:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,333
Активни 693
Страници 10,898
За един ден 1,302,066
НОРМАТИВИ

Блокът ще може да се управлява само от професионален домоуправител

Промените в закона за етажната собственост имат за цел и да улеснят санирането
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Според новите правила собствениците на първия етаж няма да се оправдават, че не им тече покривът, затова няма да плащат за ремонта.
Собствениците в жилищните сгради ще могат да си наемат само професионален домоуправител. Това е предвидено в пакета промени на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Те са подготвени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и експерти през последните години, откакто нормативите действат и се видяха "кривиците" в тях.

Някой би казал - ние и сега можем да наемем фирма, която да се ангажира с управлението на общия ни дом. Да, но това не отменя ангажимента собствениците да изберат домоуправител - и задължително това да един от тях, без да могат да делегират тези права на външно лице, което няма апартамент в блока. В момента законът не позволява изцяло да оставиш грижите за жилищната сграда на фирма. След като промените минат през парламента, където предстои обсъждане в комисиите, това задължение ще отпадне. Според специалисти, ангажирани със санирането, това ще бъде голяма стъпка напред. Защото, след като се реши въпросът с финансирането чрез програмата за безплатно обновяване от бюджета и от европейските програми, основните проблеми в управлението на етажната собственост остават организационни. Или простичко казано - с ремонтите, касата, общите събрания, домовата книга и протоколите ще може да се занимава някой, на когото това му е работата. А не някой съсед да се прежали да я върши между другото в свободното време или пък дори да няма желаещ за домоуправител. Според промените управлението на общите части може да се възложи за срок от 2 години.

"За първи път се дава легална възможност сградите да си наемат професионален управител. Категорична съм в това, че една от причините да не успяват много от големите блокове да се санират е тази. Как може да очакваме 1000 души да се справят сами - това е колкото три малки села да се организират в извършването на една висока експертна дейност". Това коментира пред в. "Сега" Цвета Наньова, ръководител на проектния мениджър за София по проекта "Енергийно обновяване на българските домове" по програма "Регионално развитие 2007 - 2013 г. Това е звеното, което помага и координира с МРРБ процеса на саниране. Такива проектни мениджъри бяха избрани по региони. Те бяха ангажирани именно с организацията, която хората, особено в 18-етажните ЕПК или панелките с по няколко входа, не можеха да направят сами. "Документацията е сериозна. И трябва някой да комуникира с всички собственици, за да има грижа за сградата и да се осъществи каквото и да било начинание. В една сграда има много дейности основно по управление на общите части и те са в ежедневен порядък", допълва Наньова. Тя е убедена, че



тази работа на доброволни начала



и в свободното време не може да се върши.

Важно уточнение е това, че никой не задължава собствениците да наемат фирма. Законът само ще даде такава възможност. Това обаче в никакъв случай не значи, че фирмата ще взима решения вместо собствениците. Всеки домоуправител и касиер на вход знае, че само свикването на общо събрание на блока и протокола от провеждането му е достатъчно ангажиращо занимание.

Обслужването от фирма не е по-скъпо от това да управляваме блока си сами. В столичен квартал, например в малка кооперация, строена след 2000 г., при 18 апартамента на месец се плащат по 3 лева на човек. Толкова събира фирмата домоуправител от всеки живущ на блока, в който няма асансьор. В таксата влиза задължението на фирмата да почиства общите части, ако например изгори крушка - тя се грижи за осветлението, косят се и тревните площи. Отделно от таксата "вход" обитателите внасят и всеки месец по 1 лев на човек в общ фонд за поддръжка, който се харчи при нужди само и единствено по решение на общото събрание на етажната собственост.

Други промени предвиждат по-сериозни задължения за собствениците. Например в случаите, в които в блока има живеещи в чужбина хора. Това също е един от проблемите при санирането, защото според условията в началото на програмата за безплатните мерки за енергийна ефективност се искаше 100% съгласие. А обикновено тези хора не могат да бъдат открити. След това изискванията бяха променени с допуск на до 5% несъгласни с начинанието собственици. Впрочем това беше и основният проблем, поставян от хората при всички обсъждания в цялата страна пред експертите и лично пред министър Лиляна Павлова - неоткриваеми или несъгласни собственици.

Затова се въвеждат възможностите за



кореспонденция по електронна поща и за получаване на съобщения чрез адрес в страната,



който трябва да бъде посочен от собственика, ползвателя или обитателя. Този адрес може да е различен от настоящия или постоянния.

Предложени са и сериозни изменения в задълженията на собствениците по отношение поддържането на сградата по изискванията на основния строителен закон - за устройството на територията. Основното всъщност е по-категорична забрана за преустройства, които засягат общи части на сградата и за които не е взето решение от общото събрание на етажната собственост. Например санирането на парче, за което в. "Сега" вече писа. "И сега полагането на частична топлоизолация отвън е забранено, защото не се допускат всякакви дейности по фасадата без общото решение на останалите собственици", обясни Цвета Наньова. Същото важи и за остъкляването на балконите, което и сега не е разрешено. В новия законопроект само е записано по-категорично, че собствениците не могат да "извършват ремонтни дейности в своя самостоятелен обект или част от него, които да водят до влошаване" на общите части, включително и да компрометират носимоспособността и устойчивостта на конструкцията, както и пожарната безопасност на сградата.

Освен това собствениците имат задължението да се грижат за безопасната експлоатация на всички съоръжения и инсталации в сградата - асансьорите, електроинсталациите, ВиК и топлопреносната мрежа.

Въвежда се изискване за нова сграда да се избере управител в 6-месечен срок от въвеждането й в експлоатация. Новите текстове ще позволят и да се регистрират сдружения на собствениците за няколко сгради в режим на етажна собственост - става дума за т.нар. свързано застрояване и отделните блок секции на жилищните сгради. Предлага се и нова разпоредба - при промяна на собствеността върху самостоятелен обект членството в сдружението да се прехвърля на новия собственик. Т.е. при покупко-продажба новият собственик встъпва в задълженията на стария - например за взетите решения за плащане на месечни такси.



Но това не означава, че за стари задължения е отговорен новият собственик



Друга важна промяна е в прецизирането на текстовете за извършването на неотложни ремонти - най-вече в частта за сроковете, в които трябва да се извършат. Въведен е ред за осигуряване на достъп от собствениците за извършване на огледите и самите ремонти. Обитателите на жилищата трябва да осигурят достъп за проучвателни, проектни, измервателни, строителни и монтажни работи, свързани с поддържане, ремонт, реконструкция, преустройство или обновяване на общи части или на други помещения. Също така трябва да допускат оторизираните лица и за проверка на състоянието на инсталациите и на конструктивните елементи на сградата. "Не е редно малцина да възпрепятстват желанието на болшинството например за мерките по саниране, като отказват достъп за оглед. Освен това е недопустимо отношението на много собственици към общия дом - обосновавайки се с неприкосновената собственост, а всъщност живеят, сякаш са в общежитие", коментира Цвета Наньова.

Предвидени са и глоби за домоуправителите. Например за неизвършен неотложен ремонт за управителя е предвидена глоба в размер от 500 до 1000 лв. А за кмета на общината или района санкцията е от 300 до 700 лв. Когато правомощията на управителя се възлагат на физическо или юридическо лице, които не са собственици, също има санкции.
Снимка: Борислав Николов
Собствениците имат задължението да поддържат всички съоръжения в блока.
СНИМКА: БГНЕС
Затяга се и контролът по ремонти на общите части като санирането на парче или остъкляването на балконите.
53
8226
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
20 Юли 2015 20:23
След като промените минат през парламента

А ще минат ли ? Ще се намерят ли толкова саможертвени депутати и парлементарни партии готови да се самоубият лобистки за да уредят по втория непазарен начин нечии алчни мераци, които видно напълно ги заслепяват, дотолкова, че да загубят всякаква връзка с реалността ?

И ще имат ли поръчителите на такива лобистки закони толкова много пари за да платят за тях ?
20 Юли 2015 20:30
Законът и да се гласува, ще остане само на хартия, ако в него не бъдат предвидени санкции.
А бъдат ли предвидени санкции, ще последва взрив.
20 Юли 2015 20:33
Тоест - в нашия район има нейде 20 блока. С по 2 до шест входа. Едно 90 управители... На заплата, разбира се. Платена от входа. Десет апартамента - за средна заплата ще се бръкнат с по 80 лева. Да речем, че на целия блок сложат един управител. Шест входа по 10 апартамента - 60 апартамента. За 800 лева заплата - едно 15 лева месечно...
И тоя управител събира пари за това и онова, разпределя...
Бе, що...
-----------
Сайтът на Генек
20 Юли 2015 20:35
После ще трябва и счетоводна къща, Генек.
20 Юли 2015 20:36
Това е един от начините да се пооправи анархията в блоково-панелното пространство.
НО, в мамковината са толкова тъпи че ще бъде опорочена всяка добра идея(всъщност всякаква) и най вероятният край е, саморазпадането на кубичните жилищни форми на екзистенция!
20 Юли 2015 20:42
Входовете не могат да съберат по 5 лв. за текущите разходи, но ще трябва да събират и за заплати и печалби на "специализирани" фирми. Който си мисли, че това на практика може да стане, то да ходи да се прегледа на психиатър. Луди от алчност бол, ама много ще ги боли от разбитите им илюзии, а може и съвсем буквално.
20 Юли 2015 20:49
Тезата че както си купиш апартаментче в мамковината ще живееш безплатно до старини е много измамлива, същото важи и за къща но в по малка степен.
Там поне няма гадове дето неплащат когато ти плащаш!
20 Юли 2015 20:49
в мамковината са толкова тъпи че ще бъде опорочена всяка добра идея(всъщност всякаква)


Така е, готиното е, че има софийски кабаъкалии
20 Юли 2015 20:50
И бих препоръчал на някои западняци и нашенци със западни промивки, преди да си правят илюзии първо добре да изучат реалната хилядолетна българска култура. Ако след това алчните им мераци да цакат българина на битово ниво не угаснат, то да си поръчат бронирани гащи, облепени с памперси.
20 Юли 2015 20:51
Само никъде не се посочва колко е ефективността за живеещите от санирането. При една по-яка градушка фасадата ще се превърне в нещо като мишена на картечница. Така сградата ще се "разкраси" до безобразие.
Най-голямата част от топлината на жилището се излъчва чрез тавана му. Ако съседите ви не се отопляват по някаква причина, санирането на външните стени на сградата ви няма да доведе до почти никакъв ефект за вас. Хубаво е да се признае, че идеята е изгодна, но не за живеещите, а за тези, които ще вземат парите от нея. Саниране има смисъл когато е вътрешно на стените в жилището, както и на тавана и пода му.
20 Юли 2015 20:56
Така е, готиното е, че има софийски кабаъкалии

Живея в мамковината, в малка схлупена къщурка..... но нямам общи стълби с някои и сам си плащам сметките.
20 Юли 2015 20:58
Санирането е нещо много хубаво и ефективно. След като си направих пълна вътрешна изолация и минах на климатици, сметките ми за ток паднаха с 2/3-ти. Климатиците се изплатиха само за една зима, а цялостната изолация с всичко ще се изплати за 10.

Статията, обаче не е за това, а как едни хора "професионални домоуправители" насила да накарат едни хора да ги хранят. Щото видно пазарно няма никаква нужда от тях и затова реват на държавата да накара хората да ги хранят.
20 Юли 2015 21:19
Дали само аз си мисля, че освен всички притеснения на горните форумци статистически ще борим безработицата и само на мен ли ми се струва, че при тоталитаризма бяхме с по-малко комунистически закони?
Някои съвсем изперкаха, скоро и до тоалетната ще ходим по заповед и с разрешение.
20 Юли 2015 21:30
Neopol 20 Юли 2015 20:58
Санирането е нещо много хубаво и ефективно. След като си направих пълна вътрешна изолация и минах на климатици, сметките ми за ток паднаха с 2/3-ти. Климатиците се изплатиха само за една зима, а цялостната изолация с всичко ще се изплати за 10.


И по този повод се сетих за един виц.

Мъж на около 45 години и с 20 години брак отива пре.и сексолог. Доктора го пита: От какво се оплаквате?
Мъжът: Амииии, докторе, ние с жената се таковаме на седмица-две по веднъж.
Д: От колко години сте женени?
М: От 20 години докторе.
Д: Е какво се оплакваш!? Нормално!
М: Ама докторе! Той и комшята с неговата са женени от 20 години, като нас, но той казва, че го правят всяка вечер по три пъти!
Д: Ми казвай и ти така бе! Ко ти пречи?
20 Юли 2015 21:36
Категорично подобен закон би бил /ако тези идиоти го гласуват/ по-комунистически от най-комунистическите възможни.

Нещо подобно на насилствената колективизация през 50-те.

Вече няколко блока изгоряха с професионални домоуправители, които им свиха парите.

При мама в момента един активист използва, че повечето са възрастни, и им осигури да плащат за външен ремонт ВиК, при положение, че те са собственост на Софийска вода, и на тях да им....

Всичките монополисти в София в момента дерат по този начин, според мен със съгласието, съдействието и под егидата на фъндъка.

С това саниране се оляха вече!


Павлова и сие забравиха каква е целта!
20 Юли 2015 21:40
Блоковете ще бъдат санирани отгоре до долу и от долу до горе.
Някой да знае кои учебни заведения в България издават дипломи за професионални домоуправители?
20 Юли 2015 21:43
„Те са подготвени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и експерти през последните години, откакто нормативите действат и се видяха "кривиците" в тях.“

И какви са „кривиците“? В държава управлявана четвърт век от политически бандити в тясно съдружие с икономически бандити,така и не спряха ненаказваните престъпления и опитите за следващи престъпления защитени от престъпен закон,разбира се, продължават. Имаше преди време някаква „асоциация“ на комбинаторни юристи - създали я за случая,която май заглъхна поради очевидна наглост от която чак наглите депутатстващи партийни членове се засрамиха. Явно е възкръснало ново лоби на тези боклуци,а това няма нищо общо със санирането,използва се момент. Тези „юристи“ пробутваха,че етажната собственост трябва да се управлява от юристи....сладка синекура без всякакъв смисъл за ЕС. Целта на тези боклуци е да вкарат в закон такава външна „длъжност“ в ЕС със заплатка не по-малко от еди колко си лева и.... ето допълнително доходче,кеф,за член на асоциацийката на тези „професионалисти – управители на ЕС“. Няма да проработи,но толкова простотия е измислило всяко едно НС в България,без изключения - защо да не се опита. Нищо чудно пухкаво законче,за случая, да се оформи. Схемата е много проста – знае се,че в ЕС по правило повечето живеещи са безпарични и няма да приемат каквото и да е предложение на натрапения „началник“,който обаче непрекъснато ще предлага различни подобрения. Той не е виновен,специалиста - работи за доброто на живеещите. Като нямат пари живущите,заплатата му трябва да върви,тя е по закон, нали....Най-много да започнат да изваждат от ЕС трупове на такива началници,но тъпите партийни лигльовци във вид на доказания престъпен модел четвъртвековни народни представители, като нищо може да сътворят някакъв закон за чудо и приказ на модерна България.....
20 Юли 2015 21:43
обосновавайки се с неприкосновената собственост, а всъщност живеят, сякаш са в общежитие", коментира Цвета Наньова.


Като не й харесва как живеят - да ги навие да живеят иначе или тя да се изнесе...

Собствеността е неприкосновена при сегашния модел!

Не може всяка любопитна клюкарка да влиза да ти оглежда жилището, независимо дали е съседка или фирмаджийка, после да ги клюка на фризьорската си накрая от МВР да казват, че не си предприел мерки да не те оберат!
20 Юли 2015 21:46
Саниране има смисъл когато е вътрешно на стените в жилището, както и на тавана и пода му.

Хем, освен топлоизолацията, се завъжда и зеленина по стените и се чувстваш съвсем като в природата, все едно караш зимата в Камерун, примерно. Иначе, за външната пък, и аз се чудя, като ги гледам, колко ли време може да изкара и дали ще се изплати.
20 Юли 2015 21:51
Дали само аз си мисля, че освен всички притеснения на горните форумци статистически ще борим безработицата и само на мен ли ми се струва, че при тоталитаризма бяхме с по-малко комунистически закони?


Имам един колега, вече е пенсионер, разказва отвреме-навреме един виц от младостта си, как ако след хиляда години почнели археологически разкопки, щело да има 100 метра пласт хартия, преди да се покажат машините. И завършва с: "Това беше едно време, сега ще е 500 метра".
20 Юли 2015 21:51
Кога ще се изплати?
При професионален домоуправител - никога!
20 Юли 2015 21:58
И Сократ-май е прав - в момента следя с огромен интерес гърча в нашия блок - ми те събират пари за "ксерокс и ходене в общината".
Апропо, в общината има списък по кои точно точки ще си затварят очите - това какво е, кажете?!?
И това е в София!

Циганска работа! ГЕРб в действие!
Настоящият им закон включва "другарски съд"!!!
20 Юли 2015 22:34
Следващата стъпка ще е "професионалните домоуправители" да подлежат на някакъв лицензионен режим, регулиран от Лилевото министерство. И накрая почините за оправяне на междусъседския хаос ще се изродят до поредната законово регламентирана хранилка за "наши хора" - което е и смисълът на кажи-речи всичките ни граждански закони.
20 Юли 2015 22:43
Ми казвай и ти така бе! Ко ти пречи?

Вица е неподходящ. Нямам никаква връзка с никаква далавера, около санирането. Вътрешната изолация си я направих и платих сам. Наистина е ефективна. Да не смесваме свети Илия с бай Илия.
20 Юли 2015 22:53
Хем, освен топлоизолацията, се завъжда и зеленина по стените

Пълни глупости ! Всеки апартамент има комини. Те се оставят отворени за проветрение, а в стаите които няма се пробива една малка кръгла дупка към терасата, а там се слага вентлилатор със задни капаци, за да тегли, дори когато не е включен, само навън.
21 Юли 2015 00:22
А когато няма желаещи от живеещите в блока/входа да станат домоуправители, какво правим? Питам гореплюещите.
21 Юли 2015 00:34
Слава, нещо не си разбрала.
Говорим против закон, който ще ни ЗАДЪЛЖАВА да наемаме външен домоуправител.
Никой не ти ЗАБРАНЯВА да си наемеш дори и десет.
21 Юли 2015 05:16
Закона, тоест проектозакона е за наемане на вътрешен домоуправител, уважаеми Сократе!!
21 Юли 2015 05:19
Което е доста тъпо, особено за по-новите сгради, където собствениците почти или никак не се познават...
21 Юли 2015 06:24
Сократ-май
21 Юли 2015 00:34
СЕГА
сега можем да наемем фирма, която да се ангажира с управлението на общия ни дом. Да, но това не отменя ангажимента собствениците да изберат домоуправител - и задължително това да един от тях, без да могат да делегират тези права на външно лице, което няма апартамент в блока. В момента законът не позволява изцяло да оставиш грижите за жилищната сграда на фирма. След като промените минат през парламента, където предстои обсъждане в комисиите, това задължение ще отпадне.

ВАЖНО УТОЧНЕНИЕ
Важно уточнение е това, че никой не задължава собствениците да наемат фирма. Законът само ще даде такава възможност.

Мисля, че добре съм разбрала какво ЩЕ се приеме. И го одобрявам. Когато няма желаещи сред живеещите в блока/входа, отиват на вариант - плащане по 3 лв. (минимум) на човек на месец (4 - членно семейство Х 3 лв. = 12 лв. ), отделно ток и др. на професионален домоуправител... И се радват на живота
21 Юли 2015 06:32
Доста долнопробна пропаганда, щом е опряла до Цвета Наньова, Маньова, Ваньова или бай Ганьова. Булгаристанецът е действително тъпанар, но посегнат ли на панелката му, ще се чудят що не са се родили умрели...
21 Юли 2015 06:35
С две думи - мотивацията е саниране по програмата - то си е казано и в прав текст, никакви досегашни "кривици" при прилагането на закона.
Не че ги няма.
Създадоха ги такива, като сегашните "законотворци", които ката ден бълват нови кривици, видими дори преди приложение.
21 Юли 2015 07:12
Както много често става тук, заглавието е подвеждащо и направо грешно.
"Идеята" не са я измислили нашенските нормотворци, а е стара колкото и съществуването на т.нар. "етажна собственост".
Но у нас нали всички са всезнайковци и гении, на които се свиди всяко левче за да живеят на чисто и подредено, добрата идея може да се провали.
Чипа, чипаааааааа, добре ви го каза мадридскио козел, ама файда OXI, по модерному, та живота в кочина се очертава като безалтернативен.
21 Юли 2015 07:30
Както много често става тук, заглавието е подвеждащо и направо грешно.
"Идеята" не са я измислили нашенските нормотворци, а е стара колкото и съществуването на т.нар. "етажна собственост".
Но у нас нали всички са всезнайковци и гении, на които се свиди всяко левче за да живеят на чисто и подредено, добрата идея може да се провали.

Не само заглавието, който е дал информацията за статията, така я е дал, сякаш половината от уж новите текстове не съществуват и сега в закона.
От журналиста не се очаква да чете и сравнява законопроекта с действащите закони (в случая не само ЗУЕС) или вече много ни свалиха летвата?
Комичното е, че всъщност текстът, позволяващ ангажирането на външен за собствеността управител, го има и сега, а в тази част законът не се изменя. Само се добавя, че договорът му се одобрява (като условия) с решение на ОС.
Илюстрирам:
сегашен текст:
По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се сключва от упълномощено от общото събрание лице.


предложение:
По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица или юридически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се одобрява с решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост и се сключва от упълномощено от общото събрание лице за срок до две години.


Изменението е само в болдваната от мен част, като абсолютно ненужно са добавили израза "за срок от две години", тъй като според същия закон мандатът на управителя/УС и без това е две години, което обуславя и срока на договора. Спорна е и добавката "юридически лица", тъй като и сега по решение на ОС правомощия по управлението и поддържане на общите части се възлагат на външни юридически лица.
Иначе в законопроекта има и откровени глупости, както писах по-горе - нови кривици.

21 Юли 2015 09:30
Важно уточнение е това, че никой не задължава собствениците да наемат фирма. Законът само ще даде такава възможност.

Въх ! Ние от три години ползваме фирма, пък то законът щял тепърва да даде такава възможност...

ПП. А, денеб - мерси ! Че се почувствах закононарушител
21 Юли 2015 09:39
Хората се избиват как да си поделят разходите и за 5 лева се карат, сега ще им назначат професионален управител/вече сигурно правилните фирми загряват зад ъгъла/ - с добра заплата и пак - за същинските разходи няма да има пари. Професионален управител ще има, обаче блоковете ще тънат в мизерия. Яко.

Как го правят в другите държави? Или ние сме различни? Как го правят в Германия?

21 Юли 2015 09:39
Пълни глупости ! Всеки апартамент има комини. Те се оставят отворени за проветрение, а в стаите които няма се пробива една малка кръгла дупка към терасата, а там се слага вентлилатор със задни капаци, за да тегли, дори когато не е включен, само навън.


Това ми звучи малко екстравагантно - правиш изолация и след това пробиваш дупка в стената. Климатиците си имат такава функция, използвай ги тях, ако още не си пробил дупките.
21 Юли 2015 09:59
Решението, според няколко водещи учени, в това число и съветски, е жителите на панелните гета, като Младост, Люлин и Дружба, да се завърнат организирано по родните си села, а на мястото на грозните и противочовешки панелни коптори да се появят широколистни дървета, декоративни храсти и, разбира се, магнолии Оперативна програма "Назад към селото!" ще насърчи всички желаещи, ще им помогне със съвети, ускорени курсове по доене и типови схеми на конски каруци, които ще могат да ползват безплатно
21 Юли 2015 10:06
с допуск на до 5% несъгласни с начинанието собственици

И ако тези 5% останат несъгласни и не искат да им влизат в домовете за оглед и да им сменят дървената дограма с пластмасова?
Със закон ли ще ги принудят? А конституционната защита на личната собственост? Нея как ще заобиколят?
21 Юли 2015 10:07
А какво ще кажете за техническите паспорти, които трябва да имат всички сгради. За по-голямата част това трябва да стане до края на годината. Убеден съм, че огромната част от населението дори и не знае, камо ли в някоя 10 етажна китайска стена да успеят да се съберат и всички да дадат по 7-8лв и повече на квадрат за обследвания, дори общините не са го направили за тяхната собственост, поради липса на средства. Та интересното ще стане в края на тази и началото на другата година, когато, ако няма сключени договори общините трябва да го направят за своя сметка, а след това да си търсят парите от собствениците, отделно глоби. Кои ли кметове и изобщо политици биха си сложили въжето на шията по подобен начин.
21 Юли 2015 10:29
по 7-8лв и повече на квадрат за обследвания

Стара ти е информацията.
Ние платихме по 80 ст. с ДДС за квадрат. Лапачите да гушнат пари без да правят нищо, при това подкрепени законово, станах толкова много, че цените се сринаха.
Вече едва ли могат да се намерят оферти за повече от лев на квадрат.
21 Юли 2015 10:35
Ами дано да е стара. Самата Лилянка говореше за 3лв/кв.м, което според специалистите, беше най-ниската малко възможна цена, при наличие на запазена документация за сградата и прочие. Но и при такава цена пак примерно половината Люлин няма да апзи срока. След това става интересното.
21 Юли 2015 10:38
А когато няма желаещи от живеещите в блока/входа да станат домоуправители, какво правим? Питам гореплюещите.

Кат няма, и сега в закона е предвидено какво да се прави. Ама то требва и да се мисли, не само да се плонжира в защита на глупостите на правителството /с извинение/
21 Юли 2015 10:58
Какво стана с тази "кривица" ли или не, за изгонване на лош човек от етажната собственост, може и собственик?
21 Юли 2015 11:04
Всъщност информацията не подкрепя твърдението в заглавието.
21 Юли 2015 11:04
Как го правят в другите държави? Или ние сме различни? Как го правят в Германия? 
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Condominium Измислено е как да стане - Натисни тукА също и тук -https://archive.is/20120712215749/realty.lenta.ru/news/2009/11/19/fas/
21 Юли 2015 13:11
BiBi-an
21 Юли 2015 10:38
Коментирам точно това, което е написано в статията, и което доста от писалите по - горе не са го разбрали/прочели, а плюят.
21 Юли 2015 16:13
Ха дано, ама надали..., едва ли.., може би?...
21 Юли 2015 17:35
deneb,
Има още едно нововъведение и то не е маловажно:

сегашен текст:
По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се сключва от упълномощено от общото събрание лице.


предложение:
По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица или юридически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се одобрява с решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост и се сключва от упълномощено от общото събрание лице за срок до две години.“


Изменението е само в болдваната от мен част, като абсолютно ненужно са добавили израза "за срок от две години", тъй като според същия закон мандатът на управителя/УС и без това е две години, което обуславя и срока на договора. Спорна е и добавката "юридически лица", тъй като и сега по решение на ОС правомощия по управлението и поддържане на общите части се възлагат на външни юридически лица.
Иначе в законопроекта има и откровени глупости, както писах по-горе - нови кривици.
21 Юли 2015 17:39
deneb,
Има още едно нововъведение и то не е маловажно:

За него говоря - по-долу съм го коментирала. И сега съществува такава възможност, но е посочена в друг текст от действащия закон.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД