Куба вече има своя дипломатическа мисия във Вашингтон, след като в понеделник външният министър на Острова на свободата Бруно Родригес издигна флага на родината си пред сградата в американската столица. Церемонията бе излъчвана директно по кубинската държавна телевизия. САЩ се готвят да направят същото на 14 август, когато e планирано на историческа визита в Хавана да пристигне държавният секретар Джон Кери. И въпреки това предстои дълъг път, който САЩ и Куба трябва да изминат, докато се нормализират двустранните им отношения. Разбира се, възниква въпросът какви цели преследват двете държави и какви рискове ги очакват по този път.
Администрацията на президента Барак Обама продължава категорично да настоява кубинските власти строго да спазват правата на човека на Острова на свободата. Доказателството за това е наскоро направеното изявление на Държавния департамент на САЩ по повод ареста на 100 кубински опозиционери и на пребития дисидент Антони Родилес. Вашингтон също така се опасява от масово бягство на кубинци към САЩ, подобно на това от 1980 г., когато в периода между април и ноември 125 000 кубинци с набързо сковани плавателни съдове акостираха край бреговете на Флорида.
Възобновяването на дипломатическите отношения между Вашингтон и Хавана на ниво посланици ще даде възможност на Белия дом да подобри отношенията си със страните в Латинска Америка. Възстановяването на връзките между САЩ и Острова на свободата със сигурност ще бъде използвано от американските власти, за да поставят в изолация режима на Николас Мадуро във Венецуела. Също така САЩ започнаха да нормализират отношенията си с Куба с надеждата това да им даде възможност да повлияят върху преходния процес, който ще започне на острова.
Какви са рисковете за Барак Обама по пътя, по който е тръгнал?
Опозиционерите в рамките на Републиканската партия, американците от кубински произход, както и кандидатът за президентския пост Джеб Буш, който поддържа близки взаимоотношения с имигранти от Куба, по всякакъв начин се опитват да попречат на назначаването на американски посланик в Хавана. Белият дом ще отнесе сериозни критики за това. Засега нито Куба, нито САЩ са определили посланиците, които ще си разменят. Докато това стане, в двете посолства ще бъдат изпратени шарже д'афери. В крайна сметка историята ще реши дали и до каква степен е било правилно решението на Обама да подобри отношенията с Куба.
Какви са заплахите, пред които е изправен Раул Кастро?
След разпадането на СССР и влошаването на икономическата ситуация във Венецуела Раул Кастро бързо трябва да предприеме спешни мерки, за да изправи на крака отслабналата икономика на Куба. Не е изключено кубинският лидер повече от Барак Обама да се нуждае от пълното нормализиране на отношенията със САЩ.
Какво рискува Кастро?
Според Алексей Фенич, който е член на руския Съвет по международните въпроси, тясното сътрудничество със САЩ може да доведе до смяна на режима в Куба. Наскоро високопоставени кубински чиновници също изразиха това мнение. Според тях обаче е срамно да се водят преговори с американците по този въпрос, тъй като това би било равносилно на капитулация пред заклетия враг. Следователно възможно е да се засили натискът в тази посока. Раул Кастро може да противодейства, но няма да поеме отговорност, защото може да си позволи да влезе в конфликт с ортодоксалните комунисти.
Режимът в Куба не е толкова стабилен, колкото изглежда
Официалните речи на кубинския ръководител са нееднозначни и противоречиви. Призивите му да се сложи край на "изравняването на стандарта на живот" плашат населението, тъй като много от жителите на Острова на свободата са свикнали да живеят от държавни субсидии. Други хора пък смятат, че обявяването на реформи е блъф. И все пак повечето кубинци се надяват, че ситуацията в страната ще се оправи в краткосрочен план. Кубинските власти са изправени пред вероятността тези очаквания да се превърнат в разочарование за народа. В същото време държавното ръководство на Куба трябва да контролира обстановката в страната. От това следва, че Раул Кастро рискува много повече от Обама.
Какво ще получат кубинските имигрантите в САЩ?
Някои от кубинските имигранти в САЩ се опитаха по всички възможни начини да саботират преговорите с режима на Кастро, тъй като смятат, че това е предателство спрямо паметта и страданията, които са преживели родителите им. Други пък са на противоположния полюс - подкрепят Барак Обама и настояват за "изграждане на мостове" между двете страни. За американците от кубински произход става по-лесно и евтино да пътуват до Куба, за да оказват материална помощ на близките си, които живеят на Острова на свободата.
Какво иска кубинският народ?
Кубинците искат да имат възможност за голям избор във всичко - от стоките в хранителните магазини до възможностите за следването във вуз. Надяват се да получават достойно заплащане на труда си, да имат кола, да се занимават с бизнес, да имат възможност да направят ремонт на рушащите им се домове.
Кубинците искат да имат свободен и евтин достъп до интернет. А също така да преминават безпроблемно границите на страната, свободно и без страх да обсъждат действията на властта, а не само играта на любимия си бейзболен отбор.