Мая Манолова е завършила история в Москва и икономика и право в УНСС. Има и специализация по социален мениджмънт. Член е на БСП от 1989 г. През 2008 г. наследява на поста областния лидер на БСП в Кюстендил - Иво Атанасов. Депутат от БСП в 40-ото, 41-вото и 42-рото народно събрание. Автор е на Изборния кодекс.
-----------------
- Г-жо Манолова, какъв знак дава БСП с неуспешния опит за "другарски съд" срещу Георги Кадиев?
- Това беше важно гласуване за БСП и знак, че все още можем да се спрем и да не тръгнем по пътя на СДС, което видяхме как приключи - като брошка на ревера на ГЕРБ. Оставането на Кадиев в групата е добър знак за всички хора, които ни подкрепят, които си позволяват понякога да мислят различно, но отстояват докрай ценностите на левицата. Това беше и знак, че всеки наш член, всеки човек, който ни подкрепя, е важен и ценен за нас и ние ще се борим за него докрай. Освен това различните мнения правят БСП по-пъстра, по-цветна, по-силна, по-адекватна на очакванията на хората.
- А трябваше ли изобщо да се стига дотук?
- Има правилник на парламентарната група, който предвижда възможността да бъде изключен народен представител за системни действия против политиката на групата. Така че от гледна точка на правилата те бяха спазени. Но се радвам, че все пак групата взе мъдро решение. Ние сме силни с това, че сме различни, че имаме собствено мнение, че отстояваме каузи, че се борим за идеите си. Има шанс за БСП.
- Вие лично как гласувахте?
- Заявих предварително мнението си, че съм против изключването на Георги Кадиев от парламентарната група. Именно защото силата на левица е в многообразието. Да, той трябва да понесе своето наказание за това, че не съобрази с мнението на групата, но това наказание не може да бъде изключване. Радвам се, че той получи подкрепата на 14 души от нашата група, които не споделяме неговия законопроект, в резултат на което той обеща да го оттегли.
- Наистина ли вярвате, че успешното овладяване на тази "буря в чаша вода" е знак за добро здраве на столетницата и гаранция, че няма да последва съдбата на СДС?
- Поне е спирачка по пътя. Знак, че в БСП има инстинкти, които все още са живи. Че сме силни, защото сме различни, защото имаме мнение, защото сме готови да го отстояваме въпреки всички неудобства, които би ни причинило това. Смелостта също е важно качество за социалистите, особено в период на опозиция.
- Някои ваши колеги разчетоха резултата от гласуването по казуса "Кадиев" като бламиране на ръководството на БСП? Може ли да се тълкува и така?
- Не бих казала. Аз осъзнато гласувах за това Георги Кадиев да остане в нашата парламентарна група. Но е знак за това, че имаме мнение. Не сме лидерска партия. Не сме били по времето на Сергей Станишев, няма да бъдем такава и по времето на Мишо Миков. Който и да е лидерът, той трябва да се съобразява с колективната воля.
- Не бяхте толкова смели, когато гласувахте преко волята си и по команда на Станишев предложението за назначаване на Делян Пеевски за шеф на ДАНС?
- Не бяхме и още берем плодовете на това поведение. Но това би следвало да бъде урок за всеки следващ лидер, за всяка следваща ПГ, за всеки следващ форум. Когато лидерът не е прав, трябва да бъде коригиран.
- Има ли и други ваши колеги в групата, които се чувстват застрашени от отлюспване заради инакомислие?
- Ние издържахме в тежките времена на 2009 г., когато БСП беше в ъгъла и Цветан Цветанов и Бойко Борисов ни размахваха пръст и ни заплашваха от парламентарната трибуна. След като тогава не се уплашихме, няма да ни уплашат и сега. Аз съм социалист от 25 години и ще продължа да бъда такава независимо дали съм в парламентарната група, в ръководството на БСП или изобщо на някаква позиция.
- Продължава ли този вътрешнопартиен конфликт в БСП между привърженици и противници на ръководството?
- Преди изборите нямам конфликти с нито един социалист, нито имам критики към ръководството. Това, от което имаме нужда, е да вървим в една посока, плътно, силно, взаимно подкрепяйки се. Дължим го на хората, които гласуват за нас. Честно казано, вече не знам какво да им обяснявам за несекващите разправии в БСП. И да си призная, ме е срам. Срам ме е от това, което им причиняваме.
- А срам ли ви е, че се стигна до днешното тайно гласуване за изключване на Кадиев?
- Има правилник на групата и когато някой е поискал да бъдат спазени правилата, е редно да бъдат спазени. Щеше да ме е срам, ако резултатът беше изключване.
- Казвате, че до изборите всички ще се обичате. А след това?
- Надявам се да сме толкова доволни от резултатите от изборите, че да продължим в мир и любов и след това.
- Каква е вероятността да има предсрочни парламентарни избори след местните избори, ако ГЕРБ ги спечели убедително?
- Според мен вероятността е голяма, не само заради резултатите от местните избори, а и заради политика, която води правителството, заради обедняващото население. Разслоението придобива чудовищни размери. Бедността пронизва цялото ни общество. На фона на хвалбите на правителството, че събира много приходи и държавата е богата, нейните граждани да изнемогват и да нямат два лева за хляб, това няма как да свърши добре. Ще има бунтове. Ако правителството продължи с тази политика, която прави здравеопазването платено, образованието платено, която вдига пенсионната възраст, така че хората да не могат да се пенсионират, ще има естествена бурна реакция срещу подобна политика. И тук боричканията за власт в управляващата коалиция може би ще са само катализаторът на истинското народно недоволство.
- А дали един предсрочен вот няма да обслужи интереса на Борисов, който ще се опита да капитализира успеха си от местния вот и да се бори за мнозинство в следващия парламент?
- Ако ГЕРБ постигне успех на местните избори, драмата ще е не защото ГЕРБ са добри и не защото хората толкова ги харесват, а защото ние не се държим адекватно на отговорностите, които имаме като опозиция в най-бедната европейска държава. Би трябвало да ги попилеем до изборите за всичко, което правят и в парламента, и по места. И ако не го направим, отговорността ще бъде наша.
- Защо не го правите?
- Защото енергията отива в безплодни разправии и произвеждаме негативни новини, вместо да громим истинския си политически противник.
|
|