Румънският премиер Виктор Понта също стана клиент на прокуратурата. Парламентът обаче го защити от съдебно преследване, като запази депутатския му имунитет. |
От средата на 90-те години САЩ и Румъния развиват тесни взаимоотношения, по-специално между румънското разузнаване и американските му партньори. Напоследък отношенията се фокусираха върху американските инвестиции, особено в енергийните ресурси: Румъния има потенциално големи запаси от петрол и природен газ в офшорната си зона и в по-дълбоките води на икономическата си зона. Разбираемо е, че засилването на стабилността в Румъния и намаляването на руското влияние са важни американски цели. Активната подкрепа на Вашингтон за антикорупционните усилия в Румъния е само един от инструментите на САЩ за постигане на тези цели.
За Европейския съюз също е приоритет развитието на стабилна Румъния,
имунизирана срещу руско политическо влияние
Както САЩ, и ЕС гледа на Румъния като на стратегически важен член на НАТО. В същото време много правителства в ЕС желаят Румъния, която е един от най-бедните членове на съюза, да си върши по-добре работата за удържане на своите граждани в границите си. През 2007 г., когато Букурещ се присъедини към ЕС, над половин милион румънци напуснаха страната, търсейки по-добри икономически възможности другаде. След това броят на емигриращите румънци започна да намалява, което се дължеше частично на финансирането от ЕС за подобряване на икономическите условия в Румъния. Очаква се през периода 2014-2020 г. Румъния да получи 23 млрд. евро от Кохезионния фонд на ЕС. Антикорупционните усилия са средство не само за обвързване на Румъния със Запада, но и за стимулиране на потенциалните румънски емигранти да си стоят у дома.
Антикорупционната кампания се разширява и дори ускорява по начин, който има дълбоко значение за Румъния. Вместо серия от внезапни операции усилията за изкореняване на корупцията имат потенциал да предизвикат институционални промени, фокусирайки вниманието върху висшите ешелони на властта. Кметове, министри, депутати и сенатори, бивш и настоящ премиер попаднаха на прицел заедно с много други служители и роднини от високите политически среди. Те са обвинени в подкупи, пране на пари и злоупотреба с власт. Последиците стигат далеч и разследванията не са на приключване.
Премиерът Виктор Понта е само най-новата мишена
Други високопоставени румънски политици вече паднаха жертва на антикорупционната кампания, като парламентът дори се съгласи да отнеме имунитета на някои от своите членове, а отделни политици се озоваха в затвора. Въпреки това искането на Националната антикорупционна дирекция до парламента да отнеме имунитета на действащия премиер и последвалият отказ на законодателното събрание е бележит епизод в опитите на дирекцията да се бори с корупционните практики и с вкоренените интереси.
Външни сили играха ключова роля в насърчаването и улесняването на цялостната антикорупционна кампания в Румъния. Двете румънски правителствени агенции в кампанията - Националната антикорупционна дирекция и Румънската разузнавателна служба - имат здрави връзки със Запада, особено по въпроси за тероризма, киберсигурността, корупцията и организираната престъпност. Съединените щати подкрепят активно антикорупционните мерки; ръководителката на дирекцията Лаура Кьовеши получи през 2014 г. награда от американското посолство в Букурещ. Когато директорът на ФБР Джеймс Коуми посети Румъния през март 2015 г., се срещна с Кьовеши и с новия ръководител на Румънската разузнавателна служба Едуард Хелвиг.
Съединените щати предприеха също преки действия срещу корупционните практики в Румъния: Хойт Йи, заместник на помощника на държавния секретар по европейските и евразийските въпроси, каза през май при изслушване в Конгреса, че някои румънски официални лица са под забрана за влизане в САЩ заради обвинения в корупция. Като установява здрави отношения с румънски служби и като им предлага достъп до американски опит, Вашингтон работи за стабилна политическа система в Източна Европа, в която става тясно за подривни и криминални елементи.
Предишните усилия за борба с корупцията бяха неефективни, докато Социалдемократическата партия загуби контрол над правителството през 2005 г. Някои членове на букурещкия елит имаха преки отношения с Кремъл, датиращи от времето на комунистическата диктатура в Румъния. Макар че доминиращата политическа култура оцеля заедно с практики, които бяха толерирани от години, опозицията не се зае да се бори сериозно с корупцията чак до 2013 г., когато Кьовеши оглави Националната антикорупционна дирекция. С подкрепата на разузнавателната агенция дирекцията на Кьовеши започна да преследва политици от всички партии и управленски равнища. Но задачата е огромна. И сега, въпреки отличните усилия на Кьовеши, остава значителен бастион на корупцията в румънските политически и бизнес кръгове, които продължават да дестабилизират страната. Парламентарният вот за запазване на депутатския имунитет на министър-председателя е
пример за продължаваща съпротива
- дори отпор на румънската политическа система срещу антикорупционната тенденция.
Важно е да се осъзнае, че досега само малък сегмент от обществото е засегнат пряко от засилващото се институционално укрепване. Разследванията и обвиненията засегнаха, разбира се, членове на всички големи партии от всички ешелони на властта. Но антикорупционната кампания промени слабо главните институции в страната. Много отделни лица са потенциални мишени за разследване и имат непосредствен интерес да се отбраняват. Обществената реакция срещу решението да се запази имунитетът на Понта ще покаже до каква степен институционалната промяна е приоритет за румънските избиратели.
Румъния не е единствената страна в района, която привлича интереса на западните правителства да заемат силна позиция за намаляване на корупцията. Вашингтон забрани през октомври 2014 г. на шестима унгарски функционери, включително на шефа на данъчната и митническата администрация, да влизат в САЩ. Същото отношение е запазено и за няколко български официални лица. Унгария и България са страни, където някои бизнесмени и именити олигарси имат връзки с Русия. Съединените щати са особено обезпокоени от потенциалното влияние на Кремъл върху политическите решения на тези страни. Германия подкрепи на висок глас антикорупционните мерки в България, правейки сравнение между успехите в Румъния и изоставането на България.
Български официални лица обаче се противопоставят
на укрепването на съдебната власт.
Антикорупционната кампания в Румъния няма да може винаги да преодолява властовите интереси, окопали се в политическата система на страната. Потвърждаването на имунитета на Понта илюстрира съпротивата срещу промяната. Но последните успехи на кампанията все пак са признак за промяна. Независимо дали Понта ще бъде свален от власт, антикорупционното усилие възвестява за добро или лошо институционална промяна в румънската политика. Кампанията може да забави реформите, да спъне бизнеса и транзакциите и да предизвика несигурност в румънската бюрокрация, доколкото служителите ще трябва да се приспособят към новите условия. Но в далечен план антикорупционната кампания има енергията да създаде иновативен бизнес климат и да превърне Румъния в по-надежден съюзник на Запада в района.
___________
* Частна разузнавателна и аналитична компания, базирана в град Остин, щата Тексас, САЩ.