В доклада на парламентарната комисия за КТБ банкерът изгнаник е единственият поименно назован виновник. |
"Голямата отговорност на Цветан Василев, на ръководството на банката и на регулаторния орган БНБ е, че са осигурили възможност КТБ да функционира като "пирамида". Продължаването на тези практики и това управление би позволило размерите на вредите да бъдат още по-големи, защото при пирамидалните практики размерите нарастват геометрично във времето", заключава докладът, над който са работили 20 депутати. С други думи, добре, че банкерът Василев и депутатът Делян Пеевски се скараха, та се стигна до драматичните събития от миналото лято, които преляха във фалит на КТБ и разбулване на "фараона" и неговите машинации, че иначе пирамидата можеше още да се разрасне.
Само че
в Наказателния кодекс "пирамиди" и "фараони" няма
Съдът работи с други понятия за престъпления. Докладът няма правна стойност. Той е писан за оформяне на общественото мнение. Фокусът е в злодея Цветан Василев - чрез изобилните примери за неговите финансови машинации. Примерите, твърдят авторите на доклада, били случайно избрани. Едва ли. Изводите пък по тези примери са доста произволни. А фактът, че и до момента не е правен истински одит на банката, сам по себе си е скандален. Но депутатите не са го забелязали.
Големият принос на комисията е, че е събрала в едно "издание" всички доклади и отчети на имащите отношение към финансовия контрол органи и осветява част от схемите, спускани от върха на пирамидата КТБ - фараона Цветан Василев. Четивото безспорно е интересно и поучително, защото - целенасочено или не - разкрива колко безпомощни могат да бъдат и най-важните институции на държавата. Иначе всичко звучи в познатия тон, в който медии, свързани с депутата Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева и очевидно разполагащи с вътрешна информация, пишеха в жежкия юни 2014 г.
Но все пак обществото има нужда не от криминални четива, а от правосъдие. От тази гледна точка трудът на комисията е безполезен сборник от текстове, писани от други институции и органи и вече предоставени на Темида. Никой не е очаквал от депутатите да произведат "доказателствен материал" за пред съда. Но
всички се надявахме на чудо - на сериозен анализ
за събитията и за ролите на основните актьори в мегатрагедията КТБ.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев, който е член на комисията, е подписал доклада с особено мнение - заради мекия тон към Комисията за финансов надзор, пълното онемяване за ролята на прокуратурата и гробовното мълчание по темата за политическите връзки и намеси, предрешили съдбата на КТБ. Но всъщност това си беше гарантирано с тесния "мандат" на комисията - да проследи фактите и обстоятелствата, свързани с дейността на държавните органи и институции, които е следвало да упражнят контрол и да противодействат на източването на банката през 2009-2014 г.
Всъщност е много лесно да си обясним защо докладът има толкова много страници и толкова малко добавена стойност - политиците, които имат персонални заслуги за възхода и падението на "фараона" Василев и "пирамидата КТБ", и днес са във властта - пишат и гласуват закони и взимат най-важните за държавата решения. Нима сме очаквали да се саморазобличат?
Забелязвате ли прилики между българската политико-икономическа действителност и романа "Хари Потър"? Ще ви подсетя - това е "онзи, чието име никой не смее да спомене". В книгата той се казва лорд Волдемор, а нашият герой е толкова могъщ и страхуващ, че никой не дръзва да го назове.
Истината ли? Няма да я научим скоро. Първо трябва да изчакаме да приключат всички дела, които са заведени, завеждат се и ще се водят - по линия на акционери, облигационери, кредитори и кредитирани, директори, синдици, квестори и други, свързани с банката. Тези дела ще се точат много години. Според Иван Костов истината ще я научим от съд в чужбина. Вече стана ясно, че Оманският фонд, който беше втори по значимост акционер в КТБ, води дело в международен арбитраж. А накрая вероятно и Цветан Василев ще осъди държавата България, че му е съсипала банката.
Какви са схемите, описани в доклада?
Те са много, сложни и трудни за разказване. Голямото внушение е, че банкерът Цветан Василев е отпускал на бизнесмена Цветан Василев колосални по брой и обеми кредити, като се е маскирал зад десетки, ако не и стотици фирми у нас и в чужбина (основно офшорки). Другото внушение е, че парите са се изпарили безвъзвратно, като са изтекли във фирми бушони - кухи, спящи, без приходи, губещи и прочее. Третото е, че заемите са били отпускани без обезпечение и без гаранти.
Със сигурност все някой от проверявалите банката през годините щеше да се притесни, ако кредитните досиета са били масово в такова окаяно състояние, както излиза от доклада на анкетната комисия. Истината е, че депутатите, работили по темата КТБ, нямат нито опит, нито квалификация и просто са събрали в едно доклади и отчети, писани от БНБ, КФН, ДАНС, одитори, квестори, синдици. Иначе казано - каквото са им дали, това са сготвили.
Ако обаче човек се зачете внимателно в "случайно избраните" за целите на доклада схеми, ще види, че зад отпуснатите пари стоят реални бизнеси и активи - от военни заводи до фабрики за хляб, от ливади и хотели до БТК и НУРТС. Значи инвестиции. Ако със серии симулативни сделки Цветан Василев се е опитал да скъса връзката между себе си и "откраднатите" с пари на вложителите активи, нали сме си наели фирма преследвач, която ще възстанови пъпната връв и ще даде на нашето правосъдие лостове да иска разваляне на сделки, връщане на активи, конфискация и прочее - това е напълно възможно, ако съдът реши, че банкерът е престъпник.
Още през 2013 г. БНБ прави инспекция в КТБ. Не открива нарушения, но прави препоръки. Една от тях е точно заради обрастването на банката със свързани лица. "КТБ е банката, докладвала най-много концентрации, с по-голям концентрационен риск от всяка друга банка", пишат тогава проверяващите от БНБ. Значи КТБ сама е докладвала и още тогава в БНБ са били наясно със "схемите" на Цветан Василев и прекомерното финансиране на свързани лица. Интересна е обаче и друга констатация оттогава - "Проверени са 213 кредита, които са 73% от целия кредитен портфейл - те са снабдени с необходимите документи и добре обезпечени", показва инспекцията от май-юни 2013 г.
В края на юни 2014 г. БНБ съобщава: "Резултатите от прегледа на КТБ говорят, меко казано, за действия, несъвместими със закона и добрите банкови практики. Липсват, а по-вероятно е да са унищожени в дните преди квестурата съществени части от кредитните досиета за кредитен портфейл в размер на 3.5 млрд. лв. от 5.4 млрд. лева общ кредитен портфейл. Значителна част от този портфейл сочи за много голяма свързаност между длъжниците и мажоритарния акционер г-н Цветан Василев." Т.е. преди година в БНБ са били отлично запознати с проблема. Въпреки това и днес Искров твърди, че е имало начин банката да бъде оздравена. Защо го твърди? Много просто - защото нещо не се връзва с трагичната картина за липсващи документи и изчезнали или несъществуващи обезпечения.
Кой лъже и заблуждава - депутатите, които твърдят, че КТБ е класика в жанра "финансова пирамида", или другият "отбор" начело с все още управителя на БНБ Иван Искров, който и днес казва, че в банката са вършени много безобразия, но тя е била спасяема? Човек може да си помисли, че в дните преди затварянето на банката някой е ровил и "прочиствал" досиета и е "анихилирал" документи за надлежно учредени обезпечения. Ако е имало "тарашене", това може да бъде разкрито от прокуратурата. А може и да не бъде. Въпрос на гледна точка.