:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,039,813
Активни 208
Страници 7,649
За един ден 1,302,066
Еволюция

Пентагонът ще може да третира журналистите като вражески бойци

Не е нужно бойците да дават на врага възможност да се предаде преди осъществяването на нападението, пише в новата инструкция на американското Министерство на отбраната
В американската база Гуантанамо в Куба е специалният затвор, където пребивават неопределено време заподозрени за тероризъм.
Журналистите могат да са терористи. Разрешено е да се стреля, бомбардира и взривява врагът, както и внезапните атаки и убийствата на отстъпващи войници. Но американският войник не може да използва отрова или задушаващи газове. Това пише в 1176-страничния общ боен устав на Министерството на отбраната на САЩ - Department of Defense Law of War Manual, който указва на командирите законните и незаконните начини за ликвидиране на врага. Това е първият единен боен устав за всички родове войски в САЩ от десетилетия. Досега всеки род войски подготвяше свой.

Новите инструкции не използват наложеното при управлението на Джордж У. Буш определение "незаконен вражески боец" за бойците на "Ал Кайда" и сродните й организации. Новият термин е "непривилегирована воюваща страна".

Особено впечатление прави частта от инструкциите, посветена на журналистите. "В най-общ смисъл журналистите са цивилни. Въпреки това журналисти могат да бъдат членове на въоръжени сили, лица, упълномощени да придружават въоръжени сили или непривилегирована воюваща страна", пише там. Граждански адвокат, който се явява по дела за военни престъпления, нарече тези определения "странни и провокативно написани". Според Майкъл Рубин, експерт по Близкия изток на Института "Американ Ентърпрайз", уставът отразява днешния объркан свят на журналистиката. "Това е осъзнаването, че



не всеки се подчинява на същите стандарти като нас



Също както "Хамас" използват училища на ООН като складове за оръжие и Иран ползва хуманитарни работници за следене, много терористични групи използват журналисти като прикритие", казва Рубин. Той припомня, че двама терористи от "Ал Кайда" се бяха представили за журналисти, за да извършат покушението срещу антиталибанския лидер в Афганистан Ахмад Шах Масуд. Чеченски ислямисти ходеха на мисии с операторски екипи. "Журналистите са новите консултанти - всеки се представя като такъв", обяснява той.

"Не смятаме, че има някаква правна значимост във факта, че според инструкциите понякога непривилегированата воюваща страна е журналист, защото уставът сам по себе си не създава нов закон. Изречението просто казва, че в някои случаи хора, действащи като журналисти, може да са членове на въоръжени сили, а не цивилни. Фактът, че даден човек е журналист, не му пречи да стане воюваща страна", обясни говорителят на Пентагона полк. Джоузеф Сауърс.

В епохата на нападенията от радикални ислямисти въпросната вражеска страна често попада в категорията на терористите. Ако бъдат заловени, терористите нямат всички права на военнопленниците според Женевската конвенция, могат да бъдат задържани за неопределено време и да бъдат съдени от военен трибунал вместо от граждански съд.



Едно от най-известните терористични издания



например е сп. "Инспайър", издавано от "Ал Кайда" на Арабския полуостров. То бе ръководено от родения в САЩ Ануар ал Аулаки, който вече е покойник. Той бе убеден, че англоезичните му филипики са начин да вербува мюсюлмани на Запад, точно както "Ислямска държава" използва социалните мрежи като средство да убеждава последователите си да извършват убийства в родината си.

"Някои може да определят хората, които правят "Инспайър", като журналисти, но по-точно ще бъде за тях определението "пропагандатори". Членовете на ненационални въоръжени групи като "Ал Кайда", които извършват и работа, която може да ги характеризира като журналисти, ще продължат да бъдат непривилегирована воюваща страна независимо от работата си като журналисти. И друг пример - вражеските шпиони, използвали журналистиката като прикритие, също биха могли да се смятат за непривилегирована воюваща страна, ако бъдат заловени, докато шпионират", казва полк. Сауърс. "Ислямска държава" прегърна идеята за пропагандно издание като "Инспайър" и я разшири хилядократно, използвайки социални мрежи като "Туитър". Целта е същата -



разпространяване на пропаганда за мюсюлманска утопия,



която ще се изгради в Сирия и Ирак, и за вербуване на терористи.

Известен автор за "Ислямска държава" е живеещият във Великобритания Абу Румаяш ал Британи, който премести семейството си в Сирия. Миналия месец той написа "Кратък пътеводител из "Ислямска държава" - нещо като пътеводител за Ирак и Сирия и за това как терористичната групировка се грижи за бойците имигранти, докато те водят джихад.

Бойният устав на Пентагона е съставен от главния съветник на Министерството на отбраната Стивън У. Престън, според когото многобройните инструкции са плод на "многогодишен труд и опит". "Бойният устав е част от нашето военно наследство и правилното нещо е да му се подчиняваме. Но ние знаем също, че "законът на войната" не поставя пречки пред това да воюваме добре и да побеждаваме. Народите са създали своите военни устави, за да съответстват на военните доктрини, които са основа за ефективни бойни операции", пише той в предговора на изданието.

В устава са описани много правила. Едно от тях например гласи, че единствените, които трябва да бъдат предупредени за нападение, са цивилните. "Уставът не забранява използването на изненада за осъществяване на атаки, като например засади, снайперистки атаки, въздушни удари и нападения на специалните части отвъд вражеските линии. Не е нужно бойците да дават на врага възможност да се предаде преди осъществяването на нападението", пише в него.

Според полк. Сауърс промяната от "незаконен вражески боец" на "непривилегирована воюваща страна" е "преди всичко стилистична". "Според някои този термин е по-прецизен от гледна точка на международното право, защото човек може да бъде "непривилегирована вражеска страна", без да е нарушил военното право. Според нас непривилегированият враг е по-често използван израз в Министерството на отбраната напоследък, затова избрахме да използваме него", добавя той.
 Американският министър на отбраната Аштън Картър разговаря с американски военнослужащи при посещението на корпуса в Мюнстер, Германия. Американското военно ведомство подготви за пръв път от десетилетия устав за всички родове войски.
4
2570
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
28 Юни 2015 21:11
Дали е разрешено съпрузи да служат в една и съща част ? В т.ч. и "новите" брачни двойки.
28 Юни 2015 21:19
тия май наистина искат да воюват
28 Юни 2015 22:47
И аз, още от мръсната виетнамска война, третирам Пентагона като вражеска сила.
Значи сме квит...
https://www.youtube.com/watch?v=fhNrqc6yvTU
29 Юни 2015 08:00
Започва една борба за мир и демокрация не се знае кой ще оживее след нея.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД