:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,882
Активни 475
Страници 24,292
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Само съд може да лишава и връща родителски права

Красимир Добрев
Как мога да огранича или изобщо да лиша от родителски права бившия си съпруг?

Ф.В., София



Родителят има право и задължение да се грижи за физическото, умственото, нравственото и социалното развитие на детето, за неговото образование и за неговите лични и имуществени интереси. Това е записано в сега действащия Семеен кодекс. Нормативният акт определено отдава особено важно значение на отношенията между родители и деца. Така СК определя изрично, че "родителят отглежда детето, формира възгледите му и осигурява образованието му съобразно възможностите си и в съответствие с нуждите и наклонностите на детето и с цел израстването му като самостоятелна и отговорна личност". Освен това законът разпорежда, че родителят няма право да използва насилие, както и методи на възпитание, които уронват достойнството на детето. И че осигурява постоянен надзор по отношение на малолетното си дете и подходящ контрол на поведението на непълнолетното дете. Естествено, че има много моменти, в които родителите не постигат съгласие по важни за децата въпроси. Например относно пътуване в чужбина, относно издръжка след развод, за това какво да се прави с дадено имущество, свързано с децата, и много други. Тогава може да се стигне и до хипотези, в които единият родител да иска от съда да замести липсващо съгласие на другия родител по даден важен за детето въпрос. Но това все още са неща в рамките на естествените, на нормалните отношения. Дори това са повече проблемни отношения между родителите, отколкото между тях и децата. Има обаче проблемни зони, при които се стига до тежки последствия, включително и за родителските права.

Така чл.131 от СК допуска да се стигне до ограничаване на родителските права. Това може да стане, "когато поведението на родителя представлява опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето". Тогава районният съд взема съответни мерки в интерес на детето, като ограничава родителските права - отнема или поставя условия за упражняването на някои от тях и може да възложи осъществяването им на друго лице. При нужда може да бъде променено местоживеенето на детето или то да бъде настанено извън семейството, разпорежда СК. Същите мерки могат да се вземат и когато поради продължителна физическа или душевна болест или други обективни причини родителят не е в състояние да упражнява родителските си права.

Има и още по-тежка санкция - лишаване от родителски права. Тук СК говори за две възможни причини. Едната е в особено тежки случаи на горепосочените - когато родител представлява опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето или пък когато има някаква продължителна физическа или душевна болест. Втората хипотеза е, когато родител "без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка". СК е помислил и определил, че при лишаване от родителски права на единия родител, когато няма друг родител или упражняването на родителските права от него не е в интерес на детето, съдът предприема мерки за закрила и го настанява извън семейството.

Иначе производствата за ограничаване и за лишаване от родителски права имат общи правила. Така или иначе винаги и само съд може да направи това. Самото производство се образува по искане на другия родител, на прокурора или на дирекция "Социално подпомагане" пред районния съд по настоящия адрес на детето. По делото се изслушват прокурорът, представител на дирекция "Социално подпомагане" и родителят, чието ограничаване или лишаване от права се иска, освен ако той не се яви без уважителни причини.

Съдът може да определя и подходящи привременни мерки в интерес на детето. Това са мерки преди произнасянето по съществото на делото. За тези мерки се взема предвид становището на дирекция "Социално подпомагане". Определението не подлежи на обжалване, но може да се изменя от същия съд.

Естествено, всички тези действия влекат и последици. Така при ограничаване на родителски права чрез настаняване на детето извън семейството, както и при лишаване от родителски права съдът определя задължително издръжката на детето, ако не е присъдена. Определят се и защитни мерки относно личните отношения между родителя и детето. Такива може да са например осъществяване на личните отношения в присъствието на определено лице или на определено място, както и поемане на разходите за пътуване на детето, а ако е необходимо - и на лицето, което го придружава.

Ако има ограничаване или лишаване от права съдът съобщава служебно на общината по постоянния адрес на родителя за вписване на лишаването от родителски права, на възстановяването им или на евентуална промяна. Съдът изпраща препис от решението и на дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето, която предприема подходящи мерки и при необходимост предлага учредяване на настойничество или попечителство.

Иначе при изменение на обстоятелствата съдът може да измени всички мерки, свързани с ограничаването на родителските права. Родител пък може да поиска от съда да бъдат възстановени родителските му права, ако е отпаднало основанието, поради което е бил лишен от тях.

В чл. 138 СК определя, че в производства по ограничаване и лишаване от родителски права детето се изслушва при условията на чл. 15 от Закона за закрила на детето. Там е разпоредено, че във всяко административно или съдебно производство, по което се засягат права или интереси на дете, то задължително се изслушва, ако е навършило 10-годишна възраст, освен ако това би навредило на неговите интереси. Когато детето не е навършило 10-годишна възраст, то може да бъде изслушано в зависимост от степента на неговото развитие. Решението за изслушване се мотивира.
1851
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД