От години на Ново село се провеждат съвместни учения с различна техника, но сега всички са изненадани. |
За това объркване основен принос има военният министър Николай Ненчев. Той се оказа "изненадан" от обявените намерения за използване на повече американска бронирана техника в Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния и България. Това стана само ден преди в Брюксел военните министри от НАТО да обсъдят както засилването на военното присъствие, така и изграждането на новите сили за бързо реагиране на НАТО. Ненчев се изненада и заяви, че не е бил информиран за разполагане на американска военна техника, а часове по-късно вече твърдеше обратното.
За какво става дума
На срещата на НАТО в Уелс беше взето решение да се увеличат военните учения по източния фланг на алианса - Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния и България. Това включва постоянно ротиране на военни и техника за съвместни маневри. Целта е да си засили военното присъствие на НАТО, но не и да има постоянно разполагане на сили и въоръжение. За тази година са предвидени над 70 учения, повечето от които са със сили на САЩ на полигона на съвместната военна база "Ново село". Тя беше създадена със споразумение от 2006 г. между България и САЩ, подписано от правителството на тройната коалиция с премиер Сергей Станишев. Според документа, който е ратифициран от Народното събрание, у нас може да бъдат разположени за съвместни учения до 2500 американски военни. Те се сменят през 6 месеца. За 3 месеца броят им може да достигне 5 хил. души. За целта на ученията военните могат да пристигат с военна техника. Именно за тази техника говори и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който в интервю за БНР заяви, че чуждите танкове в България са на САЩ, а не на НАТО. Причината е, че те идват за съвместни тренировки с българските военни. В случая става дума за съвместната българо-американска подготовка PLATINUM LION 15-3 - Land Operations, чийто първи етап приключи на 6 юли. В него участваха български военни, заедно с над 300 пехотинци от командването на морската пехота на САЩ и 110 военнослужещи от сухопътните войски на Румъния, Великобритания и Албания.
Какво още не е научил министърът
Когато излезе със становище, че не е бил уведомен за разполагането на военна техника на САЩ, министърът показа, че или не е чел споразумението между София и Вашингтон, или екипът му не си върши работата и е пропуснал да го уведоми. Според споразумението съвместни съоръжения са полигонът "Ново село", складовите помещения на военните в Айтос, както и авиобазите "Граф Игнатиево" и "Безмер". Документът е международен публичен договор и има приоритет пред вътрешното право на страната. Още в началото му се посочва, че чрез консултации и при отчитане на суверенитета и законите на България се разрешава достъп и се дава възможност да използват договорените съоръжения и обекти за подготовка, транзитно преминаване, поддържащи и други свързани с тях дейности, презареждане на въздухоплавателни средства, временна поддръжка на техника, настаняване на личен състав, комуникации и за разполагане и развръщане на сили и материални средства с цел провеждане на учения по сътрудничество в областта на сигурността, съвместна подготовка, хуманитарни дейности и дейности за оказване на помощ при бедствия, многовариантни операции и други мисии, включително такива, предприемани в рамките на НАТО. Посочва се, че силите на САЩ могат предварително да разполагат военно оборудване, боеприпаси и материали в рамките на съвместните съоръжения. За целта те уведомяват предварително България.
Срещата в Германия
На 17 юни, почти 10 дни преди объркването на военния министър, в Щутгарт се провежда 13-ото заседание на Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ в областта на отбраната. Именно на него е бил обсъждан планът за съвместната българо-американска подготовка и учения, по линия на който предстои да пристигне бронираната техника. На заседанието се говори и за обвързването на българо-американските учения и тренировки с тези на НАТО - още едно обяснение за изявлението на Столтенберг. Обсъдена е била и "Инициатива за гарантиране сигурността на европейските съюзници", която реално беше стартирана с увеличаването на броя и продължителността на ученията по източния фланг. От американска страна в срещата са участвали ген. Ранди Кий от Европейското командване на САЩ, зам.-началникът по операциите в щаба на щатската пехота ген. Джон Хорт и заместникът на генерал-адютанта на Националната гвардия на Тенеси ген. Томи Бейкър. От българска са били ген. Любчо Тодоров - зам.-началник на Сухопътните войски, ген. Анатоли Кръстев - зам.-шеф на ВВС, и началникът на отдел "Съвместни съоръжения" полк. Явор Матеев. След края на заседанието министър Ненчев би трябвало да е бил информиран детайлно каква техника и защо ще пристига в България.
Защо НАТО не е "Ново село"
Това е важно да се уточни заради масовото объркване относно пристигащите в България 12 танка. Както вече стана ясно, става дума за щатска техника за учения и временно разполагане. И да не забравяме, че САЩ са водещият член на НАТО. Алиансът няма планове засега да разполага бронирана техника и военни на българска територия. Съгласно решението от срещата в Уелс в София единствено ще бъде изграден център за координиране на съвместни учения и операции, в който ще работят 40 човека. Двадесет от тях ще са българи. Такива центрове ще има и в другите пет държави. Те ще се използват при активирането на новите сили за бързо реагиране следващата година. Техният брой ще е до 40 хил. души, а командването им ще е разположено в Полша. Силите ще се използват само при заплаха срещу някои от членовете на алианса.