и пак завист, без никакви сериозни аргументи.

Ти също нямаш никакви аргументи извън усещането за собствената ти уникалност, което междувпрочем въобще не е уникално. Точно 100% от човешките същества имат същото усещане.
05 Юни 2015 00:02
Темата е за монография,но не съм аз селяка да я пише....Дали подоходният е "плосък" ил' "прогресивен" е въпрос на държавна система и система за преразпределяне. Факт е че мангал на минимална плаща повече от Златев "корпоративен", при все че "Лукойл" формира четвърт от приходите в Бюджета.Ма не ги плаща правешкият принц Златев с "течна дружба" ,ми бедняка Крайненеца,а Златев е се на загуба....Безумен данък-въведен без система и без мисъл,да се отменя без цялостно преустройство ( " "реформа? " ) е също толкова вредно.Политканстване ,не политика.Де са ви разчетите?Де са ви целите?Ум патки пасе,а Боце -Винету му четат докато на "Позитано" се дърлят за стола...а индианците са културтрегери.
05 Юни 2015 00:58
Пиниза е да има повече данъкоплатци, а не прогресиращи данъци, дето се харчат незнайно за кво...
05 Юни 2015 01:27
именно,вместо да вземем налог за яхтата на Абрамович да одерем петите на босите,щото нямат цървули.На туй му викат "разширяване на данъчната основа".Болен здрав носи и сит на гладния не вЕрва.
05 Юни 2015 01:34
само че Пазар без Потребител , щото изземваш 'разполагаем доход" от милион бедни не е пазар,освен ако не пласираш чер хайвер на шепа мутро-компрадори...Въпрос на система.Въведоха го доктринерки,ще го отменят пак тъй.Система няма.Сал едни износени лозунги.Да сложат "прогресивен" и да барнат ДДС на 6% ,а?10% корпоративен и подоходен би дрябвало да е част от Данъчна Система на Социална Държава с Дефинирани Цели и Консенсус в Политика на Доходи и Инвестиции , насочена към осигуряване на Социални Услуги и осигуряваща Възпроизводство на Капитал-финансов и човешки.... а ни Държава,ни Политика се види....
05 Юни 2015 05:01
но нямам спомени да се говори за експлозия от просперитет там.


Затуй пък к`ва експлозия предстои във Вкраина и най-паче в Одеска област - верижна.
05 Юни 2015 05:30
И на тоз, гледам, пенсионерите му пречат. Мъ що не издействате, бе ХУИта, нпошки и неолиберални копипействовачи, един закон за бърза, безболезнена и навременна евтаназия на всяка тунеядска паплач, дето сте я драли с данъци, осигуровки и дедесета на макс - пенсионери, майки (които наистина отхранват, възпитават, образоват децата си), безработни в резултат от вашите приватизационно-деиндустриализиращи реформи. Имам смътните подозрения, че не го правите само защото, като радикално решите въпроса с няколко милиона паратизиращи на гърба на свободния капитализъм (Институт "Атлант" ли беше), ще ви секнат грантчетата. И ще станете и вий социалноизлишни тунеядци за работодателите си. Щото в момента сте все още само социалновредни за все още упорито и неполиткоректно-неолиберално мърдащите из родината си българи.
05 Юни 2015 05:39
П.П. И да не вземе пак някой политкоректно-гражданскообществен-ник да доносничи срещу ми в рубриката "Помощ", че пиша срещу автор. Горното не е автор, а само интервюиран. Засега. Да сме наясно, де.
05 Юни 2015 07:50
специален поздрав за форума е грузинската черешка. С една война по средата, БВП на калпак в долари е нараснал над 3 пъти за десет години /2004-2014/. За същото време в България е нараснал около 2.3 пъти, а за възстановяваща се от войната и санкции Сърбия само 1.8 пъти. Тоест, условията за бизнес имат значение. Ако ние се бяхме развили с темпа на Грузия или на Румъния (около 2.9 пъти със засилване през последните години за разлика от нас) пак нямаше да има просперитет, но щяхме средно да имаме около 2000 долара годишно отгоре и една четвърт повече данъци за пенсии и НЗОК.
Иначе, човекът просто ни казва "щом не сме Китай, надежда всяка тука оставете" . Ами тогава защо да плащаме 20% данък? Нима тогава инвеститорите в достъп до пазара на Китай, ще дойдат? Къде е логиката? Нима ако бяха по-високи данъците, Пламен Моллов, доволен от възцарилата се обществената справедливост, нямаше да мачка хранителната индустрия?
Ника ако бяха по-високи данъците, сем. BaliBali щяха да осигуряват работниците си на цялата заплата, а не на минималното?
Разберете, плоският данък не е за да докара инвестиции или за да премахне корупцията, а за да може честният трудов човек, вложил усилия в образованието си и работа си, да запази по-голямата част от дохода си, да е поощрен да търси още по-добра работа и да е с чиста съвест, че след като той си е платил задълженията към държавата, може да изисква и от държавата обещанато.
В крайна сметка, няколко поколения българи бяха възпитани с приказките за баба Мравка и Щурчо, с поговорките "за лудо работи, за лудо не стой'" и "който не работи, няма да яде".
От кога тия изконни български ценности станаха неолиберастки, ми е чудно.
05 Юни 2015 08:28
Въпрос на време беше някой да каже, че в Агенцията по храните "царят е гол", казва Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията
Стията не я четох обстойно, ама ми прави впечатление, че много я изследват тази демокрация. Колкото по-я изследват, тя все повече затъва в киреча.
Инак твърдението, че не данъкът бил лош а момента на приемане са си глупости. Тогава икономиката беше доста добра, преди кризата, която ни връхлетя от към зад голямата локва, с активната помощ на малката пица Дянков., така, че можеше да се направи този експеримент. Сега икономиката е различна.
05 Юни 2015 08:34
Смисълът на европейските пари е да се развиват именно най-изостаналите райони. Такива от европейска гледна точка са всички български общини, но най-зле са по-малките
И те като вземат европейските пари, правят площада с плочки. И никакво развитие на икономиката на малките общини. По-добре е икономиката да се развива и вече от постъпленията от развитата икономика, да правят площада с плочки. Хем ще намалят безработицата, хем ще имат площад с плочки. Ама проектите на ЕС са все такива, щото държавата не трябвало да се намесва в икономиката.
05 Юни 2015 09:22
volog
05 Юни 2015 07:50

Нещо сте объркали причина и следствие. Не ниските данъци карат хората да си търсят по-добра работа или да инвестират в образование или технологии/ако става въпрос за фирма/, а обратното - учат ги на мързел. Ако данъците са по-високи, ще работиш повече, за да постигнеш стандарта към който се стремиш. Ще търсиш начини. А относно укриването - това е национален спорт и всеки, който се опита да играе по правилата, освен ако не е монополист на пазара, бива сдъвкан и изплют от конкуренцията, която укрива данъци, защото това си е вид конкурентно предимство. Проблемът се решава на централно политическо ниво, ако проверяващите се размърдат може да вкарат всички в пътя за по-малко от две години. Но нали тогава ще настъпят здраво не само криещите няколко хиляди, но и техните хора - за милиони. Затова си клатят краката и пускат аванта на всички, за да може в мътната вода "правилните" да са също облагодетелствани. Тва е моето мнение и няма да отстъпя от него и ми омръзна да го повтарям. А ако има ред и правила в държавата - инвеститорите и 20% ще внасят, бъди сигурен.
05 Юни 2015 09:46
Щом НПО-шки, цоциалисти, агенти от ДпС, мутро-пожарникари и деформатори искат плосък данък, значи е вреден!
05 Юни 2015 09:54
При максимален осигурителен праг /колко е сега? 2600?/ сметни колко процента от дохода се удържат общо за осигуровки и ДОД на взимащия 10 000 и на взимащия 500 лв заплата. Справедливо ли е по-богатият да се облага процентно по-малко в сравнение с и без това едва връзващия двата края обикновен бачкатор?


Ей не разбрахте, че богат е този който има много. А не този който взима много. Ако човек има 1 милион, че и 100 хиляди по-беден ли е от някой който няма нищо, но взима 10 хил. лева заплата? Говорим за дадения момент. Не за това какво щяло да стане ако човекът продължи да получава тая заплата.

Богат значи да имаш много. Не да получаваш много. Разликата е от земята до небето.

Само, че на тия с многото пари и собственост, това не им харесва. Искат да взимат парите на тия които здраво работят. А те да стоят и да си цоцат.
05 Юни 2015 09:56
Да, винаги другите са виновни, ние сме с чисти намерения. Но ако има разни честни, които си плащат всичко, в киреча- какви мръсници, каква гад , да си плащат и последния лев дължим. Само да ги порежем с още по- високи данъци, и ще отпуснем на мързеливите работници и шести ден платен отпуск.
Като направим данъците 100% за тези с над хиляда и петстотин лева, вече ще сме сигурни, че никога няма да стигнат желания стандарт на живот, и никога няма да спрат да бачкат. Мързели. Колкото повече работиш, толкова повече ще ти вземаме - че да не почиваш , ей!
Ще търсиш начини

Той, начинът е намерен. Молиш работодателят да те осигурява на минималното. Хем и ДОД спестяваш. Въпросът е защо единственият начин за оцеляване е да бъдеш нечестен, какво печели обществото от това, че още повече хора ще лъжат данъчните.
Не се и учудвам, че сивата икономика и олигархията, имат най-висок интерес от това да натоварят другите с високи данъци. И хоп после още субсидии , хем сладки поръчки - все за благото на Отечеството.
05 Юни 2015 10:10
завист, завист и пак завист, без никакви сериозни аргументи. Докато не изгонят оттук и последното кадърно, което все още е останало, няма да се кротнат.

Точно толкова е вярно и обратното - че аргументите за плоския данък са алчност, алчност и пак алчност. Икономически погледнато, и едното, и другото са глупости, глупости и пак глупости.

Известна доза несправедливост и известно равнище на неефективност са неизбежни във всяка една система на доходно облагане. Икономическият смисъл на нормалното облагане, а то е прогресивното, не е само в това, че е по-справедливо. То е по-ефективно.

Логиката му е проста. Изложена по-достъпничко, е следната:
Фирмите разпределят приходите си по два основни начина - като най-некадърно изплюскват по-голямата част, без да отделят за инвестиции, нови продукти и развитие или като ограничават тъпченето на търбусите и повишават разходите за развитие.
С прогресивното облагане, държавата изземва от некадърните да се развиват части от онова, което биха изплюскали без всякаква полза роду и ги концентрира за харчене от кадърните. Или поне за нещо смислено
05 Юни 2015 10:21
Пенсионерите пречат само в един случай, когато заемат мястото на някой млад нуждаещ се от работа.
Такива са предимно пенсионираните полицаи и подобните на тях.
Настаняват се на топли местенца и получават както високи пенсии, така и хубави заплати.
Проблемът би се решил с едно ново изречение в ЗОДФЛ /закон за облагане на доходите на физическите лица/ :
"Доходите от заплати, на работещи пенсионери, се облагат със 100 % данък."
И всичко ще си дойде на мястото.
Или заплата, или пенсия.
Избирай.
05 Юни 2015 10:27
Нещо сте объркали причина и следствие. Не ниските данъци карат хората да си търсят по-добра работа или да инвестират в образование или технологии/ако става въпрос за фирма/, а обратното - учат ги на мързел. Ако данъците са по-високи, ще работиш повече, за да постигнеш стандарта към който се стремиш. Ще търсиш начини.

BaliBali
Категорично, да.
Това е част от механизма за принудата към развитие
05 Юни 2015 10:42
Икономическият смисъл на нормалното облагане, а то е прогресивното, не е само в това, че е по-справедливо. То е по-ефективно.

Няма справедливи данъци, защото зависи от гледната точка на плащащия ги. Нормално е всеки човек да иска да запази колкото се може повече за себе си. А и не съм сигурен, че прогресивното облагане в България (където укриването на доходи е национален спорт) е по-ефективно.
Към прогресивно данъчно облагане може да се пристъпи само при висока данъчна събираемост, т.е. при еднакви трудови доходи да се плащат еднакви данъци.
Защото примерно един адвокат на свободна практика се осигурява на възможния минимум, плаща данъци върху невисока сума, а един мениджър на добра позиция и сега плаща няколко пъти по-високи данъци и осигуровки при съизмерими доходи.
Пък който смята, че му удържат ниски данъци, може да внесе повече в държавния бюджет. Нали тука всички твърдите, че сте заможни и въпреки това искате прогресивно облагане.

05 Юни 2015 10:46
Не ниските данъци карат хората да си търсят по-добра работа или да инвестират в образование или технологии/ако става въпрос за фирма/, а обратното - учат ги на мързел. Ако данъците са по-високи, ще работиш повече, за да постигнеш стандарта към който се стремиш. Ще търсиш начини.

Не непременно. След като държавата ти сложи балтия над някакъв доход, какъв ти е смисълът да работиш повече, след като твоят доход става съизмерим с този на някого с далеч по-ниска квалификация, който плаща и много по-ниски данъци?
05 Юни 2015 13:06
Към прогресивно данъчно облагане може да се пристъпи само при висока данъчна събираемост

Кому е интересна събираемостта, освен за бирниците и за онези, дето седем годин търсят "аргументи" за плоския данък? И седем годин веч - минавам на мерена реч
не могат да си изсмучат от пръстите и едно число, което да показва, че някаква си събираемост се е променила. Вчера си купих дюнери, плодове и зеленчуци. Какви изследвания трябва да извърша, за да разбера, че в държавния бюджет от моите пари няма да влезе и стотинка? Същите хора ми продават същата, иначе хубава, стока от десет години и досега не са ми дали и една касова бележка

Виж обаче какво казва НСИ /динамичен ред GFS_1.3.xls/ за приходите от подоходния данък:
Данъци върху доходите, 2007 г. - 4,560 млрд.
Данъци върху доходите, 2007-2015 - 26, 824 млрд., средно 3,832 млрд.
За 7 години сме загубили над 5 млрд. по текущи цени, което са над 7 милиарда по цени 2007 г. Седем милиарда!, на плоския данък дължим половината от това, което сега ще ни нахлузят като допълнителен дълг.
За тия 7 години само ЧЕЗ е отмъкнала в Чехия над 500 млн., които сме обложили за Бог да прости

05 Юни 2015 13:22
П.С. От плоския данък губим по милиард годишно, сравнено с ниския данък от 2007 г. При нормално, европейско облагане щяхме да си спестим не половината, а целия нов дълг, всичките 16 милиарда.
Страна-членка на ЕС Най-висока данъчна ставка,%
Австрия 50
Белгия 55
Великобритания 40
Германия 53
Гърция 45
Дания 31
Ирландия 48
Испания 47,6
Италия 46
Люксембург 46
Португалия 40
Финландия 38
Франция 54
Холандия 60

05 Юни 2015 13:33
Нищо подобно не казва статистиката. Тя показва /разгледай си файла/, че постъпленията от ДОД на физическите лица растат постоянно от 2007 насам - все едно е нямало криза.
Че 2007 година е била изключителна за печалбите на фирмите, тъй като приходите от корпоративният данък 2007 са 2.4 пъти по-големи от тези през 2006. Все пак, балон е , апартаментите в София, Банско и край морето се харчат като топъл хляб. След 2007, данъците от фирмите се връщат на по-нормални нива, но винаги над нивото от 2006. За периода 2002-2007 фирмите са внесли 2.2 милиарда по-малко, а физическите лица 5 милиарда по-малко отколкото през периода 2008-2013, или печалбата от плоския данък е около 7 милиарда, щом ще се сравняват периоди /друг е въпросът за размерът на икономиката през 2002 и 2013, но дори и средната стойност на 2006 и 2007 е по-ниска от стойностите за всяка следваща година/.
Сигурно подобни шмекери ще казват кой си харчел парите за глупости, и кой за ползу роду. Подобни сметкаджии вече сума ти години преразпределят парите на хората от бедни към олигархия. Повече данъци, не мерси!
05 Юни 2015 13:49
volog 05 Юни 2015 09:56
Изобщо не сте прав - не искам облагане на другите, защото и ние ще сме в тия други. Тоест - искам го за всички, еднакво.
Въпросът е другаде - кое ще размърда икономиката. Нищо няма да се промени ако седим в сегашната мъртва точка. А държавата верно трябва да почне да си гледа контролните задължения. В нашия бранш черната, даже не сивата, икономика е над 50%.
05 Юни 2015 14:15
Забелязах че от всички "идеи" на тази НПО едно изречение, при това немотивирано, е изнесено от Редакцията в заглавие. Това редакционна политика ли е?
05 Юни 2015 15:46
Кому е интересна събираемостта, освен за бирниците и за онези, дето седем годин търсят "аргументи" за плоския данък?

След като говорим за справеливост при разпределението на данъчната тежест събираемостта на данъците е много важен елемент, защото без висока събираемост държавата взема данъци и осигуровки в пълен размер само от добросъвестните. Само те ще бъдат потърпевши и при промяната на данъчната система. Тези, които декларират 420 лв. доход (а печелят 10 пъти по толкова) ще плащат дори по-малко.
05 Юни 2015 15:51
Подобни сметкаджии вече сума ти години преразпределят парите на хората от бедни към олигархия. Повече данъци, не мерси!

Не разбрах кое от двете изключващи се изречения все пак считаш за истина, но ето ти фактите:
Личното облагане на заплатите до 2 600 лв. у нас е 22,9% (10% ДДФЛ + 12,9% осигуровки), при по-високите пада до 10% ДДФЛ + 335,4 лв. осигуровки.
В зависимост от заплатата, българина го облагат с:
при 2 600 лева - 595 лв. /22,9%/
при 10 000 лева - 1 300 лв. /13%/
при 100 000 лева - 10 300 лв. /10,3%/

Холандеца го облагат с:
при 2 600 лева - 143 лв. /5,5%/
при 10 000 лева - 3 100 лв. /31%/
при 100 000 лева - 60 000 лв. /60%/

Много трудно се "доказва" колко е бело черното, как в белите страни преразпределят към олигархията и колко е онеправдана нашенската олигархия. Може и да поверва некой, ама само ако се подписва с кръстче и вика "бе-е-е".
05 Юни 2015 16:10
ВладиГео 05 Юни 2015 15:51

А да отваряме ли приказка и за плащането на косвени данъци? Как много богатите си пишат даже и тоалетната хартия като разход на фирмите и нито му плащат ДДС, нито дори ДОД. А бачкаторът - плаща ДДС като поп за всичко, което му трябва от магазина. Излиза така, че у нас държавата се издържа от залъка на бедния, а олигархията се радва на данъчен рай, и не само че не реинвестира печалбите, но и ги изнася в чужбина. Това положение - болен здрав носи - трябва да се спре.
05 Юни 2015 16:10
След като говорим за справеливост при разпределението на данъчната тежест събираемостта на данъците е много важен елемент, защото без висока събираемост държавата взема данъци и осигуровки в пълен размер само от добросъвестните.

Не оспорвам принципа, а казвам, че "събираемостта в пълен размер" е невъзможна. Какво ще събереш от някого с вила на Ривиерата, апартаменти в Рим и Виена и официален доход от неколкостотин лева? С колко - имам предвид пари ще обложиш хубавицата, която ми продава домати без касова бележка, купени някъде по селата?
Делиш на нула и то неизвестна величина
05 Юни 2015 16:12
Излиза така, че у нас държавата се издържа от залъка на бедния, а олигархията се радва на данъчен рай, и не само че не реинвестира печалбите, но и ги изнася в чужбина. Това положение - болен здрав носи - трябва да се спре.


05 Юни 2015 16:49
И колко депутата в Холандия подават празни декларации, докато холандският им главен прокурор се изпуска, че имат влияние в медиите? Колко холандски банки се разрастват, събирайки парите на държавата /тоест на всички данъкоплаци, много от тях бедни/, с чиито пари собствениците и свързани с банката купуват апетитни активи? На колко холандски кмета един полет с дрон на спретнати им къщурки, разкрива кралски имения? Каква част от холандските топ богати са придобили богатството си изключително от обществени поръчки и връзки с властта? Колко от държавните поръчки и конкурси в Холандия се правят за една фирма/ човек? Колко лидери на партии в Холандия са и хидроинженери по призвание и философи по диплома?Българските им аналози и в момента не плащат 10%, повечето се осигуряват на една кметска заплата, па камо ли като вдигнеш ставките. С високите данъци удряш само мърцината специалисти, получаващи достойно възнаграждение като АйТи специалисти, инжинери или средно ниво мениджъри из другите отрасли.
И какво правиш с парите - създаваш втора КТБ, ново Г-13? А да, запълваш дупката в НЗОК, подсилващ социалните функции на БДЖ/БЕХ/НЕК и строиш АЕЦ Белене, чийто риск-консултант услужливо се съгласява на цесия 100 към 100 за депозита на Веждю .и това ли е нормално в Холандия?
Ето, така се създава олигархия с парите на бедните!!!!
05 Юни 2015 17:05
Не оспорвам принципа, а казвам, че "събираемостта в пълен размер" е невъзможна.

Не съм писал за събираемост в пълен размер (цитираната фраза има съвсем друг смисъл), а за събираемост на данъците съпоставима с тази в европейските страни. Какъв е произходът на парите за скъпи имоти, автомобили и яхти в България?
На фона на крещящата корупция и безнаказаност искате по-високи данъци само за тези, които честно са си изкарали парите. Другите така и така закон не ги лови.
05 Юни 2015 17:56
И какво се оказва, хем априори
Какво ще събереш от някого с вила на Ривиерата, апартаменти в Рим и Виена и официален доход от неколкостотин лева?

се отказваме да събираме пари от баш олигархията, от тези, дето не си декларират доходите /а уж за социална справедливост се борим/, хем
разни чиновници ще определят тези, дето са си декларирали честно по-високите доходи, кадърни ли са или не, и ще им изземват излишъка:
С прогресивното облагане, държавата изземва от некадърните да се развиват части от онова, което биха изплюскали без всякаква полза роду и ги концентрира за харчене от кадърните.

В смисъл, някой специалист с над средната заплата, ще го заплюят за некадърен, и ще му вземат парите /спечелени с некадърен труд/ за почивка в Гърциа, да кажем. След това, с тези средства, чиновниците ще определят кой е кадърен /направо тази дейност може да се поеме от ТЕЛК/ и ще му дадат ваучер да почива в хотел на Гергов на Черноморието, примерно. А‌ Гергов ще дигне един тост "На полза роду!".
За да се облекчат истински бедните и пенсионерите, първо трябва да се намали регресивния данък, ДДС-то. При ставка 5% и отделна по-ниска за храна и лекарства, олигархията се споминава от финансов глад, и ще може да се мисли и за прогресивен данък.
05 Юни 2015 17:56
Патагонец
05 Юни 2015 17:05


Не, пак извъртате - искаме всички да са равни пред законите. И аз вече го казах - прогресивното облагане трябва да върви ръка за ръка със здрав контрол и преследване на укриването на данъци. Като изгорят 1000-2000 души, дори и 100-200 да са - публични /примерно като са почнали, ай да видим кога Бисеров и кмета на Пазарджик ще влязат в затвора? Ами циганските тартори от Игнатиево? Ще се точат дела и накрая - нищо/, та като изгорят масово някои, останалите сами ще се дисциплинират, от страх, че и тях ще ги бутнат. Ама нямаааааааа, администрацията спи, щото така и е наредено - от към главата се вмирисва рибата, нали знаете.
05 Юни 2015 18:02
Първо трябва да има здрав контрол, а после прогресивно облагане. Щото иначе, ще си останем само с прогресивното облагане, и с още по-малко честно декларирани доходи. Айде сега си отговори честно, ако утре Борисов или нека да е, Янаки Стоилов, въведе прогресивното облагане, ще платите ли цялата сума осигуровки, ще падне ли сивата икономика? Ами за това трябват поне два последователни мандата с твърди мерки срещу нея.
05 Юни 2015 18:59
И какво правиш с парите - създаваш втора КТБ, ново Г-13? А да, запълваш дупката в НЗОК, подсилващ социалните функции на БДЖ/БЕХ/НЕК и строиш АЕЦ Белене, чийто риск-консултант услужливо се съгласява на цесия 100 към 100 за депозита на Веждю ...?
Ето, така се създава олигархия с парите на бедните!!!!

Греда.
Аз съм капиталист, а не феодал-социалист.
Бъдещите приходи от нормалното облагане ще отидат по естественото си предназначение - да преотвратят бъдещото неизбежно заробване с нови борчове на нашето и следващите поколения. Това го споменах няколко пъти.

За втори път днес ще повторя основната функция на нормалното облагане - инвестиции и развитие. Ясно е, че това не може да стане само с бъдещи приходи.
Следователно? Ами, просто е. Задължително следва да се обложат с еднократен прогресивен данък депозитите над, да кажем, 200 хилки. Един вид, коригиращо действие на противообщественото и противоестествено натрупване на свръхдоходи, резултат от антибългарския плосък данък.

Сега внимавай. Капиталистическият начин за оперирането на този цирей е:
първо, тези милиарди да бъдат изразходвани за създаването на нови работни места, тоест за създаването на нови предприятия. 1 млрд. инвестиции създава 50 хил. нови работни места, от по-ниско качество. За други нито имаме хора, нито ни трябват;
второ, срещу иззетите пари, на бившите им собственици се издават привилегировани акции с номинал 50% от размера на платения данък и опция да закупят в бъдеще акции по номинал до останалите 50%. Простичко казано, държавата изземва средства от некадърните банкери и още по-некадърните титуляри, използва ги кадърно, като създава работещи структури и, срещу допълнителни пари, ги предоставя за обратно изкупуване на бившите собственици на парите.
05 Юни 2015 19:52
Аз съм капиталист, а не феодал-социалист.

основната функция на нормалното облагане - инвестиции и развитие

тези милиарди да бъдат изразходвани за създаването на нови работни места, тоест за създаването на нови предприятия

държавата изземва ... от некадърните ... по-некадърните ..., използва ги кадърно, като създава работещи структури

Не, ти си Драго Стойнев
Лека
05 Юни 2015 20:18
Задължително следва да се обложат с еднократен прогресивен данък депозитите над, да кажем, 200 хилки.


Явно това е план Б, за след кто излапате 16-те милиарда
05 Юни 2015 20:25
Не, ти си Драго Стойнев

Драго Стойнев ли? Стана ми интересен
От досегашните ми бегли впечатления, не съм усетил в него да може да разбере, за какво говоря. Камо ли да го разработи
05 Юни 2015 20:37
Плоският данък позволява печалбата да се похабява за лукс или да се изнася навън.
Разумният прогресивен данък заставя печалбата да се "укрива" в реинвестиране. Изгодно и за сериозните инвеститори, и за "мързеливите и некадърните" работници.
Верно, "няма политическа възможност"!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД