:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,379
Активни 390
Страници 21,789
За един ден 1,302,066
Акт на свобода

Разкритията на Сноудън не промениха много законите на САЩ

Актът за свободата запазва голяма част от правомощията на Агенцията за национална сигурност за масово наблюдение
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Централата на Агенцията за национална сигурност в Мериленд. АНС ще запази правата си да следи електронните комуникации на американци с чужденци.
Две години по-късно за Едуард Сноудън почти нищо не се е променило - той все още живее с временно политическо убежище в Русия, срещу него в САЩ е повдигнато обвинение за шпионаж и няма изгледи той скоро да се върне в родината си.

По отношение на разкритите програми за масово следене обаче има леко развитие - малка част от тях бяха признати за незаконни от съда, а седмици по-късно забранени от новия Акт за свободата, който бе гласуван от Сената след изтичането на срока на действие на Патриотичния акт. Става въпрос, разбира се, за минимална корекция - службите просто няма да имат право да събират масово записи на телефонните разговори на цивилни американци, незаподозрени в нищо.

Контролът над тази информация ще се върне в ръцете на телекомуникационните компании, а разузнаването ще има достъп до тях след съдебна заповед. Освен това в огромните бази данни службите ще трябва да въвеждат определени термини за търсене. За сметка на това общуването на американците с хора извън САЩ, както и досега,



няма да бъде защитено



от тайните служби.

Най-важната последица е изтичането на срока на действие на чл. 215 от Патриотичния акт. Той целеше да позволи на властите достъп до специфични бизнес данни, които да помогнат в антитерористичните операции. Вместо това обаче АНС го използва пред тайния съд на агенцията, който дава разрешения за операциите й, за да оправдае масовото събиране на информация за цивилни граждани, коментира Дан Фромкин от "Интерсепт".

Седмици преди изтичането на срока на действие на Патриотичния акт апелативен съд в Манхатън постанови, че Агенцията за национална сигурност незаконно е интерпретирала тази част от закона като позволение да събира телефонните данни на американци.

"Това е много малък ход в правилната посока", каза пред в. "Гардиън" Даниъл Елсбърг - разобличителят, който изнесе от Пентагона над 7000 страници документи за Виетнамската война. "Някой в пресата го описа като



"исторически бебешки стъпки",



съгласен съм с това." Елсбърг, който е твърд защитник на Сноудън от разкритията му насам, допълва: "Актът за свободата не е много по-добър от Патриотичния акт, той все още нарушава много от конституционните ни права. Но трябва да благодарим на Сноудън, че постави началото на този дебат, дори ако той никога не успее да се върне у дома си."

Междувременно десет организации, начело с Американския съюз за граждански свободи (ACLU), подадоха съдебен иск срещу АНС и Министерството на правосъдието. Те са фондация "Уикимедия", Националната асоциация на адвокатите по наказателно право, "Хюман райтс уоч", "Амнести интернешънъл - САЩ", центърът ПЕН, Глобалният фонд за жените, списание "Нейшън", Институтът "Ръдърфорд" и Вашингтонският офис за Латинска Америка.

Те оспорват позволението за следене на интернет комуникациите между американци и граждани на други държави, разкрито от Едуард Сноудън през 2013 г., което е извършвано в рамките на поправките от 2008 г. на Закона за външното разузнаване (FISA). Според иска АНС нарушава Първата и Четвъртата поправка на конституцията, които защитават свободата на словото и гарантират, че гражданите няма да бъдат претърсвани без причина.

Искът е насочен и срещу тайния съд, който дава разрешения за действията на АНС - Съда за наблюдение на разузнаването в чужбина (FISC). Те се мотивират, че съществуването на подобна съдебна институция



противоречи на чл. 3 от конституцията,



който гласи, че съдилищата трябва да решават само съдебни спорове.

През 2013 г. Върховният съд на САЩ отхвърли жалба на "Амнести интернешънъл" по същата тема, защото организацията не можеше да докаже, че е жертва на действията на властите. Сега обаче от "Уикимедия" твърдят, че имат мотив. Логото и името на компанията присъстват сред целите на наблюдение, разкрити от Сноудън.

По време на управлението на президента Обама срещу девет души са повдигнати обвинения по Акта за шпионажа. За сравнение, делата срещу изобличители, започнати от други администрации от Втората световна война насам, са три. За сметка на това дори комисията, създадена от самия него за оценка на дейността на разузнаването, заключи, че масовото събиране на данни за цивилни не е оправдано от мотива за превенцията на терористични нападения. Впрочем, до същото заключение достигна и доклад на генералния инспектор на Министерството на правосъдието.

Макар че Белият дом обяви с гордост не особено големите реформи, въведени от Акта за свободата, той категорично



отказа да свали обвиненията срещу Сноудън



Според говорител на Обама бившият сътрудник на ЦРУ дори няма право на традиционната защита на разобличителите. "Да разкриваш чувствителни детайли от програмите за национална сигурност в интернет, така че всеки да може да ги види, не е част от протоколите за защита на информаторите", заяви Джош Ърнест. Той обаче добави, че що се отнася до политическото наследство на Обама, е много вероятно историците да заключат, че именно той е сложил край на някои от тези програми.

Междувременно над главата на Сноудън са надвиснали обвинения в кражба на правителствена собственост, неоторизирано разпространение на информация за националната отбрана и споделяне на класифицирана информация от разузнаването с неоторизирани личности.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Срещу Сноудън са повдигнати обвинения за разкриване на класифицирана информация.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Книгата "Няма къде да се скриеш" на журналиста Глен Грийнуолд разказва за срещата и съвместната му работа със Сноудън.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Докато за мнозина Едуард Сноудън е герой и патриот, други го смятат за национален предател.
1
2031
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
10 Юни 2015 20:58
Извод: гражданското общество в САЩ, доколкото го има, се занимава главно с най-важните въпроси, касаещи съществуването на нацията: браковете м/у гейове и абортите.
„Демокрация” няма, защото я няма и в конституцията. Трите власти отдавна са обединени в една – властта на олигарсите и по същество САЩ е фашистка държава, както каза и Рон Пол.
Американската държава е пълен провал по отношение на претенциите, които има за свобода, законност и еднакви възможности за развитие. Сноудън извади факти, показващи, че държавният апарат е престъпник според американските закони. Медиите са купени от олигарсите и не отразяват истината, дори когато тя е известна и очевидна. Как може в една „демократична” държава да е „законно” да отвличат чужди и свои граждани, тайно дори от близките им, да ги държат безкрайно без право на адвокат, даже без да знаят за какво са обвинени? Как може да се записват всички телефонни разговори, цялата комуникация по интернет, включително местоположението на всеки ГСМ, когато законите забраняват да се прави това без заповед на съдия?
Това, че нищо не се е променило след разкритията на Сноудън показва, че на олигарсите не им пука и че те са в същност законът, т.е. балонът на „демокрацияТА” е спукан и издиша от всякъде миризлив газ. Средния едномерен нашенски ахмак, за когото най-важното в живота е „ма ти колку зимаш”, няма да бъде впечатлен от Сноудън, защото той стои в Русия. Виж ако някой беше избягал в САЩ, тогава щеше да е обект на завист. Позицията на българските казионни медии не е изненада. Те се опитват да напрявят от оборският тор, произведен от режимите на Обама и преди него, нещо като паметник на възхищението от Америка. Има една такава категория същества, които получават ерекция от всяка новина, свързана със САЩ, без значение, положиелна или отрицателна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД