Макар и само на рисунка засега, проектите за увеселителен парк в Борисовата градина възмутиха хиляди софиянци. |
общината винаги е в бяло
и прави незабавни проверки, търси консенсус или в 12 без пет променя първоначалното си решение. Но едва след като хиляди граждани са преглътнали куп неудобства и проблеми. Най-пресният случай е ремонтът на бул. "Цариградско шосе". Там кипи усилена работа и вече са затворени няколко участъка. Последният обаче се оказа най-ключов - от отбивката за външно министерство до алея "Яворов". Промяната в организацията на движението заради ремонта беше оповестена в последния момент, в неделя, и на следващия ден се изви километрично задръстване по ключовия булевард. Причината - в съответния участък за движение се ползваше само едното платно с по една лента в двете посоки. След като кадрите с адското задръстване и бесните шофьори шестваха цял ден по телевизии и интернет, се оказа, че все пак може да се намери и по-приемливо решение, което да облекчи задръстванията. И така на следващия ден в същото платно вече бяха обособени три ленти - две за движение в посока хотел "Плиска" и една в посока центъра. При ремонт е неизбежно да се затрудни движението, но от "Московска" 33 дори не правят опити да минимализират последствията. Представената първоначална организация най-вероятно е била решена от хора, които дори не са имали представа в коя посока е трафикът. И не им пука, че "Цариградско шосе" е основна пътна артерия за града, която свързва централните квартали с останалите, където е пълно с бизнес сгради и молове и се предполага, че именно натам ще е основният поток от коли. Какъв анализ на трафика е правен и как е взето решение остава мистерия. Факт е обаче, че след гафа с "Цариградско" общината обеща, че ще взема гъвкави решения и за други промени, ако се наложи.
Пак по транспортни въпроси могат да се дадат много примери как
гражданите имат последната дума, и то при свършен факт
Да вземем за пример метрото до Бизнес парка, което беше пуснато преди месец. С него се промениха и маршрутите на някои автобуси, които трябваше да имат ролята на довеждащ транспорт. Много хора се оказаха засегнати от промените на автобус 111, който преди пускането на метрото свързваше "Люлин" и "Младост 1". С новата придобивка общината реши, че не е нужно автобусът да стига до пазара в "Младост 1". Да, но не и за хората, на които след промяната предвижването им излизаше хем по-дълго, хем по-скъпо. Оказа се, естествено, че експерименталните маршрути могат да се променят. В случая - след като кметът на "Младост" Цвета Авджиева пое инициативата да организира ново обществено обсъждане и беше решено да се върне старият маршрут на автобуса.
Други квартали обаче не могат да се похвалят с толкова дейни районни кметове. Като например кметът на "Люлин" Милко Младенов. По негово предложение през май Столичният общински съвет реши два басейна - в 97-о СОУ "Братя Миладинови" и в 33-то ОУ "Санкт Петербург" в кв. "Люлин", да не се стопанисват от ученическата общинска спортна школа "София", а от самите гимназии. Според ръководството на школата това ще остави стотици деца без достъп до басейн и безплатно плуване. Кметът не е обсъдил решението със спортната школа и с родителите. Младенов пренебрегва това обстоятелство, защото според него така в училищата ще може да се води третият час по физическо.
Още по-чувствителна е темата за проекти, които касаят устройството и развитието на важни зони в центъра, за Борисовата градина или за паметници. И ако за прохождането си в обявяването на конкурсите за промените общината може да бъде похвалена, то оттам нататък
допирът до общественото мнение се превръща в пародия
Но дали нещо е хубаво или дори функционално, единно мнение никога няма и затова подобни скандали са разбираеми. Но затова как е редно да се осъществят нещата - има. Проектите за центъра на града например придобиха окончателен вид след куп промени, и то след недоволство на хората - така например отпаднаха идеите за кръгово пред Националния стадион, за премахване на трамваите по "Графа", за позлатяване на паветата пред храм-паметника "Св. Александър Невски" и други. Сега идва нов сезон на проектантски страсти - с новата порция проекти за Борисовата градина. Конкурсът приключи тихомълком и никой не разбра какви са проектите, докато из медиите не плъзнаха заглавия за мащабно строителство в парка, административни сгради, виенски колела и всякакви други идеи, масово непопулярни за един парк. И какво се случи след това? Кметът на София Йорданка Фандъкова заедно с главния архитект Петър Диков започнаха в хор да обясняват, че това все пак са само проекти и тепърва предстои да се реши кой ще се реализира. Подобна беше съдбата и на бул. "Витоша" в пешеходната му част. Първият етап от ремонта беше направен по служебен проект и следователно това предопредели визията и на останалата й част. И тук не липсваха "достижения" на архитектурния ум като чешми в средата на улицата, които станаха по-известни като "писоари". След няколко дни на подигравки по адрес на общината, те бяха премахнати. Така и не стана ясно как са се озовали там, защото не били в проекта. Не така се стекоха нещата за т.нар. фонтан, който в крайна сметка пресъхна. Тук общината прояви висш пилотаж в допитванията - организира анкети дали да се махне нелепият фонтан, събра проекти. В крайна сметка резултатите не бяха в полза на съоръжението, но то продължава да си стои.
Примерите са много и на много теми - градска среда, транспорт, инфраструктура и т.н. И това, разбира се, са случаи, добили популярност заради значимостта си. Списъкът с по-малки проблеми, но важни за определен квартал, кооперация и дори един човек, сигурно са неизброими. И всеки има право, защото общината трябва да работи за хората. За общината обаче общественото допитване преди вземане на решение е неприемливо. Това показва само едно - никой на "Московска" 33 очевидно не е наясно, че работодател са му гражданите и градът. Независимо за колко мандата.