:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,376
Активни 459
Страници 24,786
За един ден 1,302,066
Лято 2015

Само с Джулая в Каварна и Роби Уилямс в Бургас туризъм не се прави

Отливът на туристи по морето е осезаем, а тези, които идват веднъж, обикновено не се връщат
СНИМКА: БГНЕС
На плажа във Варна в края на деня.
И без това късият летен сезон по българското Черноморие вече се преполовява, а плажовете често остават пусти. И още от самото му начало тръгнаха традиционните скандали, най-вече с достъпа до морето и с високите цени, налагани от концесионерите за допълнителни услуги. Чужди туристи, платили пакетни почивка в хотели на първа линия, установиха, че трябва да доплащат солено за чадър и шезлонги. Освен че се разбунтуваха и повече няма да се върнат, те със сигурност ще получат обезщетение. Това е морето ни днес. Отделно са шумът, мръсотията и бродещите по пясъка търговци на всякакви храни - дейност, която по принцип не е разрешена.

Неотдавна колега се завърна от хотел на Южното Черноморие. Платил комплексна услуга, която включва чадър и шезлонги, още през февруари. В момента сянката на плажа там е 25 лева на ден. Та човекът, иначе много социален, умрял от скука - просто нямало никой, който да си плати да легне наоколо. Самотно дърво на плажа...

Данните за заетостта на хотелите в България, представяни от националната статистика, винаги са били стряскащи, но тази година числата са направо трагични. Разбира се, става дума за официално споделени от бранша данни, иначе е добре известно, че голяма част от туризма е в сивата икономика, макар единствено от всички отрасли у нас да има намалена ставка за ДДС. През тази година, напук на призивите на премиера Бойко Борисов да изберем България за лятната си почивка, сривът в туризма е осезаем и продължава да се задълбочава. Напук на милионите, платени за реклама навън, и на обясненията на министъра на туризма Николина Ангелкова как държавата всячески ще привлича туристи от нови пазари. Дори кризата в Гърция и отливът на туристи от Тунис след поредицата от атентати не дават повод за оптимизъм у нас. Видимо имиджът на страната ни като място за нормален туризъм е счупен и трябват сериозни усилия, за да бъде слепен отново.

-----------------------------------------------------------------

Седмица остава до крайния срок - 20 юли, който прокуратурата даде на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за да направи проверки по плажовете на българското Черноморие. Поводът - поредният скандал с липсата на достатъчно свободно пространство за туристите на плажовете, на което няма платени чадъри и шезлонги. На първо четене - добре, държавното обвинение е загрижено за свободата на българския и чуждия турист. Но при втори прочит веднага се вижда прозрачен и откровен пиар. Защото още от първата проверка, направена по заповед на регионалния министър Лиляна Павлова на нарочения плаж в Несебър, стана ясно, че всъщност нарушение на закона няма и има достатъчно свободна пясъчна ивица за всички, които не искат да плащат за чадър. От проверки глава не боли, нека има. Въпросът е това ли е проблемът на летния туризъм по морето и така ли ще го решим.

А отговорът е прост. Не.

Дава го 30-годишният гид Александър Златанов, който за поредно лято се грижи за френски туристи в голям хотел на Южното Черноморие. "Място на плажа има бол - и с чадъри, и без чадъри. Туристи няма", казва Александър. И допълва: "И е много мръсно. Плажовете не се почистват. За последните години на пръсти се броят гостите, които са се върнали на почивка тук. Цената, която те плащат на туроператорите, съвсем не е ниска в сравнение с турския и гръцкия пазар. В същото време туристът се оказва излъган, че идва в нов, готов за сезона хотел. А се оказва, че той е още в скелета. Имаше такъв случай миналата година - тук, в Приморско. Една от причините това лято да има отлив на туристи са и тези случаи на поети, но неизпълнени ангажименти. Така се губи доверието към България".

И действително, ако в минали години по главната улица на един от най-пълните курорти като това градче на юг вечер гъмжеше от хора като в препълнена рибарска мрежа, сега, като застанеш в началото, можеш да видиш края на улицата.

Официално признание за слабия сезон дойде и от страна на властта. Въпреки милионите за реклама, изсипани през последните години.



Въпреки създаването на специално министерство



Въпреки неговите акции за привличане на чужди туристи и многото призиви от типа: "Елате, хиляди младежи". "За съжаление при летния туризъм към момента се отчитат около 20 процента спад", съобщи тези дни министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя предупреди, че сезонът ще е труден. Според работещи в бранша освен намаление на туристите има и няколко нови тенденции. Едната е, че хората, които идват на почивка, са по-неплатежоспособни от минали години. В малките курортни градчета на юг, като Китен, Приморско или Ахтопол, както винаги се разчита основно на българския турист. Бюджетът на една покупка е 5-6 лева - за палачинка, пица или дюнер. В курортите, като Албена и Златни пясъци, както винаги основните пакети са от типа "ол инклузив". Но и там няма наплив от нови туристи.

Руснаците са осезаемо по-малко. Дори вече има вторичен пазар на имоти от типа "втори дом". "Руснаците продават", разказа пред "Сега" брокер от агенция за недвижими имоти в курортите на юг. "Имам клиент, който е държал жилището около 5 години, идвал е тук всяко лято. Инвестирал е с надеждата, че условията ще се подобряват - като инфраструктура, като качество на услугите. Но нищо от това не се е случило, затова продава", разказа посредникът. Признава, че руският турист у нас не се чувства уютно и по чисто политически причини.

Министър Ангелкова изглежда реалист поне в едно - не очаква чувствително отражение на кризата в Гърция у нас. "По отношение на туризма няма кой знае как тази ситуация да ни повлияе", каза министърът ,като се позова на експресни проучвания от последните две седмици. Наблюдавал се малък отлив, който вероятно се дължи на несигурността при съседите в момента, но, от друга страна, много от хората, включително и българите, които са решили да почиват в Гърция, са заявили, че ще го направят. Показателно е, че се говори за това да не би да има проблем българинът, който се е приготвил да иде в Гърция, а не за това как да докараме тук повече гърци и други чужденци.

Факт е и че



все повече българи предпочитат да отидат в съседна Гърция или Турция,



па макар и да им се наложи да носят повечко кеш, защото на банкоматите в беломорските курорти има опашки. Защо? У нас за чадър и шезлонг на плажа ще им трябват съответно по 10 и 7 лева. Средно. В Гърция, дори и да попаднете на платен плаж, входът ще е 2 евро на човек. Разликата е 17 към малко под 4 лева. На повечето плажове в Халкидики, всички знаят, срещу 2 евро лежиш на по-удобен шезлонг, под чадър, на по-чист и по-тих плаж, а кафето се носи на крака.

Като говорим за това, че по нашето море се разчита основно на българите, идва на дневен ред още един сериозен въпрос. На фона на милионите, вложени в реклама на БГ туризма, не става ясно защо тя е насочена само към чуждия пазар, но не и към вътрешния. Защо не се опитваме да задържим тук нашенеца, а щедро го изпровождаме отвъд южните граници. Българите, почивали през последните години у нас, са категорични че услугите остават на много ниско ниво. Най-нетърпими са обслужването и лошата храна в заведенията.

Ако се върнем на темата за плажовете, може да припомним и една стара идея на туристическия бранш - те да се стопанисват не от държавата и общините, като се отдават под наем и на концесия, а да се управляват от хотелиерите.

Ето мнението на Благой Рагин от Българската хотелиерска и ресторнтьорска асоциация: "Вземете като пример плажа на Слънчев бряг, чиято концесионна такса е около 2.5 млн. лева годишно. Ако приемем, че по тази ивица има 500 хиляди легла, ние, хотелиерите, можем без проблем да изплащаме тази такса от сумата, получена за всяко легло. Така



няма да се налага концесионерът да взима от туриста по 10 лева на чадър



Точно тези 10 лева и обидата, че се налага да ги плаща, прогонват българина". Така според Рагин средно 500-те евро на човек, определени като бюджет за почивка това лято, не се харчат у нас, а изтичат в съседна Гърция - въпреки кризата там. "Заради едни 10 лева България губи много повече - 1000 лева, които не отиват в нашите супермаркети, не отиват в нашите ресторанти, нито в хотелите ни. Не сме гъвкави, макар и в криза, гърците са по-гъвкави", отсича той. Друг фактор, който прогонва туристите, е проблемът с паркирането по морето и наказателните акции на някои общини. "Не може човекът да спре пред хотела, за да попита на рецепцията дали има места, а през това време паякът да му вдигне колата - с жената и децата", възмущава се Рагин.

Но като човек от бранша, той е категоричен и в това, че едно от условията за успех е да сме позитивни: "Трябва да си мерим приказките - и бизнесмените, и политиците, и медиите. В нашите анкети се вижда, че едва 8-9% от клиентите са недоволни. Това обаче е световна тенденция - толкова е обичайния процент на туристите по света, които критикуват услугата във всяка посетена дестинация. У нас 70% от попитаните са готови да дойдат отново".

Благой Рагин иска да е оптимист и вярва, че през втората половина на юли и през август туристическият поток ще се активизира. Хотелиерите много разчитат на запитвания от последната минута. Немски туроператори вече са заявили, че пренасочват свои клиенти към Златни пясъци - основно от Тунис. Шефът на хотелиерската асоциация потвърждава отлива на руски и украински туристи, но припомня, че много от тях имат апартаменти по морето. "Това са около 350 хиляди собственици. Много от тях дават ключове на свои роднини и приятели, които оставят сериозни пари в курортите. От тук ще има проблем със заемане на легловата база. Ще има хотели, които няма да са напълнят", прогнозира още човекът от бранша.

Ако обаче говорим за това дали успяваме да уловим туристите от други морски дестинации, според шефа на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов



България не е алтернатива



Алтернатива са Турция, Италия, Франция, Кипър, но не и нашата страна. Драганов не пести критиките си и също говори с думите на повечето туристи, които скоро са били на българското Черноморие. "Не сме подготвени да поемем приток на туристи от Гърция заради кризата, доколкото изобщо ще има такъв. България разполага с малък брой легла, а заетостта достига пика си само през юли и август", каза той пред в. "Сега".

Проблемът е, че страната не съумява да привлича гости през останалото време от годината - защото липсват забави за чужденците, като фестивали или спортни събития. "Не можем да разчитаме единствено на Джулая в Каварна или на Роби Уилямс в Бургас, несериозно е", възмущава се Румен Драганов. И той дава за пример Слънчев бряг, където има много легла, но единственото забавление реално осигурява евтиният алкохол. От друга страна, трябва да се засили контролът на държавата и органите на реда там, където се събират много хора. "В Несебър например живеят няколко хиляди души, а в активния сезон се събират стотици хиляди гости", казва Драганов. Това е предпоставка за ръст в предлагането на некачествен алкохол, наркотици и секс услуги. Работата на държавата е да контролира и да се меси по-малко там, където има саморегулация, смята експертът.

А в момента наредбите и законите на новосъздаденото Министерство на туризма не помагат никак това да се случва. Дали салатата ще идва за 10 минути в ресторант с пет звезди, както беше записано в една нова наредба, има значение, но не то е основното. Защото клиентът държи зелената салата да е свежа, а не да му сервират вчерашната гарнитура, но като ястие под друго име. Проблем е и самото строителство и изискванията за това дали дадена сграда ще бъде припозната като хотел, или не. "По норматив хотелите се предвижда да имат малки стаи, тесни коридори, а тоалетната хартия да се сменя, щом свърши. Не става така -



това са изисквания от 1962 година



и нещата оттогава са се променили значително", критикува Драганов и допълва: "В България всичко е наопаки - хотелите работят активно само през лятото, а през останалото време мухите се гонят в тях. В Дубай в момента е 55 градуса, но хотелите са пълни. Сбъркали сме концепцията". Същото мнение поддържа и председателят на Асоциацията за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов: "Има хотели, които са заети по 15-20 дена в годината, а това е нерентабилно".

И стигаме до напева от онази приповдигната соцпесен "Елате, хиляди младежи". Така звучат всички призиви и показни акции, откакто имаме нарочно Министерство на туризма. И привличането на световноизвестни имена за лица на родния туризъм, като Марк Жирардели. И снимката на министър Ангелкова със звездата от Боливуд Шарук Хан, който също е готов да ни рекламира. И заявките, че ще засилим и вътрешната, и външната реклама с кампании от типа "Мислиш си, че познаваш България?!". И домакинството на форум за Антарктика. И новината, че привличаме индийски и китайски туристи. Уви, и да дойдат, няма какво да им предложим. Освен скъпи и мръсни плажове, лоша храна, намръщени сервитьори, хотели и магистрали в ремонт. За капак сезонът започна със студено и дъждовно време.





Ремонти бавят трафика и към българското, и към Бяло море



Ремонти и строителни работи бавят движението по всички магистрали, които водят и към българското, и към гръцкото море. Най-сериозният проблем за излизащите от София е заради ремонта в края на бул. "Цариградско шосе" от надлеза на бул. "Ал. Малинов" до околовръстното. Там строителите ще работят до началото на август. Пригответе се за измъкване от града за около час, защото движението се извършва двупосочно, само в едното платно. По самото "Цариградско" в града също се работи - коси се тревата и се полагат маркировки.

Въпреки че по "Тракия" предсрочно завърши ремонтът на един от виадуктите и вече е възстановено движението при км 75 в посока от София към Бургас, все още се работи на 6 места. Продължава обновяването по 4 от мостовете. До 20 юли трябва да се приключат 2 от виадуктите - при 63-ти км и моста над река Тополница. По-сложните строително-монтажни дейности на другите 2 съоръжения при Пазарджик ще продължат до края на ноември. От пътната агенция препоръчват два обходни маршрута до Пловдив - по подбалканския път, както и ако слезете от магистрала при пътен възел "Мирово" след Ихтиман. По "Тракия" се ремонтират 13 км при Стара Загора, както и участък в района на Ямбол. Резултатът е, че пътят от София до Бургас може да отнеме над 5.5 часа, вместо обичайните около 3.

По "Хемус" също продължават ремонтите - на виадуктите "Бебреш" и "Елешница" и при тунелите "Топли дол" и "Ечемишка". И тук, докато се работи в едното платно, движението става двупосочно в другото, което намалява лентите и скоростта. За съжаление тези дейности ще продължат през цялото лято. Има строителни дейности и в частта между Шумен и Варна, където има ограничение на скоростта 90 км/ч.

По магистрала "Струма" по пътя за Гърция движението е без проблем, но след края на готовите участъци се строят две нови дълго чакани отсечки - Дупница-Благоевград и Сандански-Кулата. Първата ще е готова през есента, а втората се надяваме да бъде пусната през август. Започва и разширението на последните 1.5 км след Кулата до самия граничен пункт, така че трафикът да не се затапва в стеснението след края на магистралата.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------





НЕВОЛИ



Една от причините за многото неудачи на родния туризъм и лошото качество е ниското заплащане в масовите хотели и ресторанти, с което не може да се привлече качествен персонал. Много малко от работодателите уви инвестират в обучение на готвачи, сервитьори или камериерки.

Познати лица от миналото лято можеш да видиш само в някои петзвездни хотели. Защото мениджмънтът знае, че клиентите се връщат в познатия им хотел заради доброто обслужване. И навика да виждат познати лица на рецепцията или в ресторанта от миналия сезон - простичък трик, който обаче те кара да се чувстваш като у дома. Умният управител държи на персонала и с добра заплата и бонуси привлича добрите кадри няколко лета подред.

В повечето случаи обаче не се създават прилични условия за труд - персоналът обикновено бива настаняван в помещения за работници, които са далеч под стандарта за човешки условия на пребиваване. Екскурзоводите и аниматорите, които идват в България с групите от името на чуждите туроператори, се настаняват в приветливи, уредени и светли стаи в хотелите. А българските момичета и момчета - в старите, неремонтирани, пропити от мухъл бунгала, в които, за да ти е светло, сам си купуваш крушка, а ако имаш късмет - тя може и да светне.

Затова пък законотворчеството на министерството се вихри с пълна сила. Експертите на министър Николина Ангелкова са подготвили наредба, която ще регламентира работата на професията екскурзовод, според която ще се дават лицензи. Всички лицензирани гидове ще влязат в списък, който ще бъде част от Националния туристически регистър. Но регламентирането на дейностите и професиите в туризма едва ли ще повлияе на качеството и спазването на правилата.
СНИМКА: БГНЕС
Изходът от София на магистрала "Тракия" - поне час отнема излизането от града заради ремонта в края на "Цариградско шосе".
СНИМКА: МИНИСТЕРСТВО НА ТУРИЗМА
Министър Николина Ангелкова се снима в началото на летния сезон с една от най-големите звезди на Боливуд - Аджай Девган.
СНИМКА: БГНЕС
Плажът в Керамоти в Гърция е привлекателен за българите.
 Един от плажовете на Приморско близо до бившия ММЦ е полупразен в разгара на сезона. Вижда се и близката река Дяволска.
40
5687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
12 Юли 2015 19:07
Не е само до плажовете! Хората искат малки хотелчета и вили, добре поддържани, чисти и пространство около тях. В Албена например е хубаво, но няма нещо ново и съвременно. Разчита се на направените хотели от времето на социализма. Все още идват руски туристи с децата си, но явно вече сме загубили повечето от тях. Грехота е, че се стигна до там - хора с нашата вяра, с близки разбирания и език...
12 Юли 2015 19:26
Достатъчно е да се сравни какво искат турците за 7-10-14 нощувки истински All inclusive в Дидим, Бодрум или Мармарис и където всичко като обслужване, разнообразни програми и добро прекарване е отлично за да се откаже нормалния летовник от нашето море.
12 Юли 2015 20:32
Скоро посетих 5 звезден хотел в Равда. Сутринта се обадих на рецепцията и поисках кафе в стаята. Отговориха ми, че нямат рум сървис. Мога да си взема кафе от машината във фоайето, или да изчакам до 10 часа, за да отвори лоби бара. Кой сляп астроном му видя петте звезди на този хотел?
12 Юли 2015 20:49
Ако можете да проверите колко от управителите на 5 - звездните хотели са работили повече от 3 сезона в един хотел, ще разберете, че не става дума за пари, а за отношение. Собствениците на хотели са решили, че щом ти плащат, си техен роб, или слуга Хем нищо не разбират от хотелиерство, хем са с грешна представа за това що е то лоялен персонал с най - висок професионализъм и как трябва да се отнасят с него.
Останалият персонал почти изцяло не е от бранша. Случайно събрани хора от кол и въже една сутрин се събуждат администратори, сервитьори, камериерки. Смешно е да се очаква каквото и да е качество от подобни сезонни работници. Как да обясниш на туркинята от турското село, която и български не знае - как се почистват тоалетна и баня, след като критериите й за хигиена са поне един век назад? Как да й обясниш кой препарат за какво се ползва и как, след като ги вижда за първи път? Тепърва да им създаваш хигиенни и трудови навици е доооста смело начинание. Както и на студентите с чужд език, които никога не са работили на смени по 12 часа. А им се живее, нощният живот не е за изпускане. После дремят на рецепцията и киселеят.
Колкото до статистиката - изчакайте тази на летищата в Бургас и Варна след края на сезона. Данните на Ангелкова сериозно ще се разминат с реалността. Няма лято, през което хотелиерите да не реват, че загиват. Лъжат най - нагло. По разбираеми, "сиви" причини. Но пък контролните органи отдавна са купени и скорошно избеляване на този отрасъл изобщо не се очаква.
12 Юли 2015 21:20
Колкото до статистиката - изчакайте тази на летищата в Бургас и Варна след края на сезона.

Няма нужда да чакаш. Отвори им сайтовете и виж по колко самолета от РФ кацат. Във вторник посрещах приятели - за 10 чАса само 2 ( един от Москва и един от Санкт Петербург). Иди до летището и питай как беше миналата година по същото време.
12 Юли 2015 21:30
*
12 Юли 2015 21:48
Ангелкова, Рагин, Драганов
12 Юли 2015 21:59
Признава, че руският турист у нас не се чувства уютно и по чисто политически причини.


Авторът е можел да си спести тази глупост.
Или поне да обясни какво е имал предвид.
Или поне пример за оплакване от руски туристи по такъв по такъв повод да цитира.
12 Юли 2015 22:18
Браво! Много добра дисекция на българския черноморски туризъм! Дано повече хора, наели се да правят туристически бизнес, да прочетат статията и което е по-важно - да се вземат в ръце! Иначе ще загубим и малкото посещаващи ни туристи.
12 Юли 2015 22:58
Няма нужда да чакаш. Отвори им сайтовете и виж по колко самолета от РФ кацат.

Няма нужда да гледам. Всички гости на живеещите в Бургас мои руски приятели пристигнаха с коли и микробуси от Москва. Даже и лодчици си докараха.
Освен това, туристите не идват единствено от Русия. През 5 минути кацат самолети от други дестинации. И когато в края на сезона летище Бургас отчете пак над 2 млн. пристигнали пътници, какво ще рекат тези, които сега реват? И миналото лято рев, сълзи и сополи, пък летищата казаха друго http://www.burgasnews.com/novini-burgas/82316-nad-2-5-miliona-patnitzi-obsluzhi-letishte-burgas-prez-2014-ta За тези които не знаят - летището в Бургас през 6 -7 месеца от годината е с минимален брой полети - по няколко на седмица.
12 Юли 2015 23:03
Има ли полети от Индия и Китай.
Заради министър Ангелкова питам.
12 Юли 2015 23:21
Веднага ти отговарям https://www.facebook.com/Kurdsat/posts/10153504978744390?pnref=story
12 Юли 2015 23:25
Тва на централия в Бургас ли е?
13 Юли 2015 02:25
Sterne явно си далеч от бранша за да смяташ,че истински all inclusive за 300- 400 евра съществува.По-голяма част от нещата се правят от кетъринг компании с продукти от най-ниско качество тип Макдоналдс,но добре изглеждащи.В all inclusive цената е важна,а не качеството и.Не случайно в топ дестинации като Испания,Италия и Франция от години се говори ако не за пълна забрана на този тип туризъм то поне за сериозното му ограничаване.
13 Юли 2015 06:01
"И е много мръсно. Плажовете не се почистват.

Мани плажовете - морето ква чорба е !!!
Казвах ви аз че гърците ще прилапат всички туристи които са барем малце встрани от алкохолнокурвенските дестинации.
13 Юли 2015 06:39
Атанас Димитров
12 Юли 2015 23:25
Тва на централия в Бургас ли е?


Китай
13 Юли 2015 06:47
Плажът в Керамоти в Гърция е привлекателен за българите.


Разгледайте внимателно снимката и ще разберете защо! Чадърите, барабар с 4 или колкото ви трябват шезлонги се ползват само срещу някаква консумация, в случая е достатъчно да си вземеш една бира и едно фрапе за 7 евро общо. Освен това, сервитьорите не минават през пет минути да ти надзъртат в чашата докъде си стигнал с бирата и не те гледат на кръв ако не поръчваш на всеки кръгъл час.
13 Юли 2015 06:51
Тая снимка на плажа на Керамоти, ако е от друг ъгъл, ще се вижда празният широк пясък няколко километра посока вливането на Места с изглед към Тасос и плитка бистра вода с рибки. Един идиот по,-горе споменава за 500 000 легла Слънчев бряг-по колко м2 при 80 % заетост биха се паднали на човек на плажа ?
13 Юли 2015 07:03
Я, то имало данни от концесионера на плажа-362 800 кв. м. При 80 % заетост, т.е. 400 000 човека, пада се по-малко от 1 м2 на плажуващ
13 Юли 2015 07:56
На море в България не съм ходил от около 15-тина години, щото съм далеч по принцип.
Стана въпрос, обаче за all-inclusive - по Карибите сега лятото (извън сезона, щото е много горещо) се намират почивки за по 300 евро на промоция, което включва едноседмична почивка в тризвезедн хотел, ядене и пиене на корем включено, шезлонгите и чадърите никога не са били платени. Влиза и цената на самолетния билет и транспорта до хотела. Влизат и детските занимални през деня, анимациите и дискотеките, интернета, немоторните спортове, обслужването е перфектно, плажът и курортът са чисти като сълза, персоналът говори поне четири основни езика и те гледа в очите.
Просто сравнявам...
13 Юли 2015 08:10
При 80 % заетост, т.е. 400 000 човека, пада се по-малко от 1 м2 на плажуващ

Така стана, след като...
Въз основа на настъпили качествени изменения на туристическия пазар и продукт, за които е характерно използването не само на капацитета на плажа (основен показател за допустимия брой легла през 90-те години), а създаването на изкуствени басейни и водни атракции, позволяващи допълнителни капацитетни възможности, през януари 2003 г. със заповед на министъра на РРБ Валентин Церовски бе одобрено изменение в Специфичните правила и норми (СПН) за устройство и застрояване на КК “Слънчев бряг” - изток и запад. Приети са промени, които допускат изменения в характера на застрояване, плътността, коефициента на интензивност на използване на територията. Позволява се увеличение на общия брой легла на хотелите и хотелските комплекси до 50%.
Натисни тук
Много лоши им се видяха "тоталитарните" норми, та си въведоха СПН, че и ги допълваха и променяха, докато не съсипаха курорта. Но пък експерти от туризма и архитекти си напълниха гушките, угаждайки на мутри и лакоми новоизлюпени политици, приватизирали хотели на цената на един панелен апартамент. Новите им норми съдържаха и следния абсурд - басейните, които според тях заменяха морето и плажа, се брояха за озеленена територия.

Но да припомня онез норми, които не отговаряли на "качествените изменения на пазара" - 20% плътност на застрояване , 70% озеленена територия и... 8 м2 от плажната ивица на човек!
Е, след като крайбрежието бе вандалски застроено и тотално осрано (Сибил, думата е точна), бе приет Законът за Черноморското крайбрежие, според който в зона А плътността на застрояване е... отново 20% и озеленената територия също е 70%! Демек, квото можахме, излапахме и вече сме успешни, та дойде време да се направим на хубави и интелигентни.


13 Юли 2015 08:16
Новите им норми съдържаха и следния абсурд - басейните, които според тях заменяха морето и плажа, се брояха за озеленена територия.

Че кое му е абсурдното - постижимо е, ако оставш басейна да се озелени на дъното
13 Юли 2015 08:21
Ако можете да проверите колко от управителите на 5 - звездните хотели са работили повече от 3 сезона в един хотел, ще разберете, че не става дума за пари, а за отношение. Собствениците на хотели са решили, че щом ти плащат, си техен роб, или слуга Хем нищо не разбират от хотелиерство, хем са с грешна представа за това що е то лоялен персонал с най - висок професионализъм и как трябва да се отнасят с него.

Не, Славе. Става дума само за пари. За минимум разходи и бърза печалба.
13 Юли 2015 08:21
Българинът пак показва бавна реакция. От поне 10год. предпочитам гръцкото море. Тази година се случи за няколко дни да посетя три места за по ден два по българското. Намирих ситуацията значително по-благоприятна и привлекателна от тази преди 5-10 години. Като отношение на персонала и обслужване. Че има какво да се желае - да , но , че бавно се върви напред е факт. Преди седмица излезе материал в 24 часа , че пречиствателните съоръжения действат на по-голямата дължина от бреговата ивица и ще се увеличават още. Освен това нашият туризъм има едно малко споменавано предимство - по-приемлив климат в пика на сезона юли и август сравнен с Гърция и Турция.Не забравяйте , че миниатюрната дължина на бреговата ивица и по-ниския стандарт на живот трудно може да бъде компенсиран с гол ентусиазъм от наша страна. Шансът ни е в зимния и спа туризма. Дано се осъзнава от който трябва.
13 Юли 2015 08:41
Simplified Solutions
13 Юли 2015 08:21
Не искам да описвам тук в подробности на какви унижения са подлагани хора с 2 000 лв. заплата през сезона. Приятелки са ми и двете, може да четат тук.... Не говоря само за техни разкази, а и за неща, в които лично се убедих. Ако наистина те интересува, можеш да ми се обадиш на мейла.
13 Юли 2015 09:14
„Я, то имало данни от концесионера на плажа-362 800 кв. м. При 80 % заетост, т.е. 400 000 човека, пада се по-малко от 1 м2 на плажуващ “

Понеже питаш за Керамоти, там постоянно живеещи има около 1000 души, а през сезона при максимална заетост достигат 3-4 хиляди души.Това беше първото, което се учудих, когато отидох там преди години – казах си, че ако това място беше в България, щеше да има многоетажни хотели не за 3- 4 хиляди, а поне за 10 пъти по толкова туристи.Да не говорим, че там морето е кристално чисто – въпреки, че е село, къщите без канализация ползват едни камиони за чистене на тоалетните, а не са се заустили като тук- огромни хотели си изхвърлят отпадните води и хм, други неща, директно на плажа.
13 Юли 2015 09:43
Ако наистина те интересува, можеш да ми се обадиш на мейла.

Не е нужно. Работата ми е такава, че имам поглед хем върху детайлите, хем върху цялата картина.
13 Юли 2015 10:00
Бе аз не питам за Керамоти, щото го познавам добре Ако трябва да сме честни, и там има кусури-много комари от близките оризища и когато не е пръскано, без репеленти вечер не става. А има и един друг фактор за бистрата морска вода в Гърция-по-високата соленост спрямо черноморската, 35 срещу 18 гр/л. В по-солена вода гадинките по- трудно виреят. Там туристически бизнес развива един виден в миналото българин, Юлиян Генов, Прософт поздравява всички българи-рекламата от световното 1994. Та от компютри с Прософт-туризъм в Керамоти. С млада жена, разбира се
13 Юли 2015 10:55
Мноого се бърза тук.

Я в Гърция
На, веднаж минавах през едно селце. Един грохнал деветдесетгодишен старец садеше бадемово дръвче. „Ей, дядка! — викам му аз. — Бадем ли садиш?“ А той, както се беше навел, извърна се и ми рече: „Аз, чедо, върша работата си така, като че ли съм безсмъртен!“


Трябва да се помисли и за утре.
Аз си харесвам Ахтопол и "Шарената къща". Е, то Ахтопол, е като за такива, като мен, с внучета.
13 Юли 2015 15:16
Намираш си читав хазяин, плащаш по 12-15 до 20лв.(само за нощувка в стая лукс) и няма кво да се разправяш с измислени хотели. Пък и свободата в тези случай е несравнима с разни резервации, блок-маси, определени като бройка и дати дни. Ако искаш всеки път си на различно заведение, ако искаш се установяваш в някое, ако искаш предплащаш 3 дни и после или удължаваш или се местиш из градчето или даже в съседното. Наистина на фона на евтини турски оферти ми излиза същото или малко по-скъпо в едно Приморско (заради сериозното хапване и пийване най-вече де), обаче свободата си струва пък и ако човек отиде края на юни или началото на септември и климата и цените стават още по-добри. А иначе ако ще съм в някой 10-15 етажен затворен блок с 3-4 звезди тогава наистина по-добре да е турски. За Гърция вариантите са 2 - само на чужди разноски или на Т-90 още по-добре.
13 Юли 2015 18:28
Монако има 0% незастроена ивица - щото ивицата е 4 км.
България има 97% незастроена ивица - щото брегът е 354 км.
Гърция има 99% незастроена ивица - щото брегът е 14 880 км.
Логично.

13 Юли 2015 18:39
*
13 Юли 2015 18:46
А на Влас морето е кафяво. Нещо тръбата...преди заустването
13 Юли 2015 18:50
За последно бях на българското черноморие през 2008 година. След 10 дена "почивка" имах нужда от още толкова дни рехабилитация в Наречен.
13 Юли 2015 18:51
Как да обясниш на туркинята от турското село, която и български не знае - как се почистват тоалетна и баня, след като критериите й за хигиена са поне един век назад? Как да й обясниш кой препарат за какво се ползва и как, след като ги вижда за първи път? Тепърва да им създаваш хигиенни и трудови навици е доооста смело начинание.
,
Да се смея ли на това не знам, не мога да повярвам на очите си. Мръсни хора има навсякъде и от всички етноси, но чак пък да чуя такъв абсурд-не съм очаквал. Става въпрос за чистота на тоалетната, по какъвто показател за съжаление България е била в дъното при всички възможни сравнения. Нямаше нужда от табели, вонята от градските тоалетни подсказваше накъде трябва да се запътят тези, които ги търсят. Тази ужасна миризма ми е толкова позната и толкова противна, и съм я усещал само в българските градове. За жалост, и сега тоалетните в бензиностанции, заведения или търговски центрове понякога ме карат да си спомням за градските, и винаги се старая да не докосвам вратите им без хартия на ръката. Често се налага да се откажа да ги ползвам. Критериите за хигиена на турците в България винаги са били по-високи от останалите етноси, а госпожата да ми говори за хигиена на тоалетната и това как туркините не знаели да почистват тоалетни и бани? Такава воня и мръсотия, каквато я имаше в българските градски тоалетни никъде не съм виждал в Европа и на Балканите. Не по-малко странно е госпожата да говори за трудови навици. Госпожо, може да те боли да приемеш, но е факт, че повечето от турците в България винаги са имали по-високи хигиенни и трудови навици от повечето българи. Това е общото положение, не е индивидуално сравнение. Накрая, да ти препоръчам сега да грабнеш кърпите, препаратите и моп-а и да се заемеш да почистиш твоята тоалетна и баня. Ако не знаеш кое как да правиш, с удоволствие бих те напътствал, за да се научиш да го правиш както трябва. И накрая-не ти препоръчвам български препарати, с тях не става. В близкия магазин можеш да си купиш по-скъпи и качествени препарати произведени в Германия, Австрия или Турция- хайде, сполай ти.
13 Юли 2015 19:04
България е прекрасна страна, с големи възможности за туризъм, но тези възможности няма как да се оползотворят. Обслужването винаги е било, и сега е на ниско ниво. Несравнимо с това в Гърция или Турция. Това е въпрос на традиция, и за съжаление изключенията не проманят плачевната картина на българския туризъм. В
България традиции не се спазват, когато един продукт стане популярен, неминуемо след време качестватат му падат, защото хората нямат навици непрекъснато да поддържат и да подобряват нивото на предлагания от тях продукт. Хората имат голямо самочувствие, което за съжалени при повечето случаи е без покритие, и си представят че когато предлагат услуги на хората, се чувстват унижени, и в повеченто случаи не са склонни да правят отстъпки и компромиси. А туристите са капризни хора, когато плащат за някаква услуга, искат да им се угажда, дори да прекаляват с претенциите, работата с туристи и услугите като цяло си имат специфики. За това, каквато и реклама да се прави, колкото и хубава да е страната, докато има толкова дълбоко вкоренени предразсъдъци у хората и не се смени манталитета, положението ще бъде такова-България, дестинация за евтина почивка, с евтин алкохол, евтини услуги, което е естествено да бъде "гарнирана" с различни проблеми. Почивка, която често може да бъде съпроводена от различни неприятности.
13 Юли 2015 19:09
Ганий 13 Юли 2015 18:39
Я да ми обяснят по-паметливите и по-начетените!

Откога родното място на `Джулая` е Каварна и се свързва с Каварна!?

Помня, че през 80-те Джулая се срещаше на Варвара.
13 Юли 2015 19:44
Слава, извинявам се ако с предишния коментар неволно съм обидил или засегнал някого. Целта ми в никакъв случай не беше да подценя едни или други. Позвавам много български, туркини, циганки една от друга по-чисти и обратното, съревноваващи се в мръсотията. Всъщност трябва да призная, че констатацията ти може да бъде вярна. Наистина познавам такива некадърни и бездарни туркини , сигурно се срещат се по две-три във всички села. Но проблемът е в работодателите, защото наемат такива хора като камериерки, ако биха платили що годе по-прилична заплата, вместо жълти стотинки, сигурно биха могли да наемат и някоя обикновена туркиня, която с лекота би могла да излъска хотелските стаи както и българка или циганка, които да свършат еднакво хубава работа. Сигурно не очакваш образовани жени с чужди езици да се наемат да чистят хотели нали? При тези работодатели, когато наемат българки или циганки, не само от селата, но и от градовете, резултатът не се променя, нали? Непознаване на препаратите, незнаене как да се почисти банята и тоалетната, и невладеене на приличен български (естествено по-малко вероятно при българките ), хигиенен стандарт от преди век и т.н.- такива качества притежават жените от всички етноси. В много хотели в Европа съм виждал камериерки от източноевпорейски страни, от Африка и Азия, които макар да не владеят езика на страната, нямат никакъв проблем със справянено със задачите си. И така Слава, проблемът не е в туркините от селата, а в работодателите, които избират най-некадърните, неподготвените и недодяланите от тях.
13 Юли 2015 19:45
На Варвара тръгнаха шопите. Далеч след варненци и бургазлии, които си имахме къде да посрещнем юлското утро
14 Юли 2015 05:37
Simplified Solutions


Във вторник посрещах приятели - за 10 чАса само 2 ( един от Москва и един от Санкт Петербург). Иди до летището и питай как беше миналата година по същото време.

Миналата година за два часа посрещах по десет приятели на час!! Десет от Масква и десет от Ленинград! И така цял ден!!Едвам сколасах да ги настаня в къщи.На другия ден пак същото и така цял сезон!! Ех, какви времена бяха....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД