:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,990,019
Активни 187
Страници 7,043
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Ваденето на черни списъци от КТБ е безнадеждно закъсняло

Защо банките получават ресурс на 1-2%, а дават кредити на над 6%. Такава разкрачка няма никъде по света, казва финансистът Стоян Александров
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Доц. д-р Стоян Александров е преподавател, банкер, бивш министър на финансите. Ръководи катедра "Финанси" на Финансово-счетоводния факултет на УНСС. В началото на 90-те години оглавява Главното данъчно управление. През 1992-1994 г. като министър в правителството "Беров" приключва успешно преговорите за преструктуриране на външния дълг на България и въвежда ДДС, който заменя данък оборот. Бил е в ръководствата на ЦКБ и на Търговска банка Д.
- Доцент Александров, кой е вашият фаворит за управител на БНБ?

- Познавам и четиримата кандидати. Всеки от тях има качества и който и да бъде избран, ще е добре. По принцип начело на централната банка трябва да стои човек, който освен всичко друго има и макроикономическа грамотност. Защото е твърде възможно точно в неговия мандат (който е 6 години) България да стане член на еврозоната. Това означава автоматично отпадане на валутния борд, което пък значи, че БНБ ще може да води парична политика, докато сега е с орязани функции.

Важно е гуверньорът да е добър макроикономист, за да може да отстоява българската позиция пред европейските партньори. Формално ние и сега изпълняваме критериите за еврозоната - за инфлация, дълг и т.н., но трябва да можем да убедим ЕС, че това е трайно, че ще запазим тези показатели във времето.

- Ако участвате в "изпита" за глава на БНБ, какви въпроси бихте задали?

- Всеки кандидат трябва да каже смята ли да преструктурира БНБ и по-специално банковия надзор. Утре, като се направят оценки на активите, ако се появят проблеми в някоя банка, как ще реагира БНБ? Кога фондът за влоговете ще върне на държавата заема за изплащане на депозитите в КТБ? Трябва ли да се вдигнат вноските им във фонда за гарантиране на влоговете, кога и с колко, за да се захрани фондът, налага ли се авансово внасяне на отчисленията? Защото БНБ може да каже на банките - сега ще ви увеличим вноските от 0.5% на 1%, но като жест ще ви намалим минималните задължителни резерви. Кога ще има по-подходящ момент фондът за влоговете да се издължи на държавата? Банките са "въшливи" от пари, за тях няма да е проблем да заделят необходимите средства.

Други въпроси, които гуверньорът трябва да коментира: защо банките са се свили до такава степен и не кредитират; защо получават ресурс на 1-2%, а го отпускат на над 6%. Че такава разкрачка няма никъде по света! Даже при най-евтините кредити, жилищните, годишният процент на разходите отива на 7%. Преди лихвите по депозитите бяха много високи. Добре, но сега са съвсем ниски, напълно европейски. А по кредитите остават високи. Дори в най-тежките години не е имало такава ножица, каквато има в момента. Рискът бил голям? Че преди по-малък ли беше? Ето, икономиката вече върви, само че за бизнеса е мъка да се добере до нормален кредит.

Важен въпрос е кога ще кандидатстваме за "чакалнята" за еврозоната. Помните разнобоя между БНБ и правителството, когато Симеон Дянков и Бойко Борисов искаха България да кандидатства, а Иван Искров се обяви против.

- Имате ли обяснение за реакцията на Искров тогава?

- Допускам, че в БНБ са знаели, че нашата банкова система понамирисва. И са се опасявали, че един по-внимателен поглед отвън ще види нещо съвсем различно от това, с което парадирахме - че сме остров на стабилността, когато Европа и светът се тресат. Независимо че на книга всички показатели за банковата система са перфектни, може да са усещали, че нещо не е както трябва и не е за показ. По документи и КТБ уж беше отличник, нали? Ами тези, които не са отличници? Щом тази банка - четвъртата по големина, я изпуснаха, значи и с други може да се случи същото.

Друго важно нещо - не знаем как ще се развият събитията с Гърция. Какво ще предприеме БНБ, ако недобросъвестни започнат да атакуват гръцки банки в България. Те са български юридически лица, но черният пиар ако заработи? Той е най-страшното - видяхме го с КТБ. А те също не са малки банки - и Пощенска, и ОББ, и Пиреос...

- Но те нямат враговете на КТБ?

- Зависи. На много хора им се услади това, което стана с КТБ. Всички, които имаха кредити. Чрез цесии те си намалиха задълженията, разсрочиха ги. При цесия редукцията е средно 30%. Представете си структура, която има примерно 50 млн. лева кредити - при 30% редукция на задължението директно се спестяват 15 милиона директно в джоба. Плюс още 3 години примерно безлихвено кредитиране. Това е голямо изкушение.

- Одобрявате ли идеите за отпадане на банковата тайна и публикуване на списъци на определени категории вложители и длъжници на фалирали банки?

- Имам 20 години работа в банковата система. В която и банка да съм работил, всеки ден при мен са пристигали искания за разкриване на банкова тайна и за блокиране на средства. Нашата съдебна система много лесно дава съгласие за разкриване на банкова тайна, не сме като в някои други държави.

Има и друго. Много се говори за големите депозити с преференциални лихви. Е какво, престъпление ли е някой да има много пари? А ако някой има незаконни доходи, смятате ли, че ще ги сложи точно на банков влог? И като се публикуват списъци - какво ще стане? Нали си има органи, прокуратура, ДАНС, ако има престъпници, да ги вкарат в затвора, иначе какъв е смисълът. Банковата тайна у нас е полутайна, лесно се сваля. Явно обаче искаме зрелища. Този имал 2 милиона, онзи имал 3... А никой не се интересува колко е работил, какви данъци е платил, как е изкарал тези пари. И на Вежди Рашидов му завидяха, че имал милиони в КТБ. Татяна Дончева каза, че някои магистрати имали повече пари, отколкото предполагали техните заплати. Съмнявам се, че тези хора не знаят как да се оправят, има трезори, касети, защо да ги вкарват на депозит в КТБ? Те знаят, че са под лупа, че трябва да декларират своите доходи и да имат обяснения за тях.

Хубаво е, че сега всеки от кандидатите за управител ще може при изслушването да изчисти предварително всякакви неясноти, съмнения и да отговори на компроматите. Защото Григорий Вазов например със сигурност ще го питат как направи частен университет, с какви пари. Неговото Висше училище по застраховане и финанси има много добри отношения с финансовата система. Сега никой не се интересува от това кои банки го спонсорират, но ако влезе в БНБ, вече ще е в конфликт на интереси. Димитър Радев сигурно ще го питат дали е лоби на УниКредит Булбанк, защото сестра му Радостина (тя е изключителен професионалист) работи там.

У нас се смята, че интелектуалният труд не е труд, че пари се изкарват честно само с физически труд. Че всеки, който е успял и има много пари, е мошеник. Това е абсурдно. Умните и богатите хора трябва да се ценят и уважават най-малкото защото рискът да бъдат купени при тях е много по-малък. А сега какво става - трябва да се крия, довчера съм изкарвал милиони, днес ставам депутат и влизам в парламента "гол като пушка", защото съм разхвърлял всичко по деца, любовници и т.н. А трябва да е точно обратното - декларирам си всичко и след това всички ме следят, най-вече вие, журналистите - дали лобирам, дали се замогвам необяснимо...

Аз питам - какво направиха квесторите и синдиците по събирането на кредитите? Защо не направиха веднага списък на всички тези, които са престанали да си обслужват кредитите в КТБ? Защо още в първия доклад на квесторите, след първия месец, нямаше такава информация - не колко милиона е внесъл Вежди Рашидов, а кой колко милиона е взел и не ги връща.

- Ами банковата тайна?

- Каква банкова тайна - щом не плаща, да го видим. Без да се посочва сумата. Ситуацията е извънредна, ако трябва спешно ще промениш закона в частта за банковата тайна и показваш длъжниците, да ги знаят всички. Питайте Бойко Борисов, Менда Стоянова, комисията на Десислава Атанасова - защо се сетиха чак сега да изнасят имена, когато "коньо вече е у реката". Не подгониха когото трябва веднага, не наложиха възбрани и много от тези фирми длъжници вече са източени, кухи - активите им са прехвърлени, сигурно са сложили някой мургав брат или някоя бабичка за управител, така че и да я фалират, да няма последствия.

- Разследващата компания "Аликс" вече е наета и тръгва по следите на милиардите от КТБ? Ще успее ли да ги върне?

- Ще ви отговоря съвсем кратко - тази компания пак ще опре до българския съд. КТБ е българска банка и делата за активите й ще се гледат в български съдилища.
8
3274
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
28 Юни 2015 21:55

Много точни въпроси, но дали някой ще ги зададе на кандидатите?
28 Юни 2015 22:05
Уважавам го Ст. Александров . Но защо и той късно се обажда?!
29 Юни 2015 00:32
Този човек е забележителен! Жалко, че не е във властта.
29 Юни 2015 01:15
Защо банките получават ресурс на 1-2%, а дават кредити на над 6%.

Защото се намираме в страната на победилата Мафия...
29 Юни 2015 10:49
Много е печен Стоян Александров, ама и той изгоря здраво в КТБ.
29 Юни 2015 10:56
А стига бе, в територията останали и доценти, ми то вече куцо и сакато е от професор нагоре. Браво на Александров че не се ръга у лайната, явно е достоен човек, а и винаги е говорил разумни неща за разлика от Хърсев & дърдорковци.
29 Юни 2015 19:23
Никога не е напълно късно да се търси открадното, да се съди престъпник!
30 Юни 2015 11:05
По-добре късно, отколкото никога! Крайно време е Василев и неговите приближени да бъдат осъдени за източването на банката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД