:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,193
Активни 680
Страници 16,096
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

В БНБ първо трябва да се промени моралът

Българските институции имат невероятната дарба да гледат на другата страна, когато това им изнася, казва доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Григор Сарийски
ВИЗИТКА: Григор Сарийски е доцент в Института за икономически изследвания на БАН и преподавател в УНСС. Защитил е дисертация на тема "управление на риска при банковото кредитиране на фирмите в България". Изследванията му са предимно в областите банково дело и публични финанси.
-------------------------



- Доцент Сарийски, при изслушванията на кандидатите за БНБ се заговори за влизане на България в еврозоната в рамките на 6-годишния мандат на новия управител. Какво е мнението ви?

- Един от основните доводи за влизането на България в еврозоната беше, че страната ни от 18 години е във валутен борд. Присъединяването към паричния съюз може да донесе някои облаги, като например намаляване на транзакционните разходи, ограничаване на валутния риск, промяна на институционалната рамка - в момента банковият надзор е местен, а с присъединяването ще се включим и в системата на единния банков надзор.

- Не е ли това най-добрата алтернатива на нашия банков надзор, който, както видяхме, се провали в случая с КТБ?

- Това е нож с две остриета, защото, ако няколко институции отговарят за едно и също, съществува риск от размиване на отговорността. Кризата с КТБ показа, че банковият надзор не работи, но проблемът не е само в БНБ. По тази логика трябва да закрием всички институции и да прехвърлим управлението в Брюксел или Франкфурт. Просто българските институции имат невероятната способност да гледат на другата страна, когато им изнася, и това е големият проблем. Историята около КТБ още не е изяснена. В доклад от над 150 страници парламентарната комисия за КТБ не казва нищо ново. Защо не се направи например одит на обезпеченията? Нека да разберем каква част от парите, с които беше ощетен българският данъкоплатец, може да бъде възстановена. В момента каква гаранция имате за вашия депозит? При положение че ви го гарантира фонд с дупка в баланса. Той не е просто празен - той дължи пари. Проблемът е, че от момента, в който станем пълноправен член на еврозоната, ще трябва да правим отчисления във всички касички, свързани с това членство. Ще трябва да участваме в попълването на всички фондове, а там става въпрос за огромни суми. Това беше и причината Полша да се откаже, поне засега. Докато не се решат проблемите с гръцката криза и докато не стане ясно по какъв път ще поеме Европа оттук насетне, включването в еврозоната би донесло повече негативи за България.

- Какво е мнението Ви за предстоящите стрес тестове на българските банки? Какво реално могат да покажат те?

- Има един анекдот, според който статистиката е като минипола - показва много, но скрива най-същественото. Ако продължим с тази аналогия, може да се каже, че стрес тестовете са като бална рокля - основното й предназначение е да изглежда добре. Идеята на стрес тестовете е чрез различни модели да се провери как ще се държат активите и жизнените показатели на една институция при определени неблагоприятни сценарии, като например масови тегления, увеличение на безработицата, промяна на лихвите. Проблемът е, че всички модели грешат. Безпогрешна е само реалността, но за съжаление няма как да я предвидим. При всеки стрес тест основният проблем е в определянето на параметрите, които ще бъдат заложени. Провеждането на тест с по-занижени критерии може да направи една банка да изглежда добре, но в никакъв случай не може да даде реална представа как ще се държи системата при евентуален шок.

- Какви трябва да са първите задачи на новия управител на БНБ? Как той може да върне доверието в централната банка?

- Първото, което трябва да се промени, е моралът. В изказването си Димитър Радев подчерта, че държи на две качества - почтеност и професионализъм - и то в този ред. Не трябва да се допускат събития като случилото се с КТБ. Но все пак е трудно да създадеш институция с висок морал в държава, която не се слави с такъв морал. Ще бъде необходим комплексен подход. Могат да се предприемат много мерки от чисто оперативен и организационен характер. Да речем - системата за ранно предупреждение може да мине директно на подчинение на управителния съвет, а дистанционният контрол да се засили с оглед подобряване на мониторинга. Може би основното, на което трябва да се наблегне, е прозрачността на данните. В момента няма как да съпоставите някои от данните от 2014 г. с такива от 2015 г., тъй като от началото на тази година има известни промени в методиката. НСИ например предоставя съпоставими данни и в това отношение БНБ може да почерпи опит от националната статистика. Би било добре да се увеличи и честотата на публикуване на отчетите, тъй като сега получаваме информация за отделните банки едва през 3 месеца.

- Как ще повлияят гръцката криза и предстоящите реформи в южната ни съседка на икономиката ни и на банковата ни система?

- Споразуменията за изход от дълговата криза, ако се приложат в настоящия им вид, означават обезкостяване на гръцката икономика. След спасителните пакети, които бяха налагани в последните години, състоянието на гръцката икономика се влоши значително. В момента БВП на Гърция е с около 1/4 по малък, отколкото беше при пика през 2008 г. Доходите спаднаха, резервите на пенсионните фондове намаляха с 25 милиарда евро, възрастта за пенсиониране се увеличи от 57 на 67 години. Планираната приватизация на активи ще доведе страната до невъзможност да обслужва какъвто и да е дълг. На практика спасителната програма ще закопае Гърция, но пък ще помогне на еврозоната. Европа се грижи преди всичко за своите интереси, а след това за страните членки.

Трябва все пак да изчакаме крайното споразумение, за да сме наясно с очакваните ефектите върху българската икономика. Може би основната връзка между България и южната ни съседка са банките с гръцка собственост. У нас останаха 3 такива банки - "Алфа", "Пиреос" и ОББ. Данните за първото тримесечие показват, че от "Алфа" бяха изтеглени по около четвърт милиард лева. Имаше тегления и от други банки, но тези бяха най-значителни. Евентуалното задълбочаване на проблемите в Гърция може да доведе до засилване на тези тегления. Важното е, че паника няма. БНБ си е на мястото, експозициите към Гърция са ограничени и вероятността за засилено теглене е малка.

Друг канал, по който може да повлияе кризата, е цената на ресурса. Това е нормално, тъй като в тази цена се съдържа рискова премия - колкото по-рискова се оценява ситуацията от инвеститора, толкова повече се покачва тази премия, с което се увеличават и лихвите. В случая става дума за няколко десети от процента, но ефектът наподобява менгеме - от една страна, имате нарастваща рискова премия, която води до увеличение на лихвите, а от друга страна, има затягане на изискванията за кредитиране заради увеличения риск. Това означава, че кредитирането съвсем ще замре.

- Как ще се отрази на останалите сектори в икономиката гръцката криза?

- С южната съседка имаме доста активен външнотърговски обмен. Износът за Гърция се е увеличил от 2 млрд. през 2006 г. до 3 млрд. лева през 2014 г. Важното в случая е, че голяма част от износа се състои от стоки с ниска еластичност - 34% са храни (включително непреработени), 7% е електроенергията. Тоест над 40% от износа няма как да бъде засегнат, тъй като храна и електроенергия ще се потребяват независимо от кризата. Канал за въздействие на гръцката криза може да бъде туризмът, но е наивно да очакваме осезаем ефект в тази посока. Плажовете и заведенията в Гърция са пълни. За сметка на това спадът на туристите на нашето Черноморие е 20 - 30%. Обясняват го основно със санкциите срещу Русия, но има и много други фактори, свързани с постоянно понижаващото се качество на България като туристическа дестинация - проблемите около плажните концесии, изнудването за допълнителни плащания за чадър, за паркинг...

4
2643
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
20 Юли 2015 02:19
В БНБ първо трябва да се промени моралът

Не в БНБ, в България трябва да се смени моралът, или поне тези, които проповядват "новия морал"...
20 Юли 2015 11:50
В България били останали 3 гръцки банки - "Алфа", Пиреос и ОББ. Първо, има още една и това е Пощенска. Второ, "Алфа" има само клонове у нас, върху които според правилата надзорът се извършва не от БНБ, а от гръцката национална банка. Трето, което този човек явно не го е чул - Пощенска поглъща клоновете на "Алфа" след споразумение между банките-майки в Гърция. И четвърто, няма никакво особено значение какви статистически данни са съпоставими и за какъв период от време, защото ако се стигне дотам такива кабинетни анализатори да спасяват положението със своите анализи, значи всичко отдавна е приключило. А пък за морал да не си говорим, защото без надеждни системни механизми за действие всичко друго са празни приказки.
20 Юли 2015 15:12
Добре че тоя форум го посещават и некабинетни анализатори, та да ни научат на ум. Само че първо (ако Витлеем не е чул), контролният пакет акции от собственика на Пощенска отдавна принадлежи на инвестиционни фондове от САЩ, Канада и Азия, а да наречеш Eurobank "гръцка банка" ще е вярно, колкото че Уникредит е българска. Второ, преди да пишеш, не е зле малко да прочетеш... барем сайта на БНБ, където се споменава следното: "БНБ упражнява надзор върху дейността на банките и на клоновете на чуждестранни банки у нас. ". Трето, инфото че Пощенска поглъща клоновете на "Алфа" беше потвърдено едва в петък вечер, а тоя разговор едва ли е воден през уикенда. И четвърто, ако няма особено значение какви статистически данни са съпоставими и за какъв период от време откъде ще черпим достоверна информация бе аланколу? От форуми и седянки ли ? Колкото до надеждните системни механизми - БНБ е създадена през 1879 г. Толкоз ли не стигна времето да и направят механизмите досега ?
20 Юли 2015 15:44
Въздухар!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД