:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,973
Активни 211
Страници 19,383
За един ден 1,302,066

С кого да се съобразявам? С хората от интернет?!

Очите не са сложени, за да се блещи някой си, а са органично свързани със самия портрет, казва скулпторът Александър Хайтов
Александър Хайтов
Александър Хайтов е роден на 4 юли 1954 г. в София. Автор на множество скулптурни композиции и пластики, сред които са паметникът на Добри Войников в Шумен, на баща му Николай в Смолян, мемориалът на жертвите на гара Буново и др. Награждаван многократно. За изграждането на паметника на Самуил печели конкурс на фондация "Българска памет", чиято програма е съгласувана със Съюза на художниците и на архитектите, както и с министерството на културата.



- Г-н Хайтов, имате ли някакво по-специално отношение към Самуил, за мястото му в историята?

- Отношение имам към всички наши владетели. Конкретното към Самуил нямам специално, а професионално - свързано с паметника. Интересното е, че всичките ни царе са различни. Петър например, който е бил най-кротък и веротърпим, е царувал най-дълго. Интересно е да се рови човек, да вижда времената и нравите.

- Как точно е изобразен Самуил, в какъв момент?

- Синтезиран е целият му живот. Такива са възможностите на скулптурата . Тя не е комикс, повест, роман или филм, за да разказва във времето. Скулптурата е миг - или разбираш за какво става въпрос, или не. Тя е синтез - силует, портретна характеристика, атрибути, поза. Драмата на живота - 40 години битки, успехи, неуспехи и крах.

- Какво е по-специалното в очите?

- Очите му са виждащи - като контрапункт на неговите 1500 или според византийците 15 000 слепци. Начин да изобразиш тях са именно очите - големи, светещи нощно време. Самуил изкупува слепотата на тези хора. Между другото, гледайки, смръщен и съсредоточен, той гледа и навън, и навътре в себе си.

- Трудна ли беше задачата от гледна точка на това, че в Македония има вече такъв паметник? Съобразявахте ли се със скулптурата в Скопие?

- Не, като го направих, тогава видях тамошния паметник. Знам само, че е 6 метра висок. Не си направих труда нашият да е 6.5 или 6.10, за да ги надвием - няма смисъл. Един паметник се мащабира към околната среда. Има си формули. Не е да се чешиш по главата и да се чудиш колко да го вдигнеш - съобразяваш се с максималния и оптималния периметър на възприемане.

- Има ли при изобразяването на исторически фигури, владетели, някакви стилове, течения, които задължително трябва да се спазват?

- Не. Навремето е опитвано да се поставят канони - например предводител, паднал в битка, ако е конна фигура, конят да е вдигнал крак и т.н. Но това са формални, несъществени неща. Никой не може да те задължи. Важното е друго - има ли синтез, внушава ли фигурата това, което трябва да внуши.

- Самият лик, образът на царя, откъде го взехте?

- Няма източници. Има една полузаличена миниатюра от Манасиевата хроника, това е. Няма съхранени монета, печат. Черепът му е запазен, по него има две възстановки - съветска и българска. По структурата на твърдите костни пунктове се дава, доколкото може, линията на носа - къс орлов нос, както и счупена лява скула. Прически, бради, мустаци, мека тъкан - никой не може да каже какви са били. Фигурата е сборна, да кажем - идеализирана.

- Чуват се критики - защо бронз.

- Защо бронз? (Смее се.) Ами защото бронзът дава възможност да направиш детайл. Един меч и една пръчка, дето държи скиптъра, не може да ги направиш от камък. Всеки материал си има специфика, мисленето е в материала. Ако възложителите ми бяха казали, че фигурата трябва да е от гранит или мрамор, което би било абсурд обаче, трактовката на фигурата, мотивировката щяха да са съвсем други. Бронзът дава възможности да изработиш орнаментиката, а тя е интересна при Самуил - виждайки паметника, децата ще разберат как е изглеждал един меч навремето. Мечът е изобразен като по тогавашната технология - със скоби, които държат ремъците, накрайник. Короната е истинска, византийска от IX век, леко трансформирана, но е такава, каквато е била - с камъни, инкрустации, като емайлираните икони. Това са неща, които трябва да ги знае човек - защо да ги крием? Показваме ги чрез паметника. В края на краищата така съм го видял аз.

- Какво е посланието на фигурата? След 100 години като мине човек, какво трябва да разбере?

- Не съм го мислил като послание. Казах ви - изобразен е животът му в 2-3 секунди, колкото го възприема един човек - да го види и да се зачуди защо тази фигура е изобразена така. Скулптурата няма нужда от текстове - нека човекът иде и прочете защо изглежда така. Ако прелисти Антон Дончев и Димитър Талев или изследването на Пламен Павлов, ще разбере защо. Главата му е наведена, за да вижда зрителите. При тази височина минаващият през средата на улицата да го гледа в очите.

- Целял ли сте досег с публиката, провокиране на любопитство?

- Най-малкото любопитство. В паметника няма нищо формално. Например на кроткия Петър I не му отиват такива очи, той не би имал пронизващ поглед. Очите не са сложени, за да се блещи някой си, а са органично свързани със самия портрет. Аз имах варианти и без очи, с изрязани, слепи, но тези стоят най-сериозно. Внушават, че тъмни мисли го занимават.

- Тъмни?

- Разбира се. 40 години се е клал, бил се е. Женил, развеждал, сватосвал щерките за чужди императори, за да завземе и там престола. Брат си убива - все тъмни неща, погледът ги показва. Не е отшелник, войн е бил.

- А какъв всъщност е стилът на паметника, може ли да се определи?

- Това е реалистичен подход - гънката си е гънка, авторът не си оставя собствения почерк. Примерно, ако грузинец прави паметник, веднага ще разбереш, че е грузинец. Ако е Джакомети - ще стане ясно, че е от него. Джакомети обаче няма да направи точно такъв паметник, ще бъде от топчета някакви. Темата си иска подхода. Заданието беше реалистично изобразяване. Авторът трябва да остане в темата и да постигне внушението. Реалистичното изобразяване е най-трудно. Всеки може да шляпа както си знае, под предлог че му е авторско виждане. По-добре обаче да разкажеш нещата каквито са - да образоват и възпитават.

- Как си обяснявате факта, че почти нямаме паметници на български царе?

- Това е националният нихилизъм, държавна политика открай време. Интересното е, че дори Борис III не е направил нещо по въпроса. Също и през комунизма, макар че при Людмила Живкова покрай 1300-тата годишнина имаше търсене на корените. Тя разреши плочата на Левски да бъде сложена по решение на БАН долу в "Света Петка". Тя, бай Георги Йорданов и Пенчо Кубадински (знам го от бай Георги) са търсили място за паметници на Борис I и Крум.

- Казва се, че в Европа от десетилетия не са откривани паметници на владетели, т.е. това, което правим сега, е изостанало, противоречи на европейския модерен дух. Вярно ли е?

- Безродни души приказват врели-некипели. Всеки народ си е турил каквото могъл. Имат си паметници, как да нямат? Направили са си ги. Пак ли да ги правят? А ние, които нищо не сме направили, защо да не ги правим? Кого плашат? Но аз ще ви кажа - политика е това. Интернационализмът не даваше да се правят такива паметници. Умря, дойде глобализмът - също не дава. Те са като монофазния щепсел - като го вкараш, работи на 220 волта, като го обърнеш - пак на 220 работи. Никаква разлика между тях. Но нещата са по-дълбоки. Тръгват още от чорбаджиите, при които парите изместват националните добродетелите. След 1944 г. чрез Тодор Павлов се налагат стандартите на Сталин - обезличаването, дегероизацията на нацията. Това продължава и в момента като държавна политика. При нейното отсъствие се настаняват циркове - баби пеят песни по читалищата за пред чужденците.

- Случвало ли ви си е да влизате в спор за изкуство с хора, невежи в изкуството?

- То е все едно аз да споря с дърводелец как да ми направи вратата. Всеки си знае работата. Нека невежият се образова, а не аз да слизам и да му обяснявам кое и как. С кого да се съобразявам? С хората от интернет?
36
8639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
08 Юни 2015 19:38
Интернационализмът не даваше да се правят такива паметници. Умря, дойде глобализмът - също не дава. Те са като монофазния щепсел - като го вкараш, работи на 220 волта, като го обърнеш - пак на 220 работи. Никаква разлика между тях.

08 Юни 2015 19:46
Александър Хайтов

08 Юни 2015 19:48
Паметникът е прекрасен, Хайтов - голям майстор!
08 Юни 2015 20:42
Майсторе,
08 Юни 2015 20:43

Много се развълнувах като видях паметника на снимка. Претворили сте моята представа за Самуил!
08 Юни 2015 21:03
И аз се развълнувах, когато го видях.
08 Юни 2015 21:59
Младият Хайтов е обхванат от газирания патриотизъм, който тресеше баща му. По същия начин се нахвърля върху несъгласните така както Николай Хайтов бясно атакуваше всички, които се усъмниха, че Левски е погребан в църквата Света Петка. Проблемът тук е, че паметникът с LED-тата ще остане дълго да ни боцка очите, за разлика от безумните теории за гроба на Левски, които отзвучаха за десетина години.
08 Юни 2015 22:08
да ни боцка очите


Ще ви боцка очите с очите.
08 Юни 2015 22:29
Mercury, BMW въвеждат лазерни фарове за новите си модели. Да монтират такива и на паметника за още по силен ефект.
08 Юни 2015 22:34
Може и да те потупа по рамото с меча, когато минаваш нощно време покрай него, де да знаеш.
08 Юни 2015 23:01

На мен паметникът ми хареса!
08 Юни 2015 23:03
Тоз младеж да иде да види Седмокрилия, да вникне в смисъла на фразата - sic transit gloria mundi, пък после да плещи щуротии.
08 Юни 2015 23:07
Заданието беше реалистично изобразяване. Авторът трябва да остане в темата и да постигне внушението. Реалистичното изобразяване е най-трудно. Всеки може да шляпа както си знае, под предлог че му е авторско виждане. По-добре обаче да разкажеш нещата каквито са - да образоват и възпитават.

И кое точно му е реалистичното в този паметник?
Впрочем, хубаво е да се осъзнава, че освен НПО-шкия либерастки и рубладжйския бизнес, го има и националистическият.
08 Юни 2015 23:11
Може и да те потупа по рамото с меча, когато минаваш нощно време покрай него, де да знаеш.


Де статуята на Командора, де. Бронзовият гост.
08 Юни 2015 23:48
Макетата, да не се минат, сега ще преправят техния паметник, очите на Самоил щели да фъргат светкавици.
08 Юни 2015 23:56
Четох, четох и... това за короната е най-тъпото, защото това е действителна корона - обаче унгарска, верно с византийски произход, но дали Самуил е имал точно такава? И другото - реализъм начи? С тия рунтави вежди - точно реализъм си е, ъхъ. Такива вежди нямат и горилите. А, сетих се, само Буги Барабата има такива.
09 Юни 2015 00:00
Ред е на Аспарух. А след това и сянката на Василевса - чисто гол, наметнат с шлифер, а под шлифера ерекция, която ту се появява, ту изчезва. Не забравяйта вечно актуалната фраза: Стига простотии, бе.... Над многоточието добавете поредното актуално име на български творец.
09 Юни 2015 01:46
Абе, а паметник на Сандо Македонски,нямали някой да спретне? Напук на макетата.
09 Юни 2015 07:02
Много хубав паметник Браво.
09 Юни 2015 08:02
Светещите очи са безкрайно неуместни. Самия паметник не коментирам - визията си е на автора, аз виждам Самуил и трагедията му по съвсем друг начин, но аз не съм скулптор и не печеля общински конкурси. Само че да включваш и изключваш очите на един български цар заедно с нощното осветление на София ми идва в повече. Пак добре, че творческия подем се е спрял само до очите. Можеше и да кука на кръгъл час.
09 Юни 2015 08:38
Ония пеерасчета от "Отворено общество" дадоха тон и сега лайнометите ще работят минимум месец на пълна мощност като стенобитни машини. Дето вика Кулезич " живеем във време на символи" - паметника 1300 год в руини , държавата България в руини и як отпор с/у паметника на Самуил. Той пък се появява отново във време , когат България отново загива , като отново да защити земята и хората си.
09 Юни 2015 08:39
***
09 Юни 2015 09:32

Два пъти ходих специално, за да го видя - през деня и през нощта. Ще добавя само, че това е определено липсваща тема в софийския пейзаж - дано започне да се попълва.
09 Юни 2015 10:16
Хайтов,
Остави ги, нека си говорят, Паметникът остава. И е наистина внушителен и "говорещ" - за който иска да гледа и чува, разбира се!

09 Юни 2015 10:43
Интернационализмът не даваше да се правят такива паметници. Умря, дойде глобализмът - също не дава.

Хайде де, не давали! Че как тогава се построи паметникът след като не са давали?
Не ми е ясно внушението със светещите очи, може пък да е вампирясал, знае ли човек?
В Лондон има статуя на немощния Чърчил, прегърбен и с бастун. Като я видях останах изненадан... но все пак внушението е, че човек може и немощен да е, но има и дух.
Все ми се иска статуите на великите личности от историята да имат по-човешки вид.
09 Юни 2015 10:48
Не знам. Разколебан съм. И ми харесва, и недоумявам. Кой знае защо, тези светещи очи ми напомнят за склуптурата на един кон, на летището в Денвър...
09 Юни 2015 11:04
При тази височина минаващият през средата на улицата да го гледа в очите.


Мен ме притеснява да минавам между цар Самуил и войниците му точно в момента на срещата им.

Но аз реагирам така и с всеки човек в състояние на масивен инфаркт..

Мисля че трябваше да се обсъди мястото, на което ще се потавя паметника. Авторът е достатъчно кадърен и щеше да е съобрази.

Между другото в интернет има всякакви хора. Не може да решаваш с кого да се събразиш само въз основа на начина на комуникация.

Съжалявам, че се впусахме в идиотската надпредвара за брой паметници на глава от населението.

09 Юни 2015 13:56
Поздравления г-н Хайтов.
Харесва ми стилът на изказа ви и самочувствието, което имате.
Тая страна, това общество имат нужда от повече позитивна увереност.
09 Юни 2015 17:21
г-н Хайтов, паметникът е чудесен. Точно така трябва да гледа един владетел-войн. Очи от стъкло или скъпоценни камъни са слагани и на тракийски и на римски склуптори. Във Ватикана има една Атина Палада, която гледа като жива. Католическите склуптури също гледат като живи, да не говорим че са изцяло оцветени и облечени. Само тука някой внуши на местните мутро-ганьо-чалго-пролетарии, че нещо им разбира главата да дават оценки за всичко и на всеки. Общинска комисия от каки със съмнително "више" и 300 лева заплати ще се събирала да решава бъдещето на паметника, разбираш ли?!? Що за дивотии?
09 Юни 2015 17:33
Хайтов,
09 Юни 2015 18:02
великолепен паметника на Добри Войников! който и без арката зад него щеше да продължи да бъде такъв, по мое мнение. дори по-добър, защото щеше да запази същото съдържание в по-опростена форма. но явно автора се е нуждаел от нещо, с което по негово мнение да подчертае идеята си. "помощно средство". каквото използва и в паметника на цар Самул - светещи очи! защото изразните средства на неговото изкуство явно не му достигат? или не е сигурен в идеята си? щом му се налага и да обяснява с изразните средства на словото идеята си.
може би създаването на паметник на цар Самул надхвърля възможностите на Хайтов. поне така мисля.

не било комикс, но снимката от статията:

http://dnes.dir.bg/news/pametnik-tzar-samuil-19230147?nt=10

ми изглежда така, както изглежда в комикс човек, ударен от ток! космите му настръхнали, очите му ококорени и светят!

а за всички против НПО - проверете кой е поръчал паметника! НПО!:

https://www.facebook.com/pages/%D0%A4%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%9F%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82/540948509258655
09 Юни 2015 18:36
всъщност, още една интерпретация на същия образ - монументална:

http://www.makedonia-bg.com/?show=muzei&cid=37

която, по обясними причини не предизвиква подобни дебати защото:

1. е с безспорна художествена стойност.
2. поставена е на точното място - крепост на владетеля.

ПП а какво точно предствлява ПАТРИАРШЕСКИЯ жезъл в ръката на царя... войн?! шок и ужас. какъвто въпрос би бил избягнаът до някъде, ако такъв жезъл е в ръцете на владетели монаси - Тервел, Борис.
09 Юни 2015 18:43
а ако искаме великите българи да бъдат увековечени с паметник /за наистина великите това е факт и без паметник/, редно е община Добрич да се размърда и да реализира едно дело, започнато от родолюбиви българи преди близо 100 години и нереализирано до сега по политически причини - паметник на генерал Колев!
11 Юни 2015 17:30
Хора, стига сме се пенили по форума! Паметникът си е хубав?! Има и една хубава новина за почитателите на скулптурата в България и тя е, че Александър Хайтов може да прави класически произведения. Не като досега само "строшеняци", както би се изразил големия Иван Фунев
14 Юни 2015 09:23
Защо толкова негативни реакции около този паметник? Има си хора с вътрешна потребност да оплюват. Но за наистина съдбовните неща си мълчат страхливо. Не паметникът ни е проблема в момент, когато страната отива доброволно на фронтовата линия!
14 Юни 2015 11:49
Хайтов
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД