:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,127
Активни 558
Страници 14,057
За един ден 1,302,066

Ама как бе, момче, как ще я направиш тая цифровизация...

Има риск частният монопол на БТК при мултиплексите да стане държавен
Цифровизацията в България се провали напълно. Зрителите, които разчитат на безплатна ефирна телевизия, излъчвана чрез т.нар. мултиплекси, имат достъп до едва десетина тв програми вместо обещаните десетки. Това става ясно от анализ на пазара на "телевизионно съдържание" в България. Според него перспективите пред безплатния ефир са мрачни, защото хората масово предпочитат да си плащат на кабелни и сателитни доставчици, които им предлагат многообразни тв канали и пакети с допълнителни услуги, а расте и интересът към интернет телевизията. По последни данни едва 17% от българските домове разчитат на ефирна телевизия, като делът им неумолимо намалява. А само за рекламно-информационната кампания за преминаването от аналогов към цифров сигнал и покупката на декодиращи устройства за бедните държавата ни похарчи над 20 млн. лева.

Междувременно Европейската комисия обвини България, че е раздала лицензии за мултиплексите по непрозрачен начин и не е осигурила конкуренция. Казусът стигна до Европейския съд. За да не плаща колосални глоби, държавата трябва да покаже, че взима мерки. Така преди дни стана ясно, че най-вероятно ще се стигне до отнемане на лицензи на фирмите, които оперират с мултиплекси. Проблемът е, че на практика всички мрежи за излъчване на ефирна телевизия



са в ръцете на една компания,



макар формално да се водят на различни фирми.

В ролята на монополиста е БТК, която е "шапка" (майка) и на трите оператора - "НУРТС България" и свързаните с него "НУРТС диджитъл" и "Фърст диджитъл".

Само че, ако се стигне до отнемане на лицензи, това означава, че държавата ще трябва да поеме мултиплексите - защото излъчването не бива да спира. Ако това се случи, просто ще имаме смяна на частен монопол с държавен. Според транспортното министерство държавата веднага ще обяви нови конкурси за мултиплексите. Но кандидати едва ли ще има, защото, както вече стана дума, пазарните прогнози за ефира са повече от лоши. И тогава евроглобите пак стават актуални. А освен това фирмите с отнети лицензи ще искат държавата да ги компенсира за направените инвестиции.

До момента Комисията за регулиране на съобщенията е издала лицензии на 5 различни оператора на мултиплекси, които би трябвало да изградят 8 мрежи за излъчване на поне 30-40 различни тв канала. Това обаче е само на хартия, а реалността е друга.

"НУРТС диджитъл" има разрешение от юни 2009 г. за изграждане на две мрежи с национален обхват. "НУРТС България" има лицензия от 2010 г., съгласно която трябва да осигури излъчването на програмите на Обществената телевизия - БНТ. А "Фърст диджитъл" има разрешение от същата година за изграждане на мрежа, покриваща единствено София.

Тъй като



и трите изброени фирми са от едно бизнес семейство,



за да покаже, че работи за конкуренция, държавата направи нови конкурси. През 2012 и 2013 г. КРС издаде още две лицензии - на HD MEDIA SERVICES LTD за три мрежи с национален обхват и на "Булсатком". И двете разрешителни обаче са кухи - до момента нови мултиплекси няма.

Така българският зрител може да гледа безплатно съвсем скромен брой тв канали. Двете мрежи на "НУРТС диджитъл" излъчват само 5 програми - "България он ер", бТВ, Нова тв, ТV 7 и News 7. "Фърст диджитъл" разпространява единствено програмите на БНТ - БНТ1, БНТ1 HD, БНТ2 и БНТ HD, като използва за това инфраструктурата на "НУРТС България". Това са всичките канали, достъпни в цялата страна - девет. Към тях трябва да добавим още четири - но те са само за софиянци. Това са излъчваните чрез мрежата на "НУРТС България" ТВ "Алфа", "Европа", The Voice и VTV плюс БНТ 1.

Всъщност през последните години бройката на тв каналите не само че не расте, но дори намалява. В началото СЕМ издаде 31 лицензии за ефирни програми. Някои телевизии така и не се качиха на мултиплексите, а други постояха и поискаха да бъдат свалени, защото не намериха никакъв икономически смисъл. За излъчването те трябва да плащат немалки такси на мултиплексите, а разходите не се отплащат заради слабия интерес на зрителите и съответно на рекламодателите. Миналата година например от ефира си тръгнаха bTV Lady и RING BG.

Още тогава операторите на мултиплекси заговориха, че държавата трябва да им плати инвестициите и да си прибере мрежите, защото им носят загуби. Миналия месец Комисията за защита на конкуренцията разреши на БТК да погълне "НУРТС България", а с това - и другите две дружества. Вливането вече е факт, като с тази сделка на практика БТК се явява едноличен господар на действащите в България мултиплекси (това е констатация на КЗК).

"Важно е да се знае едно. Не бива да се спира цифровото излъчване", коментира зам.-министърът на транспорта Валери Борисов пред в. "Капитал" по повод задаващото се отнемане на лицензии за мултиплексите. Това означава, че държавата бързо трябва да организира и нов конкурс (или конкурси) за избор на компания (или компании), която да поеме излъчването на търговските тв канали. Що се отнася до "Фърст диджитъл", който разпространява БНТ, планът на етапа е държавата да го поеме, като най-вероятният сценарий е да се направи обединение, включващо и БНТ, и обществения мултиплекс. Възможно е и влизане на БНР. "Наясно сме, че в резултат от всичко това ще има искове за възстановяване на направените инвестиции от собствениците на двата мултиплекса. Но това е неизбежно", посочва Борисов.



7
4181
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
21 Юли 2015 21:36
Цифровизацията в България се провали напълно. Зрителите, които разчитат на безплатна ефирна телевизия, излъчвана чрез т.нар. мултиплекси, имат достъп до едва десетина тв програми вместо обещаните десетки. Това става ясно от анализ на пазара на "телевизионно съдържание" в Българи
Тук е казано всичко ... Кой влиза в празен магазин ?!
21 Юли 2015 22:05
***
21 Юли 2015 22:25
***
21 Юли 2015 23:03
не знам коя е бончева а и пет пари не давам, преди 2-3 седмици се наложи да разглеждам каналите от ефира, 12 са, ама не стават, търсих за майка ми, от тях ще гледа само канал 1, бтв и нова - демек колкото и преди, от останалите евентуално тиви 7.
Е що ги ручахме жабетата? Да приберат едни наши хора поредните пари
22 Юли 2015 09:38
На фона на решението ми преди 4...5 години вече да изхвърля телевизора и както се убеждавам, доста хора го правят, цялата тази миша суетня е смешна.

Както по-горе бе написано - Жабетата са ручани единствено за да награбят едни хора, едни пари. Народни пари опапвани и по тази "линия".
22 Юли 2015 10:34
Голяма корупция, нагласени конкурси, глоби за България, а Цацаров или някой по-компетентен обвинител не вижда ли проблеми? Тия лицензи да не са давани от извънземните, има си корумпирани служители, има си разследващи органи...
22 Юли 2015 12:42
Е, почакайте още малко. Да стигнем до цифровизацията на радиата /неизбежно е/. Ще настъпим мотиката за втори път. Гарантирам. И все пак има светлина в края на тунела. Мобилния интернет става все по достъпен и качествен. Съответно и достъпа до съдържание по вкус и убеждения.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД