:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,783
Активни 382
Страници 25,193
За един ден 1,302,066
БЕЗПЪТИЦА

Работа? Не ме занимавайте, не ме интересува!

Младежите искат високи заплати, въпреки че нямат нито опит, нито образование
Тези момичета не работят и по принцип си търсят работа. Обещаха, че ще отидат на консултация при медиатори, ама друг път.
Ако се съберат да живеят на едно място всички млади българи, които нито работят, нито учат, нито търсят работа, ще се роди още един град като Русе. Между 160 и 165 хил. българи до 24 години не правят нищо. Или всеки четвърти младеж безделничи. А от това икономиката ни губи до 2.5 млрд. лв. всяка година по изчисления на социалното министерство. Според друго изследване - на спортното министерство, 67% от българите във възрастовата група 15-29 г. не работят, не учат и не са в образователни курсове - имат свободно време, но не правят нищо. 60% от тях са роми.

За да изведе на пазара на труда нищо неправещите млади българи или да ги върне в училище, социалното министерство назначава младежки медиатори. Те имат задачата да издирят връстниците си по кафенета, паркове и градинки и да ги убедят, че трябва да намерят препитание или да се върнат на училищния чин. Първите 35 "търсачи на безработни" вече започнаха работа, а до края на годината трябва да станат 100.

Анна е младежки медиатор в Дупница от един месец и ако съдим по пълните кафенета в центъра по обяд в делничен ден, работа за нея има предостатъчно, въпреки че каузата й на пръв поглед изглежда безнадеждна. Младежи се припичат на по кафенце, вторачени в телефоните си. 7% от младите в Дупница не учат, не работят и не търсят работа според официалните данни. Въоръжена с брошури и търпение, Анна тръгва между масите. Уводът й не е от тези, дето ще накарат всеки да наостри уши в мързеливия следобед: "Здравейте, аз съм назначена по програма "Активиране на неактивните лица" като младежки медиатор. Моята задача е да информирам и консултирам младежи до 29 г., които не учат, не работят и не са регистрирани в бюрата по труда. Вие работите ли?". Отговорът често е "Не ме интересува", "Не ме занимавайте".

Все пак група момичета в 11-и клас я изслушват любезно. Само че "по-скоро ще си почиват през лятото". Момичетата са по-така - задават въпроси, момчетата са незаинтересовани. Анна не настоява - наясно е, че като не искат, няма да я слушат. Понякога има повече късмет - на улицата среща две момичета - на 18 г. и 20 г. Едното няма намерение да продължи да учи, другото се е върнало от София и сега е без работа. И двете си търсят работа, "по принцип". Анна ги кани в общината на среща, за да им разкаже за възможностите по младежките програми и процедурите за регистрация в бюрото по труда. "Ми може, ама няма да е сега, че много бързаме", любезно отклоняват поканата девойките. "Аз съм в общината, в стая 52, на третия етаж", не се отказва медиаторът. Момичетата споделят, че търсят работа чрез обяви, "ако има залепени по магазините", и не са регистрирани в бюрото. Казват, че



заплата от 430 лв. им се вижда долу-горе добре



за Дупница. "Имаме безработни познати. Повечето нямат желание да работят, на други не им харесва заплащането", обясняват момичетата. И се разделят с Анна с обещанието да я намерят в общината.

Както всички младежки медиатори, доскоро Анна също е била в категорията на младежите, които нямат работа. С висше образование, под 29 г. и регистрирана в бюрото по труда тя вече има трудов договор до 2017 г. с фиксирана брутна заплата от 430 лв. Това е втората работа, която трудовите посредници в Дупница й намират. Преди да роди дъщеря си, Анна е работила в счетоводна фирма по друга програма за субсидиране на заетост на младите, "но след раждането нещата се усложниха и пак се регистрирах в бюрото".

"Виждам едно отношение на младежите - за толкова малко пари няма да работя" - казва Анна. - Но аз винаги им давам личния си пример, че въпреки малкото пари е за предпочитане да работя и да се развивам пред това да стоя у нас и да лентяйствам. В крайна сметка човек трупа опит, после с опита парите ще са други. Те обаче казват, че имат образование, знаят езици и не са съгласни да работят за по 430 лв." Като във всеки малък град, повечето млади гледат към големия град. "Мислят, че там всичко е розово", казва медиаторът.

Преди да бъде назначена, Анна е минала десетдневно обучение по част от професията "социален сътрудник". Обучението включва среща с психолог, който под формата на ролеви игри демонстрира как се убеждават младите, уроци как се пише CV, мотивационно писмо, как младите да се подготвят за интервюто и какво поведение да имат. Намерило се е време да се изучи и структурата на Агенцията по заетостта, макар че остава загадка от каква полза би било това за обезкуражените младежи. Тепърва ще се разбере дали обучението и медиаторите ще бъдат ефективни. Въпреки това програмата отсега е предвидена да действа до 2017 г. Дали ще продължи и след това, ще стане ясно от ефективността на медиаторите. Те ще изпращат всеки месец информация в социалното министерство - колко младежи са консултирали, колко са се записали в бюрата по труда.

Това е второто излизане на Анна на терен. При първия тур из центъра на Дупница няколко младежи са й обещали да се регистрират в бюрото по труда, но си



останали само с обещанието



"Затова съм избрала, за да съм сигурна, лично да ги водя до бюрото, защото точно така става - обещават ми, но после се оказва, че не са се регистрирали", разкрива тактиката си Анна.

Целева група на мотиваторите са и ромите. "Обещали са ми да не ме пускат сама да ходя в ромските махали", бърза да уточни Анна. За това си трябва цяло съзвездие медиатори - и ромският посредник от бюрото по труда, и здравният са получили от нея молба да съдействат за среща с ромите в четирите махали на Дупница. Но организацията явно не е толкова лесна. Междувременно Анна се опитва да заговори мъж и жена от ромски произход на улицата, но те я отминават дори без "добър ден". Тук, според социалното министерство, ромските трудови медиатори работят добре с малцинството и усилията им дават резултат.

За някои пък е важно да се върнат в училище. Анна например е избрала за мото на своята брошура "Нека върнем отново в училище ранно отпадналите и напусналите образователната система". "За мен е по-важно да ги информирам за самите форми на обучение, защото не всички ги знаят", обяснява медаторът. Покрай матурите обаче директорите не пожелали да се проведе среща в училищата с младежкия медиатор. Иначе идеята е директорите да дават списъци със завършилите, а медиаторите ще ги канят на срещи, за да ги информират за възможностите за учене или работа. Но вероятно това ще стане най-рано през новата учебна година.

Най-реалистичният сценарий за лятото на тези младежи всъщност е морето и сезонната работа по хотели и ресторанти. Наесен ги очаква отново делничното висене по кафенетата с изкараните пари. Не звучи чак толкова лошо и неактивно, но едва ли може да се брои за решение на големите проблеми на икономиката ни - застаряващата работна ръка, липсата на кадри, изборът на една десета от всеки випуск да замине в чужбина.





ПРОГРАМИТЕ

142 млн. лв. национални и европейски пари са планирани за включване на "изгубената" за пазара на труда работна ръка в младежка възраст. Залага се на нови методи, а младежките медиатори са един от тях. Моделът е взет от успешен проект в Австрия - там младите се събирали по кафенетата, за да избягат от потискащата обстановка на офиса. Но Австрия е на светлинни години от нас. Като се знае ефективността на програмите за субсидирана заетост в България (42 на сто от младите не си намират работа след субсидирани работни места), успехът на тези мерки не е гарантиран.



---------------------------------------

Защо младежите не правят и не искат да правят нищо

-----------------------------------

Трудно е да се уловят комплексните причини защо тези млади хора не правят и не искат да правят нищо. Според заключенията на национално представително изследване на УНИЦЕФ отговорът може да се крие в профила им - повечето от тях са със средно или по-ниско образование, живеят предимно в малки населени места, повече от половината принадлежат към малцинствените етнически групи. Без образование, в село или малък град, в който така или иначе няма кой знае какви възможности за работа, липсата на перспектива е основен проблем. Липсата на мотивация, на убеждението на предните поколения, че образованието и трудът са ценност, са други съществени проблеми.

Драматичното разминаване между очакванията и реалността на младите също е причина да не правят нищо. "Защо да им работя за 400 лв.?", пита риторично 21-годишният Александър. Той обаче не е типичният нищо неправещ младеж - учи в университет. Минал в задочна форма на обучение, защото лекциите и заверките му идвали в повече и за да има повече свободно време. Какво прави в свободното време? Нищо. Докато не се вдигне общото равнище на доходите, не може да се очаква ентусиазъм от всеки млад човек да започне работа, казва често и социалният министър Ивайло Калфин. По-високите доходи обаче не могат да се определят с министерско постановление, а са резултат от икономиката в страната. Според проучване на Българската стопанска камара младите мечтаят за заплата от 1500 лв., което е непостижимо за човек на прага на трудовата си кариера, освен ако не е ИТ специалист.

5% от неактивните млади хора у нас са с висше образование, но предпочитат да си стоят вкъщи, защото не намират подходяща работа за нивото си или не са доволни от ниското заплащане, което им се предлага. 40% пък смятат, че не е тяхна работа да си намерят работа, а някой друг трябва да им я търси. Въпреки че това са поколения, родени почти изцяло след падането на комунистическия режим, фрапиращ е фактът, че цели 56% от тези млади хора живеят с представата, че "държавата е длъжна да им гарантира добър живот".

Мерките за образование, които биха могли да измъкнат голяма част от тези млади хора, се подценяват, смятат експертите от УНИЦЕФ. Доказват го и резултатите - 47% от нищо неправещите са отпаднали рано от училище. Хората без образование са три пъти по-застрашени да попаднат в тази група, отколкото тези с висше. Естествено и семейството предопределя до голяма степен попадането или не в групата на бездействащите - в селата те са три пъти повече, отколкото в София, и два пъти повече, отколкото в областните градове.

В изследването се появява още една интересна група - децата на имигрантите ни. На практика те нямат нужда да работят, защото родителите им в чужбина ги подсигуряват достатъчно добре финансово в опит да компенсират прекъснатата емоционална връзка, пише в проучването. Така хората, които издържат цели родове с трудолюбието си в странство, хранят безделието на най-младото си поколение.



ЧУЖДИЯТ ОПИТ

Проблемът с мотивацията на младите съществува в редица страни. Във Великобритания към края на миналата година има 963 хил. младежи между 16 и 24 г., които не са в образование, заетост или обучение. Това са малко над 13% от младите в тази група. И по-малко от половината са си търсили работа (47%). Във Финландия през 2014 г. официалната статистика е преброила 64 хил. младежи в тази група. Във Франция са близо 2 млн. От тях около 900 хил. нямат никаква диплома. Кризата на пазара на труда там е влошила още повече ситуацията на младите.

В опит да смекчи тежката ситуация с младежката безработица Брюксел създаде Младежката гаранция за 6 млрд. евро, според която всеки млад човек до 24 г. трябва да получи качествено предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж до 4 месеца, след като остане без препитание или напусне образование. Бездействието им струва повече - младите хора, които не работят, не учат и не се обучават, струват на ЕС 153 млрд. евро годишно под формата на пропуснати ползи, печалби и данъци според данни на съюза.
 В делничен ден в центъра на Дупница младите си почиват по пейките, а кафенетата не страдат от липса на посетители.
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Социалният министър Ивайло Калфин възлага много надежди за намаляване на младежката безработица с финансирани от ЕС програми.
85
10671
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
85
 Видими 
21 Юни 2015 18:27
Младежите искат високи заплати, въпреки че нямат нито опит, нито образование

А работодателите искат млади кадри до 30 г., с 5 годишен опит, 2 езика и напреднала комп. грамотност за по 350 лв.
Няма как да се срещнат, поне не и в България.
21 Юни 2015 18:31
То положението е трагично. От една страна повечето от матриала не може да свърши работа и за 100 лева. Ако се пробва, причинява повече щети, отколкото ползи. От друга страна за голям град, суми под 1500 лева чисто обезмислят ходенето на работа. То само като си сметнеш транспорта, яденето навън и т.н. и се оказва, че за суми под 1500 само си губиш времето. А дори и за 1500 ще е едно самоцелно ходене, което не ти осигурява дори минимално натрупване.
21 Юни 2015 18:41
Анна е младежки медиатор...

Що за хрумване на някой чиновник е това "медиатор"?...
Защо не е просто "посредник" или "младежки трудов посредник"?...
----------------
С висше образование, под 29 г. и регистрирана в бюрото по труда тя вече има трудов договор до 2017 г. с фиксирана брутна заплата от 430 лв

Това сигурно е шега - бруто 430 - как ще живее тази млада жена и как ще отглежда детето си с 10 лв на ден?
21 Юни 2015 18:47
И още:
142 млн. лв. национални и европейски пари са планирани за включване на "изгубената" за пазара на труда работна ръка в младежка възраст.

Ало, чиновниците, с тези милиони могат да се направят няколко десетки малки предприятия в различни градове, които да осигурят работа на стотици млади хора...
21 Юни 2015 18:51
Начинът, по който се действува в тази програма " медиатор" ми изглежда абсолютно безсмислен, но сигурно има някакви европейски пари за усвояване, пък и смата програма открива поне по едно работно место в разните селища. Но питам се ( сигурен съм, че въпросът е наивен, но нямам отговор) - с какво живеят въпросните младежи и младежки, на кафенце и зазяпали се в телефона си, че не искат да ги занимават и не ги интересува? Ако е от парите на мама и тате, то и родителите в Дупница или Ловеч или другаде едва ли изкарват кой знае какво... От къде пари за телефон, вероятно по нов модел и за кафенца/храна/дрехи/развлечения някакви...
21 Юни 2015 18:52
с фиксирана брутна заплата от 430 лв

а има и по-ниски, на едно комшийско дете родителите пращат пари, щото като социален работник с висше образование не може да си позволи стаята под наем в един провинциален град и трябва да живее иначе на палатка
Ама тя е от ония, интересуващите се, намират се все още и такива.
Хората искат първо пари и после ще работят за тия пари, а като няма пари, не го наричайте работа, а доброволно самопожертване в името на капитализъма.
21 Юни 2015 19:11
Това младежки медиатор ми звучи малко като сводник, да склонява младите да бъхтят за 400 лева!
Намерили къде, та точно в Дупница ще търсят наивници да им работят без пари!!! Всеки, който поиска може да се качи на автобуса ии самолета и на другия ден да почне работа за 1200 евро най малко.Младите и езици знаят, и познати/роднини/приятели на запад имат да им помогнат, никога няма да се унижат да работят за 400 лева
21 Юни 2015 19:14
с какво живеят въпросните младежи и младежки, на кафенце и зазяпали се в телефона си, че не искат да ги занимават и не ги интересува? Ако е от парите на мама и тате, то и родителите в Дупница или Ловеч или другаде едва ли изкарват кой знае какво... От къде пари за телефон, вероятно по нов модел и за кафенца/храна/дрехи/развлечения някакви...


Именно! И аз се питам, откъде имат пари? Нещо не се връзва. Няма да се учудя, ако тези модератори, дето обикалят кафенетата, имат и друга задача, освен агитацията. Например, да наблюдават с какви дрехи са облечени безработните младежи, какви модели телефони използват, колко време прекарват по заведенията и т.н....
21 Юни 2015 19:15
Работа? Не ме занимавайте, не ме интересува!
И мен!
21 Юни 2015 19:16
Всеки, който поиска може да се качи на автобуса ии самолета и на другия ден да почне работа за 1200 евро най малко.

Обясни го това на тези, които се оплакват, че са бедни, че на мен не ми вярват.
21 Юни 2015 19:19
младежки медиатори. Те имат задачата да издирят връстниците си по кафенета, паркове и градинки и да ги убедят, че трябва да намерят препитание или да се върнат на училищния чин.
Задачата им е да ги накарат да търсят липсващата черна котка в тъмната стая.
21 Юни 2015 19:20
Първите 35 "търсачи на безработни" вече започнаха работа, а до края на годината трябва да станат 100.
100 ще си намерят препитание на държавната ясла.
21 Юни 2015 19:23
Manrico
21 Юни 2015 19:16

Обясни го това на тези, които се оплакват, че са бедни, че на мен не ми вярват.
Не ти вярват защото ти си умен и богат, а те са глупави и бедни. А както сам твърдиш, глупав на умен не вярва.
21 Юни 2015 19:24
Задачата им е да ги накарат да търсят липсващата черна котка в тъмната стая.
То туй, ако е - пак е некво философско занимание. Мен повеке ми прилича на пирамида - намираш 5 душици, сека от тех намира по 5 и так дале! А, геносе Манрико!?
21 Юни 2015 19:28
А както сам твърдиш, глупав на умен не вярва.

Не го твърдя аз, а Дънинг и Крюгер.
21 Юни 2015 19:43
Обясни го това на тези, които се оплакват, че са бедни, че на мен не ми вярват.

а ти ид на место и им обясни колко е хубаво при капитализъма на 1000 км далеч от роднини и приятели, понеже предприемачи-тикви са им изяли родината
21 Юни 2015 19:46
Всеки, който поиска може да се качи на автобуса ии самолета и на другия ден да почне работа за 1200 евро най малко.Обясни го това на тези, които се оплакват, че са бедни, че на мен не ми вярват.

Аз съм точно от Дупница, на кой да го обяснявам, както виждаш при нас балами няма, младите не знаят къде е бюрото по труда, но разписанието на бусчетата за Милано и полетите до Лондон ги знаят на изус
21 Юни 2015 19:47
ПРОГРАМИТЕ

142 млн. лв. национални и европейски пари са планирани за включване на "изгубената" за пазара на труда работна ръка в младежка възраст. Залага се на нови методи, а младежките медиатори са един от тях. Моделът е взет от успешен проект в Австрия - там младите се събирали по кафенетата, за да избягат от потискащата обстановка на офиса. Но Австрия е на светлинни години от нас. Като се знае ефективността на програмите за субсидирана заетост в България (42 на сто от младите не си намират работа след субсидирани работни места), успехът на тези мерки не е гарантиран.

Някай проумява ли смисъла на това нещо?
21 Юни 2015 19:48
Ако се съберат да живеят на едно място всички млади българи, които нито работят, нито учат, нито търсят работа, ще се роди още един град като Русе. Между 160 и 165 хил. българи до 24 години не правят нищо

ами, да ги съберат, поне деца ще почнат да правят..
21 Юни 2015 19:48
Пфу, не мога да си намеря хубава работа - а съм "талантлив"!
21 Юни 2015 19:50
... Така хората, които издържат цели родове с трудолюбието си в странство, хранят безделието на най-младото си поколение...
- Нема лоши дЕца, има лоши родители! Независимо дали родителите са българи, турци, мурци, роми, мастики и т.п. ... Начи може да се работи в странство за 1200 евро (които са екзистенц-минимум почти навън), а тук не, сакън, не ще ИМ (?!?!) "работя" за 500,- лева, която сума за някои части на "територията" е еквивалент на почти 2000 евро заплата в Европата (без бившите соц-страни)... . Като се приспаднат от 2000 евро присъщите удръжки, колко са на ръка, а...?
21 Юни 2015 19:56
- Нема лоши дЕца, има лоши родители! Независимо дали родителите са българи, турци, мурци, роми, мастики и т.п. ... Начи може да се работи в странство за 1200 евро


Нещо не си разбрал, ако ти се бъхтиш някъде в странство за да пратиш на детето ти пари никога няма да допуснеш да отиде да мизерства при нашенски работодател за 500 лева!!!! Никога! Ще му отвориш едно ЕООД и ще му помогнеш то да изнудва други да му работят за 500 или в най лошият случай при теб ще си го вземеш, поне западна социална помощ да взима!
21 Юни 2015 20:00
Някай проумява ли смисъла на това нещо?


Смисъла всъщност се вижда добре...има едни пари за усвояване.
21 Юни 2015 20:02
И аз се питам, откъде имат пари?


Мой съученик, попрехвърлил на попрището жизнено средата, е в тая графа. Но не му трябва работа, защото, както той казва, всяка сутрин като се събуди, до възглавницата го очаква една петолевчица. От мама. Друго ме дразни - защо вечно мрънкат как по селата нямало работа? У нас почти няма село, което да е на повече от 30 км от горе-долу сносен град. С кола, на газ, се ходи на работа в града по-бързо и не по-скъпо, отколкото с рейс от Дружба до Овча купел.
21 Юни 2015 20:09
cisco,

Не е точно така. Работа и в чужбина все по-трудно се намира.
Аз лично преди помагах за намиране на работа, но вече не се занимавам с такива неща. Има работа, но е тежка, нископлатена и малко хора успяват да я свършат както трябва. Затова се отказах да помагам.
И разходите за наем, транспорт, храна, сметки... се увеличават, а часовата ставка си е почти същата.
Трудно е! Всеки сам да се оправя!
21 Юни 2015 20:14
mary1001
21 Юни 2015 20:09Мнения: 1,985
От: United Kingdom


А на бас че в радиус от 500 метра от където живееш без да знам къде си има автомивка която търси персонал на 6,50 на час ? Или че ресторанта под вас дава и повече за деливъри ? А колко бенефитс се вземат за безработен? Нямало......
21 Юни 2015 20:29
С кола, на газ, се ходи на работа в града по-бързо и не по-скъпо

а пари за колата от кредит ли?
21 Юни 2015 20:31
Работа и в чужбина все по-трудно се намира.

ми няма и да има, машините заменят хората и хората или ще ги трепят, или ще им дават социални помощи, на запад им дават помощи, у нас ги трепят
21 Юни 2015 20:31
cisco 21 Юни 2015 20:14 А защо правите разлика в нагласите на един български "фирмач" и такъв във Франция например...? Целта навсякъде е "Пари-прим" за сметка на ... - били френци, булгарци, немци, китайци или джагатайци... Особено по отношение на последните. Point de vieu, нали? Вж. и: mary1001 21 Юни 2015 20:09
...
21 Юни 2015 20:40
А защо правите разлика в нагласите на един български "фирмач" и такъв във Франция например...?


А какво ще стане ако отидеш в арбаитсамта да се похвалиш че шефа ти те кара сам да си плащаш осигуровките и ти дава 400 евро заплата? В България няма на кой да се оплачеш....
21 Юни 2015 20:43
А на бас че в радиус от 500 метра от където живееш без да знам къде си има автомивка която търси персонал на 6,50 на час ? Или че ресторанта под вас дава и повече за деливъри ?

Ами и в България има автомивки дето търсят на толкова, при това не е задължително да живееш в райони на 500 метра от автомивки и над ресторанти.
21 Юни 2015 20:50
Фатката, уважаеми cisco не е в това, един квалифициран човек да си намери работа, някак заплатена - айде да не е 360, 500 да е. Фатката е някой да почувства нужда от такъв специалист, да стане ясно, че печалбата, пазарната му позиция зависи от квалифицирани специалисти, а не от мацки без гащи! Да се разберем, и аз обичам такива мацки - но, не бих ги взел да вършат неква работа.
21 Юни 2015 20:51
Като се приспаднат от 2000 евро присъщите удръжки, колко са на ръка, а...?

Без да познавам положението в детайли, от повърхностни мисли дали да емигрирам, броиш към 500 данъци и осигуровки, минимум 500 за скромна, клоняща към мизерна квартира, 50 за градски транспорт, към 150 за други режийни разходи и ще ти останат 800 евро, с които ще живееш като с 800 лева тук.
С работа на черно или сиво и със съвсем мизерна квартира може да ти остават и повече.
21 Юни 2015 20:53
Бездействието им струва повече - младите хора, които не работят, не учат и не се обучават, струват на ЕС 153 млрд. евро годишно под формата на пропуснати ползи, печалби и данъци според данни на съюза.


NO COMMENT!!!
21 Юни 2015 20:57
Защо младежите не правят и не искат да правят нищо

Лумпен пролетариат.
Мечтата на другарете марксисти...
21 Юни 2015 21:12
на 6,50 на час ?

Паунда!
21 Юни 2015 21:14
cisco [code... В България няма на кой да се оплачеш....[/code] - Хайде да не разливаме хоризонтално темата за родителите и децата (подадена от г-ца Д. Колева Тя май още си носи моминското (бащиното) си име ). Нерде Десислава, нерде Александър /Бедрос / Мустафа и др. от мат`ряла , пък и родителите им - ... Маааалката разлика между тях е 4 год. в AUBG, 7 вагона книги, помощна литература, безсъние, сума ти Red Bulls, начало от нула и т.н. НОооо - с цел! Трябва да успея, без помощта на родителите! Ако я получа - още по-добре! Ама тва не е conditio sine qua non... PS: Да не прибавям "бригади" по странство, работа на 3 "позиции", спане на "3-тия етаж", "комуналка" с още 3-ма колеги и т.п... Та - родителите са/сме май "лошите"...
21 Юни 2015 21:15
Че защо да работят след като може и да не работят? Мама и тате, че и държавата нали помагат..
:-)

21 Юни 2015 21:18
Manrico -
... С работа на черно или сиво и със съвсем мизерна квартира може да ти остават и повече...
- ІМО в сия статия става въпрос за пример, който НИЕ родителите не трябва да даваме "за пример", нали?
21 Юни 2015 21:18
и ще ти останат 800 евро, с които ще живееш като с 800 лева тук

е па да ама тук не живееш с 800 лева а с двойно по-малко
21 Юни 2015 21:18
Що не ми повервате, че системата ни е изначално сбъркана и че без рестартиране, сегашният терминален стадий скоро ще приключи с неизбежния летален изход?
"Рестарт" си значи рестарт - започва с промяна на конституцията.
Заличават се двата сегашни текста, които говорят за някакво си защитавано от държавата "право на труд", които и бездруго никой не бръсне за слива и се записва простото и естествено задължение всеки работоспособен да се труди. Разбира се, че това означава и задължение всеки работодател да приема на работа определен брой подходящи кандидати, както и задължения на държавата да упражнява съответните принуди и към двете страни в трудовите отношения.

Преди 25 години, това го имаше и работеше. Всяко навършило пълнолетие момче задължително отиваше да бачка в казармата две години или пет в индустрията, ако не иска да служи, после по-будничките следваха - при вишото имаше голям пропуск, че студентите не бяха с правата и задълженията на работещите, както в СССР, но на фона на останалото пропускът не бе фатален, - после три години бачкане по разпределение.

Накратко, за тези десетина години принуда, капанът щракваше и младежът вече бе в ярема, тъй че по-нататък не се и искаше кой знае какво принуждаване към труд.
Така стават хубавите работи, по научному. А науката добре знае, че никой нормален млад човек никога няма да се впрегне в хомота по свое желание.
Пък и не само млад, нали така, Хамеле
21 Юни 2015 21:18
Мечтата на другарете марксисти...
и вашта разкъсваща мъка
21 Юни 2015 21:21
Човек, или по точно същество, унижило се да работи за 500 е някаква мащина на биологично гориво, не човек, няма бъдеще, ще си умре в мизерията.Ако сам не се уважаваш а се унижиш да работиш за нищо, то никога няма да намериш работа за нещо! Ако сам не се уважаваш, безсмислено е да претендираш другите да те уважават, винаги ще те считат за рая покорна.Не е толкова въпрос на пари, колкото на уважение.Да им работиш за 500 лева е позор!
21 Юни 2015 21:26
Гаспада-другари.
Не гледайте София, Пловдив или Бургас.
Вижте прованса, което ще рече цяла България.
А там инженерите работят за максимум 600 лв/месечно (чиста парá.
Примери бол.
Е, на база какъв стимул младежите да учат, че да се борят у животя?
Защото това са младежите от същия този прованс.
Та, неквалифицираният труд у която и да вземете държава в ЕС е 600 евро/месец?!
Айде този, т.нар. български бизнес да си улезне у гащите, а не да лежи на кълката, че поради големата безработица може да си играе с работниците както му дойде.

21 Юни 2015 21:35
"Като се приспаднат от 2000 евро присъщите удръжки, колко са на ръка, а...?"

Без да познавам положението в детайли, от повърхностни мисли дали да емигрирам, броиш към 500 данъци и осигуровки, минимум 500 за скромна, клоняща към мизерна квартира, 50 за градски транспорт, към 150 за други режийни разходи и ще ти останат 800 евро, с които ще живееш като с 800 лева тук.

Наскоро гледах в детайли предложение от банка в Сити, за работа срещу 2 200 паунда. Детайлното разглеждане показа, че за да излезе сметката, трябва да спя в банката.
Не е лошо да си преразгледаш и мнението за 1 200- те евро
21 Юни 2015 21:35
Между 160 и 165 хил. българи до 24 години не правят нищо.

Не е вярно!
Има хиляди хора, които работят на черно и никъде не фигурират.
Да не говорим колко са в чужбина и се водят с неизвестен статус.
Някой може ли да ми каже например с какъв статус са младите випускници на военноморското училище, които работят под чужд флаг??
21 Юни 2015 21:37
Преди 25 години, това го имаше и работеше. Всяко навършило пълнолетие момче задължително отиваше да бачка в казармата две години или пет в индустрията, ако не иска да служи, после по-будничките следваха - при вишото имаше голям пропуск, че студентите не бяха с правата и задълженията на работещите, както в СССР, но на фона на останалото пропускът не бе фатален, - после три години бачкане по разпределение.

Тъй де.
Военен камунизъм.
Нищо старо не сме забравили и научили...
21 Юни 2015 21:40
Айде този, т.нар. български бизнес да си улезне у гащите, а не да лежи на кълката, че поради големата безработица може да си играе с работниците както му дойде.
Ама няма да се случи. Не и преди да му смъкнат въпросните гащи и с- как беше тази звучна дума- гьостерица, да му нашарят дебелия г.з.Така се вдига надницата. Щото сит на гладен не вярва.
21 Юни 2015 21:48
Чудно ми е как "антикомунистите" из форумите приемат усвояването на харизани пари като пазарна практика. Работата е много зле, дори учещите "с желание" излизат с диплома и знания, които един 10-токласник от преди 25 години спокойно надминава. Не е толкова проблема в образованието, колкото във всеобхватната детинщина на млади и стари и в същия модел надежда като тая за усвояването на проектни пари. Като заговорихме на тия теми, взех да разпитвам колегите си и стажантите, които учат или скоро са приключили и след малко въртене на шиш излиза, че в около половината висши училища хората са минали през нужното обучение, но просто са гледали да си вземат изпитите и с много, много малки изключения нищо не помнят. Без основата по-нататъшното обучение се превръща в опит за машинално повторение и прилагане на заучени похвати, върху платформи, които обучавания ще не ще почва да счита за универсална даденост. Разбирането липсва напълно, както и разбиране какво точно тия платформи/среди правят - какви проблеми ти решават, какво жертват, за да спечелят какво... Това са напълно невъзможни въпроси към хора, които са способни поне да извършват работа, ако има кой да им я смели и разпредели. Лошото е, че "смилането" отнема няколко пъти повече време от свършването й от смилащия. При нас го правим с надеждата, че тия хора ще "порастат" и макар, че не мога да кажа какво ще излезе, май има някакъв ефект. Колкото до "надеждата", която споменах - ами в някои бумтящи области тя често огрява. Знам няколко международни компании, които преядоха с посредствени кадри, тъпчещи на едно място, но поради размера си, незабелязващи собственото си бавно, бавно падение. За тия хора това е мана небесна - големи заплати и работа, която им се струва, че могат да вършат. Засега номерът минава, но докога - кризата ще каже. Лошото е, че и един случай на "уредил се" човек кара десетки да мечтаят за успех, но да не работят за него - типично по социалисически, но с абсолютно капиталистически лозунги на устата. Шизофренично време е днес - капитализмът се гради като от младежка бригада, най-големите идоли са не предприемачи, а чиновници и мениджъри без умение и интерес да разбират от работата, която ръководят. Явно точно като в края на соца, се намериха много хора, които да вярват, че където е текло пак ще тече и забравиха, че онова дето тече се прави от хора. Ония, комунистите, поне не объркаха главите на хората с мечти за необразовано величие, може би нарочно, но по-вероятно, без да искат оставиха след себе си и доста кадърна младеж, сега обаче всички, както викаха полицаите на митинга, "имат право на Европа", но никой си няма и представа що е Европа, той какво прави за нея и въобще кой ще ни храни утре.
21 Юни 2015 21:50
Наскоро гледах в детайли предложение от банка в Сити, за работа срещу 2 200 паунда. Детайлното разглеждане показа, че за да излезе сметката, трябва да спя в банката.Не е лошо да си преразгледаш и мнението за 1 200- те евро


И защо? Можеш за 800 да си намериш прилична квартира, метро, храна...и 1200 няма да похарчиш
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД