:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,691
Активни 219
Страници 19,101
За един ден 1,302,066
Анализ

Електронното гласуване незабавно би подобрило качеството на демокрацията

Ако бъде въведен задължителен вот, трябва да има и бяла бюлетина "срещу всички"
Антоний Гълъбов
Референдумът, който предлага президентът Плевнелиев, трябваше да се проведе преди приемането на първия Изборен кодекс. Той би дал мандат за изграждането на цялостна и устойчива законодателна рамка на изборния процес. Вместо това сме изправени пред необходимостта от трета за последните три години редакция на правилата за провеждане на избори в България.

Трите основни теми на референдума са предмет на публичен дебат от много години. За първи път те са събрани заедно, в единно условие за решаването на различни задачи. И за първи път връзките между тях са предмет на публичен дебат, дори и само заради едновременното им поставяне на обществено обсъждане.

Освен задължителния мажоритарен и електронен вот, останалите идеи имат по-скоро технически характер, като например - въвеждането на активна регистрация. Но те не променят общия извод - техническите решения



не могат да заместят липсата на политическа воля,



така, както и най-добрата PR стратегия не може да замени липсата на съдържание.

Темите на референдума предизвикаха поне две вълни на съпротива. Когато за първи път президентът лансира тази инициатива, съпротивата се разгръщаше по линията на институционалното противопоставяне. Тогава обвиненията бяха в това, че референдумът се прави, за да бламира мнозинството. Днес критиките идват от същата посока, но се концентрират все повече върху въпроса за очакваните резултати и тяхното значение за политическия процес.

Темата за задължителното гласуване се превърна в популистки рефрен, без никога да е била обсъждана по същество. Изгубилите избори и най-вече партиите, губещи избиратели, винаги са настоявали, че задължителният вот трябва да съживи демокрацията. През последното десетилетие все по-често задължителното гласуване бе представяно като панацея срещу купуването на гласове. Принудата за гласуване се възприема като средство за неутрализиране на политическата корупция.

Зад всичко това винаги е стояла една по-скоро утопична политическа идея - представата, че разпределението на силите в парламента би се променило, ако всички са задължени да гласуват. Всъщност това не е така. Всеки път в навечерието на избори всички виждат резултатите от социологическите сондажи, които представят политическите предпочитания сред всички български граждани. Неочаквано неприятният извод е, че разпределението на политическите предпочитания сред негласуващите не се различават съществено от вота на онези, които гласуват.

Най-важното е, че негласуващите и гласуващите споделят общи представи за властта и нейната употреба. В българското общество доминира политическа култура, която е по-скоро от поданически тип, ако използваме определението на Алмънд и Верба. Ако предстоящият референдум потвърди резултатите от многобройните изследвания, показващи, че има подкрепа за въвеждането на задължително гласуване, това няма да промени съществено разпределението на силите в българския политически живот.

Всъщност, ако мнозинството от българските граждани се произнесат в подкрепа на задължителното гласуване, би трябвало да бъде въведена и възможността за т.нар. бял вот, за бяла бюлетина, с която избирателите биха могли да гласуват "срещу всички". Само тогава принудата към вот би могла да бъде компенсирана от правото на отказ.

Мажоритарният елемент в избирателната система също бе превърнат в мит. Но опитът на всички демократични режими показва, че мажоритарната система насърчава формирането на двупартиен модел и ограничава до минимум възможностите на по-малките политически формации, а с това и представителството на интереси на регионално и местно ниво. Не е ясно доколко българските граждани биха били съгласни с това сегашните партии да бъдат сведени до две, без надежда за съществена промяна в тяхното качество.

Разширяването на обхвата на мажоритарния вот не би трябвало да подменя напълно пропорционалния избор. Мнозинството сред самите защитници на подобна промяна не подкрепя преминаването към изцяло мажоритарна система на избори. По-скоро идеята изглежда свързана с опита ни от модел на смесена система с едномандатни и многомандатни избирателни райони, формиращи съизмерими части от институциите на законодателна власт. Проблемът е в това, че ние всъщност нямаме достатъчен опит с мажоритарни избори, доколкото президентът и кметът, по различен начин, но в еднаква степен, не определят политическия дневен ред на управлението. Във всеки случай ефектите от разширяването на мажоритарния елемент ще могат да бъдат оценени след по-дълъг период от време.

Най-съществената промяна, до която може да доведе успехът на националния референдум, е свързана с електронното гласуване. Опонентите на това предложение предпочитат да се съсредоточат върху техническите въпроси за гарантирането на тайната на вота и рисковете от банализиране на участието в избори. Технически решения има и те могат да бъдат приложени, но по-важна е целта. Няма значение дали ще бъде избран един или друг технически способ -



важно е да бъде гарантирано правото на избор



на българските граждани, живеещи извън България.

Сам по себе си фактът, че нямаме достоверна статистическа информация за това колко български граждани живеят трайно извън страната, е показателен за отношението на държавата ни към тях. Дори и най-консервативните оценки ги определят в рамките на около един милион и половина души. Най-малко около 400 000 от тях биха участвали в избори, ако съществува подобна възможност.

Сравнението между политическите предпочитания на българските граждани в страната и извън нея на национални избори винаги е показвало съществени различия. Не би било пресилено да се каже, че българският политически пейзаж би изглеждал много по-различно, ако съществуваше възможност българските граждани извън България да гласуват активно през изминалите години. Може би именно това е причината за негласното съглашение да не бъдат предприемани никакви действия за осигуряването на конституционното им право за участие в избори.

Ако има тема в предстоящия референдум, която пряко и незабавно би се отразила върху качеството на демокрацията в България, това е именно електронното гласуване. Ако българските граждани подкрепят тази възможност, още на следващите президентски избори тази промяна ще придобие своите реални очертания.

Партийната политическа система се намира в дълбока криза на легитимност. Много от политическите етикети, които все още претендират за участие във властта, ще изчезнат преди следващите парламентарни избори. Сегашният партиен модел е напълно изчерпан и дори политическата корупция не е в състояние да удължи срока му на годност. Разширяването на достъпа до гласуване за българските граждани извън страната ще пренареди партийния пейзаж и ще внесе нова политическа перспектива. Може би затова опонентите на референдума говорят много за задължителния и мажоритарен вот, но все така избягват темата за електронното гласуване.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Депутатите упорито не желаят да разчупят сегашната система на гласуване, като разрешат и електронен вот.
СНИМКА: "СЕГА"
Президентът Росен Плевнелиев настоява референдумът по трите основни въпроса на изборното законодателство да се състои на 25 октомври.
39
2837
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
08 Юни 2015 19:48
Предлагам на автора да се запознае малко повече с историята на ООН. Ще разбере, че това е световна организация, поставила си за цел да възпира ужасите на войната за в бъдеще.В този дух на нормотворчество, ООН е счело да приеме Пакт за Граждански и Политически Права, където гласуването е обявено за ПРАВО.Обратното означава, че провеждащите задължителното гласуване не отиват към мирна политика, а се придържат тихомълком към политиката на война за разрешаване на спорове в световен мащаб. Ето защо считам, че този автори чисто и просто е с промит мозък, но не че мечтае за война, а а за това, че е станал проводник на една тоталитарна идея.
08 Юни 2015 20:59
Упорито си баем, да не случим Реформа в универсалното ни общуване - преструктуриране на днешната му система не се налага и толкоз ...
08 Юни 2015 21:03
Ндааа НБУ-шко, соросоидно, рифурматурску
08 Юни 2015 21:12
И то какво качество - огладено, редактирано, оформено според вижданията на тези, които "броят" гласовете в интернета...
-----------------------------
Сайтът на Генек
08 Юни 2015 21:25
Не би било пресилено да се каже, че българският политически пейзаж би изглеждал много по-различно, ако съществуваше възможност българските граждани извън България да гласуват активно през изминалите години.


Никой не ме слуша... Всеки бълва простотии по въпроса, всеки гледа как максимално да навреди на България!

Който иска да гласува - да се седи дома, като толкова му е мило Отечеството и родната стряха!

Гласуването (особено!) на онези, които петилетки, десетилетия, столетия и милениуми не са стъпвали в толкова любимото си Отечество, които тъй милеят за него, че идват на петтях години един път за една седмица, по нищо не се различава от това, да се позволи на зрителите да слизат на терена и да бият дузпите/корнерите на мача, а и да си бъдат пълноправни участници в съревнованието... Или на кибиците да местят в партиите на гросмайсторите...

Запилял се по чужбина, през оная му работа за България, щял да гласува! Въобще не знае какво става в България, инфото му само от проробовладелската преса, която е 99.99% от всичката ни преса, и от ограничен брой роднини, приятели, познати от беглите спявки, щял да взема информирано решение и пр. дивотии...

Туй е същото, като да се позволи на софиянци, напуснали родните си села и махали преди десетилетия, да гласуват за кметове в съответните населени места!

Правилото е просто - който в последните 5 (пет) години не е живял/пребивавал преимуществено на територията на България (минимум 7 месеца за всяка календарна година) или непрекъснато през последните 3 години - няма право да гласува! Изключенията са ясни - дипломати и пр., изпратени по работа от държавата и за сметка на държавата.

Има много и съвсем нормални наши сънародници в чужбина - те са преобладаващата част! Но те са направили своя избор - чужбината! Да гласуват за органите на приелата ги държава - за новите си родини и отечества!

Извод: Участието на сеирджиите/кибиците/зрителите се свежда единствено до правото да гледат, но не и да участват!
Dixi!

-----
заб. - както е знайно - принципно не гласувам - това е мое вътрешно и дълбоко убеждение, подкрепено от житейски, морални и правни доводи!
08 Юни 2015 21:41
Опонентите на това предложение предпочитат да се съсредоточат върху техническите въпроси за гарантирането на тайната на вота и рисковете от банализиране на участието в избори. Технически решения има и те могат да бъдат приложени, но по-важна е целта. Няма значение дали ще бъде избран един или друг технически способ -

важно е да бъде гарантирано правото на избор

на българските граждани, живеещи извън България.

Сам по себе си фактът, че нямаме достоверна статистическа информация за това колко български граждани живеят трайно извън страната, е показателен за отношението на държавата ни към тях. Дори и най-консервативните оценки ги определят в рамките на около един милион и половина души. Най-малко около 400 000 от тях биха участвали в избори, ако съществува подобна възможност.


Да не придирям за изсмуканото от пръстите число на потенциалните гласуващи емигранти, но трябва да се уточни, че правото на българските граждани живеещи извън страната да гласуват и сега е гарантирано.

Образуване на избирателни секции извън страната
Чл. 14. Избирателните секции извън страната се образуват:
1. където има дипломатическо или консулско представителство – при наличие на не по-малко от 20 избиратели, подали заявление по чл. 16, ал. 1;
2. извън т. 1 – при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление по чл. 16, ал. 1; при избори за членове на Европейския парламент от Република България такива секции се образуват само в държави – членки на Европейския съюз;
3. в местата, в които на проведени до 5 години преди изборния ден избори е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели; списъкът на местата се обявява от Централната избирателна комисия не по-късно от 50 дни преди изборния ден;
4. извън местата по т. 1 – 3 по преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства въз основа на общия брой подадени заявления или на общия брой на гласувалите на предходни избори, включително и когато броят на подадените заявления за определено място е по-малък от 40; ръководителите на дипломатическите или консулските представителства на Република България изпращат мотивирано предложение до Централната избирателна комисия не по-късно от 22 дни преди изборния ден.


40 души да заявят желание (необходимо е да изпратят заявление по електронен път до ЦИК) и българският данъкоплатец ще им плати разкриването на секция в която те ще могат да гласуват. Толкова ли е труден за тях процесът по попълване на електронното заявление, та стотици хиляди (според автора) искат, но не могат да гласуват?

Накратко казано, глупости са теориите за стотиците хиляди лишени от правото да гласуват емигранти, авторе. Който от емигрантите е искал да гласува и без електронното гласуване си е пуснал бюлетината.

Не са никак глупави обаче опасенията, че електронното гласуване ще даде прекрасна възможност на търговците на гласове. До сега те разчитат до голяма степен на "честната" дума на продаващия гласа си, тъй като възможността за контрол не е голяма - снимка на моб телефон например, но не всички имат подходящ телефон, пък иди и ги гони да им проверяваш снимките ако си дал цялата обещана сума. Или най-общо казано в момента търговците плащат и стискат палци.

Въведе ли се електронното гласуване, търговците ще си направят техни си "избирателни секции", където парите ще се раздават не срещу обещание, а срещу попълнена пред очите на търговеца електронна бюлетина.

А и като допълнение, в момента бюлетините се броят на ръка. Не е необходима кой знае каква технология (секционни протоколи, хора, сандвичи и търпение) за да се контролира броенето на бюлетините. Като как ще се проверява дали електронният вот е подправен? Кой ще има доверие на изборни резултати при които, да речем, със 100000 хил гласа подадени по електронен път са превърнати в победители тези, дето са загубили с малко при броенето на гласовете от книжните бюлетини?

Та само заради поредния опит за възкресяване на самозатрилите се за пореден път от алчност и глупост седесари да се допусне такъв подарък в ръцете на търговците на гласове и да се увеличи хаосът и недоверието към изборите - не е редно. Ама никак даже.
08 Юни 2015 22:24
Някои хора сякаш живеят във виртуална действителност ?!
08 Юни 2015 23:34
Задължително ли - не искам никой да ме задължава за нищо. Мажоритарен елемент - да, но как? Германската система е добра - партиите взимат мандати по пропорционален принцип, но личностите са мажоритарно определени. Това е вид смесена система, която е най-добрата в света, но ние нямаме опит точно с такъв вид мажоритарен избор. Активната регистрация не е технически детайл, а много съществен елемент от легитимността на изборите, ще спомогне много за изчистване на мъртвите души от избирателните списъци и освен това ще отсее маргиналите. Електронно гласуване няма никъде по света, освен експериментално и силно ме притеснява тайната на вота, а също и възможността за манипулирането му, КАТЕГОРИЧНО НЕ. Виж за машинно гласуване - абсолютно ЗА. Тотално машинно гласуване също ще отсее маргиналите, а също и ще спре възможността с разни поправки в протоколите да се манипулират резултатите - машината има твърд алгоритъм и вади готов протокол. Е, някои старчоци ще се объркат, ама ако се обучат пробно преди да влязат в кабинката - всеки немалоумник ще се справи. И на последно място - не искам съдбата ми да се определя от емигрантите, които не са тук, че да определят кой да ме управлява, кой и как да харчи моите данъци /защото те не плащат данъци тук, нали?/. Да има секции само в посолствата и толкоз. Особено в Турция - само в посолството в Анкара и една секция в Истамбул.
09 Юни 2015 00:06
Омръзна ми да повтарям, че привържениците на електронното гласуване, преди да плещят глупости, първо да се консултират с компютърджиите на КАТ. Те съвсем наскоро патиха от хакери и още им държи влага...
09 Юни 2015 00:30
Сам по себе си фактът, че нямаме достоверна статистическа информация за това колко български граждани живеят трайно извън страната, е показателен за отношението на държавата ни към тях. Дори и най-консервативните оценки ги определят в рамките на около един милион и половина души. Най-малко около 400 000 от тях биха участвали в избори, ако съществува подобна възможност.

Според последните изборни статистики, няма достоверна информация колко български граждани живеят ИЗОБЩО - било то вън или вътре в страната. И това е показателно за отношението на държавата към избирателите.
В Канада по консервативни данни живеят 50 хиляди български граждани, по не толкова консервативни - 150 хиляди. От тях през 2014 са гласували 576 в Торонто, 168 в Отава, 599 в Монреал и 284 в бойния Брамптън. Общо 1627 човека, включително посолският и консулският персонал. Иначе речено между 1 и 3 процента. Не едни от три, а един от сто или трима от сто. Която сметка, ако бъде приложена на милион и половина консервативно изброени емигранти - прави между 15 и 49 хиляди човека в най-оптимистичния вариант, защото от милиона и половина следва да се извадят децата под осемнайсет години, които са доста, даже по неоптимистични прогностики.

Какво показва обаче действителността? Гласували са три пъти над оптимистичната прогноза! 145 хиляди човека са се вдигнали и гласували.

Сега веселата част:
1. Първа по гласове е ДПС с 59 938 действителни и 3 450 недействителни гласове.
2. Втора е ПП ГЕРБ с действителни 38 868 гласа и недействителни 1 109.
3. Трети са РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК – БЗНС, ДБГ, ДСБ, НПСД, СДС съответно с действителни 15 523 и недействителни 258 (общо взето най-грамотни гласоподаватели от челната тройка )
Далеч зад челната тройка дишат праха ПАТРИОТИЧЕН ФРОНТ – НФСБ И ВМРО с действителни 5150 на недействителни 175, Коалиция АБВ – (Алтернатива за българско възраждане) действителни 2 637 на 41 и още разни дребни формации.

Та, старата максима "внимавайте какво си пожелавате" си важи с пълна сила за чуждестранния вот в електронен вариант. Дисциплинираните 65 хиляди избиратели на ДПС в сега достъпните райони вероятно ще се удесеторят достигайки максималния брой на българските изселници в Турция и българските турци на гурбет по Западната Европа. Да не вземе да се окаже, че следващият премиер-министър се е казвал по едно време Владимир Зидаров, а иначе говори най-правилния български в парламента. От друга страна, поне ще се чува правилен български. И няма да ме е срам от щастлифти хора с речник колкото Елочка Човекоядката.
09 Юни 2015 00:36
Няма значение дали ще бъде избран един или друг технически способ - важно е да бъде гарантирано правото на избор на българските граждани, живеещи извън България.

Че то и сега е гарантирано - изборите се обявяват достатъчно преди самата дата и ако българските граждани извън България, искат да гласуват, могат да си дойдат. Ако не искат да си идват, то това означава, че прекъсват връзките си с България.
Сигурно изглежда пресилено мнение, защото все пак отсъствието от Австралия е свързано с материални разходи, но нали сме патриоти? Ако не смятат да се връщат в България, за какво тогава гласуват? Ако ще се връщат, то ще се връщат и без избори.
Знам, че ще бъда оплют незабавно, не смятам, че мнението ми е окончателно, но мисля, че има разумност в него.
Всъщност въпросът е сложен. Но ако бях в чужбина, много щях да се замисля над мотивите ми за гласуване - дали са свързани с идеята за моето пребиваване в страната (някога в бъдещето)...
Мисля, че темата е подходяща за обсъждане. Не искам да засегна или обидя някого...
09 Юни 2015 05:04
Нищо не може да подобри качеството на таз сбъркана система. Да се принуждават хората да гласуват като не харесват партиите и не мислят, че те ги представляват, си е чиста репресия. Каквато нямаше и по времето на соца. Освен всичко закона за референдумите е нацяло сбъркан. И никога няма да ползволи на хората да решават. Всичко и прах в очите и отместване на темите. Ние искаме по-молко депутати, за това никой не ни пита естествено. Защото знаят отговора и какво от това?! Трябва да има и задължителна регистрация. Вместо нея искат да ни натресат гласове от чужбина, които да бъдат още по-безконтролни, за да могат да си ги нареждат, както им падне.
09 Юни 2015 07:03
Най-малко около 400 000 от тях биха участвали в избори, ако съществува подобна възможност

Извод изсмукан от пръстите. Ако искаха да участват, нищо не им пречеше и на отминалите избори да го направят.
И стига вече с тези българи в чужбина. Ако искате да знаете колко милеят за България, направете едно допитване колко от тях биха се върнали.
По=добре си оправете избирателните списъци, щото сега избирателите са повече от населението.
09 Юни 2015 08:11
Качеството на демокрацията ще я подобри САМО и ЕДИНСТВЕНО механизъм, който дава възможност на ОТДЕЛНИЯ гражданин, който НЕ е под запрещение, като види след първите 12 месеца на работа на МНОЗИНСТВОТО в Парламента дали има или не качество на внесените законопроекти, качество на назначените министри и членове на ВСС, да прати в ЦИК искане за ПРЕДСРОЧНИ избори! Отива в кметството, попълва бланката пред длъжностно лице, получава заверено от него копие (2-3 бройки - колко пожелае) и готово! Когато получени в ЦИК такива искания минат 50% плюс един от броя на явилите се на последните избори ЦИК автоматически да насрочва новите избори!

(Копията са за параллелно броене - от граждански структури, щото и в ЦИК олигархията обичайно инсталира ментърджии!)

Въведете горния механизъм, който аз съм нарекъл Кч1 (картон червен, еднократно), и който поне няколко пъти съм описвал в този Форум, и нямате нужда от никакво задължително, електронно и нам-си-'кво си гласуване! Избирайте ги по каквито щете системи - германска, английска, френска, израелска - все ще ви работи олигархията с купените от нея сламени човеци! Няма ли угроза, че куклите им в НС, могат да получат на 12-месец червен картон, няма да има промяна!!!

И умници като Гълъбов ще ви навират глупостите си, които са написали по вестниците и,или издрънкали по т.в.студията!
09 Юни 2015 08:42
Електронното гласуване незабавно би подобрило качеството на демокрацията


Фатална (платена?) заблуда!

Ганий :

09 Юни 2015 08:48
Празни мисли на един празен човек. България няма нужда от повече демокрация, а от един жизнеутвърждаващ преврат, които да оправи всички поражения, нанесени от т. нар. "демокрация".
09 Юни 2015 09:04
Ганий
Идиотизмите "задължително гласуване" и "мажоритарен вот за по-добра демокрация" не си струва дори да се обсъждат, но великото демократично откритие "гласуване по интернет" категорично трябва да се отхвърли, защото заплашва да внесе пълна антилогика в изборите.
важно е да бъде гарантирано правото на избор на българските граждани, живеещи извън България

Това право и сега им е гарантирано в смисъл, че никой не може да им го отнеме. И никой не е длъжен да им поднася урната под носа (образно казано), за да бъдат помолени без да си нарушат рахата и въпреки отегчението си (абе, тия лузъри все трябва да ги оправяме) да кажат какво предпочитат да става в това кътче на света, което им е последна грижа. Отделно е това, че няма никаква, ама никаква логика този, който е избрал чужбината, да казва какво да става в България.
Сравнението между политическите предпочитания на българските граждани в страната и извън нея на национални избори винаги е показвало съществени различия. Не би било пресилено да се каже, че българският политически пейзаж би изглеждал много по-различно, ако съществуваше възможност българските граждани извън България да гласуват активно през изминалите години.

Допускам, че вероятно пейзажът би изглеждал различно, но много по-важно е дали би бил по-добър. Аз лично не вярвам, защото не приемам подтекста на тази теза, а именно, че "мат'рялът" напуснал България е по-добър от този, който е решил да остане тук.
09 Юни 2015 09:42
Гълъбов, кой ти гледа качеството на демокрацията.
Важното е интересите на политиците да са защитени.
Така че, няма да стане тая с електронното гласуване.
09 Юни 2015 10:07
Може би затова опонентите на референдума говорят много за задължителния и мажоритарен вот, но все така избягват темата за електронното гласуване.

Напротив - Натисни тук
На всички що-годе мислещи хора е ясно, че с предложението за гласуване по интернет сегашните управляващи се надяват да превърнат изборите в нещо като sms-гласуването за мис Каспичан. Всичко да стане едно шоу, в което тежестта на гласоподаватели, послушно изпълняващи онова, което им е наредил телевизорът силно се увеличава.

Че досегашните 30-40 или 50% 'внезапно' гласували от циганските махали ще скочат на 98-99-100% и ще бъдат удивително единодушни, че предприемчиви работдатели ще организиарт "кътове за гласуване", където ще трябва да се яви всеки техен работник, ако не иска да престане да бъде такъв и още, и още. За гласовете на турците с българско гражданство да не говорим.
09 Юни 2015 10:31
Изключително слаба статия, изпълнена с вътрешни противоречия и декларативни твърдения.
Но всичко това - поднесено с претенция за истина от последна инстанция.
Диагнозата е дал Петьо Цеков в в съседната статия, макар и по друг повод:
Масово има проблем в дефинирането на правилно и неправилно...

Колкото повече затъва тази страна, толкова повече общественици бълват повърхностни коментари с претенция за изчерпателност. Коментари в стил "окончателно решение".

Макар че Петьо Цеков май не е прав за причината и следствието: не затъването на страната е причината за "повърхностните коментари с претенция за изчерпателност" . Точно обратното : "Колкото повече общественици бълват повърхностни коментари с претенция за изчерпателност, толкова повече затъва тази страна" .


09 Юни 2015 11:22

ПлесNick
09 Юни 2015 08:11

и Ганий

Изборите нямат никакъв смисъл, ако няма доверие в резултатите им. В този ред на мисли не е логично да се предприемат действия, които още повече ще усилят обоснованите съмнения на гласоподавателите
09 Юни 2015 11:40
Абе как е уреден въпросът с дистанционното електронно гласуване у Америката? Някой знае ли там дали може така?

09 Юни 2015 11:53
Най-съществената промяна, до която може да доведе успехът на националния референдум, е свързана с електронното гласуване. Опонентите на това предложение предпочитат да се съсредоточат върху техническите въпроси за гарантирането на тайната на вота и рисковете от банализиране на участието в избори. Технически решения има и те могат да бъдат приложени, но по-важна е целта. ]

Точно въпросът с техническите решения е доста интересен - и той не може да бъде подминат с лековатото "Технически решения има" - макар че изглежда точно такава лековатост и дълбочина на анализа са единствено възможни, когато социолози започнат да коментират "електронното гласуване" .*
Понеже в статията под "електронно гласуване" се разбира "гласуване по интернет" - добре е да сме наясно колко са действащите технически решения в момента и каква е оценката за тях.
В момента единствената страна, допускаща официално гласуванепо този начин (наравно с останалите форми на гласуване) е Естония. Това, че на други места се правят експерименти в ограничени мащаби, го оставяме настрана - докато тези експерименти не преминат и там в официално въвеждане на "електронното гласуване" наравно с останалите форми на гласуване.
Какви са отзивите за естонската система на гласуване, направени от независими наблюдатели? Без претенции за изчерпателност, ето цитат от доклад от 2014 г. на специалисти по компютри и компютърна защита:

Independent Report on E-voting in Estonia: " Recommendation: E-voting should be withdrawn
While we believe e-government has many promising uses, the Estonian I-voting system carries grave risks — elections could be stolen, disrupted, or cast into disrepute. In light of these problems, our urgent recommendation is that to maintain the integrity of the Estonian electoral process, use of the Estonian I-voting system should be immediately discontinued."
Натисни тук
Ако се дискутира сериозно, би следвало пропонентите на "гласуването по интернет" да коментират тези конкретни слабости на съществуващите технически решения. Наивният оптимизъм от рода на авторовото "Технически решения има" е в най-добрия случай неосведоменост, а в реалността - подвеждане на публиката.

Нека уточня, че и самото понятие "електронно гласуване" е подвеждащо: има "електронно гласуване" със специални машинки за гласуване (които в 21 век са вече на база електроника, защото е по-евтино) - и които машинки са в избирателните пунктове, замествайки зачвекването по хартиените бюлетини; това носи името "e-voting using voting machines" . Гласуването по интернет носи името "i-voting" точно за да не се обърква с другия вид "електронно гласуване" .
Характерно е, че т.нар. президент в т.нар. предложения за референдум заобикаля тази двузначност и говори за "електронно гласуване" като за нещо, което всички знаем какво е. По същия начин действа и авторът на разглежданата статия. Както вече писах - в най-добрия случай: неосведоменост, а в реалността - подвеждане на публиката.
09 Юни 2015 11:59
Разширяването на достъпа до гласуване за българските граждани извън страната ще пренареди партийния пейзаж и ще внесе нова политическа перспектива.

Гледам, че мнозина са забелязали тая "превъзбуденост" на автора по тая тема. Наистина какво знаят тия хора за България? Могат ли по интересите на други страни, пропагандирани в чужди медии да преценят кой какъв е? Накрая, целия тоя цирк с гласуването на българи неживеещи в България се продава на народа ни посредством традиционната българска нагласа да се счита за шугаво всичко българско и да се намира за праведно и прогресивно чуждото - щом е у чужбината - значи е по-стока от нас. Тая нагласа се подклажда и от заинтересованите чужди държави - заинтересовани от нашата слабост и склонност към навеждане.
09 Юни 2015 12:02
Han
09 Юни 2015 11:40
Мнения: 8,614
Абе как е уреден въпросът с дистанционното електронно гласуване у Америката? Някой знае ли там дали може така?

САЩ направиха през 2004 г. експериментално интернет гласуване за военни в чужбина - това в ранките на финансираната от Пентагона програма Federal Voting Assistance Program .
И като обработиха резултатите и проблемите по сигурността, експертите на същата тази Federal Voting Assistance Program препоръчаха да се спре експериментът, което и биде направено.
09 Юни 2015 12:12
Michael
09 Юни 2015 11:59
Разширяването на достъпа до гласуване за българските граждани извън страната ще пренареди партийния пейзаж и ще внесе нова политическа перспектива.

Наред с всички възражения, които си изредил, самият автор си противоречи: малко преди това самият той ни убеждава по повод задължителния вот:
една по-скоро утопична политическа идея - представата, че разпределението на силите в парламента би се променило, ако всички са задължени да гласуват. Всъщност това не е така. Всеки път в навечерието на избори всички виждат резултатите от социологическите сондажи, които представят политическите предпочитания сред всички български граждани. Неочаквано неприятният извод е, че разпределението на политическите предпочитания сред негласуващите не се различават съществено от вота на онези, които гласуват.

Най-важното е, че негласуващите и гласуващите споделят общи представи за властта и нейната употреба.

Изведнъж тези твърдения за "общи представи на негласуващите и гласуващите" отстъпват място на нови, падащи от Марс избиратели, които щели да внесат "нова политическа перспектива" .
Не, няма да я внесем, авторе.
09 Юни 2015 12:17
Параметрите на демокрацията, които се използват за измерване на нейното качество, не включват само достъпност, а също и контрол и сигурност. Слабото място на всички без изключенеи известни технически средства за гласуване по интернет са именно в контрола и сигурността на предлаганите системи.

Както вече някой спомена, Естония с малко над един милион население (по-малко от населението на София), е единствената държава, в която са били провеждани парламентарни избори и по интернет. Експерти по компютърна сигурност, които са направили преглед на системата внедрена в Естония, изразиха остри критики, като предупредиха, че с наличните в момента технически средства нито една система за гласуване, която предава 'бюлетини' по електронен път, не може да бъде защитена в необходимата степен. Тази критика бе подчертана през май 2014, когато екип от международни компютър експерти по сигурността публикува резултатите от своето изследване на системата в Естония и установиха, че сигурността на системата може да бъде преодоляна с лекота, злонамерен софтуер да бъед инсталиран на сървърите, вотът да бъде променен като системата не ограничава по никакъв начин доказателставата за тези действия да бъдат изтрити. Независимите експерти по сигурността призоваха естонското правителство да спре всички онлайн гласуване , но техните предложения са отхвърлени от Естонския комитет по електронно гласуване.

Това са фактите.
09 Юни 2015 12:46
САЩ направиха през 2004 г. експериментално интернет гласуване за военни в чужбина - това в ранките на финансираната от Пентагона програма Federal Voting Assistance Program .
И като обработиха резултатите и проблемите по сигурността, експертите на същата тази Federal Voting Assistance Program препоръчаха да се спре експериментът, което и биде направено.
И поради що нещо, което е отречено като лошо в Америката, ни го рекламира нашто Онуй?!

09 Юни 2015 12:49
Падащ от Марс
09 Юни 2015 11:53

09 Юни 2015 12:51
И поради що нещо, което е отречено като лошо в Америката, ни го рекламира нашто Онуй

Мисля, че авторът го е казал съвсем недвусмислено - защото някои хора се надяват, че ще получат милион и половина гласа от чужбина. всичките за тях си.
09 Юни 2015 12:52
И поради що нещо, което е отречено като лошо в Америката, ни го рекламира нашто Онуй?!

Защото ТО иска пренареждане на картата след изборите. А електронното гласуване предлага варианти безброй, ем така, ем онака...По нормален начин явно е, че е по-трудно:‌ необходими са чували, повечко бременни членки на избирателни комисии...не е невъзможно, но е по-уморително.
09 Юни 2015 13:08
Отгоре на всичкото няма такова електронно гласуване, което едновременно да идентифицира еднозначно гласуващия и гарантирано да запази тайната на вота му...
Но Онуй напиня, та се къса. Това е основния въпрос, който искат да прекарат, и за по-сигурно са го сложили между два популистки без никакво значение.

09 Юни 2015 13:44
Отгоре на всичкото няма такова електронно гласуване, което едновременно да идентифицира еднозначно гласуващия и гарантирано да запази тайната на вота му...

отделно от това горното има и друго - някой може да гласува в избирателната урна, а после да пусне и глас от вкъщи по интернет. В реално време е много трудно да се попречи на такова двойно гласуване. Чак постфактум, и то ще е изключително времеемко, но бюлетините в урната са анонимни, няма как да се игнорира двойното гласуване. Абе квото и да си говорим, гласуване по интернет е безумие. Само това ни липсва на и без това изкелиферчената избирателна система.
09 Юни 2015 18:18
BaliBali
09 Юни 2015 13:44

Много уместна забележка
Досега не се бях замислил над този аспект.
09 Юни 2015 20:53
doomchant 08 Юни 2015 21:41

Особено ми е интересна втората алинея. Ако разбирам правилно, тя индиректно казва на български избиратели извън ЕС ДГД на избори за Европейски парламент. Е що тогава се отдава такова значение на удобството за избиратели извън България при избори за Български парламент?
09 Юни 2015 22:55
"България няма нужда от повече демокрация, а от един жизнеутвърждаващ преврат"
10 Юни 2015 00:22

"Ако има тема в предстоящия референдум, която пряко и незабавно би се отразила върху качеството на демокрацията в България, това е именно електронното гласуване. "

"Качеството на демокрацията"
Т.нар. електронно гласуване е една голяма Лайнарщина.
10 Юни 2015 00:30
Електронното гласуване незабавно би подобрило качеството на ... контролирания вот! Не мисля, че от това печели демокрацията!!!
10 Юни 2015 07:45
Електронното гласуване незабавно би подобрило качеството на демокрацията

Ъхъ, и "Електронният носител на "Дон Кихот" незабавно би подобрил качествата на Сервантес като автор"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД