:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,684
Активни 371
Страници 23,094
За един ден 1,302,066
Последици

Задължително гласуване – става ли насила хубост?

То няма да повиши стандарта на живот, нито да доведе до ефективна борба с корупцията. Но ще увеличи субсидиите на партиите и тяхното безхаберие
Снимка: Архив "Сеаг"
Българите все по-малко гласуват, защото не харесват нито един от кандидатите. Въвеждането на задължителен вот няма да промени това.
Наскоро президентът Росен Плевнелиев изложи идеята за референдум за промяна на изборните правила. От трите предложени въпроса един заслужава особено внимание - искаме ли да се въведе задължителното гласуване?

Първият момент, който трябва да се отбележи, е, че такъв въпрос има много общ характер и гражданите реално не знаят за какво точно гласуват - кой и как ще контролира задължителното гласуване, какви ще бъдат санкциите, позитивен ли ще бъде стимулът (данъчно облекчение) или негативен (глоба), за всички избори ли ще важи, за всички граждани ли ще важи по еднакъв начин, ще има ли възрастова граница (като в Люксембург и Гърция), какви биха били "уважителните" причини за негласуване? Тези въпроси нямат еднозначен отговор и референдумът в случая



се явява своеобразен празен чек,



с който управляващите могат да постъпят по начин, който да се окаже изненадващ за мнозинството, което е гласувало "за".

Да оставим настрана формалната формулировка на въпроса и изпълнението му и да се съсредоточим над казуса: трябва или не трябва гласуването да бъде задължително?

Дори сега действащата Конституция на България дава отговор. В чл. 42 ясно и недвусмислено е написано, че гражданите "имат право да избират държавни и местни органи и да участват в допитвания до народа". Опитът чрез референдум правото да се трансформира в задължение очевидно е противоконституционен и е притеснително, че такова решение изобщо се обсъжда.

А как е в други страни? В Европа задължително гласуване има в Белгия, Гърция и Люксембург. Тези три страни са изключително различни като устройство, стандарт на живот и икономическо развитие, което идва да покаже, че задължителното гласуване само по себе си не е панацея. Добре е да отбележим и факта, че избирателната активност на "изборите" в Северна Корея през 2014 е 99.97%.

От голямо значение е има ли и какви са санкциите за негласуване в тези страни. В Белгия, например, има ефективни санкции, като избирателната активност там в последните 25 години е около 90%, докато липсата на ефективни санкции в Гърция е довела до спад на активността от 83% на 63%. За сравнение - избирателната активност на парламентарните избори в България през 1991 г. е 84%, докато на последните такива е 51%. От тези числа следват два важни извода. Първо, избирателната активност (чието повишаване има за цел задължителното гласуване) сама по себе си няма никаква стойност - тя не води до повишаване стандарта на живот, забогатяване на населението, ефективна борба с корупцията и т.н. Второ, за последните 25 години драстично се е увеличил процентът на българските граждани, решили да не участват в изборния процес. Последната констатация е особено важна. Тя показва растящото недоверие на хората към политическия елит и нежеланието им да подкрепят нито една от партиите. Мнозинството от гражданите, които избират да не гласуват, го правят не толкова защото са безотговорни (сякаш задължителното гласуване ще ги направи отговорни?), а защото не виждат кандидат, който заслужава техния глас. В този ред на мисли, отказът от глас е ефективен инструмент, чрез който мнозина заявяват на политиците: никой от вас не защитава моите идеи и аз отказвам да участвам в процеса, узаконяващ овластяването на индивиди, които считам за неморални и/или изповядващи погрешна философия.

Опитът на властта да задължи избирателите да гласуват влиза в



остро противоречиe с идеята за свобода и свободен избор



Против всякаква логика е виновниците за ниската избирателна активност (политиците) да прехвърлят вината върху потърпевшите (гражданите), вместо първите да коригират своите идеи и практики. Въвеждането на "задължението" да се гласува е ход, характерен за тоталитарни държави като Венецуела и Северна Корея и буди мрачен спомен от недалечното ни минало.

Какво цели задължителното гласуване? Различни мнения се прокрадват в публичното пространство. Те варират от съвсем конкретни (да се намали парламентарното представителство на партиите с "твърд електорат") до изключително неясни и абстрактни (като идеята, че гласуването е дълг към обществото и така ще заздравим демократичните традиции у нас). Реалният поглед върху ситуацията показва няколко неща. Първо, задължителното гласуване няма да доведе нов играч на политическия терен, а само повече гласове и евентуално по-различно преразпределение за добре познатите партии. Задължителното гласуване няма да предизвика промяна в политиките на днешните партии - напротив, уверени в това, че за тях ще се гласува задължително поради липса на алтернатива, те ще продължават да следват поетия от тях курс. Финансовият аспект от задължителното гласуване ще бъде следният - държавните субсидии за партиите (от 11 лв. за получен глас) ще станат по-големи - т.е.



партиите ще получат повече незаслужени с нищо пари



от данъкоплатците. 35.6 млн лв. на година ни струват политическите партии след последните избори, при активност 51%. Калкулацията при активност 90% не е особено трудна - 62.8 млн лв. годишно. Нещо повече - ако има парична санкция за негласуване, това би означавало нова доза финансов рекет от страна на държавата към гражданите й.

Задължителното гласуване ще изкриви процеса на предаване на информация - вместо политиците да получат важния сигнал, че никоя платформа не е адекватна за голям брой хора, както би се случило, ако имаме право да се въздържим от гласуване, този сигнал ще бъде елиминиран, тъй като всички ще ходят до урните. Това потенциално би означавало още повече популизъм, тотално преустановяване на малкото положителни реформи и по-слаба вероятност да се появи партия, обръщаща внимание именно на възгледите на хората, които не гласуват.

Ако властимащите толкова държат да въведат задължителен вот, не е зле да се замислят над следното предложение: не би било лошо в бюлетината да фигурира опцията "Нито едно от посочените". Тъй като демокрацията е форма на управление, при която мнозинството има крайната дума, би следвало мнозинството да има право да каже, че не подкрепя нито един от кандидатите поради изтъкнатите по-горе причини. Защото морално не е правилно човек да бъде принуден



да избира между неприемливи за него алтернативи



Все пак, когато влезем в магазина и стоката там не ни харесва, не си купуваме задължително най-малко лошия продукт, а просто си тръгваме. Защото това е най-естествената реакция. Няма разумна причина в демократичния изборен процес да има друга логика.

Задължителното гласуване няма да направи гражданите по-отговорни, "по-демократично настроени" или по-богати. То няма да намали корупцията, няма да увеличи пенсиите, няма да привлече инвеститори. Съвсем други са политиките, които биха довели до такива резултати. Нещо повече - принудителният вот е неморален, тъй като принуждава насила индивидите да извършат действие, което не желаят, и да защитават възгледи, които не биха защитавали. Защото, както гласи старата българска мъдрост - "Насила хубост не става!"
31
2878
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
09 Юни 2015 20:07
Статията е пример за "идеология" от най-лош вид.
Могат да се заменят всички "няма да" с "неизбежно ще" и vice versa, без да се промени и на йота убедителността й
09 Юни 2015 22:12
Задължителното гласуване е голяма глупост. Авторът го казал съвсем точно.
п.с. така и не разбрах какво става с недействителните бюлетини. Те смятат ли се в процента на гласувалите или само действителните? Подозирам измама в тази посока.
09 Юни 2015 22:53
Мнозинството от гражданите, които избират да не гласуват, го правят не толкова защото са безотговорни (сякаш задължителното гласуване ще ги направи отговорни?), а защото не виждат кандидат, който заслужава техния глас.

Не, не е така. Мнозинството негласуващи просто не се интересуват от избори.
09 Юни 2015 23:14
Ако властимащите толкова държат да въведат задължителен вот, не е зле да се замислят над следното предложение: не би било лошо в бюлетината да фигурира опцията "Нито едно от посочените".

Има и друго решение - невалидна бюлетина... Същото е, само че създава възможности за измама - като се почне едно тълкуване, кога една бюлетина е валидна... Макар че може много ясно да бъд направена невалидна - изподраскана, скъсан и т. н. Това няма как да се скрие...
09 Юни 2015 23:18
Референдумът е голяма глупост в този му вид. Промяната на начина на гласуване не води до промяна, както и смяната на столовете в бардака.
Не разбирам, какво цели нашият тъй наречен "президент". Може би ПР акция? За какъв дявол? Или просто се стреми да издейства по-голяма бюджетна субсидия на патрона си? Защото ще броят явилите се, макар и гласували с невалидна бюлетина...
Но ей сега ще наскачат дежурните, да ни обясняват как по този начин ще пратят БСП в историята. Всъщност ще затвърдят властта на простащината, чийто съмишленици са, макар и с безкрайни претенции за необикновена интелигентност и култура.
09 Юни 2015 23:34
ПР акция според мен.

С изплютата си дъвка от миналата година.

Ако погледнем какво е свършил, оценките ще варират от минус безкрайност до нула.
10 Юни 2015 00:10
Статията
10 Юни 2015 08:28
Вижте какво.

Предложен е референдум по три въпроса:
"Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?"
"Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?"
"Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?"
Въпросите са зададени правилно, с изключение на думата "част" в първия. По-добре е да се напише "половината", а лично мен ако питате мажоритарно трябва да се избират всички.

Днес, следва да се разисква единствено дали този плах и закъснял опит за въвеждане на демокрация в България ще успее да преодолее бариерата на статуквото - народното събрание или "член първи" ще го ликвидира в зародиш.
Това е истинският въпрос, а не дали задължителното гласуване ще повиши нивото на река Дунав в сантиметри
10 Юни 2015 09:34
Напълно подкрепям автора. Виждам плах и закъснял опит за излъскване имиджа на президента, и прикрит опит за повишаване на субсидиите на политическите партии. Какво общо имат и двете с демокрацията- не разбирам?
10 Юни 2015 10:12
Финансовият аспект от задължителното гласуване ще бъде следният - държавните субсидии за партиите (от 11 лв. за получен глас) ще станат по-големи - т.е.

партиите ще получат повече незаслужени с нищо пари

от данъкоплатците. 35.6 млн лв. на година ни струват политическите партии след последните избори, при активност 51%. Калкулацията при активност 90% не е особено трудна - 62.8 млн лв. годишно. Нещо повече - ако има парична санкция за негласуване, това би означавало нова доза финансов рекет от страна на държавата към гражданите й.


Ами поискайте намаление на субсидията. Не е задължително да останат 11 лева за глас.

Задължителното гласуване ще изкриви процеса на предаване на информация - вместо политиците да получат важния сигнал, че никоя платформа не е адекватна за голям брой хора, както би се случило, ако имаме право да се въздържим от гласуване, този сигнал ще бъде елиминиран, тъй като всички ще ходят до урните. Това потенциално би означавало още повече популизъм, тотално преустановяване на малкото положителни реформи и по-слаба вероятност да се появи партия, обръщаща внимание именно на възгледите на хората, които не гласуват.


Важният сигнал към разочаровалите ви политици може да бъде предаден и с гласуване за неучаствала в управлението досега партия, не е ли така? Как, авторе, по-ясно ще бъде предаден важния сигнал за вашето недоволство към сегашните и/или предишните управляващите – като гласувате срещу тях или като не гласувате изобщо?

И ако всички ще ходят на избори, то малкото положителни реформи ще спрат?!? Т.е. колкото по-малко хора гласуват, толкова по-добре според автора. По-качествените, разбираш ли. С тях демокрацията ще разцъфне по-бързо. Нищо че процентът на продаващите гласа си за 30-40лв расте.

А съждението за възможността да се появи партия обърната към хората които не гласуват е впечатляващо. Партия разчитаща на гласовете на негласуващи.

Ако властимащите толкова държат да въведат задължителен вот, не е зле да се замислят над следното предложение: не би било лошо в бюлетината да фигурира опцията "Нито едно от посочените". Тъй като демокрацията е форма на управление, при която мнозинството има крайната дума, би следвало мнозинството да има право да каже, че не подкрепя нито един от кандидатите поради изтъкнатите по-горе причини. Защото морално не е правилно човек да бъде принуден

да избира между неприемливи за него алтернативи

Все пак, когато влезем в магазина и стоката там не ни харесва, не си купуваме задължително най-малко лошия продукт, а просто си тръгваме. Защото това е най-естествената реакция. Няма разумна причина в демократичния изборен процес да има друга логика.



Ако си гладен, вземаш най-малко лошия продукт. Щото иначе ще станеш или още по-гладен или по-мъртъв, зависи колко време си реагирал „най-естествено“ според автора. Цялата дървена философия как се нанасял тежък удар по „статуквото“ като не се гласува е смешна, та жалка. И 90% да откажат да гласуват, останалите 10% ще изберат следващия парламент и следователно правителство. Разбира се, колкото по-малко гласували, толкова по-добре за търговците на гласове – тяхната стока става все по-важна и търсена.

Задължителното гласуване няма да направи гражданите по-отговорни, "по-демократично настроени" или по-богати. То няма да намали корупцията, няма да увеличи пенсиите, няма да привлече инвеститори.


Мъка. То и гласуването само по себе си не прави гражданите по-отговорни, по-богати, не намалява корупцията, не увеличава пенсиите, и не привлече инвеститори. Да прекратим следователно цялата тази история с изборите и да спестим за бюджета колкото за по една-две трибуни Моци на година, а и за полети на Генерала гарнирани с омари ще остане.

Разбира се че задължителното гласуване не е чудотворно лекарство за боледуваща демокрация. Но първо, то ще накара значителен процент от тези дето ги е мързяло да се дотътрят до секцията най-накрая да пуснат гласа си, пък кой знае може и да се замислят преди изберат бюлетината, а може дори и да им хареса. Онези които по убеждение не желаят да гласуват, пак ще могат да отстоят „принципната си позиция“ като пуснат невалидна бюлетина.

Второ, ако "насила" са те накарали да избереш някоя партия, може и малко по-критичен и по-взискателен да си към избранниците си и да поискаш да им държиш сметка каква точно каша дробят след изборите. В края на краищата за какво "гражданско общество" може да се говори, ако всеки втори доброволно се отказва от правото си да определя кои ще са следващите управляващи?

И трето, не по-малко важно следствие от приемането на задължителното гласуване е намаляването на значението на търговията с гласове. Колкото повече са гласували, толкова по-скъпо ще ти излезе закупуването на даден процент от гласовете.
10 Юни 2015 10:23
Задължителното гласуване, колкото и да не ви се вярва, ще има доста голям положителен ефект. Иначе може да си плювате колкото си искате, това си е форумното удоволствие.
10 Юни 2015 10:26
Задължителното гласуване, колкото и да не ви се вярва, ще има доста голям положителен ефект.

Който се изразява в какво по-конкретно ?
10 Юни 2015 10:31
Одобрявам този текст.
10 Юни 2015 10:47
Калки, ползите от задължителното гласуване ще бъдат:
- ще повиши процента на гласували
- ще раздруса малко апатичните зяпачи, които ходят за риба, когато дойде време за гласуване, а после 4 години ругаят властта
- ще намали тежестта на твърдите електорати, които твърде дълго бяха твърде влиятелни в полза на тези, които се опитват да мислят. Негласуващите като цяло според мен са по-разумната част от нацията и ако трябва и с бой трябва да ги докараме до урните
- ще събере някой лев от циничните зяпачи, които през цялото време се присмиват на опитите да се направи нормално общество в България. Лично на мен това би ми донесло морално удовлетворение.
10 Юни 2015 11:18
п.с. така и не разбрах какво става с недействителните бюлетини


Всяка бюлетина ще има уникален баркод. Така лесно ще се разбере кой гражданин е направил недействителен глас - т.е. по същество не е изпълнил задължението да гласува - и същият ще бъде наказан с цялата строгост на закона.
10 Юни 2015 11:21
***
10 Юни 2015 11:22
***
10 Юни 2015 11:36
Нищо ново под слънцето. Задължителното гласуване фактически бе при народната демокрация.
След период на яростно отричане, сега баш демократите пробват да решат, чрез задължително ползване на права, проблемите и на настоящата демокрация.
Просто още една карикатурна имитация на периода бай Тошо.
10 Юни 2015 12:02
Абе що се абите?
Ще има референдум. Смятате ли че негласуващите ( а те са около 50%) ще искат задължително гласуване? Те или ще гласуват "НЕ", или пак няма да гласуват - провал на референдума. Спете спокойно деца!
10 Юни 2015 12:48
ползите от задължителното гласуване ще бъдат:
- ще повиши процента на гласували

Не виждам нищо положително в това. Ще се увеличи делът на безотговорния и некомпетентен вот.

- ще раздруса малко апатичните зяпачи, които ходят за риба, когато дойде време за гласуване, а после 4 години ругаят властта
Нито в това. Принудителното гласуване може много лесно да се превърне в 'гласуване напук' - т.е. да се гласува за всякакви екзотични кандидати, като партията 'Български орел' или мажоритарния кандидат Йоло Денев. В най-добрия случай в НС ще влезе хиподилът, който е много симпатичен, ама там едва ли ще постигне нещо повече от Велизар Енчев.

- ще намали тежестта на твърдите електорати, които твърде дълго бяха твърде влиятелни в полза на тези, които се опитват да мислят. Негласуващите като цяло според мен са по-разумната част от нацията и ако трябва и с бой трябва да ги докараме до урните

Добре известно е, ч е задължителното гласуване се предлага като мярка за намаляване тежестта на ДПС, но се съмняам в ефекта. При пълна мобилизация ДПС може като нищо да стигне и надвиши 800 000 гласа.
Не съм съгласен, че негласуващите са по-разумната част. Напротив. И докарването с бой няма с нищо да помогне.

- ще събере някой лев от циничните зяпачи, които през цялото време се присмиват на опитите да се направи нормално общество в България.
Това не го разбрах.
10 Юни 2015 13:18
"Задължителното гласуване, колкото и да не ви се вярва, ще има доста голям положителен ефект."

Който се изразява в какво по-конкретно ?

Що за нагъл въпрос?
А какви, "по-конкретно", са положителните ефекти от сегашния начин за избиране? Ако сегашното изобщо може да се нарече избиране
10 Юни 2015 13:24
Петър Каразапрянов

Мнозинството от гражданите, които избират да не гласуват, го правят не толкова защото са безотговорни (сякаш задължителното гласуване ще ги направи отговорни?), а защото не виждат кандидат, който заслужава техния глас.
Това е и моят мотив.

10 Юни 2015 13:54
Видях, че си направил някакъв опит да покажеш "предимствата" на сегашната пародия на демокрация.

Значи, сегашното избиране:
- намалява дела на "безотговорния и некомпетентен" вот. Мнозинството от гласувалите отиват под строй или срещу заплащане до урните, но това е образец за отговорно и компетентно гласуване
- изключва "гласуването напук". Тук съм съласен. Няма как да се вихри "гласуване напук" при положение, че повечето гласуват под строй или срещу заплащане. Вотът не само, че е "отговорен и компетентен", но е и за единствено правилните партии. "Член първи" форевър
- не допуска ДПС до властта. И за един ден даже

Не ми е ясно само защо си пропуснал централната опорна точка от статията - че сегашната система повишава жизненото равнище? Така е повишила качеството на живота у нас, че сме в устите на цяла Европа. Няма класация, в която да не ни сочат за пример, а вие не развивате толкова благодатна опорна точка.
Хич бива ли тъй?
10 Юни 2015 14:43
"Мнозинството от гражданите, които избират да не гласуват, го правят ... защото не виждат кандидат, който заслужава техния глас."
Това е и моят мотив.

Ах, не харесваш Пенка
Ами защо тогава не си вземаш обратно пълномощното?
Щото Пенка след всеки "избори" тръби наляво и надясно колко я обичаш ... а след това ги върши едни, и все от твое име.

Не разбираш ли, че това е най-извратеното в негласуването? Хем не харесваш никого, хем подписваш празен чек на всички.
10 Юни 2015 15:14
Имаше един стар лозунг "Хем за нищо не ме питат, хем за всичко съм виновен!"
Радвам се за теб, ако мислиш че нещо зависи от твоето гласуване!
10 Юни 2015 15:18
Искам да ви питам нещо без сарказъм. Въпреки че сме станали за такова посмешище пред целия свят, че колкото и сарказъм да се изрази за нашата политическа система, ще е малко. Но все пак сме повече за съжаление.

Считате ли наистина, че има нещо общо с демокрацията епизодичното отиване до урните на малка част от хората с гражданско отношение, в компанията на платен или заставен от партиите "твърд електорат"? Демократична ли е системата, в която е невъзможно да се прояви волята на мнозинството? Която съзнателно потиска или изопачава всяка наченка на такава изява?

Навсякъде, държавата е в някаква степен предприятие на политиците. Целият въпрос е дали в нея има и общество, постоянно намаляващо тази степен и последователно изграждащо държава, която да работи повече за него, отколкото за политиците. Това е въпросът, а че хубост става само насила, е вън от съмнение. Историята го е доказала.
10 Юни 2015 15:41
България е отрицание на понятието държава
Държавата — това е специализирана и концентрирана сила за поддържане на правовия ред. Държавата — това е институция или съвкупност от институции, чиято основна задача (независимо от всички други задачи) е охраняване на правовия ред. Държавата съществува там, където специализираните органи за поддържането на реда, като например, полиция и съд, са отделени от останалите сфери на обществения живот. Те са държавата.
За съжаление вече ми е късно да потърся алтернатива, пък и съм се приспособил някакси. Гледам да сме си по-далечни и никакви нови задължения не ми харесват.
10 Юни 2015 15:50
Калки, ползите от задължителното гласуване ще бъдат:
- ще повиши процента на гласували
- ще раздруса малко апатичните зяпачи, които ходят за риба, когато дойде време за гласуване, а после 4 години ругаят властта
- ще намали тежестта на твърдите електорати, които твърде дълго бяха твърде влиятелни в полза на тези, които се опитват да мислят. Негласуващите като цяло според мен са по-разумната част от нацията и ако трябва и с бой трябва да ги докараме до урните
- ще събере някой лев от циничните зяпачи, които през цялото време се присмиват на опитите да се направи нормално общество в България. Лично на мен това би ми донесло морално удовлетворение.


Ще намали ли процента на купения , продадения вот? Може би , да. Ще се повиши цената му.
10 Юни 2015 15:53
Опитът чрез референдум правото да се трансформира в задължение очевидно е противоконституционен

...айде, бе
Купчина несъстоятелни аргументи за да не се пипа сегашната машинка за осигуряване недосегаемост на олигархията.
Тамън му хванаха цаката, сега някой иска да вкарва шум в готовата им система...
10 Юни 2015 17:29
То няма да повиши стандарта на живот, нито да доведе до ефективна борба с корупцията.


Я по-хубаво си пишете там за и против светещите очи на Цар Самуил.
Народът ще си каже , дали иска тия дето го управляват да са избрани от всички, или ще си останем на изпитаната система "Купен цигански вот" и "Турски автобуси".
10 Юни 2015 20:56
Това е въпросът, а че хубост става само насила, е вън от съмнение. Историята го е доказала.

"Железной рукой загоним человечество в социа... в демократию!" " Не можеш-научим. не хочешь-заставим!" Тези исторически примери ли имахте предвид, ВладиГео? (моля извинение за кьопавия си руски правопис)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД